Noel Baba Kilisesi Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi

Noel Baba Kilisesi Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi

Antalya'nın Demre ilçesinde yer alan Noel Baba diğer adıyla Aziz Nicholas Kilisesi'ni eminim duymuşsunuzdur. Antalya turizmi için önemli bir yeri olan kilise, Noel Baba'nın ölümünden sonra yapılmıştır. İnşa edilme dönemi ise, Bizanslılar dönemine denk gelmektedir. Yapılmaya başladıktan sonraki uzun yıllar boyunca, geçirdiği deprem gibi doğal afetler sebebiyle, tamamlanması 11. yüzyıla kadar sürmüştür. Hristiyanlık dininde önemli bir yere sahip olan Noel Baba Kilisesi hakkında tüm bilgiler yazımızda mevcuttur.

Erkan Karaca

Noel Baba Kilisesi; Noel Baba olarak dünyaca benimsenmiş olan Aziz Nicholas’ın ölümünün ardından Antalya Demre’de yapılmış olan tarihi bir yapıdır. Mimarisi orta Bizans Dönemi'ne rastlayan ve süslemeleri ile eşsiz bir yapı olan Noel Baba Kilisesi, Antalya turizmine can katan en önemli unsurlardan biridir. Eski dönemlerde yaşamış olan din adamlarının gizli tutulan hayatı gibi, Aziz Nicholas’ın da yaşamı hakkında çok fazla bilgi mevcut değildir.

Noel Baba Kilisesi, Aziz Nicholas’ın ölümünün ardından deprem ve Arap akınları ile yerle bir olmuş ve sonrasında büyük bir bazilika inşa edilmiştir. Yaklaşık 10 yıl boyunca yıkık vaziyette duran kilise, Bizans İmparatorluğu Dönemi'nde tekrar inşa edilmiştir. Sonrasında Türklerin elinde bulunan Myra’da (Demre), kilisenin özgürce ibadete açıldığına dair izler bulunmaktadır. Noel Baba adına inşa edilmiş olan binlerce kilisenin yanı sıra, Antalya Demre’de bulunan Noel Baba Kilisesi, tarihi ile eşsiz bir yere sahiptir.

[renkbox baslik="Pamukkale Travertenleri Hakkında Bilgiler; Tarihçesi, Nerededir, Nasıl Oluşmuştur?" link="https://bilgihanem.com/pamukkale-travertenleri-hakkinda-bilgiler/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/02/pamukkale-travertenleri-hakkinda-bilgi.jpg" renk="turuncu" yenisekme="evet"][/renkbox]

Aziz Nicholaos’a adanmış olan Noel Baba kilisesi, 529 yılında şiddetli bir zelzele sonrasında yıkılmış ve bazilika stilini yansıtan bir kilise inşa edilmiştir. Yoksul kişi ve kimsesiz çocukların en büyük koruyucusu niteliğinde olan Aziz Nicholaos adına binlerce kilise yapılmıştır. Myra Antik Kenti ile araları çok yakın olan ve bu bölgeyi ziyaret edenlerin aynı anda birçok tarihi zenginlik ile karşılamaları oldukça memnun edici olmaktadır. 6 Aralık olarak belirlenen ölüm tarihi, her yıl pek çok kişinin katılımıyla anma töreni yapılmaktadır.

Noel Baba Kilisesi Nerededir?

Noel Baba Kilisesi Nerededir?Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken yerlerden biri olan Noel Baba kilisesi, Antalya’nın Demre ilçesinde yer alan bir tarihi yapıdır. Kilise içinde Noel Baba olarak bilinen Aziz Nicholaso’un bazı kemikleri yer almaktadır. 1087 yılında tüccarların kilise içine girerek, Nicholaos’a ait kemikleri çalarak kendi yaptıkları Bazilika içine gömmüşlerdir. Her yıl binlerce ziyaretçinin akınına uğrayan Noel Baba Kilisesi, ilginç tarihi hikâyeleri ve eşsiz mimarisi ile Antalya’da ziyaretçilerini beklemeye devam etmektedir. Finike ve Kaş ilçeleri arasında yer alan kiliseye ulaşmak oldukça kolaydır.

Noel Baba Kilisesi'nin Mimarisi

Noel Baba Kilisesi'nin MimarisiNoel Baba Kilisesi'nde kullanılan duvar motifleri ve mimarisi Bizans İmparatorluğu için ayrı bir öneme sahiptir. Kilisenin inşaatı 5. yüzyılda başlamasına rağmen, arada geçen depremler, yıkıntılar, yaşanan olaylar sebebiyle tamamlanması 11. yüzyıla kadar uzamıştır. Arkeolojik kazı çalışmalarının devam ettiği Noel Baba Kilisesi'ne dair birçok kıymetli eser ortaya çıkarılmaktadır. Çıkarılan bu eserler, günümüzde müze olarak kullanılan kilise içinde ziyaretçilere sunulmaktadır. Müze girişinde bulunan Noel Baba heykeli, yeşillikler içinde ziyaretçilere açılmaktadır. Noel Baba Kilisesi mimarisinde niş kullanımına çokça rastlanmaktadır. Nişler içinde bulunan lahitlerin sade bir görselliğe sahip olduğu görülmektedir. Birçok onarımdan geçen kilise, olması gereken mimarisinden farklı olarak değiştirilerek onarılmıştır.

Noel Baba Kilisesi'nin Tarihçesi

Noel Baba Kilisesi'nin TarihçesiDünyaya geliş sebebinin fakirlerin kurtuluşu ve dualarının kabulü olarak değerlendiren aile, çocuklarına Nicholas adını verir. Sonrasında aniden babasını kaybeden ve tek başına büyük mirası yönetmek zorunda kalan Nicholas, mirasını yoksulların ve yetimlerin koruyuculuğunu üstlenmek için harcamıştır. Günümüzde de her yılbaşı gecelerinde çocukların hediye getireceğine inanılan Noel Baba, o dönemde Nicholas’un çeyiz alacak parası olmayan genç bir kız ve babasına yardım etmek amacıyla bacadan bir kese altın atma hikâyesinden kaynaklanmaktadır. Aziz Nicholas’ın ölümü sonrasında yapılan ve günümüze kadar çeşitli onarımlarla gelmiş olan Noel Baba Kilisesi, turistlerin oldukça merak ettikleri; mimarisi ve tarihi ile hayran olarak ayrıldıkları yerlerden biridir.

Okur Yorumları
  1. Çok güzel bilgiler sunmuşsunuz elinize sağlık 🙂