Aksolotllar Hakkında Bilgi; Aksolotl Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Aksolotllar Hakkında Bilgi; Aksolotl Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Meksika köstebek semenderlerinin en bilinen türlerinden olan aksolotllar dış görünümleriyle oldukça dikkat çeken canlılardır. Tüm hayatını suda geçiren aksolotllar, en çok Meksika'da bulunurlar. Yüzlerindeki sevimli ifade ile dikkat çeken ve evde beslenmeye müsait olan bu canlılar, 1,5-2 yaşına gelince, erişkinliğe ulaşırlar. Yüksek rejenerasyon yeteneğine sahip olan bu su canlılarını gelin birlikte tanıyalım.

Yasemin Saygın

Semender familyasının Kaplan Semenderi ailesine dahil olan aksolotl, kendi türündeki diğer canlıların aksine başkalaşım geçirmediğinden tüm hayatını suda devam ettirmektedir. Diğer tüm semender grupları, tamamıyla olmasa da hayatlarının belli bir kısmını kara yaşamında geçirecek şekilde evrimleşmişlerdir. Aksolotl dış görüntüsüyle oldukça dikkat çekici bir yapıdadır. Fazlasıyla sevimli bir görüntüye sahip olması nedeniyle akıllara en çok gelen soru evcilleştirilerek evde bakıma uygun olup olmadığıdır.

Aksolotlun evde beslenmesinde herhangi bir yasal sıkıntı veya kısıtlama bulunmamaktadır. Yüzlerinde her daim tatlı bir gülümse taşıyan bu çift yaşamlılar ailesinin en farklı üyeleri farklı bir evcil hayvan arayışı içerisinde olan kişiler için iyi bir seçenektir. Aksolotl adını Meksika’da su sporları anlamına gelen axolt kelimesinden almıştır. Bilinen en yaygın yaşam alanları ise yine bu bölgede Meksika Chalco Gölü ve Meksika’nın dağ eteklerindeki göllerdir.

[renkbox baslik="Armadillolar Hakkında Bilgi; Armadillo Nedir? Özellikleri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/armadillo-hakkinda-bilgi/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2019/02/armadillo-hakkinda-bilgi-nedir-ozellikleri.jpg" renk="gri" yenisekme="evet"][/renkbox]

Aksolotl, erişkinliğe ancak 1,5-2 yaşlarında ulaşabilirler. Sonrasında genel olarak 15 yıla kadar yaşadıkları gözlenir. Erişkin bir aksolotl yaklaşık olarak 25 cm civarında boy uzunluğuna sahiptir. 30 cm üzerinde aksolotl pek rastlanan bir tür değildir. Kafasının vücuduna göre oldukça büyük olduğu gözlenen aksolotllar, aynı zamanda kalın bir boyun yapısına sahiptirler. Bu canlılar hakkında bilinmesi gereken diğer bir özellik göz kapaklarının olmadığıdır. Anavatanı olan Meksika’da aksolotllar bir besin maddesi olarak kabul edilmektedir. Bu durum sayıları çok da fazla olmayan aksolotlların nesillerinin devamlılığı için ciddi bir tehlike oluşturmaktadır.

Aksolotl Nedir?

Aksolotl Nedir?Aksolotl Kaplan Semender ailesine dahil olan Meksika semenderlerinin en bilinen türüdür. Genellikle koyu kahverengi ve siyah renkte olan bu canlıların renksiz olanlarına da sıklıkla rastlanabilmektedir. Kafalarının vücutlarına oranla büyük ve gelişmiş olduğu gözlenen aksolotllerin, bacak ve gövde kısımları daha az gelişmiş olduğundan fazla güçlü değildir. Bu nedenle de yüzgeçleri ilginç bir şekil oluşturarak kafalarının arkasına konumlanmıştır ve kafalarından kuyruklarına doğru uzanır. Kafasının sağında 3 adet, solunda 3 adet olarak bulunan solungaç oksijen ihtiyacını gidermesine de yardımcı olmaktadır. Bu özelliği de diğer semenderlerle ayrılan farklardan birisi olarak bilinmektedir.

Aksolotlların Özellikleri Nelerdir?

Aksolotlların Özellikleri Nelerdir?Anavatanı olan Meksika haricinde aksolotllar dünyanın hiçbir yerinde yemek olarak görülmemektedir. Tam aksine aksolotllar oldukça rağbet gören akvaryum balıkları olarak bilinir. İyi bakıldığında akvaryumlarda da doğada yaşadıkları kadar yaşayabildikleri bilinir. Aksolotl bakımında en önemli koşul su sıcaklığının gerekli değerlerde tutulmasıdır. Su ısısı 10 derecenin altına indiğinde bu sevimli canlı yeterli besini alamayacak hale geldiğinden kış uykusuna yatmaktadır. Aksolotllar etçil canlılar olarak bilinir. Küçük balık ve solucanlar ayrıca da larvalar onlar için ideal besin seçenekleridir. Yavru aksolotllar ise doğal ortamlarında yavru balıklar ve plankton artıkları ile beslenmektedir. Aksolotllar üstün koku alma duyuları sayesinde avlarının yerini kolaylıkla tespit edebilmekte ve uzun dileri ile avlanmaktadırlar.

Son zamanlarda bu şirin canlıya karşı ilginin artmasının bir diğer sebebi ise neredeyse tüm semender türlerinde görüldüğü gibi kendi kendini yenileyebilme özelliğidir. Ancak bu özeliğin aksolotllarda diğer canlılara göre oldukça hızlı geliştiği gözlenmiştir. Bir uzvu yara alan veya kopan canlı onu 40 güne yakın sürede tamamen eski haline getirebilmektedir. Bu özelliği ile denizyıldızlarından daha hızlı rejenerasyon gösteren aksolotl özellikle bilim ve tıp dünyasının dikkatini çekmektedir. Yapılan araştırmalarda ortaya çıkarılan en garip bilgi ise, beyin hücreleri alındığında dahi kısa sürede yenileme gösterdiğinin fark edilmesidir.

Aksolotlların Bilimsel Sınıflandırması

Aksolotlların Bilimsel SınıflandırmasıAlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Amphibia (Amfibyumlar)
Takım: Caudata
Familya: Ambystomatidae
Cins: Ambystoma
Tür: Ambystoma mexicanum

Okur Yorumları
  1. s.a aksolot beslemek istiyorum ama tek degil yanına baska turden canlı almak istiyorum anlasabildigi canlilar warmıdır yoksa tek kendi cinsimi

  2. Matematiksel becerileri yok mu 18 Mayıs’a kadar sürem var proje 🙂