Bektaşi Üzümü Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bektaşi Üzümü Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

İdrar döktürücü, kanı temizleme, vücuttaki iltihabın yok olması ve safra kesesini temizleyici gibi faydaları bulunan bektaşi üzümü, aynı zamanda bakır, potasyum ve fosfor açısından zengin bir içeriğe sahiptir. Çok küçük taneleri olan bektaşi üzümünün 40'tan fazla çeşidi olduğu biliniyor. Rengarenk görüntüye sahip bu üzüm türünü tanımayanlar için açıklayıcı bir yazı sizlerle...

Yasemin Saygın

Kurt üzümü ve frenk üzümü gibi isimler ile de bilinen bektaşi üzümü, yaklaşık kırktan fazla türü ile yetişmekte olan meyvelerden biridir. Çok küçük taneli üzümleri sarı ve kırmızı renklerinde olurken, insan sağlığına olan faydaları da bektaşi üzümünün oldukça kıymetli olmasına neden olmaktadır.

Farklı şekillerde tüketilebilme özelliği ile tercihe göre çiğ ya da çayların içine farklı tat katması amacıyla kullanılmaktadır.

[renkbox baslik="Fındık Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/findik-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/12/findik-nedir-cesitleri-ozellikleri-ve-faydalari-nelerdir.png" renk="kahve" yenisekme="evet"][/renkbox]

Tibet ve Moğolistan taraflarında sıkça karşılaşılan bir meyve olarak pek çok türü de bu yörelerde bulunmaktadır. Tadı kiraz ve üzüme benzemekle birlikte hafif ekşi lezzeti ile farklı tat arayanların mutlaka seveceği bir meyvedir. Ağacının verimli olması ve birçok toprak yapısına uyumlu olmasından dolayı yetiştirilmesi çok zahmet istemeyen bir bitkidir. Ancak daha çok verimlilik elde edebilmek için sulu ve yumuşak toprak bektaşi üzümü için vazgeçilmezdir.

Bektaşi Üzümü Nedir?

Bektaşi Üzümü Nedir?Kuzey ve Doğu Avrupa ülkelerinde sıklıkla yetiştirilen ve daha iri meyveleri olan türlerinin eski dönemlerde görüldüğü bektaşi üzümü, ılıman iklimlerin olduğu yerlerde doğal bir şekilde yetişebilmektedir. Farklı renkleri ile tadı kadar görüntüsü de hoş duran bu üzümün çok sayıda farklı türü bulunmaktadır. Birçok hastalığın doğal tedavi edilmesinde özellikle Çin tıbbının fazlasıyla faydalandığı Bektaşi üzümü, her yaştan kişinin tüketmesi tavsiye edilen bir meyvedir. C vitamini yönünden zengin içeriğe sahip olması, grip ve soğuk algınlığından korunmayı sağlarken, gelişim çağındaki çocukların bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde ayrıca etkiye sahiptir.

Bektaşi Üzümünün Çeşitleri Nelerdir?

Bektaşi Üzümünün Çeşitleri Nelerdir?Dünya üzerinde çok fazla çeşidi ile Avrupa ülkelerinde yaygın olarak bilinen ve tüketilen bektaşi üzümü, ülkemizde yetişmeye elverişli olmasının yanı sıra çok fazla bilinmeyen bir üzüm türüdür. Ülkemizde yetişen üzüm ile benzer noktaları bulunsa da, yapraklarının tüylü olması ve bektaşi üzümünün daha küçük tanelere sahip olması, üzümden farklı bir meyve olmasına neden olmaktadır. Yeşil Küre, İnvicta, Pax ve Achilles gibi türleri bulunmaktadır. Farklı türleri bulunsa da, genel özellikleri arasında kolay yetiştirilmesi ve bereketli verim vermesi, bektaşi üzümünün rahatça yetiştirilmesine olanak sağlamaktadır. Bir metreyi aşmayan küçük ağaçlarda yetişen ve küçük salkımlar halinde meyve veren ağacı, verimli topraklarda en iyi şekilde yetişmektedir.

Bektaşi Üzümünün Özellikleri Nelerdir?

Bektaşi Üzümünün Özellikleri Nelerdir?Bektaşi üzümü yaz aylarında lezzeti ile oldukça keyifle tüketilen bir meyve olurken, sağlığa olan faydaları da doğal yoldan hastalıkların şifa bulmasını sağlamaktadır. Türkiye’de nadir olarak yetişmekte olan bektaşi üzümü, daha çok Avrupa ülkelerinde yetiştirilmektedir. Bektaşi üzümünün en ilginç özelliği, bir salkım üzerinden birden fazla renkte üzümün yetişmesidir. Görsel açıdan oldukça şirin duran bir yapıya sahip olması ile birlikte, sağlık için bulunmaz bir değerde olması, son yıllarda bektaşi üzümü yetiştiriciliğinin değer kazanmasına neden olmuştur. Pasta süslemeleri için kullanılan bir meyve olmasının yanı sıra jöle yapılarak da pastalara farklı tatlar verilmektedir.

Bektaşi Üzümünün Faydaları Nelerdir?

Bektaşi Üzümünün Faydaları Nelerdir?Bektaşi üzümünün meyvesi kadar yaprakları da oldukça faydalı bir bitkidir. Yüksek tansiyon hastalarının düzenli tüketmeleri sonucunda tansiyon değerlerinin normale dönmesi, bu üzümün olumlu yararlarından biridir. Demir ve fosfor vitaminleri bakımından zengin olmasının yanı sıra, A ve C vitaminleri bakımından da oldukça zengindir. Kanın temizlenmesinde önemli bir etkiye sahip olması ile birlikte vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasında oldukça yararlı bir meyvedir. Ayrıca vücuttaki iltihabın yok olmasını sağlarken, müshil etkisi sayesinde kabızlığın tedavi edilmesinde de yararları fazladır. Meyvesini yiyip yapraklarından fayda sağlamak için, çağ şeklinde demlenerek içilebilir. Bektaşi üzümünün asma yaprağından demlenen çay mide ve bağırsak rahatsızlıklarını doğal yoldan tedavi edecektir.

Okur Yorumları
  1. Hakkında bir şey bilmediğim Bektaşi üzümü konusunda epey bilgi edindim. Teşekkür ederim.