Pablo Picasso Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Pablo Picasso Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Ünlü ressamlardan bahsedildiğinde ilk akla gelen isimlerden olan ve kübizm akımının öncüsü Picasso, tartışmasız alanında en iyisidir. O bir ressam, heykeltraş ve şairdir. Hayal gücü kavramlarını resimlerinde yansıtan moda öncüsü bir ikon olan Picasso'nun hayatı, sanat anlayışı ve daha pek çok bilgiyi makalemizde bulabilirsiniz.

Erkan Karaca

20. yüzyılda icra edilen sanatların en başarılı temsilcilerinden biri olan Pablo Picasso, ressam ve heykeltıraşlık kimliği ile tanınmış bir isimdir. Batı sanatını en doğru şekilde uygulamanın ardından değeri oldukça yüksek düzeyde olan resimlerin de sahibidir.

Malaga kentinde dünyaya gelmiş olan Pablo Picasso, 50 yaşına geldiği sıralarda yaptığı eserleri ile adından söz ettirir olmuştur. Kendi döneminde yaşamış ve bir takım eserleri ile tanınmış olan Titan gibi isimler, kısa sürede unutulmuş, ancak Picasso’nun akıllarda yer eden eserleri sayesinde oldukça tanınan bir sanatçı haline gelmiştir.

[renkbox baslik="Abidin Dino Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/abidin-dino-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/abidin-dino-kimdir-hayati-ve-eserleri-960x560.jpg" renk="siyah" yenisekme="evet"][/renkbox]

Olaylara farklı bir açıdan bakan Picasso aynı zamanda özel hayatındaki pek çok konu ile de gündeme gelmiş birisidir. Özellikle kadınlar hakkındaki düşünceleri, kadınları kızdıracak özellikte olsa da, başarıları ile pek çok bayanın da hayranlığını gizleyemediği bir isimdir.

Pablo Picasso Kimdir?

Pablo Picasso Kimdir?

İspanyol asıllı olan Picasso yaşamı boyunca yaklaşık olarak 13500 adet eser ile ünlenen kübizm akımının yaratıcısıdır. 1881-1973 yılları arasında yaşamış ve yaşamı boyunca da sanatın birçok dalı ile ilgilenmiştir. Kübizm akımının kurucularından biri olan Pablo Picasso, günümüze kadar ulaşmış eserleri ile çeşitli filmlerin konusunu oluşturmuştur.

Eserleri sayesinde kazandığı şöhreti ile her adımı olay olmuş ve pek çok kişinin yakından takip ettiği bir isim olmuştur. Babası da aynı şekilde ressam olan ve babasının yönlendirmesi ile resim yapmaya başlayan Picasso, küçük yaşlardan beri resimle uğraşmaktaydı.

Pablo Picasso’nun Hayatı

Pablo Picasso’nun Hayatı

Pablo Picasso 25 Ekim 1881 yılında, İspanya Malaga’da dünyaya gelmiştir. Doğduğu anda nefes almayan Picasso, doktor olan amcası Don Salvador'un suni teneffüs yaparak beş dakikalık uğraşın ardından yeniden nefes almaya başlamıştır. Amcasının bu hamlesi sayesinde 20. yüzyılda dünyanın en ünlü ressamı olacak kişi olan Picasso hayata tutunmuştur. Babası resim öğretmeni olan José Ruiz Blasco, annesi ise Maria Picasso’ydu. Dünyaca ünlü olan soyadını annesinden alan Picasso, baba mesleğine duyduğu büyük ilgiyle küçük yaşta resme başladı.

Gerçek adı  Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso, okula başlamasının ardından anne ve babasının kendisini memur yapma hayalleri arasında hayatına devam etmiştir. Orta halli bir ailede büyümeye başlayan Picasso, yine orta halli bir ressam olan babasının verdiği boyalarla evin duvarlarına bulutlar çizmeyi çok severdi.

Çok küçük yaşlarda, yaklaşık 13 yaşındayken, babasının resim yeteneğini sınaması amacıyla bir resmi tamamlatması sonucu tablo yüksek ücretlerle satılmış ve Picasso'nun babası tüm malzemelerini kendisine vererek bu yolda yanında olduğunu belirtmiştir.

Picasso okulda öğretmenlerinin çizdiği rakamları defterine mükemmel muntazamlıkla kaydeder ve eve gelince o rakamlardan farklı kombinasyonlar oluşturarak hayal gücünü kullanırdı. Geçirdiği bir hastalık sonucu baş ağrıları çok fazla artan Picasso'nun, gördüğü sanrılar ve ağrıların resmedilmesiyle farklı bir tarz geliştirmeye başlaması bunun nedeni olmuştur.

Hemen keşfedilen resim yeteneği ile Güzel Sanatlar okuluna giden Picasso, resim alanındaki başarıları sayesinde bilinen bir İspanyol dergisinde bazı desenleri yayınlanmaya başlamıştır. Annesinin soyadı olan Picasso ile dünyaca ünlü bir ressam haline gelmiş ve eserleri oldukça yüksek pahalara alıcı bulmuştur.

1900’lü yıllara gelinmesi ile birlikte Paris’e gelen ve burada sergi açma imkanı elde eden Picasso, ünlü imzasını ilk burada kullanmaya başlamıştır. Bu sergiden çok fazla umduğunu bulamasa da, Max Jacob tarafından ilgi görmesi, ikilinin yakın arkadaş olmalarını sağlamıştır. Sonrasında yaptığı işler sonucunda kazancı oldukça iyi seviyelere ulaşmış ve standartları yüksek bir yaşam sürmüştür.

Dönemlere ayrılmış olan sanat yaşamı ile 91 yaşına kadar yaşamış, 8 Nisan 1973 tarihinde kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiştir. Yaşamı boyunca topluma pek çok değerli eser bırakmıştır.

Pablo Picasso’nun Eserleri

Pablo Picasso’nun Eserleri

Eserlerinin toplam değerinin 3 milyar doları geçtiği tahmin edilen Picasso'nun, tam 13500 adet farklı, yaratıcı ve kübizm akımı barındıran eserleri mevcuttur. Arkasından binlerce eser bırakan Pablo Picasso, tabloları ve kendine özgü betimlemeleri ile hayatı boyunca beklediği ilgiyi fazlasıyla görmüş olan ressamlardan biridir.

Sanat yaşamı boyunca resimlerinde ele aldığı konuları nedeniyle yaşamı bazı dönemlere ayrılır ve Mavi Dönem olarak adlandırılan dönemde yoksulluğu betimlediği resimlerinde mavi renge ağırlık vermesinden dolayı bu ismi almıştır.

Yaşadığı dönemleri en iyi yansıtan tablolardan biri olan Karga Seven Kadın tablosu, pembe dönem adlandırılan dönemi en doğru yansıtan tablolardan biridir. Eserlerinde kendi yaşamındaki izlerden de esinlenen Picasso, ilişkilerindeki dalgalanmaları resimlerinde işlemiş olduğu tahmin edilmektedir. Yaklaşık 13.500 tabloya imza atan ünlü ressam, herkes tarafından sevilen ve beğenilen eserleri ile halen isminden saygıyla bahsedilmektedir.

Ünlü ressamın en bilinen tabloları arasında; The Old Guitarist (Yaşlı Gitarist), Girl Before a Mirror (Ayna Karşısındaki Kız), Three Musicians (Üç Müzisyen), Seated Woman (Oturan Kadın), Dora Maar au Chat (Dora Maar ve Kedi), Blue Nude (Mavi Çıplak), Les Demoiselles d’Avignon (Avignonlu Kızlar), Nude, Green Leaves and Bust (Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst) ve The Weeping Woman (Ağlayan Kadın) yer almaktadır.

Pablo Picasso ve Kübizm

Pablo Picasso Ve Kübizm

Resimlerinde en çok kadın figürlerine yer veren Picasso, kadınlar hakkındaki düşünceleri ile çoğu kez feministlerin hedefinde yer almıştır. Kadınların Picasso’nun hayatındaki yerini anlatan bir film ise duygusal bir ressamın iç dünyasını en iyi şekilde aktarmışlardır.

[renkbox baslik="Alfred Sisley Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/alfred-sisley-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/alfred-sisley-kimdir-hayati-ve-eserleri-960x560.jpg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Eserlerinde yüzeysellikten çok duygu ve düşüncelere yer veren Picasso, çıplak kadın figürünün yer aldığı resimlerinde sahip olduğu farklı ve fantastik tarzı yansıtılmaktadır. Duygu ve düşüncelerinde geçmiş ve gelecekten değil, yaşadığı anı baz aldığını ve resimlerinde de düşüncelerini en açık şekilde ifade ettiğini açıklamıştır.

Picasso, sanata farklı bakış açısı getiren, zeki ve oldukça yetenekli bir ressamdır. Eserlerinin paha biçilemez olması için imzasının olması yeterlidir. Bıraktığı birçok eserle hala alanında bir numaradır.
Picasso'nun en çok hangi eserini beğeniyorsunuz?
Picasso'nun sanat anlayışını nasıl buluyorsunuz?
Picasso'nun sanata farklı bir bakış açısı getirmesi size ne ifade ediyor?Okur Yorumları
  1. Bence iyi bir ressam olduğu doğrudur ama bir çok resmi ile insanlarla dalga geçtiğini düşünüyorum.

  2. yahu ben yapildigi donemin ekonomik , kulturel ve sosyal ozelliklerini ariyorum bulamadm sisko hocada kizacak!

  3. Picasso’nun sanata farklı bir bakış açısı getirdiğini hepimiz görebiliyoruz. Ben en çok Three Musicians (Üç Müzisyen) adlı eserini beğeniyorum.