Latin Amerika'nın modern danslarından biri olan salsa öğrenmesi oldukça kolay ve eğlenceli vakit geçirmeyi sağlayacak bir danstır. İlk olarak 1930’lu yıllarda Afrika’da doğmuş, Amerika ve Avrupa kültürlerinden etkilenerek Küba’da geliştirilmiştir. Günümüzde en çok tercih edilen dans türleri arasında gelmektedir.

Yasemin Saygın

Dans denilince aklınıza ne geliyor? Dans etmekten hoşlanıyor musunuz? Hangi dansların kökeni ve nasıl ortaya çıktığı hakkında bilgi sahibisiniz? Hangi dans türleri size hitap ediyor ve ne sıklıkta dans ediyorsunuz? Evet bu makalemize bir dizi soruyla başladık. Eğer tüm bu sorulara cevabınız evet ve en sevdiğiniz dans türü salsa ise doğru yerdesiniz.

Her dans türünde olduğu gibi salsayı da elbette ki uygulamalı olarak öğrenmek mümkündür. Fakat biz bu yazımızda çok daha fazlasını sizlere ulaştırmaya çalışacağız. Gelin şimdi hem bedeninize hem ruhunuza faydalı olan salsanın nasıl bir dans olduğuna bakalım. Fikrinizin değiştiğini göreceksiniz.

[renkbox baslik="Yoga Nedir? Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?" link="https://bilgihanem.com/yoga-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/03/yoga-nedir-nasil-yapilir-ne-ise-yarar.jpg" renk="turuncu" yenisekme="evet"][/renkbox]

Çiftler halinde veya grupça icra edilen salsanın Küba kökenli olduğu tahmin edilmektedir. Rutin hareketlere bağlı kalmadan, tamamen doğaçlama ile yapılan bir dans söz konusudur. Birçok dans figüründe çiftin pozisyonları salon danslarındaki pozisyonlarını andırmaktadır. Salsanın dünyanın farklı bölgelerinde, farklı uygulanan stilleri bulunmaktadır. Her bir stil eşlik eden müziği farklı bir şekilde yorumlamaktadır. Yine aynı şekilde her bir stil ustasının kendilerince geliştirdiği hareketler vardır. Dünya genelinde bilinen başlıca üç salsa stili şunlardır; Küba stili, Porto Riko stili ve Kolombiya stilidir.

Salsa Nedir?

Salsa Nedir?En popüler Latin danslarının başında gelen salsa ilk olarak 1930’lu yıllarda Afrika’da doğmuş, Amerika ve Avrupa kültürlerinden etkilenerek Küba’da geliştirilmiştir. Önce Amerika'ya, sonra tüm dünyaya yayılmış modern bir dans olan salsa, adını İspanyolcada sos anlamına gelen salsa kelimesinden almıştır.

Nasıl ki soslar çeşitli baharatların karışımından meydana geliyorsa salsa da farklı kültürlerin birleşiminden oluşmuş bir dans olduğu için bu adı almıştır. Bu Latin dans, yine kökeni Cuba Puerto Rico ve Venezuela olan salsa müziğine uygun bir dans olarak geliştirilmiştir.

Başlangıçta 4'lük ve 8'lik kalıplarda yapılan bu dans daha sonraları tamamen müziğin ritmine uyularak, eşli veya gruplar halinde yapılan bir dans haline dönüşmüştür.

Sosyal bir dans olan salsa günümüze kadar yayıldığı farklı ulusların etkisinde kalarak, birçok yeni stil geliştirmiştir. Bu stillerden bazıları Porto Rico, New York, Küba, Mambo, Miami, Los Angeles ve Kolombiya stilleridir.

Gerek ritim özelliği gerekse doğaçlama olması sebebiyle öğrenmesi oldukça kolaydı. Öte yandan ustalaşmak, müziğin akışına kendinizi bırakarak, hiç duraksamadan dans figürleri sergilemek için ustalaşmak gerekir ki bu çok da kolay bir süreç değildir.

Salsa Stilleri

Salsa StilleriYazımızın başında da bahsettiğimiz gibi salsanın her ülkede yapılış şekli farklıdır. Temelde aynı olsa da herkes kendi yöresel müziğinden ve figürlerinden bir şeyler katarak kendi stilini yaratmıştır. Her stil salsayı farklı şekilde yorumlamaktadır.

En kabul göreni Küba olmak üzere, New York, Porto Riko, Los Anegeles ve Mambo gibi siteleri bulunmaktadır. Şimdi gelin bunlar hakkında kısaca bilgi edinelim.

Küba Stili

1950’li yıllarda casino dansından ortaya çıkan bu stil, erkek hareketlerinin daha baskın olduğu türdür. Afrika özelliği ağır basar, vücut hareketleri ön planda tutulur ve jestler daha belirgindir. Dar alanda yapılabilme yeteneği sunan Küba stili çok fazla bacak hareketi içermez. Adımlar daha küçük atılır, vücut öne eğilip dizler bükülerek dans edilir.

New York Stili

Porto Riko ve Küba arası bir stildir. Temel adımı mambodur. Adımlar daha çok düz çizgiler merkezinde yoğunlaşır. Kadının kendi etrafında sıklıkla döndüğü, ayak ve bacak figürlerinin karışık olduğu stildir. Günümüzde en çok tercih edilen stillerden biridir. Dans okullarında ve yarışmalarda yapılan genellikle New York stilidir.

Mambo Stili

Afrika kökenlidir ve bu ülkenin yöresel hareketlerini içerir. Porto Riko kökenli dans öğretmeni olan Eddie Tours’un 1987’de ortaya koyduğu stildir. Tours, bunu tarzı gece kulübü stili olarak tanımlamıştır.

Los Angeles Stili

Kadının çizgisel olarak yer değiştirdiği stilde karmaşık ayak hareketleri hakimdir. Koreografik öğeleri ve gösteri figürleri New York stiline kıyasla daha fazladır. Avrupa’daki dans okullarının çoğunda bu stil öğretilir.

Porto Riko Stili

Çiftler arasındaki mesafe daha çoktur. Bu nedenle dans için daha geniş bir alana ihtiyaç vardır. New York stilinin bir alt dalı olarak kabul edilir.

Salsa Nasıl Yapılır?

Salsa Nasıl Yapılır?Salsa adına basic denilen temel adımlarla başlar. Müziğin ritmine uygun olarak 1, 2, 3, stop, 5, 6, 7, stop düzenine uygun olacak şekilde adımlarla yapılan salsa öğrenmesi oldukça kolay bir danstır.

Salsa yaparken ritmi kaybetmemek için duraklamalarda yere vurulmasına tap, partnerinizle temas halinde olmadığınız zamanlarda yapılan figürlere de shine adı verilir.

Eşli yapılan bu dansta yapılacak olan temel figürlerden önce erkek komut verir ve bayanla uyum içerisinde ritme uygun olarak dans edilir. Figürlerin birçoğu salon danslarına benzemektedir.

Salsa Nasıl Öğrenilir?

Salsa Nasıl Öğrenilir?Sanatsal, estetik ve sosyal bir dans olan salsayı öğrenmek için kurslara katılabilir ve salsa eğitmenlerinden ders alabilirsiniz. Salsa adımlarını düzgün bir şekilde atabilmek için bir de salsa ayakkabınız olmalı elbette.

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise salsa yaparken bedeninizin üst kısmını oynatmamanız gerektiğidir. Sonrası ise size kalıyor, bildiğiniz en temel kurallara ruhunuzun derinliklerinde gizli olan duygularınızı katın ve harmanlayın.

Erkek egemen bir danstır, kadın erkeğin komutlarına göre hareket eder ve ideal çalışma ile yaklaşık 3 ayda öğrenilir. Bunun için bir dans okulundan ders almanın yeterli olacaktır.

Hemen hatırlatalım dans okullarında partner zorunluğu yoktur. Çiftiniz olmadan da gidip salsayı öğrenebilirsiniz. Bunlara ilaveten dans gecelerine katılmanız geliştirmeniz açısından çok fayda sağlayacaktır.

Salsanın İnsan Sağlığına Etkileri Nelerdir?

Salsanın İnsan Sağlığına Etkileri Nelerdir?Gelelim salsanın beden ve ruh sağlığına olan faydalarına... Kilo vermek istiyorsunuz; ama spor salonunda sadece belirli vücut bölgelerine göre hazırlanmış sıkıcı spor aletleri size göre değil. Salsa, tüm vücut kaslarınızı çalıştırabileceğiniz sportif bir aktivitedir.

Bu sayede kilo verebilir; sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz. Ayrıca salsa sayesinde vücudunuzda biriken negatif enerjiden kurtulabilir günlerce haftalarca sizi strese sokan tüm olumsuz olaylardan da uzaklaşabilirsiniz. Eşli yapılan modern bir dans olması yönüyle de salsa sayesinde yeni insanlarla tanışabilir, iyi arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

Bu sayede daha sosyal bir insan olacaksanız ve hayata bakış açınız dahi değişecek. Salsa ile kendinizi müziğin kollarına bırakın. Özgürlüğü ruhunuzda, özgürlüğü bedeninizde hissedin. İnsan sağlığına kattığı faydaları şu şekilde özetleyebiliriz;

 • Vücudunuzun hareketliliğini ve esnekliğini artırır.
 • Daha zinde ve dinç olmanıza yardımcı olur.
 • Farkında olmadan ideal kilonuzda kalmanızı sağlar.
 • Çok hareketli bir dans olduğu için istemediğiniz kiloları da vermenize yardımcı olur.
 • Daha güçlü bir kas yapısına sahip olmanızı sağlar.
 • Stresi azaltmak için en ideal yöntemlerden biridir. Sadece salsa değil diğer tüm danslar ruha ve strese iyi gelmektedir.
 • Daha düzenli bir uyku uyumanızı sağlar ve uykusuzluk sorununun zamanla yok olmasına yardımcı olur.
 • Eklemlerin daha sağlıklı olmasını sağlarken, kireçlenme benzeri durumların yaşanmasını engeller.
 • Dans esnasında beden tamamen dik ve kontrollü olduğu için normal zamanda da duruşunuzun daha düzgün olmasını sağlar.
 • Ayaklar, kalçalar, kollar, omuzlar kısacası vücudun her tarafını ayna anda çalıştırdığı için kalp-damar sağlığınıza katkı sağlar.
 • Günlük hayatınızda daha hızlı olmanız salsa gibi hareketli dansların katkısıyla yapılabilir.
 • Hem eğlenip hem de kilo vermenizi sağlayan bu dans mutluluk hormonu salınımını artırdığından, stresin azalmasına ve depresyon benzeri ruhsal sorunların yaşanmamasına yardımcı olur.
 • Ritim duygunuzu geliştirir.
 • Kontrol yeteneğinizi artırır.
 • Çift veya grup halinde yapılan bir dans olduğu için sosyalleşmenizi sağlar.
 • Karın, bacak ve kalçaların daha sıkı olmasını sağlar. Hatta salsa yapan birinin ekstradan spor yapmasına gerek olmadığını bile söyleyebiliriz.
 • Bedeninizin daha estetik görünmesini sağlar.

Salsanın Tarihçesi

Salsanın TarihçesiTarihteki bilgileri baktığımızda salsanın Amerika, Afrika ve Avrupa kültürlerinin bir karışımı olarak 1930'lu yıllarda ortaya çıktığı, fakat asıl gelişimini Küba’da gösterdiği bilgisine ulaşmaktayız. O dönem Afrika’nın yöresel dansları ile Küba’nın marimba müziğinin harmanlanması ile ortaya çıkan salsa, ilk başlarda Küba’nın elit kesimi tarafından kabul edilmemiştir. Hatta öyle ki Afrika kökenli olduğu için aşağı sınıfın dans şekli olarak yorumlanıp küçümsenmiştir.

İlerleyen yıllarda Latin Amerika, Karayip, Afrika Küba olmak üzere birçok figürden kendine pay çıkaran salsa sonrasında gelişerek kendini kabul ettirmiştir. Kaynaklar 1940 yıllarında Frank Grillo adındaki Kübalı bir göçmen tarafından New York’a getirildiği ve ardından yine başka Kübalıların da katkısıyla bu ülkede geliştiğini söylüyor.

[renkbox baslik="Opera Nedir? Bölümleri, Çeşitleri ve Tarihçesi" link="https://bilgihanem.com/opera-nedir/" resim="https://img.bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/01/opera-hakkinda-bilgi-1024x597.jpg" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

1959 yılında yaşanan Küba Devrimi sonrasında, Amerika’ya gelen mültecilerin sayesinde yaygın yapılan bir dans haline gelmiştir. 1970’li yıllarda iyice benimsenmeye başlanan bu hareketli dans, genel itibarıyla çok kapsamlı bir tarihsel süreci sahiptir. Az önce de belirttiğimiz gibi aslında tek bir dans olarak tanımlamak doğru değildir. Birçok dansın özelliğini bünyesinde barındıran, kapsamlı ve tarihi zengin bir danstır.

Salsa Latin Amerika kökenli bir dans türüdür. Dünyanın her yerinde en çok sevilen ve yapılan danslar arasında başı çekmektedir. Bunda oldukça kolay ve doğaçlama olmasının da etkisi bulunmaktadır.
Düzenli olarak, bir başka ifadeyle hobi olarak yaptığınız bir dans var mı?
Daha önce salsa yapmayı denediniz mi? Neler hissettiniz?
Sizce insana en iyi gelen dans türü hangisi?Okur Yorumları