Salvador Dali Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Salvador Dali Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Salvador Dali, sürrealizm yani gerçek dışı sanat akımının öncüsü olmuştur. Ressamın eserlerindeki asi ve çarpıcı taraf, yaşam tarzı ve giyimiyle de yaşadığı dönemde ilgi çekmektedir. Resim ile birlikte kısa film, fotoğrafçılık ve heykeltraşlıkta da başarılı işler yapan Salvador Dali'nin eserleri, hayatı ve daha birçok bilgiyi sizlerle paylaşacağız.

Erkan Karaca

Karmaşık bir hayata sahip olan Salvador Dali, resimle tanıştıktan sonra, kendini ve fikirlerini ifade etme özgürlüğü yakalayan isimlerden biridir. Akıllı ve bir o kadar da küstah olan kişiliği nedeniyle devamlı yalnız kalan ünlü ressam, bu yalnızlığını tablolarında dillendirmeyi uygun görmüştür.

Salvador Dali, kimlik karmaşasından ilgi odağı olmasına kadar hayatını hassasiyet içinde geçirmiş sanatçılardan biridir. Bu nedenle özellikle küçüklük yaşlarından itibaren hırçın ve asabi bir kişiliğe sahip olmuştur. Sürrealizmin önemli temsilcilerinden biri olan Salvador Dali, sanata absürt ifadeleri taşıma konusunda oldukça başarılıdır.

[renkbox baslik="Alfred Sisley Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/alfred-sisley-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/alfred-sisley-kimdir-hayati-ve-eserleri-960x560.jpg" renk="yesil" yenisekme="evet"][/renkbox]

Özellikle imge ve vurgulama konusundaki başarısı, sanatçının adından sıkça söz edilmesine neden olmuştur. Üstelik bir süre saçmalık olarak değerlendirilen resimlerinin asıl değeri asırlar sonra anlaşılmıştır. Yalnızca resimleriyle değil farklı ve sıra dışı yaşam tarzıyla da dikkatleri üzerine çeken Salvador Dali, giyimi ve dış görünüşüyle de ilgi odağı olmayı başaran isimlerdendir.

Salvador Dali Kimdir?

Salvador Dali Kimdir?

Gerçeküstücülük olarak tanımlanan sürrealizm akımının resimdeki temsilcilerinden biri olan Salvador Dali, başarılı resim üstadlarından biridir. Ressamlığın yanında fotoğrafçılık da yapan ünlü isim, gördüklerini olduğu gibi yansıtma konusunda oldukça başarılıdır. Çektiği fotoğraflarda farklı olanı yakalamayı tercih eden Salvador Dali, insanların ve dünyanın en tuhaf anlarına şahit olmayı ve canlı kılmayı esas almıştır.

Ressam ve fotoğrafçı olmasının yanı sıra heykeltıraş olarak da bilinen Salvador Dali, bu alanda adını duyurmaya yetecek eserler ortaya çıkarmıştır. Farklılığın temsilcisi olduğunu sık sık dile getiren ünlü isim, bu özelliğini bünyesinde barındırdığı her mesleğe gizlemiştir. Ünlü ressam tüm bunların yanı sıra film sektöründe de yerini almış isimler arasındadır. Bu sektörde kazandığı ödül ile başarısının ispatını ortaya koymuştur.

Salvador Dali’nin Hayatı

Salvador Dali’nin Hayatı

11 Mayıs 1904 tarihinde dünyaya gelen Salvador Dali’nin tam ismi Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí y Domènech’tir. Felipa Domenech ve Dali Cusi çiftinin oğlu olan Salvador Dali, kendinden önce kaybedilen erkek çocuğun gölgesinde dünyaya gelmiştir. Doğumunu ölümün gölgesinde olarak nitelendiren ressam, hayatı boyunca doğmamış erkek kardeşinin kıskançlığını içinde hissetmiştir. Bunun temel nedeni babasının her zaman Salvador Dali için sınırlar çizmesi ve erkek kardeşi hakkında konuşmayı sürdürmesidir.

Otoriter ve baskın bir ailede yaşamından hoşnut olmayan Dali, annesini meme kanseri nedeniyle kaybettikten sonra büyük bir bunalıma girmiştir. Eğitimini aldığı ressamlığı sürdürerek hayatta kalan ünlü isim, bu alanda attığı adımlarla adını duyurmaya başlamıştır.

1919'da Figueres Belediye Tiyatrosu'nda ilk sergisini açan Salvador Dali, resim dünyasına genç yaşta adım atmıştır. 1927 yılında askerliğini yaptıktan sonra 1929 yılında Bir Endülüs Köpeği isimli kısa filmini ortaya koyan ünlü isim, bu eser sayesinde kısa sürede şöhret olmuştur. Sonrasında pek çok eser ortaya koyan ünlü isim, 1983'te Púbol Kalesi'nde Serçenin Kuyruğu tablosunu yapmıştır. Son tablosu olan bu eserden sonra 23 Ocak 1989 yılında dünyaya gözlerini yummuştur. Ünlü ressamın naaşı Figueres'te kendi müzesinde gömülüdür.

Salvador Dali’nin Özel Hayatı

André Breton ve Paul Éluard ile tanıştıktan sonra akımın etkilerini daha derinden hisseden ünlü ressam aynı zamanda Paul Eluard’ın karısı Helena İvanovna Diakonova’ya aşık olmuştur. 1929 yılında yasak olarak başlayan aşk, Gala olarak anılan Helena İvanovna Diakonova’nın uzun yıllarca Dali’ye ilham kaynağı olmasını sağlamıştır. Kısa süre sonra evliliğe dönüşen bu tutkulu aşk, 1982 yılına dek devam etmiştir. Eşinin ölümü üzerine depresyona giren Salvador Dali, Gala’nın gömüldüğü Pubol Kalesi’ne yerleşip hayatının kalan kısmını burada geçirmiştir.

Salvador Dali’nin Siyasete Bakış Açısı

Sürrealizmin önemli isimleri arasında kabul edilen Salvador Dali politikaya Andre Breton taraftarı olarak adım atmıştır. Sonrasında faşist olarak anılan Franko yanlısı açıklamalar yapması Dali’nin sık sık eleştiri almasına neden olmuştur.

[renkbox baslik="Abidin Dino Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/abidin-dino-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/abidin-dino-kimdir-hayati-ve-eserleri-960x560.jpg" renk="siyah" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Salvador Dali, ülkesinin savaşta olmasını pek umursamaması ve savaşmaktan hoşlanmadığını dile getirmesi üzerine sanat dünyası tarafından topa tutulmuştur. Franko taraftarı olması ve onun siyasetini desteklemesi her ne kadar kabul görmese de sert tutumların halkı yola getireceğine inanan Dali, Franko’nun çıkarmış olduğu idam hükümlerini her sohbetinde ve yazısında tebrik etmiştir.

Salvador Dali’nin Eserleri

Salvador Dali’nin Eserleri

15 yaşında açtığı ilk sergiden sonra resme olan bağlılığı artan Salvador Dali, ilk kez 1934 yılında açtığı sergi ile dünyaca tanınmıştır. 1936 yılında Londra’da yaptığı konuşmaya tuhaf kostümü ile katılınca temsilcisi olduğu sürrealizm akımının esaslı sahiplenicilerinden biri olduğu görülmüştür. Kısa süre içinde akımın tüm tuhaflıklarını bünyesinde bir araya getiren sanatçı, zihinleri zorlayan düşünmeye iten bir tarza bürünmüştür. Tüm eserlerinde yorucu, eğlenceli aynı zamanda düşünce boyutunda bir üslup sergilemiştir.

Salvador Dali’nin Kısa Filmleri

1929 yılında ilk kısa filmini çeken Salvador Dali, bu eserine Bir Endülüs Köpeği adını vermiştir. Luis Bunuel ile çektiği bu film sayesinde kısa sürede şöhreti yakalayan ünlü isim, 1937 yılında Max Kardeşler için bir film senaryosu oluşturmuştur. 1945-1946 yılları arasında, Walt Disney ile beraber Destino filmini hazırlayan ressam, Alfred Hitchcock ile beraber Spellbound filmini ortaya çıkarmıştır.

Salvador Dali’nin Resimleri

Salvador Dali’nin 1931 yılında hazırladığı Belleğin Azmi  isimli eseri çoğunlukla Eriyen Saatler olarak bilinmektedir. Eser, Dali’ye kısa sürede kazanç sağlamış, adının tüm dünyada duyulmasına yardımcı olmuştur. Sonrasında iç savaş öngörüsü adı ile bilinen Haşlanmış Fasulyeli Yumuşak Yapı isimli eserini ortaya koymuştur. Ünlü ressamın tanınan diğer eserleri ise; Yanan Zürafa, Filler, Çarmıha Gerilme, Yeni İnsanın Doğuşunu İzleyen Jeopolitik Çocuk, Savaşın Yüzü, Belleğin Azminin Dağılışı, Aziz Antonius'un Baştan Çıkarılışı, Atomik Leda ve Picasso Portresi isimli eserlerdir.

Salvador Dali, çocukluktan gelen kimlik karmaşasıyla birlikte asi ve farklı biri olarak bu duygularını sanatına yansıtmıştır. Gerçeküstü ve düşündüren eserleriyle adını sanat dünyasına kalıcı olarak yazdırmıştır.
Salvador Dali'nin en çok hangi eseri ilginizi çekiyor?
Ressamın sanat tarzını beğeniyor musunuz?
Ressamın kısa filmleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
Ressamın sürrealizm akımının yaratıcısı olması ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?Okur Yorumları
  1. çok teşekkürler her başlıkta kısa yazıyordu uzun çıktı sizinkinde kısa yazıyo gerçektende kısa 🙂 🙂