Adak ve Adak Kurbanı Hakkında Bilgi

Bu makalemizde, Müslüman aleminde çok yaygın bir gelenek olan adak konusunda siz değerli okuyucularımıza gerekli bilgileri vermeye çalışacağız. İnsanların akıllarında genelde, adak hangi hallerde kesilir, adak kesilen kurbanın etini kesen kişi yiyebilir mi tarzında birçok soru vardır. Ve halk arasında bu konuda çeşitli söylentiler dolanır durur. Adak konusunda en çok merak edilen ve büyük öneme sahip genel konuları bu yazımızda bulabileceksiniz.

Adak bir isteğin, dileğin yerine getirilmesi amacıyla, Allah’a karşı verilen sözlerdir. Bu bazen oruç tutmak, bazen Kuran-ı Kerim okumak, bazen de kurban kesip yoksullara dağıtmak olabilir.

Adak konusunda kafaları en çok karıştıran konu kurban meselesidir. Ağızdan çıkan her adakta olduğu gibi, kurbanda da eğer şu dileğim olursa, Allah için bir koyun kesip yoksullara dağıtacağım derseniz, bunu mutlaka yerine getirmelisinizdir.

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki, normal zamanlar içerisinde kurban kesmemek insana günah yazdırmazken, Allah’a kurban adağı sözü vermesine rağmen o kurbanı kesmeyen kişiler için İslamiyet’te bir günah vardır. Çünkü adak, Allah’a verilen bir sözdür ve Müslüman bir kişinin değil Allah’a, diğer bir insana (Müslüman olmasa dahi) verdiği sözde durması gerekmektedir. Özenle belirtmek istediğimiz bir konu da adağın sadece Allah için yapılabileceğidir. Yani halk arasında gördüğümüz, türbe ve yatırlara gidip, filanca dileğimi yerine getir, adak kesip dağıtacağım diye dilekte bulunmak son derece yanlıştır. Yanlış olmanın ötesinde dinimizde böyle bir durum Allah’a şirk koşmakla eşdeğer tutulur. Çünkü geleceği bilen ve dua ederek istekte bulunabileceğimiz tek varlık Allah’tır.

Adak Nedir?

Adak Nedir?Adak’ın bir diğer adı da “nezir”dir. Adak, İslam dininde hiçbir zorunluluk olmamasına rağmen kişinin İslam sınırları içerisinde herhangi iyi bir şeyi yapacağına dair Allah’a söz vermesidir. Bu verilen sözler içerisinde namaz kılmak, oruç tutmak ve kurban kesmek bulunabilir. Biz yazımızda adak kurbanı konusunu ele alacağız.

Adak Kurbanı Nedir?

Adak Kurbanı Nedir?Adak kurbanı, herhangi bir dileğinin gerçekleşmesi halinde, gücünün yettiğince bir kurban kesip yoksullara dağıtmak adına niyette bulunmak demektir. Örnek verecek olursak, Kurban Bayramı dışında Allah için herhangi bir küçük baş ya da büyük baş hayvanın kurban edilmesi farz ve vacip değildir. Ancak, kişi çok sevinçli bir haber aldığı için Allah adına kurban kesmeyi vaat edebilir. Ya da, hiç çocuğu olmayan bir baba, “Allah’ım eğer bana çocuk nasip edersen ben de senin yoluna kurban keseceğim” diye bir vaatte bulunabilir. İşte bu türden, Allah’a verilen sözlere biz adak diyoruz.

Kuran-ı Kerim’de Adak Kurbanı Hakkında Ayetler

Kuran-ı Kerim'de Adak Kurbanı Hakkında AyetlerBazen insanlar yanlışlıkla, bir adak sözünde bulunabilirler. Mesela, “Bir işe girersem ilk maaşımla Allah yolunda bir kurban keseceğim” diye adakta bulunurken yanlışlıkla “Bin kurban keseceğim” diyebilirler. Bugünkü şartlarda bin kurban kesmek elbette imkansız gibi bir şeydir. İşte bu durumlarda Allah, insanlara kolaylık sağlamaktadır. Konuyla ilgili ayet şu şekildedir:

“Allah sizi yanlışlıkla veya yanılarak ettiğiniz yeminlerden dolayı mesul tutmaz, fakat kalbinizle kazandıklarınızdan, yalan yere ettiğiniz yeminle ve yeminlerinizi yerine getirmemekle kazandığınız günahtan mesul tutar. Allah gafurdur, günahları çok bağışlar, halimdir, hemen ceza vermeyip tevbe etmeniz için size fırsat verir” (Bakara Süresi 225. Ayet)

Ayrıca Kuran – ı Kerim’in pek çok yerinde Adak ile ilgili ayetler mevcuttur. Bu konuyu en birincil kaynağından , Kuran’dan öğrenmek için, bu ayetlere bakmamız bizim için yararlı olacaktır. Sizler için 2 tane Kuran ayetini aşağıda paylaşıyoruz:

  • Yaptığınız her harcamayı ve adadığınız her adağı muhakkak Allah bilir. Zalimler için hiç yardımcı yoktur. (Bakara Süresi – 270. Ayet)
  • O kullar, şiddeti her yere yayılmış olan bir günden korkarak verdikleri sözü yerine getirirler. (İnsan Süresi – 7. Ayet)

Hz. Muhammed (SAV)’in Adak Kurbanı Hakkındaki Görüşleri

Hz. Muhammed (SAV)'in Adak Kurbanı Hakkındaki GörüşleriHz. Muhammed (SAV), insanları adak konusunda uyarmıştır. O dönem bazı Müslümanlar, verilen adak sözü sayesinde bazı sonuçların, kaderlerin değişeceğine inanıyordu. Ancak Hz. Muhammed (SAV), yaptığı uyarıyla adağın yaşanılacak herhangi bir olayı erteleyemeyeceğini veya erkene alamayacağını belirtmiştir. Yalnız, İslam alimlerinin üzerinde tartıştığı bir nokta vardır. Bu da, Ebu Hureyre aracılığıyla bizlere iletilen bir hadistir. Bu hadise göre, Hz. Muhammed (SAV), şöyle demiştir: “Adakta bulunmayınız çünkü adak kaderdeki hiç bir şeyi değiştirmez. Ancak adak sebebiyle cimri kimseden mal çıkar”

Bu hadisten yola çıkarak bazı İslam alimleri, adakta bulunmayı yasaklamışlardır. Ancak pek çok farklı hadislerde de Hz. Muhammed (SAV), kendisine gelip verdikleri adak hakkında soru soran Müslümanlara, adaklarını yerine getirmelerini söylemiştir. Tarafsız bir açıdan bakarsak şu sonuca varabiliriz. Hz. Muhammed (SAV), insanlara adakta bulunmayı önermemektedir. Ancak, ola ki bir durumda insanoğlu bir adakta bulunmuşsa da, imkanları dahilinde o adaklarını yerine getirmelerini tavsiye etmektedir.

Yalnız burada dikkat etmemiz gereken önemli bir nokta vardır ki, adak kurbanı Kurban Bayramı’nda kesilmez. Çünkü Kurban Bayramı’nda zaten herhangi bir kurban kesmek Müslümanlara vaciptir. İşte bu yüzden, Allah’a adanılan kurbanların, Kurban Bayramı dışında kesilmesi uygundur.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler