Hobi Nedir? Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir?

Hobi Nedir? Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir?

Hobi yapılması zorunlu olmayan, kişiye keyif veren, eğlenceli anlar geçirmesini sağlayan her türlü aktiviteye verilen genel bir isimdir. Hobi her yaştan insanı ilgilendiren bir alışkanlıktır. Sadece yaş grubuna göre değişen hobi çeşitleri farklıdır. Örneğin emekli olmuş biri ahşap boyama gibi aktiviteler yaparken, daha genç biri dalış sporunu kendine hobi olarak seçebilir. Biz makalemizde hobinin faydalarından ve size fikir olması amacıyla çeşitlerinden bahsettik.

Erkan Karaca

Hobi konusuna en ilgili olan kişiler gençler ve emekli olmuş insanlardır. Emekli olduktan sonra kendisini boşlukta hisseden kişi, kendine bir meşgale arayışına girer. Böylece eğlenmesine, keyif almasına izin veren tamamen kendi tercihi olan bir uğraş edinir. Bir uğraş edindiklerinde kendilerinin hala işe yarar olduğunu ispat edeceklerini düşünürler. Orta dönem ise hobi edinmek bakımından daha sakindir. Yetişkinlik döneminde insanlar çocuk büyütmekle ya da çalışarak geçimlerini sağlamakla meşguldür.

Daha sakin ve kısa sürelerde uygulanabilecek, yorucu olmayan hobiler tercih edilir. Hobi terimini kısaca anlatacak olursak, insanların hayatlarında eğlenceli vakitler geçirmelerini sağlayan, keyif verici, el becerilerini veya hangi alana yönelmişlerse o alanda kendilerini geliştirmelerini sağlayan aktivitelerdir.

[renkbox baslik="Bale Hakkında Bilgiler; Bale Nedir, Tarihçesi ve Faydaları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/bale-hakkinda-bilgiler/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/03/bale-hakkinda-bilgiler-bale-nedir-tarihcesi-faydalari.jpg" renk="pembe" yenisekme="evet"][/renkbox]

Hobinin en önemli özelliği ise yapılmak zorunda olmayan, yetiştirmek için zaman kısıtlaması olmayan, ne bir yarış ne bir rekabet içermeyen uğraşlar olduğu için kişiyi son derece rahatlatacak ve içinde bulunduğu stresli ortamlardan uzaklaştıracaktır.

Hobi Nedir?

Hobi Nedir?Hobi ya da herhangi bir şeyle uğraşmak, yapılmak zorunda olunmayan, boş kalan vakitleri değerlendirmek amacıyla yapılabilecek, bazı durumlarda da beceri geliştirici faaliyetlerin geneline verilen addır. Kişinin hobisinin olmaması, zamanı etkili kullanmamasının, hayattan keyif almadığının kanıtı sayılabilmektedir. Uçuk kaçık hobiler olması gerekmez ama en azından bir kitap okumak bile hobidir.

Hobi sahibi kişiler, yeniliklere daha açıktır, keşfetmeye açıktır. Çalışma hayatında bile işverenler artık öz geçmişlerde hobileri sorgulamaya başlamıştır. Bu nedenle bu alanı doldurmanız sizin yararınıza olacaktır. Hobisi olmayan kişiler boş zamanlarını kendilerine yararı olmayan şekillerde geçirmek zorunda kalırlar. Örneğin televizyon izlemek gibi.

Hobinin Faydaları Nelerdir?

Hobinin Faydaları Nelerdir?Hobi sahibi kişilerin sosyal hayatında olumlu etkiler kendisini göstermeye başlamıştır. Özellikle yoğun ve stresli bir yaşamınız varsa kendinize hobi edinerek bir iyilik yapmalısınız. Boş zamanlarda da bir şeyler öğrenmek, zamanı kaliteli geçirmek, belki bir şeyler üretmek kişilere kendisini iyi hissettirecektir. Hobi edinmek kişiyi stresten uzaklaştırmaktadır. Öyle ki bazı gelişmiş ülkelerde psikoterapilerde tedavi yöntemi olarak uygulanıldığı da olmaktadır. Kişinin kendisini zekâ ve beceri yönünden keşfetmesi, sosyal hayatına farklı bir yön getirecektir. Hobi edinmek herkes için faydalıdır. Geçmiş tarihte padişahların bile kendilerine göre bir hobisi bulunmaktaydı.

Teknolojinin gelişme göstermesi ile beraber kişilerin üzerindeki iş yükü artmıştır. Bu durum beraberinde çeşitli birçok sorumluluk ve stres de getirmiştir. Kendilerini işine adayan insanlar boş zamanlarının olmadığını düşünebilir ki bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Mutlaka herkesin yarım saat de olsa boş vakti vardır. Hobi edindiğinizde daha sakin, mutlu ve sosyal hissedeceğinizi anlayacaksınız. Karşınızdaki kişilerle sohbet edebilme, ortamlara katılabilme yetinizde artış olacaktır.

Yeni ilgi alanınızdan arkadaş çevrenize bahsedebilirsiniz. Böylece kendinizi sosyal ortamlarda daha etkin hale getirebilir, dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz. Arkadaşlarınız sizinle ve yeni hobinizle ilgilenmekten zevk duyacaktır. Ancak seçeceğiniz hobinin ilgi alanınızda olması ve severek yapmanız en mühimidir. Başka hobilerle uğraşan arkadaşlarınız da olacaktır mutlaka. Böylece siz de diğer kişilerin hobilerini keşfedebileceksiniz. Ortamdaki fikir alışverişlerinde ciddi oranda artış yaşanacaktır. Ardından bir bakacaksınız; çevrenizdeki insan sayısında artış olmuş. Birlikte vakit geçirebileceğiniz onlarca yeni arkadaş edinebilirsiniz.

Hobi alanınız dışarıda kalabalık ortamlarda ise yeni insanlarla tanışmak için fırsatınız var demektir. Arkadaşların çok olması ve bu arkadaşlar tarafından sevilmek; hobi edinmenin yan etkisidir denebilir ve bu durum mutlaka herkese iyi gelecektir. Kısacası hobi, kişilerin toplu yaşama kurallarını öğrenmesi için, keşif yeteneğinin gelişmesi için, iletişim kurma yetisini güçlendirmek için, yalnızlığın yok olması ve kendini ifade edebilme yetisini güçlendirmek için oldukça etkili ve gerekli bir kavramdır.

Hobi Çeşitleri Nelerdir?

Hobi Çeşitleri Nelerdir?

  • Hazır satılan parçaları tamamlayarak uygulanan model uçak yapımı, ilginizi çekebilir. Zamanınız oldukça geniş bir kısmını alan bu hobi, düşünce gücünüzün gelişmesine yardımcı olacaktır.
  • Deniz olan bir bölgede yaşıyorsanız ve özellikle de emekliyseniz; balık tutmaktan iyisi yoktur. Yorucu olmayan, neticesinde de lezzetli ve sağlıklı balıkların tutulduğu bu hobi, balık tutulan ortamda yeni arkadaşlar edinmenize de yardımcı olur.
  • Ahşap işleri ile uğraşacak, tablolar, minik süs eşyaları, oyuncaklar yapabilirsiniz. Tamamen el becerisini geliştirmeye yönelik bu uğraş, arkadaş çevrenizde ilgi ile karşılanacaktır. Ahşap boyamanın nasıl yapıldığı hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız sizi buraya alalım.
  • Bahçe işleri ile çiçeklerle ya da bir şeyler yetiştirmek ile uğraşmak hem çok keyifli hem de uzun vadede vakit ayırabileceğiniz bir hobidir. Bahçenizi bir çiçek bahçesine çevirebilir, kendi sebzelerinizi yetiştirebilirsiniz.
  • El becerisine dayanan diğer bir hobi çeşidi ebru sanatıdır. Kişinin ruh haline fazlasıyla iyi gelen ebru yapımında hem çok sakin dakikalar geçirebilir, hem de yaptığınız resimleri dostlarınıza armağan edebilirsiniz. (Bakınız: Ebru Sanatı Nedir?)
  • Denizi ve suyu seven biriyseniz dalgıçlık size uygun bir hobi türü olabilir. Bu alana ilginiz olduğunu düşünüyorsanız dalgıçlık konusundaki eğitimlere katılabilir ve boş zamanlarınızı bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Dalgıçlığın türlerini, tehlikelerini ve özelliklerini daha önceki yazımızda bahsetmiştik.
  • Edinebileceğiniz diğer hobiler; heykel, resim, takı yapımı, herhangi bir müzik aleti çalmak, yemek yapmak, puzzle yapmak, satranç ve fotoğrafçılık olabilir. Bunların dışında ilginizi çekebilecek ve severek yapacağınız her uğraşı sizin hobinizdir.
Okur Yorumları