Namık Kemal Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Toplum için sanat görüşünü benimseyen, Tanzimat Dönemi aydınları arasında yer alan Namık Kemal'in oldukça hareketli ve yorucu bir hayatı olmuştur. Aydın fikirlerini kaleme alan ancak çıkardığı eserler sebebiyle birçok kez ceza alıp sürgüne yollanan Namık Kemal, genç denecek bir yaşta, 48 yaşında hayatını kaybetmiştir. Namık Kemal ve hayatının anlatıldığı bu yazıda, merak ettiğiniz birçok bilgiye ulaşmış olacaksınız.

21 Aralık 1840, Tekirdağ doğumlu olan Namık Kemal, Türk milliyetçiliğinin önemli temsilcilerinden sayılmaktadır. Şair ve yazar kimliğinin yanı sıra gazeteciliği ile de bilinmektedir.

Yenişehirli Mustafa Asım Efendi ve Fatma Zehra Hanım’ın çocukları olan ünlü yazar, aynı zamanda devlet adamlığı da yapmıştır. Asıl adının Mehmet Kemal olmasına karşın, Şair Eşref Paşa tarafından Namık Kemal ismi layık görülmüştür.

Annesini çocuk yaşlarda kaybetmesinin ardından dedesinin yanında kalmaya başlamış ve yaşamı boyunca Anadolu’nun birçok yerinde bulunmuştur. Bu süre zarfında özel eğitim alan Namık Kemal, 18 yaşına geldiğinde babasının yanına dönmüştür. İstanbul’da bulunan babasının yanına gitmeden önce Arapça ve Farsça dillerinin eğitimini almıştır. Sonrasında 1863 yılında kâtip vasfı ile Babıali Tercüme odasında çalışmaya başlamıştır. Burada çalışma deneyimi, o dönemde bulunan önemli şahsiyetlerle tanışma olanağı sağlamıştır.

Namık Kemal Kimdir?

Yaşadığı dönemin önemli isimlerinden biri olan Namık Kemal, geride bıraktığı eserleri ile adından halen bahsettirmeyi başarabilmiş nadir yazarlardan biridir. Türk milliyetçiliğinin sonuna kadar destekçi olması özelliğini her şartta uygulamaya koyan Namık Kemal, İttifak-ı Hamiyet isimli bir derneğe 1865 yılında katılmıştır. Bu sırada devleti eleştirel yazıları da Tasvir-i Efkâr adlı gazetede yayınlanmaktaydı. İstanbul’daki hükümet karşıtı çalışmaları sonrasında, bir süre İstanbul’dan uzak olması için Erzurum şehrine vali muavini ünvanı ile atanmıştır. Ancak Namık Kemal bu görevde bulunmayı istemeyerek, Ziya Paşa ile birlikte, Mustafa Fazıl Paşa’nın emri doğrultusunda Paris’e kaçmışlardır. Bu süreçte Muhbir gazetesinde yazmaya başlasa da, gazetenin kurucusu olan Ali Suavi ile anlaşamaması sonucunda gazeteden ayrılmıştır.

Namık Kemal’in Hayatı

Türk edebiyatına kazandırdığı nitelikli eserleri ile unutulmaz şair ve yazarlardan biri olan Namık Kemal, yaşamındaki pürüzlere rağmen, milliyetçi ruhundan vazgeçmemiş kişilerden biridir. 1868 yılı öncesinde çalıştığı bazı gazetelerde barınamayınca, Fazıl Paşa’nın desteğini de arkasına alarak Hürriyet gazetesini çıkarmıştır. 1870 yılına kadar aktif olarak çalışmış ancak bazı pürüzler nedeniyle tekrar İstanbul’a dönmüştür. İstanbul’a gelişinin ardından birkaç arkadaşı ile birlikte İbret gazetesini kiralamışlardır. İbret gazetesinde çıkan bir yazının aykırı bulunmasından dolayı, gazete 4 ay süre ile kapatılmış ve Namık Kemal de Gelibolu’ya gönderilmiştir.

Gelibolu’da yazdığı ve sahnelediği Vatan Yahut Silistre oyunundan etkilenen bir grubun olay çıkarması sonucunda Namık Kemal ve arkadaşları tutuklanmıştır. Hırçın, heyecanlı ve aydın bir kişiliğe sahip olan Namık Kemal; Kars, Gelibolu, İstanbul, Erzurum, Paris, Kıbrıs ve Midilli gibi yerlerde yaşamıştır. Namık Kemal bu saydığımız yerlerin bazısına sürgün olarak gönderilmiştir. En son yaşadığı Sakız Ada’sında rahatsızlandı ve 2 Aralık 1888 tarihinde hayatını kaybetti. 48 yaşında hayata veda eden Namık Kemal ilk olarak adada defnedildi. Ancak daha sonra dönemin padişahı olan II. Abdülhamit naaşın Gelibolu’ya nakledilmesi emrini verdi. Bir süre sonra da Şehzade Gazi Süleyman Paşa’nın yanına, planını Tevfik Fikret’in çizdiği bir türbeye nakledildi. (Tevfik Fikret Kimdir?)

Namık Kemal’in Eserleri

Türk şiirine olan katkılarından dolayı “Vatan Şairi” veya “Hürriyet Şairi” isimleriyle de anılır. Yazarlık ve şairliğin yanı sıra, tiyatroya da ayrı bir ilgisi bulunmaktaydı. Şiirlerinde millet sevgisi, hukuk ve hürriyet konularına sıkça yer verdiği görülmektedir. 6 adet tiyatro eseri ile en çok tiyatro alanına ağırlık verdiği görülmektedir. Vatan Yahut Silistre oyunu ile tiyatro alanındaki ilk önemli, eserini vermiş olan Namık Kemal, 1853 yılında meydana gelen Osmanlı Rus savaşı döneminde Silistre Kalesi’nin örnek bir kahramanlıkla savunulmasını konu almıştır. Diğer tiyatro eserleri arasında; Gülnihal, Zavallı Çocuk, Celaleddin Harzemşah, dram türünde olan Akif Bey ve Namık Kemal’in ölümü sonrasında basılmış eserlerden biri olan Kara Bela isimli tiyatro eserleridir.

Tiyatro ve şiir eserlerinin yanı sıra roman da yazan Namık Kemal’in günümüzde halen ilgi ile okunmaya devan eden kitaplardan biri İntibah‘tır. Aşk ve kıskançlığın işlendiği İntibah romanı, Türk edebiyatının ilk edebi eseri sayılmaktadır. Türk edebiyatı tarihine kazandırdığı ilk tarihi roman özelliği ile Cezmi romanı da, ilk romanından daha başarılı tekniklerle çıkarılmış bir eserdir.

Tarih konulu eserleri arasında; Barika-i Zafer, Kanije, Devr-i İstila, Silistre Muhasarası ve Osmanlı Taihi Medhali yer almaktadır. Bunlardan başka edebi tarzda verdiği bazı şiir ve kasideleri de bulunmaktadır. Tanzimat Dönemi aydınlarından biri olan Namık Kemal, kaleme aldığı eserleriyle Mustafa Kemal Atatürk’ü de etkilemeyi başarmıştır.

Okur Yorumları

2 yorum
  1. Vatan Yahut Slistre’nin yazarı. Türk düşünce ve edebiyat dünyasındaki yeri tartışılmaz. Atatürk’ün şöyle bir sözü var: Bedenimin babası Ali Rıza, Fikirlerimin babası Ziya Gökalp, Heyecanımın babası Namık Kemal’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler