Nohut Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Nohut protein açısından en zengin baklagillerden biridir. Yetişmesi oldukça kolaydır ve hemen her toprak tipinde yaşam bulabilir. İçerisinde demir, çinko, magnezyum, fosfor ve kalsiyum bulunmaktadır. Kalp hastalıklarına karşı koruyucu olan nohut, kabızlık, hazımsızlık gibi sorunlara da iyi gelmektedir. Özellikle kış aylarında yapılan yemeklerde tercih edilen nohut hakkında ayrıntılı bilgiler yazımızda anlatılmıştır.

Nohut, baklagiller ailesinin protein yönünden en zengin üyesidir. Dengeli ve sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda, akla gelen ilk gıdalar arasında olan nohut, vücudun protein ihtiyacını fazlasıyla karşılamasının yanı sıra, içinde bulunan vitaminlerle de kış aylarında vücudu destekleyicidir. Soğuk havalarda, nohut tüketimi vücut direnci arttırır hatta yaşlanmaya karşı da mücadele eder. Çünkü nohut, E vitamini bakımından oldukça zengindir.

Nohut, demir, çinko, magnezyum, fosfor ve kalsiyum da içerir. Bağışıklık sistemini güçlendirici ve vücudu koruyuculuğu bu minerallerden gelir. Anavatanı Akdeniz, olarak bilinir. Sıcaklığı seven, sıcak hava koşullarında üretimi yapılan bir besindir. Bu nedenle de; Akdeniz ülkeleri, Avrupa ve Afrika’da bol bol yetiştirilir.

Damiana Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Nohut, hızlı bir şekilde filizlenir ve 3 gün içinde de toplanır. Tüm ülkede, nohut ile hazırlanan çeşitli yemekler vardır. Ancak, Kuzey Afrika, Hindistan, İspanya ve Türk mutfağında ayrı bir yeri bulunmaktadır.

Nohut Nedir?

Baklagiller (Fabaceae) ailesinde olan nohut (Cicer arietinum), bol nişastalı, vitamin ve minerallerce zengin bir bitkidir. Kuru ve taze halde yenilebilen nohut, besleyici bir baklagildir. Ayrıca, leblebi de yapılabilir. Nohutun sap ve yaprakları da birtakım işlemlerden geçirerek, ardından bazı hayvanların beslenmesinde yararlanılır.

Nohutun Özellikleri Nelerdir?

Oldukça derin ve sert bir köke sahiptir. Boyu 50-60 cm'ye kadar uzayabilir. Çok fazla yan kökü vardır. Bu yan kökler, toprak yüzeyine yakındır ve böbrek şeklindedir. Gövdenin, toprağa yakın olan yaprak altlarında bulunan çiçek sapları, çiçekleri taşır. Çiçekler, beşer tane, beyaz, pembe ve mavimsi renkte olabilirler. Çiçeklerin verdiği meyveler, oval biçiminde ve şişkindir. Meyve içinde ortalama, 1-3 tohum bulunabilir. Tohumlar, türlerine göre, şekil, büyüklük ve renk bakımından değişiklik gösterebilir. Kuraklığa karşı dayanıklı olan bu bitkinin özel bir toprak isteği yoktur. Kumlu ve kireçli topraklarda daha iyi yetişir. Ülkemizde, Nisan-Mayıs aylarında ekilir ve gelişme süresi 3 aydır.

Nohutun Faydaları Nelerdir?

  • Bu tür bakliyatlar düzenli olarak tüketildiğinde, şeker hastalığı gibi rahatsızlıkları önler.
  • Zararlı bakterilerin gelişmesini engelleyerek bağırsağı korur. Ayrıca, yararlı bakteri üretiminde yardımcıdır.
  • Vücudun bağışıklı sisteminin güçlendirir. Buna bağlı olarak da, hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Bağışıklık sisteminin nasıl güçlendirildiğini öğrenmek için tıklayınız.
  • Tansiyonu düzenlemeye yardımcı olur. Kolesterolü düzenler, kalbi korur ve kalp hastalığı riskini azaltır.
  • İçinde barındırdığı fosfor, kemik ve dişlerin güçlenmesine yardımcı olur; korur ve hastalık riskini azaltır.
  • Depresyonu engellemeye yardımcıdır. Bunun nedeni, mutluluk hormonlarına olan etkisidir. Mutlu ve huzurlu hissedilmesini sağlar.
  • İçeriğinde bol miktarda lif bulundurur. Büyümeye ve sağlıklı olarak gelişmeye yarar sağlar, iyi bir enerji kaynağıdır.
  • Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olduğu için, kabızlığa karşı savaşır.
  • Menopoz dönemindeki kadınların, sıcak basması, terleme gibi şikayetlerini azalttığı görülmüştür. Menopoz nedir?
  • Fazla miktarda tüketilmesi, bağırsaklarda gaz ve şişkinliğe neden olabilir. Ayrıca, mide rahatsızlığı olan kişilerin fazla nohut tüketmemesi önerilir.

Nohut Yemekleri Nelerdir?

Genel olarak kuru veya konserve şeklinde satılır. Eğer kuru nohut, yemek için kullanılacaksa, 12-24 saat önceden suyun içinde yumuşatmak gerekir. Nohut yemeğinin, az miktarda gaz yapıcı bir özelliği vardır. Kış mevsimlerinin uzun yaşandığı bölgelerde, çok kullanılır. Etli nohut yemeği ve birçok çeşitli yemek yapılabilir. Bazı yörelerde, özel yemeklerde kullanılmak üzere, küçük ve renkli cinsleri yetiştirilir. Nohut, kavrularak leblebi yapılabilir. Nohut, bir gece önceden ıslatılarak, tuzla birlikte kavrularak yenir. Arap mutfağında oldukça fazla olarak kullanılan nohut ezilerek, tahinle karıştırılır ve humus yapılır. Bazı yörelere ait çorbaların içine de, haşlanmış nohut koyulabilir. En çok tercih edilen hali ise, nohut yahnisi adı verilen, bol etli ve soğanlı yemeğidir.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler