Ludwig Van Beethoven Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Klasik dönemin en önemli sanatçılarından biri olan Beethoven; besteci, piyanist ve söz yazarı gibi kimliklere sahiptir. Siroz hastalığı nedeniyle hayatını kaybeden ünlü Alman besteci, hayatının bir dönemini işitme engelli olarak geçirmiştir. Onun en çok bilinen özelliği ise, en başarılı bestelerini, işitme sorunu yaşadığı dönemlerde yapmış olmasıdır. Beethoven'in kısaca hayatı sizlerle...

Alman bir aileden gelen Ludwig van Beethoven, müzik alanında dahiliği ile ön plana çıkmış dünyaca ünlü sanatçılardan biridir. Babasının da müzisyen olması sebebiyle, ilk müzik eğitimini babasından almış sayılmaktadır.

Ayrıca saray müzisyenliği için öğretmen olan Johann Gottlieb’den klavsen ve piyano dersleri almıştır. Piyano hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için tıklayın. Henüz 13 yaşında iken 1783 yılında Bonn’da seçici prenslik orkestrasına dahil oldu.

Müzik alanında kendini daha çok geliştirmek için Mozart’tan ders almak üzere Viyana’ya gönderildi ancak, annesinin aniden hastalanması sonucunda tekrar Bonn kentine dönmek zorunda kaldı. 1789 yılında eğitimine devam etmek için üniversiteye kayıt oldu. Sonrasında annesinin hastalığı nedeniyle başlayamadığı “Seçici Prenslik” bursuna tekrar hak kazandı ve Viyana’ya gitti. Aldığı dersler sonucunda kendi eserlerini yayınlamaya başladı.

Ludwing Van Beethoven Kimdir?

Küçük yaşlarda müziğe yatkınlığı ile bilinen ve kendisi gibi babası da müzisyen olan Beethoven, dört yaşında iken ilk piyano çalma deneyimini yaşadı. 1770 doğumlu olan sanatçı, sekiz yaşında ise konser vermeye başlamıştır. Bonn ve Viyana şehirlerindeki eğitiminin ardından Viyana’ya yerleşme kararı aldı. O sırada müzik alanında şöhretin zirvesinde olan Mozart onun için hayran olunacak kişiydi. 1796 yıllarında sağlık sorunları ile karşı karşıya kalan Beethoven, henüz 26 yaşındayken duyma ve konuşma sorunları yaşamaya başlamıştır. Kısa bir süre sonra sadece yazarak iletişim kurabilir hale gelmiştir.

Ludwing Van Beethoven’in Hayatı

Müzik konusunda başarının zirvesindeyken sağır olan Beethoven, buhranlı geçen bir dönemdeyken intihara kalkıştı. Sonrasında kendini toparlamayı başardı ve birçok önemli eserini bu dönemde bestelemiştir. Eserlerini sadece kendi içinde hissedebilmesine rağmen, Schiller’in Neşeye Övgü şiiri üzerine bestelediği eseri 9. Senfoni ortaya çıkmıştır. Sonrasında piyano ve keman konçertoları, piyano sonatları sanatçının arkası kesilmeyen çalışmalarından olmuştur.

Modern müziğin öncüsü olan Beethoven, müzikteki kuralları göz ardı ederek bestelediği eserleri ile pek çok sanatçıya örnek ve yol gösterici olmuştur. Modern müzikle birlikte romantik müziğin de ilk olarak keşfedilme dönemi, Beethoven’in en parlak dönemine denk gelmektedir. Klasik müziğin dünyaca tanıdığı Beethoven, benzersiz eserleri ve kendine has tarzı ile birçok kişiyi kendine hayran bırakmıştır. Siroz hastalığı nedeniyle 56 yaşındayken yaşamını kaybetmiş ve cenazesine binlerce kişi katılmıştır.

İşitme engeli olmasına rağmen, müzik tutkusundan vazgeçmeyip beste yapmaya devam etmiş olması ve büyük ölçüde başarı yakalaması, müziğe olan bağlılığını göstermektedir. Klasik müzik denince akla ilk gelen isimlerden biri olması, kendisinin bu konuda ne denli başarılı olduğunu göstermektedir. Yaşamının zorlu süreçlerden geçmesine karşın beste ve eserleri ile günümüze miras niteliğinde eserler bırakmıştır. Beethoven birkaç kez aşık olmasına rağmen yaşamı boyunca hiç evlenmemiştir.

Ludwing Van Beethoven’in Eserleri

Yaşadığı dönemde eserleri ile müziğin dahi çocuğu olarak tanınırken, günümüzde hala eserleri ile adından söz ettirmeyi başarmış olan Beethoven, eserleri ile insanlığa pek çok önemli değer bırakmıştır. Eserleri arasında çok sayıda olan senfonilerden en popüler olan 9. Senfonisidir. Aynı zamanda konçertoları da oldukça beğeni gören ve akıllarda kalan eserleridir. Ömrü boyunca sadece 1 opera besteleme fırsatı bulabilmiştir. Opera hakkında bilgi almak için bu yazımıza bakabilirsiniz. Müzik konusunda oldukça titizlikle yaklaşım sergileyen Beethoven, besteleri ile ifade etmek istediklerini çok farklı tekniklerle eserlerine dökmekteydi. Kendine örnek aldığı Mozart’ın çalışma tekniklerini geliştirmeyi amaçlamış, azmi ve tutkusu ile oldukça başarılı ve kendine özgü eserler bestelemiştir.

Okur Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler