Antoryum Çiçeği Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Çiçekçilerde hem saksıda hem vazoda bulabileceğiniz antoryum çiçeği görsel olarak dikkatleri hemen çeken bir bitki türüdür. Antoryum çiçeğinin anayurdu Orta ve Güney Amerika’nın yağmur ormanlarıdır. 800 türü bulunan antoryum çiçeğinin taç yaprakları oldukça parlaktır. Yetiştirilmesi oldukça kolay olan bu çiçeğin bakımı hakkında gerekli bilgiler yazımızda yer almaktadır.

Antoryum sanılanın aksine bakımı çok zorlu veya nazlı bir bitki değildir. Gerekli sıcaklık koşulları sağlandığı taktirde tüm yıl boyunca çiçek açabilir. Evlerinizi, ofislerinizi süs bitkileri ile canlandırmayı seviyorsanız sizin için çok iyi bir alternatif olacak niteliktedir.

Antoryumun anavatanı Orta ve Güney Amerika’nın yağmur ormanlarıdır. Buradan da anlaşılacağı üzere antoryum aslen tropikal bir bitkidir. Ancak ev koşullarında yetiştirilmeye ve büyütülmeye uygun niteliktedir. Antoryum bitkisi ismen tanınmasa dahi herkesin mutlaka görünüşüne hakim olduğu, oldukça estetik ve zarif bir çiçektir.

Vanilya Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Çiçekleri genellikle narçiçeği ve kırmızı renkte olup geniş ve koyu renkli yapraklara sahiptir. Yaprak şekli ve çiçeğinin flamingoyu andırması dolayısı ile bilinen bir diğer ismi ise flamingo bitkisidir. Neredeyse tüm mevsimlerde çiçek açabilen antoryum uzun ömürlü bir bitkidir.

Antoryum Çiçeği Nedir?

Antoryum Çiçeği Nedir?Antoryum bilinen diğer adı ile flamingo çiçeği yetiştirilmesi oldukça kolay, uzun ömürlü ve güzel bir görüntüye sahip olan orta boylu bir bitkidir. Yapraklarının adeta cilalanmışçasına parlak olan görüntüsü dekoratifliğini arttırmaktadır. Bu parlaklığın antoryumu estetik olarak daha da cazip hale getirdiği söylenebilir. Yaklaşık 800’e yakın türü olmasına rağmen ülkemizde en çok yetiştirilen ve bilinen çeşidi Anthurium Andraeanum'dur. Genellikle kırmızı rengi rağbet görmesine karşın, birçok değişik renk seçeneğine sahip bir bitkidir. Tercih edilen renkleri arasında, pembe, beyaz ve yeşil tonları da mevcuttur.

Antoryum Çiçeğinin Çeşitleri Nelerdir?

Antoryum Çiçeğinin Çeşitleri Nelerdir?Antoryum yani flamingo çiçeğinin 800’e yakın çeşidi olduğu bilinmektedir. Türler yaprak şekillerindeki bir takım farklılıklar ve kök yapılarına göre sınıflandırılmaktadır. Ancak ülkemizde en çok bilinen ve yaygın olarak yetiştirilen türü Anthurium Andraeanum’dur. Hollanda ve Almanya gibi ülkelerde antoryumun hibrit türleri ekonomik amaçlı olarak üretilmektedir. Bu türlerin dayanıklılığının daha fazla olduğu bilinmekle beraber, tropikal türlerin gerekli birkaç basit şart sağlandığında ev ve iş yerlerinde yetiştirilmesi ve neredeyse tüm yıl boyunca bitkinin çiçek vermesinin sağlanması mümkündür.

Antoryum Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Antoryum Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?Antoryum bilinen birçok tropikal bitkiden çok daha uyumlu, kolay yetiştirilebilen ve bakımı zorlamayan bir bitkidir. Buna ek olarak oldukça parlak ve koyu yeşil yapraklara sahip olan bitkinin, flamingoya veya yarım kalp şekline benzeyen güzel görüntüsüne, genellikle kırmızı yaprakların ortasından çıkan kuyruk benzeri yapı eşlik etmektedir. Bazen çiçek açma süreci zorlu geçse dahi, yerine alıştığında ve direnç sağladığında antoryum oldukça güçlü bir bağışıklık sistemine sahip bitki olarak bilinmektedir. Bu nedenle çiçeklerin yıl boyunca koruyabildiği gibi aynı zamanda uzun ömürlü bir bitkidir.

Antoryum Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Antoryum Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?Antoryum çiçeği direkt olarak gün ışığına maruz bırakılmamalıdır. Aksi takdirde güneş ışığına yönelim ve şekil bozuklukları ortaya çıkabilir. Bunun yerine güneş aldığı tarafın sürekli değiştirilmesi ve homojen büyümesi sağlanmalıdır. Antoryum rüzgar seven bir bitki değildir, bu nedenle balkonlarda ve açık alanda yetiştirilmesi özellikle esinti olan bölgelerde çiçek oluşumuna ve büyümesine zarar verir. Antoryum daha çok evlerde, ofislerde yani iç mekânlarda yetiştirilmesi uygun bir çiçektir.

İlginizi Çekebilir: Şebboy Çiçeği Nedir?

Sulamaya gelinecek olursa, bitkinin yaz aylarında haftada 3 kez diğer zamanlarda ise iki ve üç günlük aralıklarla iki kez sulanması yeterli olacaktır. Tabağında çok uzun süre su bekletilmemesi gereklidir. Antoryumun yeniliğini ve tazeliğini koruyabilmesi adına kurumuş ve sağlıksız çiçeklerinin mutlaka budanması gereklidir. Kesilen bölgeden çiçeğe hava akımının girmemesi adına taze kesikler mutlaka belli bir süre kapatılmalıdır.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler