Pisagor Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bolu, Yedigöller'de bulunan pisagor ağacı, bir ağacın tamamen diğer bir ağacın üzerine eğilerek dik üçgen oluşturmasını ifade eder. Bu görüntü ise sanıldığı kadar basit olmayıp, matematik kuralları eşliğine gerçekleşmiştir. Zaten ağacın ismi de buradan gelmektedir. Hepimizin bildiği gibi Pisagor, matematiğin temelini oluşturan Pisagor teoreminin mucididir. Eğer imkanınız varsa, Bolu Yedigöller'de bulunan bu ağacı, gidip yerinde görmenizi tavsiye ederiz.

Bolu merkezden 44 km. uzaklıkta saklı bir cennet bahçesinin içinde duran, geçen yıllarla beraber heybetine güzellik katan pisagor ağacı, kesinlikle ölmeden önce görülmesi gereken şeylerden birisi. Yedigöller’in, son yıllarda en çok turist çeken popüler yerlerden biri haline gelmiş olması, ziyaretçilerin pisagor ağacıyla tanışmasını da mümkün kılmıştır. Pisagor, sayıların babası olarak bilinen, hayatta her şeyin sayılar ile açıklanabileceğini, her şeyin tek ve mutlak anlamının matematik olduğunu ileri süren ünlü matematikçi ve gök bilimcidir.

Matematiği kuran adam olarak kabul edilen Pisagor, herkesin bildiği ve matematiğin temelini oluşturan Pisagor teoreminin mucididir. Ağaçlar, insanların yaşam kaynağı olan oksijeni üreten canlılardır. Pisagor ise matematiğe yön veren, sayıların babasıdır.

Huş Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bu bağlamda incelendiğinde bir ağaca Pisagor’un adının verilmesi son derece mantıklıdır. Elbette bu ismin verilmesinde ağacın şeklinin pisagor teoremindeki dik üçgenle benzerliği en önemli durumdur.

Pisagor Ağacı Nedir?

Pisagor Ağacı Nedir?Bolu, Yedigöller ülkemizin sahip olduğu yeryüzü cennetlerinden biridir. Pisagor ağacı ise burada yer almaktadır. Pisagor ağacının matematiksel olarak da bir karşılığı bulunmaktadır. Bu matematiksel açıklamaya göre pisagor ağacı; birbiri ardına eklenen kareler aracılığı ile oluşan ağaç şeklindeki bir geometrik çizimdir. Bu çizim doğruların birbirinden ayrılmasından ibarettir, bu nedenle şekil olarak bir ağacın dallanmasına benzer. Pisagor ağacı sonsuza dek gidebileceği için, pisagor teoremindeki sonsuzluk kavramını yansıttığı düşünülmektedir. Bunlar ağacın özelliğini matematiksel olarak açıklar, en basit haliyle tanımlamaya çalışırsak; pisagor ağacı bir ağacın diğer ağacın üzerine yatarak bir üçgen oluşturmasıdır.

Pisagor Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Pisagor Ağacının Özellikleri Nelerdir?Pisagor Ağacı üst üste ve yan yana eklenen bir dizi kareden meydana gelir, fakat burada dikkat edilmesi gereken esas konu üste gelen her karenin bir öncekinin yarı boyutunda olmasıdır. Yani ilk karenin bir kenarı 100 cm. ise ikinci karenin 50, üçüncü karenin 25cm olacaktır. Bu kareler arasındaki bağıntı ardışık olarak bu şekilde sonsuza kadar gider. Küçülen her kareye genel tablo haliyle bakıldığında ise bir üçgen oluştuğu görünmektedir.

Benzer Bilgi: Hyperion Ağacı Nedir?

Pisagor ağacının bir diğer özelliği ise, bitki fraktallarının oluşumunda kullanılan bir yöntem olmasıdır. Fraktal kelimesini basitçe açıklamak gerekirse, günlük yaşantıda insanların karşısına çıkan parlak, güzel veya çirkin şekilli, tuhaf resimleri olan cisimlerdir. Bu bağlamda pisagor ağacı, çember, daire veya deltoide benzemeyen ve sonsuza dek uzanabilen bu şekli ile bir fraktal oluşturmaktadır. Pisagor ağacı fraktal oluştururken dalları mutlaka bir nokta üzerinde birleşir. Bu birleşme sonucu fraktal gölgelik adı verilen bir alan oluşur.

Pisagor Ağacının Faydaları Nelerdir?

Pisagor Ağacının Faydaları Nelerdir?Pisagor ağacını Pisagor teoreminin ispatı olarak kabul eden bilim insanlarının sayısı her geçen gün çoğalmaktadır. Pisagor’un ortaya attığı teoriye göre bir dik açılı üçgende iki kenarın karesinin toplamı, hipotenüsün karesine eşittir. Bu günümüzde tüm matematik derslerinde evrensel olarak kabul görmüş, ispatlanmış ve kullanılan bir formüldür.

Pisagor ağacının oluşturduğu fraktal gölgesi de bu teoremi kanıtlamak amacıyla kullanılmaktadır. Bir diğer faydası da her zaman bilim dalı olarak görülen ve belki de sanata çok uzak farz edilen matematiğin sanatsal yanını ortaya koymasıdır. Çoğu sanatçının sürrealist ve devamlı büyüyen bir ağaç tablosuna benzettiği pisagor ağacı, matematik ve sanat arasında köprü kurmaktadır.

Yedigöller yöresinde bulunan pisagor ağacı, dallarının uzanış şekli nedeniyle, ardışık olarak ölçüsü azalan bir dizi karenin birleşimi ile oluşmuş gibi gözükür. Bu nedenle pisagor ağacının matematikten sıyrılıp somutlaşmış hali olarak görülür. Her yıl pek çok öğrenci ve bilim insanı bu benzerliği görmek için kilometrelerce yol gitmektedir. Yedigöller ve çevresinin yeşilin her tonunu barındıran doğal güzelliği ve şelaleleri bu bilimsel merakı mükemmel bir tatile dönüştürmektedir.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler