Nergis Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Soğanlı bitkiler sınıfında yer alan, sarı ve beyaz çiçekleriyle tanıdığımız, kokusu çok uzaklardan bile duyulan, zarafet timsali bir çiçekten bahsedeceğiz bugün size... Beyaz ve sarı renklerin hakim olduğu nergis çiçeği, genellikle Akdeniz iklimlerinde yetişmeye elverişlidir. Hemen herkesin sevdiği, bahar aylarında evlerine misafir ettiği nergis hakkında genel bilgiyi sizlerle paylaştık.

Soğanlı bitkiler familyasından olan nergis bitkisi, en az 20 cm ve en fazla 60 cm boylarında uzayabilen bir bitki türüdür. Latince cins adı Narcissus'tur. Bahar aylarına girilmesiyle birlikte güzel kokusu ve şık görünümü ile baharın geldiğini haber eden bitkiler arasındadır.

Beyaz ve sarı renklerinin hâkim olduğu nergis çiçeği soğuklara karşı direnç gösterebilen bir bitkidir. Daha çok Akdeniz iklimlerinde yetişmeye elverişli olmaktadır.

Gelincik Çiçeği Nedir? Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Tohumla yetiştirilen nergis, aynı zamanda soğanların ayrılması tekniği ile de çoğaltılması mümkün olan bitkilerdir. En çok İspanya ve Portekiz’de görülmesinden dolayı anavatanının Avrupa ülkelerinin olduğunu söylemek mümkündür. Kireçli ve gevşek olan toprak yapısı yetişmesi için elverişlidir. Uzun süre toprak altında kalmasından dolayı kuraktan çok fazla etkilenmezler. Nergis bitkisinin gelişiminde rüzgar çeşitlerinin önemi büyüktür. Poyraz nergisin gelişimini olumlu etkilerken, lodos rüzgarı tam aksine gelişimini olumsuz etkilemektedir.

Nergis Nedir?

Nergis Nedir?Avrupa ülkelerinde yoğun olarak görülen nergis ülkemizde de Ege bölgesi ve Akdeniz kıyılarında doğal olarak yetişen bir bitkidir. Hoş kokulu çiçekleri ile yaklaşık 43 adet çeşidi bulunan bir bitkidir. Her dalında birden fazla çiçek barındıran nergis bitkisi, bahar aylarında çiçek açması ile baharın geldiğini haber etmesi ile bilinir. Güneşte ve yarı gölge alanlarda elverişli bir şekilde yetişirler. Bir müddet sonra çiçekleri solan nergis, bu dönemde dinlendirilmeye alınmalı ve dalları kesinlikle kesilmemelidir. Hatta bu dönemde de nergis sulanmaya devam edilmelidir.

Nergisin Çeşitleri Nelerdir?

Nergisin Çeşitleri Nelerdir?Yaklaşık 43 çeşidi ile doğada doğal olarak bulunabilen ve süs bitkisi olarak da yetiştirilmeye uygun olan nergisin en bilinen çeşitleri arasında; yabani nergis, beyaz nergis, Çin nergisi, güz nergisi, fulya ve zerren çeşitleri yer almaktadır. Nergis çeşitlerinin çiçekleri genellikle beyaz ya da sarı renklerinden oluşur. Beyaz ya da sarı çiçeklerinin ortasında bulunan taç, nergisin yapı olarak diğer çiçeklerden farklı olmasına neden olmaktadır.

Benzer İçerik: Gül Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Saksıda yetişmesi de mümkün olan nergis çiçeğinin, güneş alan yerlerde tutulması gerekirken, yarı gölgelik yerlerde de yetiştirilmelidir. Özellikle çiçek açmaya başladığı dönemlerde direkt olarak güneş ışığına maruz bırakmamak, açan çiçeklerin daha geç solmasını sağlar.

Nergisin Özellikleri Nelerdir?

Nergisin Özellikleri Nelerdir?Mart ayının başlarında çiçek açmaya başlamasıyla baharın müjdecisi niteliğinde olan nergis çiçeği, pek çok Avrupa ülkesi başta olmak üzere, ülkemizde de yaygın bir şekilde yetiştirilen süs bitkileri arasındadır. Soğanlı yapıda bir bitki olmasından dolayı, bakımı çok fazla özen gerektiren bir bitki olmasa da, yetiştirilmesi konusunda bilinmesi gereken detaylar muhakkak vardır. Örneğin bir nergis çiçeğiniz varsa onu direkt Güneş ışığına maruz bırakmak yerine, dolaylı olarak bu ışığı almasını sağlamalısınız. Ancak yavrulama özelliğine sahip olan nergis bitkilerinin dinlendirme süreleri 2 ya da 3 yıla çıkarılabilir. Dikim zamanı Ağustos ayından başlayarak Ekim ayına kadar sürmektedir. Hoş kokusu ve şık görünümü ile pek çok kişinin gönlünü fethetmeyi başaran nergis çiçeği aynı zamanda sağlık için de tam bir şifa kaynağı niteliğindedir.

Nergisin Faydaları Nelerdir?

Nergisin Faydaları Nelerdir?Vücudu hastalıklardan ve zararlı maddelerden tam anlamıyla temizleyici etkisine sahip olan nergis, geniz tıkanıklığına birebirdir. Cüzzam gibi çeşitli deri hastalıkları için şifa kaynağı bir bitki türüdür. Kurutulduktan sonra haşlanıp suyu içildiğinde vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Ayrıca soğuk algınlığı ve nezlenin doğal tedavisi için kullanılmalıdır. Çeşitli nedenlerden dolayı baş ağrısı meydana geldiğinde nergis bitkisinden faydalanılması, baş ağrısının tedavi edilmesini sağlar. Kabızlık sorunu olanlar için oldukça faydalı olan nergis çiçeği, fazla kullanıldığında ishale yol açabilir. Çiçeği kadar soğan kısmı da faydalı olan nergisin soğanından elde edilen lapanın yaraları hızla iyileştirici etkisi vardır. Nergis bitkisi ayrıca kusulması gereken durumlarda doğal kusturucu olarak kullanılmaktadır.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir