Jean-Jacques Rousseau Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Jean-Jacques Rousseau Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Müzik, eğitim, sanat, siyaset ve edebiyat olmak üzere birçok alana ilgisi olan Jean-Jacques Rousseau, Fransız kökenli önemli filozof ve yazarlardan biridir. 28 Haziran, 1712 tarihinde dünyaya gelen yazarın, Yalnız Gezenin Düşleri, İtiraflar ve Dillerin Kökeni Üstüne Deneme gibi eserleri bulunuyor. Düşünceleri ve görüşleriyle Fransız devrimini etkileyen ünlü yazarın hayatı hakkında merak ettiğiniz her şey, sizler için hazırladığımız biyografisinde yer almaktadır.

Erkan Karaca

1712, İsviçre- Cenevre doğumlu olan Jean-Jacques Rousseau , Fransız edebiyatı için güçlü eserler vermiş bir yazardır. Yaşamının erken döneminde gravür ustasının yanında çalışmaya başlamış olması, sanatla erken tanışmasına neden olmuştur. Babası da Topkapı Sarayı’nda ünlü bir saat tamircisi olarak yaşamını sürdürmüştür.

Etkili bir şekilde din eğitimi alarak büyümüş olan Rousseau, aynı zamanda müzik sanatı ile yakından ilgilenmiş ve küçük yaşlarda müzik eğitmeni olarak çalışmaya başlamıştır. Diğer yandan tercümanlık yeteneği de, o yıllarda kazanç elde etmesini sağlamıştır. Yazı yazmaya başladığı yıllarda ismini kısa sürede duyurmaya yetecek kalitede eserler vermiştir.

[renkbox baslik="Ludwig Van Beethoven Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/ludwig-van-beethoven-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/03/ludwig-van-beethoven-hayati-hakkinda-bilgi.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Ayrıca tercümanlık yaptığı dönem, Fransa ve İtalya gibi birçok şehri de görme olanağı elde etmiştir. Yazılarının yaşadığı ülkede yasaklanmasının ardından David Hume’yi, Rousseau'yu İngiltere’ye davet eder. Rousseau ise bu daveti kabul ederek İngiltere’ye gitmiştir. David Hume Kimdir?

Jean-Jacques Rousseau Kimdir?

Yazarlık alanındaki çalışmalar ı ile bir dönem adından sıkça söz ettirmiş olan Jean-Jacques Rousseau, 17. yüzyılda yaşamış olan Fransız yazardır. Doğduğu şehir olan İsviçre’de yazılarının yasaklanması soncunda İngiltere’ye giden Fransız yazar, buradan da İsviçre- Neuchatel’e geçer ve Hristiyanlık için önemli bir inanış olan Kalvenizim inancını benimser. Dini bakımdan yaptığı bu değişiklik iç dünyasında büyük bir belirsizlik yaşamasına neden olmuştur. Kalvenizim inancının gerektirdikleri ile birlikte bir süre yaşayan Rousseau daha sonra Katolik mezhebini tercih etmiştir. Katolik mezhebinde de dini yönden aradığını bulamamış olan Fransız yazar, tekrardan Kalvenist olma kararı vermiştir.

Jean-Jacques Rousseau’nun Hayatı

Hayatı boyunca, politika, özgürlük ve sosyal haklar gibi konular hakkında fikirler öne sürmüş olan Jean-Jacques Rousseau, çeşitli düşünce sistemlerinin de mimarı olmuştur. 66 yıl yaşamış; yazarlık dışında pek çok felsefi fikre ve politik düşünceye sahip olmuş bir kişiliktir. Toplum değerlerini çeşitli yönleri ile ele alan Rousseau için toplum yorumcusu demek yerinde olacaktır. Aynı zamanda ahlak konularındaki fikirleri müzik alanındaki çalışmaları ile de değerlendirmek gerekir. Fransız Müziği Üstüne Mektuplar isimli yazısında Fransız müziğini eleştirel konuda ele almıştır. Romantizm akımına bağlı olarak birçok edebi eser ortaya koymuştur.

İlginizi Çekebilir: Emile Zola Kimdir?

Fransız Kökenli bir aileden gelen Jean-Jacques Rousseau 28 Haziran, 1712 yılında İsviçre- Cenevre’de doğmuştur. Ölümü ise, 2 Temmuz 1778 tarihinde, Fransa'da gerçekleşmiştir. Doğumunun birkaç gün sonrasında annesini kaybetmesinin ardından, babası ile yaşamını devam ettirmiş ve birçok konudaki eğitimini babasından almıştır. 12 yaşına kadar eğitim almayı sürdürmüş ve 12 yaşından sonra eğitimini yarıda bırakmıştır. Ticaretle uğraşmayı denese de, maddi imkansızlıklardan dolayı ticarette de başarılı olamamıştır. İtalya’da bulunduğu yıllarda Madam Dö Warrens adlı bayanla tanışmış ve çoğu konuda sevgilisinin etkisi altında kalmıştır. Maddi açıdan Jean-Jacques Rousseau’ya destek sağlayan sevgilisi, Fransız yazarın sanat ve felsefe alanlarında gelişme göstermesi için iyi bir fırsat olmuştur. Madam Dö Warrens’tan bir süre sonra ayrıldıktan sonra, başka bir bayanla evlenmiştir. Bu birlikteliğinden 5 çocuk sahibi olmuş olsa da, çocuklarının hepsini yetimler evine bırakmıştır.

Jean-Jacques Rousseau’nun Eserleri

1762 yılında yayınladığı Toplum Sözleşmesi isimli eseri, felsefi ve siyasi alandaki fikirlerini anlamak için yeterli bir yapıttır. 4 ayrı kitap olarak yazdığı Toplum Sözleşmesi’nde, ideal bir toplum düzeninin nasıl olması gerektiği ve toplumun üstlenmesi gereken konuları ele almıştır. Fransa halkı için yazmış olduğu bu eser, Fransa sınırları içinde kalmayıp, Tüm Avrupa ülkelerinde yankı uyandırmıştır. Fransız yazarın diğer önemli eserleri arasında ise; Yalnız Gezenin Düşleri, İtiraflar, Dillerin Kökeni Üstüne Deneme, Bilimler ve Sanatlar Üzerine Söylev isimli eserleri yer almaktadır. Yazdığı birçok toplumsal konulu eseri ile reform ve devrim gibi toplumsal süreçlere önder niteliği kazanmıştır.

Okur Yorumları
  1. Çok güzel bir yazı olmuş . Fakat benim araştırdığım konu kitaplarının niçin yasaklandığı . Bununla ilgili bir bilgi bulmak için okudum eğer bu konuyla alakalı bir şey biliyorsanız geri dönüş yapabilir misiniz ? .