Süleyman Hilmi Tunahan Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Süleyman Hilmi Tunahan Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Kuran-ı Kerim için adanmış bir ömür diyebiliriz onun için. Süleyman Hilmi Tunahan, hayatını Müslümanlara Kuran-ı Kerim öğretmeye, dinini seven öğrenciler yetiştirmeye adamış, ünlü bir din adamıdır. Süleyman Hilmi Tunahan kimdir, eserleri ve hayatı hakkında bilinmesi gereken önemli detaylar nelerdir, gibi soruların yanıtlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Erkan Karaca

Süleymancılık tarikatını kesin bir dille reddeden Süleyman Hilmi Tunahan'ın, Tunahan cemiyeti kendiliğinden oluşmuştur. Birçok öğrenciye Kuran-ı Kerim öğreten ve İslam'ı anlatan Süleyman Tunahan'ın faaliyetleri, Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile duraksamıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra devlete bağlı memur olarak görev almıştır. İslami faaliyetleri nedeniyle birkaç kez tutuklanmış ve hapis hayatı yaşamıştır.

Özellikle Müslümanların Kuran-ı Kerim öğrenmesi ve İslam'ı doğru anlaması konusunda ciddi bir değer olan Süleyman Hilmi Tunahan, hayatının büyük bölümünü İstanbul'da geçirdi. Tunahan'ın sevenleri ve takip edenlerinin sayısı her geçen gün artmış ve kendisine ciddi bir bağlılıkla ilgi duymuşlardır.

[renkbox baslik="Sabetay Sevi Kimdir? Hayatı ve Eserleri
" link="https://bilgihanem.com/sabetay-sevi-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/04/sabetay-sevi-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="mor" yenisekme="evet"][/renkbox]

Ölümünden sonra bile hala kendisi için anma törenleri yapılır ve onun yolundan giden ciddi bir kesim vardır. Said Nursi hakkında görüşleri dikkat çekicidir. Tüm Müslüman alemine yönelik olarak çok önemli vasiyetlerde de bulunmuştur. Kendisi her zaman birlik ve beraberlikten yana olmuş, toplumun yanlışa düşmemesi konusunda uyarılarda bulunmuştur.

Süleyman Hilmi Tunahan Kimdir?

Süleyman Hilmi Tunahan, ülkemizde yetişmiş önemli bir din adamı, mutasavvıf ve alimdir. Dini bilgilerin önerilmesi konusunda kendisinin katkıları çok büyüktür. Süleyman Hilmi, Bulgaristan'ın Delçevo bölgesinde 1888 yılında dünyaya gelmiştir. Osman Tunahan'ın oğlu Süleyman Hilmi'nin Ferhan, Faruk ve Bedia isimli üç çocuğu; Ferhan Denizolgun'dan olan Arif Ahmet Denizolgun isimli bir torunu vardır.

Süleyman Hilmi Tunahan'ın Hayatı

Tunahan, 1924 ile 1959 yılları arasında İstanbul'da Kuran-ı Kerim öğretmek amacıyla kendi oluşturduğu özel bir sistem geliştirdi. Bu yöntem ile çok sayıda öğrencinin Kuran-ı Kerim öğrenmesine katkı sağladı. Kendisine ait medreseler, Cumhuriyet sistemine aykırı olduğundan tüm faaliyetlerini gizlice yaptı. Hatta Tunahan hayatını kaybettikten sonra da bir süre gizlice süren eğitimlere devam edildi. Tunahan, Süleymancılık akımını kesin olarak reddettiğini her zaman dile getirmiştir.

1924 yılında Tevhid-i Tedrisat Kanunu çıkınca, Tunahan 500 kadar din adamını acilen toplantıya çağırdı. Toplantıdan Müslüman öğrencilere ücret talep etmeden din dersi verebileceklerine yönelik bir karar çıktı. Bunun için izin istendi ama resmi kurumlar Tevhid-i Tedrisat Kanunu'nun yürürlükte olduğunu dile getirerek izin vermedi. İzin almayınca birçok din adamı da geri adım attı. Tunahan öğrenci bulamayınca, ilk olarak kızlarını okutmaya başladı. İlerleyen zamanda öğrenci sayısı artmaya başladı. Tüm bu dersler ciddi bir gizlilik içinde yürütülmüştür.

Süleyman Hilmi, ilk ve orta öğrenimini Silistre'de yaptıktan sonra 1907 yılında ailesi ile birlikte İstanbul'a geldi. Burada medrese eğitimine başladı ve Nakşibendi Silsile-i Saadat'ta büyüklerden biri oldu. İstanbul'dayken Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak Sirkeci'deki Yeni Camii ile Şehzade Cami'de görev yapmıştır. Vefat etmeden hemen önce Sultan Ahmet Camii'nde görev almaktaydı.

Süleyman Hilmi Tunahan'ın Hapiste Olduğu Dönem

İslam'ı öğretmek için gönülden hizmet veren Süleyman Hilmi Tunahan, hayatı boyunca birçok zorlukla karşılaşmıştır. 1939 yılında İslami mücadeleden dolayı tutuklanmıştır. Bu dönemde Tunahan genç kabul edilebilecek bir yaştadır. Hapishanede olması kendisini asla durdurmadı. Çalışmalarına burada daha da hız verdi. 1944 yılında tekrar tutuklandı ve bu sefer bir hafta kadar işkenceye maruz kaldı. Ardından 1957 yılında, 69 yaşındayken iki ay kadar tutuklu kaldı ve idamı istendi. Mahkeme yapıldı ama suçsuz olduğu kararı verilerek beraat etti.

Süleyman Hilmi Tunahan'ın Vasiyeti

Süleyman Hilmi Tunahan, her zaman tüm Müslümanların birlik içinde olmasının önemini vurgulamıştır. Müslümanlara yanlış yola sapmamalarını, her zaman, her yerde bir ve beraber olmalarını öğütlemiştir. Her ne olursa olsun dayanışmayı asla bırakmamalarını tembih etmiştir. Birlikte hareket edenlerin kısa zamanda bunun kazancını elde edeceklerini savunmuştur.

Süleyman Hilmi Tunahan'ın Said Nursi ile ilgili önemli görüşleri vardır. Kendisinden en sevdiğim zat diye bahseden Tunahan, Said Nursi'ye makamını doğrudan Resulullah (SAV)'in verdiğini söylemiştir. Tunahan'ın Nursi ile ilgili görüşlerine yönelik bilgiler üzerine Profesör Ahmed Akagündüz'ün çalışmaları önemli yer tutmaktadır.

Süleyman Hilmi Tunahan'ın Ölümü

Süleyman Hilmi Tunahan ömrü boyunca faydalı işler yapmış, birçok kişinin dini öğrenmesine katkıda bulunmuştur. Süleyman Hilmi, 1959 yılının 16 Eylül günü hayatını kaybetmiştir. Çarşamba günü ikindi namazı sonrasında Kısıklı'daki evinde hayata gözlerini yummuştur. Süleyman Hilmi Tunahan, dönemin İçişleri Bakanı izin vermediği için çok istense de Fatih Cami haziresine gömülememiştir. Neticede Karacaahmet Mezarlığına defnedilmiş; sonrasında mezarı kubbe ile düzenlenmiş ve ziyaretgaha dönüşmüştür.

Süleyman Hilmi Tunahan'ın Eserleri

Tunahan, daha 30 yaşındayken profesör unvanını almaya hak kazanmıştır. Aynı dönemde hukuk fakültesini de iyi bir dereceyle bitirmiştir. Kendi eğitim kurumlarında ve kendi verdiği derslerle, çok sayıda müftü, vaiz ve Kuran kursu hocası yetiştirmeyi başarmıştır.

[renkbox baslik="İbn-i Sina Kimdir? Hayatı ve Eserleri
" link="https://bilgihanem.com/ibni-sina-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/11/ibni-sina-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="mavi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Süleyman Hilmi Tunahan'ın en önemli eserlerinden bir tanesi Kuran-ı Kerim okumayı en kısa sürede öğretmeyi vaat eden Elif Cüzü'dür. Tunahan, kitap yazmaktan çok verdiği eğitimlerle İslam'ı iyi bilen bir nesil yetiştirmeyi tercih etmiştir.

Süleyman Hilmi Tunahan, İslam'ın yayılması ve Müslümanların Kuran-ı Kerim öğrenmesi için büyük uğraşlar vermiş bir din adamıdır. Hatta tüm hayatını bu amaç uğruna adamıştır.
Süleyman Hilmi Tunahan ismini daha önce duymuş muydunuz?
Süleyman Hilmi Tunahan  ile Süleymancılık tarikatı arasında bir bağ olduğunu düşünüyor musunuz?
Günümüzde kendi çıkarlarını hiç sayarak, sadece din için çalışmalar yapan kişilere örnek verir misiniz?Okur Yorumları