Balıklı Göl Hakkında Bilgiler;  Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi

Balıklı Göl Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi

Şanlıurfa'da bulunan Balıklı Göl, İslam dininde son derece önemli bir yere sahiptir. Rivayete göre, kötü kalpli kral Nemrut İbrahim peygamberin ölmesi için, alevi çok yükseklere ulaşan bir ateş yaktırmıştır. Yüce Allah ise, İbrahim peygamberin imdadına yetişerek, ateşin içindeki odunları birer balığa, ateşi de gül bahçesine dönüştürmüştür. İbrahim peygamberin ateşe atıldığı yer olarak bilinen Balıklı Göl'ün hikayesini yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Erkan Karaca

Şanlıurfa şehrinin misafir çekme özelliğine sahip olan Balıklı göl, İbrahim peygamberin ateşe atılarak düştüğü yer olarak bilinmektedir. Göllerin içindeki kutsal olduğuna inanılan balıklar ve çevredeki pek çok tarihi yapılar, Şanlıurfa’nın turistik açıdan misafir çekmesine neden olmaktadır.

Yaratıcının bir olduğunu düşünen İbrahim Peygamber, zamanın katı yürekli padişahı veya kralı olan Nemrut tarafından kalenin en yüksek tepesinden ateşe atılır.

[renkbox baslik="Artemis Tapınağı Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi" link="https://bilgihanem.com/artemis-tapinagi-hakkinda-bilgiler/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/01/artemis-tapinagi-hakkinda-bilgi.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

İbrahim peygamber aynı zamanda putları tanrı edinmiş olan halkın da gerçekleri görmesi için büyük mücadele veriyordu. Düşme esnasında Allah’ın ateşe, İbrahim peygambere karşı serin ve olma emrinin gelmesi ile birlikte ateş suya dönüşmüştür. Ateşin içindeki odunlar ise balığa dönüşmüştür. Bunun üzerine İbrahim peygamber kendini ateş yerine, gül bahçesinin içine düştüğünü görür. Ateşin göle dönüştüğü yerin adı Halil-ur Rahman’dır. Söylenenlere göre padişahın kızının da peygambere inanması ve onun arkasından gitmesinden dolayı, padişah acımadan kızını da ateşe atar.

Balıklı Göl Nerededir?

Balıklı Göl Nerededir?Şanlıurfa’nın kent merkezinde bulunan Balıklı Göl, hikayesi ve görünümü ile oldukça etkili bir yerdir. Sürekli olarak ziyaret edilen Balıklı Göl, Halil-ur Rahman ve Aynzeliha göllerinden oluşmaktadır. İki gölden oluşmasının nedeni, Nemrut padişahın kızı Zeliha’nın da İbrahim peygambere inanmasından dolayı kızını da ateşe atmış olmasıdır. Oluş hikayelerinden dolayı her iki göl de, şehir halkı tarafından büyük ilgi görmekte ve özenle korunmaktadır. Birçok tek tanrılı dinlerin kutsal kitaplarında adı geçen İbrahim peygamber, Şanlıurfa doğumludur. Zamanında yıldızlar tarafından padişah Nemrut’a putperestliği isyan edecek birinin çıkacağının gösterilmesi üzerine, bir de İbrahim peygamberin gönlünü padişahın kızına kaptırması bu olayların yaşanmasına neden olmuştur.

Balıklı Göl'ün Mimarisi

Balıklı Göl'ün MimarisiŞanlıurfa iline oluş şeklinden ve güzel mimarisinden dolayı artı katan Balıklı Göl, insanların akın akın burayı ziyaret etmelerine neden olmaktadır. Gölün etrafında bulunan Halil-ur Rahman Camisi bölgenin maneviyatını artıran unsurlardan biri olmakta ve güzel mimarisi ile dikkat çekmektedir. Özellikle yaz aylarında görselliği inanılmaz güzel olan Balıklı Göl, etrafındaki ağaçları ve oturma alanları ile tam bir huzur bulma ve dinlenme yeridir. Dönemin putperest padişahına karşı gelmenin sonucunda ateşe atılması ile ateşin göle dönüşünün hikayesi olan Balıklı Göl, özellikle Müslüman halkın değer verdiği yerlerden biridir.

Balıklı Göl'ün Tarihçesi

Balıklı Göl'ün TarihçesiTarihin yaşanmış olan olaylarından biri olan ve etkileyici yönü ile oldukça kutsal sayılan Balıklı Göl, İbrahim peygamberin inandığı din uğruna ateşe atılmasını içermektedir. Söylenenlerden biri de balıklı göllerden biri olan Ayn-ı Zeliha gölünün, padişahın kızı olan Zeliha’nın İbrahim peygamberin arkasından ağlaması sonucu gözyaşlarından oluşmuş olmasıdır. Günümüzde korunup muhafaza edilmesi gereken yerlerden biri olarak, görsel güzelliği ve Allah’ın hikmetinin göstergesi olarak insanların oldukça ilgisini çekmektedir. Şanlıurfa’ya yolu düşenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biri olmasının yanı sıra, Balıklı Göl efsanesinin de herkesin bilmesi gerekir.

Bakmadan Geçmeyin: Alahan Manastırı Hakkında Bilgi

Günümüze kadar gelmiş ve eski dönemlerde yaşanmış bir hikayeye sahip olan Balıklı Göl, manzarası ve hikayesi ile dinleyen herkesin tüylerinin ürpermesine neden olmaktadır. İbrahim peygamberin üç büyük dinin kutsal kitaplarında adı geçerek bilinmesi ve padişahın da Allah’ı inkâr etmesi sonucunda gelişen olaylar nedeniyle oluşan göllerdir. Bunun üzerine putperest olan padişahın tapınakta bulunan tüm putları kırarak baltayı Nemrut’a benzeyen putun üzerine koyması sonucu zalim padişah çok sinirlenir ve peygamberi çağırır. İbrahim peygambere bunu onun mu yaptığı sorulduğunda cevabın evet olması, İbrahim peygamberin ateşe atılma emrine neden olmuştur. Ateşe düşerken ateşin göle dönüşmesi ve odunların da balık olması, Allah’ın İbrahim peygambere olan merhametinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Okur Yorumları
  1. Çok güzel bir hikayesi var bayıldım ödevim içinde çok iyi oldu