Begonya Çiçeği Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Ilıman iklim koşullarını sevdiğinden evlerde yetişmeye uygun olan begonya çiçekleri oldukça hoş bir görünüme sahiptirler. Parlak yeşil yaprakları olan begonya çiçeklerinin, kırmızı, beyaz, turuncu gibi birçok renkte çeşidi vardır. Yetiştiriciliği kolay ve görsel niteliği oldukça güzel olan begonyalar; parklarda, evlerde ve bahçelerde rahatlıkla yetişebilmektedir. Çok fazla sulu toprakları sevmeyen begonya çiçeklerinin bakımı bu yazımızda detaylıca anlatılmıştır.

Evde bakılabilecek süs bitkilerinden bahsedilecekse, begonya akıllara ilk gelen çiçeklerden birisidir. Yapısı gereği begonya, ılıman iklim koşullarına uygun bir bitki olduğundan evlerde yetiştirilmeye oldukça müsaittir.

Çiçeklere karşı ilgisi olan ve evinde süs bitkisi yetiştirmeyi seven kişilerin vazgeçilmezi olan begonya, kış ayları başta olmak üzere her mevsimde çiçek vermektedir.

Mine Çiçeği Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Ancak begonya bitkisi tıpkı soğuğu sevmediği gibi çok sıcak ve nemsiz ortamlarda büyümeye de elverişli değildir. Bu nedenle kaloriferli ve yüksek ısılı evler begonya yetiştirilmesi için ne yazık ki uygun değildir. Begonya özellikle kırmızı ve beyaz çiçek açan bir bitki olup, parlak yeşil yapraklara sahiptir. Çok fazla büyümeyen bu bitki, evde hem kolay yetiştirilebilir hem de estetik bir görüntü sağlamaktadır.

Begonya Çiçeği Nedir?

Begonya Çiçeği Nedir?Begonya ılıman ev koşullarında yetişmeye elverişli oldukça güzel görüntüye sahip olan bir süs bitkisidir. Doğada çok fazla sayıda ve çeşitlilikte renkleri bulunan begonyanın, en yaygın renkleri beyaz ve kırmızı olarak bilinmektedir. Begonya her ne kadar ev koşullarında yetişmeye uygun ve fazla nazlı bir çiçek olmasa da, koşulların mutlaka elverişli olması ve bakımının düzenli yapılması çok önemli ve gereklidir.

Begonya Çiçeğinin Çeşitleri Nelerdir?

Begonya Çiçeğinin Çeşitleri Nelerdir?Yaprak yapısından renklere, büyüme şeklinden boyutuna kadar birçok farklı özelliğe sahip begonya çeşidi bulunmaktadır. Begonyalar büyüme şekilleri ve kök yapılarına göre şu şekilde kategorize edilebilmektedir.

  • Yumrulu Begonya: Binlerce tür arasından en dikkat çekeninin yumrulu begonyalar olduğunu söylemek mümkündür. Yaprakları çok koyu yeşil olmayıp hafif parçalı ve üst yüzeyi tüylüdür. Çiçekleri diğer türlere göre oldukça iri olan yumrulu begonyaların, tek katmanlı ya da katmerli olarak açabildikleri bilinir. Çiçek büyüklükleri 3 ila 6 cm arasında değişiklik gösterir. Mavi ve yeşil haricinde her renkte çiçek açabilirler.
  • Ağaç Begonya: Evlerde en çok yetiştirilen begonya çeşididir. Yaprakları uzun, tüysüz ve beneklidir. Ağaç begonya olarak isimlendirilmelerinin nedeni diğer türlere göre daha fazla uzayabilmeleri ve boy atmalarından ileri gelir.
  • Yaprak Begonya: Çiçekleri küçük ve gösterişsizdir. Yaprakları gelişmiş olan bu tür daha çok estetik amaçla yetiştirilir. Sade, göz alıcı ve estetik bir görüntüye sahip olan bu tür, ağaç begonyalar kadar olmasa da uzun boy yapısına sahiptir.

Begonya Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Begonya Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?Begonya çiçeği ev koşullarında kolay yetiştirilebilen bir çiçek olması ile dikkat çekmektedir. Bu nedenle özellikle ev dekorasyonunda süs bitkisi olarak tercih edilmektedir. Birbirinden farklı yapılarda birçok türü bulunan begonyalar, beyazdan koyu kırmızıya uzanan geniş bir renk yelpazesine sahiptir. Mevsimlik olarak veya tam zamanlı yetiştirilmeye müsaittir. Çok sıcak ve çok soğukta gelişme özellikleri yavaşlar ancak ılıman koşullar ve yeterli güneş ışığı ile kolayca büyütülebilir. Begonya çiçekleri tıpkı diğer çiçekler gibi topraktaki vitaminleri tükettiğinden, her 2-3 yılda bir ve Nisan ayında olmak üzere saksı değişikliği yapılmalıdır. Sulama ise direkt toprağa dökmek yerine, sprey yardımıyla püskürtme usulü yapılmalıdır.

Begonya Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Begonya Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?Begonyanın çok nazlı bir çiçek olmadığı bilinen bir gerçektir. Hemen her ev koşulunda büyüyebilir. Begonyanın evde konumlandırılacağı yer oldukça önemlidir. Sabah güneşi alan, öğleden sonra ise gölge olan bir yer tercih etmek en faydalısıdır. Alternatif olarak güneşlenme süresini kendiniz belirlemek istiyorsanız sıradan bir floresan lamba kullanmanız yeterli olacaktır. Sulama konusunda ise begonyaların nem sevdiği unutulmamalıdır. Bu nedenle sık ve düzenli olarak oda sıcaklığında su ile beslenmeli ancak çok fazla su içinde bırakılmamalıdır.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler