Şahika Ercümen Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Şahika Ercümen Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Şahika Ercümen, çocukken geçirdiği astım hastalığının, uzun süre nefesini tutabilme özelliği kazandırmasıyla rekordan rekora koşmuştur. Sporcunun hayatı, nasıl başladığı ve ülkemizi temsil ettiği tüm rekorlarını sizin için derlediğimiz yazımızdan okuyabilirsiniz.

Erkan Karaca

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin Çanakkale ilinde dünyaya gelen Şahika Ercümen, hem Türkiye'de hem de dünyada suda yaptığı serbest dalışlarla sayısız rekora imza atmış ve herkesi kendine hayran bırakmıştır. Başarısının sırrını mucizelerle anlatan Şahika Ercümen, küçükken geçirdiği astım hastalığına bağlı olarak nefesini tutmaya alışkın olduğunu ve bu yüzden dalmakta zorlanmadığını her fırsatta dile getirmiştir.

Lise yıllarında okul gezisindeki dalış denemesinden, dünya rekorlarına kadar uzanan bu eşsiz başarı yolculuğuna her geçen gün bir yenisini daha ekleyerek sevenlerini gururlandırmıştır. Spordaki başarısı kadar ülkesine bağlılığı ile de dikkat çeken Şahika Ercümen, memleketine olan sevgisini üstün başarısıyla da pekiştirmiştir.

[renkbox baslik="Dalgıçlık Nedir? Nasıl Dalgıç Olunur? Türleri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/dalgiclik-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/01/dalgic_nedir_nasil_dalgic_olunur.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Başarılarını kimi zaman şehitlerimize atfetmiş, kimi zamansa suyun derinliklerine çelenk bırakarak veya pankart açarak göstermiştir. Deniz kızı Şahika Ercümen’in maviye tutkusunu, tek nefeste suyun metrelerce derinliklerinde kırdığı rekorlarını ve mucizelerle dolu hayat hikayesini bu makalemizde sizlerle paylaşacağız.

Şahika Ercümen Kimdir?

Şahika Ercümen Kimdir?

Şahika Ercümen, 16 Ocak 1985 yılında Çanakkale'de doğmuş, liseyi Çanakkale Milli Piyango Anadolu Lisesi'nde okumuştur. Öğrenimine Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nde devam etmiştir. Şimdilerde ise Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nde yüksek lisans yapmaktadır. Ünlü serbest dalış rekortmeni ve sualtı hokeyi oyuncusudur.

Şahika Ercümen’in Hayatı

Şahika Ercümen’in Hayatı

Şahika Ercümen, öğrenim hayatında başarılı bir öğrenciydi. Liseye başlayacağı yıllarda Çanakkale Milli Piyango Anadolu Lisesi'ni kazanmıştır. O yıllarda sosyal etkinliklere katılmayı seven Şahika, bu gezilerden birinde öğrencileri sualtı sporları hakkında bilgilendirmek maksadıyla, okulla birlikte Sualtı Sporları Kulübü'ne gitmişler ve orada dalış yapan sporcuları gözlemlemişlerdir. Bu sırada dalış antrenörü Şahika'nın çok ilgili olduğunu görünce, ona da deneme fırsatı vermiştir.

Sporcular tek bir nefeste en uzak mesafeye gidebilme denemeleri yaparlarken, antrenörün verdiği fırsatla Şahika da bir nefes alıp dalmıştır. İlk kez böyle bir deneme gerçekleştiren Şahika, tüm sporcuları geçmiş ve en uzağa kadar gitmiştir. Bu durum tüm arkadaşlarını ve izleyenleri şaşırtmıştır. Bu olay Şahika Ercümen'in hayatında dönüm noktası olmuştur. Şöyle ki, çocukluğundan itibaren alerjik astım hastası olduğundan dolayı çoğu kez nefes almakta zorlanan Ercümen, yaptığı dalışlarla bu hastalığı yenmiştir.

[renkbox baslik="Rafting Nedir? Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/rafting-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/06/rafting-nedir-nasil-yapilir.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Nefes tutmadaki yeteneğiyle pek çok başarıya imza atan Şahika Ercümen'e, halk arasında "Deniz Kızı" lakabı verilmiştir. Denizi ve denizin altında yaşayan milyonlarca canlıyı tek nefesiyle gözlemleyen Ercümen, kendini su altına adamış ve tüm insanlığa azim ve karalılığı ile örnek olmuştur.

Şahika Ercümen’in Rekorları

Şahika Ercümen’in RekorlarıŞahika Ercümen'in başarılarla dolu kariyeri 2006 yılında İspanya'nın Tenefire adlı ilinde yapılan Serbest Dalış Şampiyonası'ndaki dalış derecesiyle, kırdığı ilk Türkiye rekoru ile başlamıştır. Ünlü sporcu hayatının ilerleyen dönemlerinde aşağıda sıralayacağımız rekorları almaya hak kazanmıştır.

 • 2007 yılında Ankara ODTÜ'de düzenlenen havuzda serbest dalışta tek nefesle 145,35 metre gitmiş ve Türkiye rekorunu kırmıştır.
 • 2008 yılına gelindiğinde, Sualtı hokeyi alanında da ilerlemeye başlamış ve Türkiye Sualtı Hokeyi Milli Takımı ile katıldığı turnuvada Avrupa'da üçüncülük elde etmiş ve yine aynı yıl serbest dalış alanında Avrupa Şampiyonası'na katılmıştır. Şampiyonada sakatlık geçirmesine rağmen, Avrupa dördüncüsü olmayı başarmıştır.
 • 2009 yılında yine bir serbest dalış Türkiye şampiyonluğu elde etmiştir.
 • 2010 yılında dünya rekorunun 65 metre gerisine kadar ulaşmıştır.
 • 11 Şubat 2011 yılında, Avusturya'nın Weissensee bölgesinde katıldığı buzaltı yatay dalış alanında 110 metrelik bir yol kat etmiş ve hem kadınlar hem de erkekler kategorisinde tek nefeste dünya rekorunu kırarak tarihe geçmiştir. Bu sayede "Guiness Rekorlar Kitabı"na girmiştir. Aynı yıl Mısır'ın Dahab kentinde düzenlenen bir turnuvada sabit ağırlıkla dikey dalış alanında 70 metreye dalmış ve bu kategoride dünya rekorunun sahibi olmuştur. Hemen ardından aynı gün, paletsiz 60 metre dalarak bir rekor daha kırmıştır.
 • 1 Haziran 2013’de Şahika Ercümen, Van Gölü'nde yaşayan tek balık türü olan İnci Kefali'nin zorlu yaşam mücadelesini gözler önüne sermek amacıyla, değişken ağırlıksız paletsiz dalında 61 metre derinliğe dalmıştır. Böylelikle dünya göl ve deniz dalıcılığı rekorunu kırmıştır. Bu rekor 18 Eylül 2013'de 'Dünya Sualtı Konfederasyonu' tarafından tescil edilmiştir.
 • 22 Temmuz 2014 tarihinde Antalya'nın Kaş ilçesinde paletsiz değişken ağırlık dalında 91 metre dalıp dünya rekoru kırmış, yine bu rekordan bir gün sonrasında da paletsiz ip destekli serbest dalış alanında 72 metre dalıp yeni bir dünya rekorunun daha sahibi olmuştur.
 • 19 Ocak 2015 tarihinde ise, Milliyet gazetesi tarafından organize edilen "61. Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri"nde 2014 yılının en iyi sporcusu ödülünü almıştır.
 • Çanakkaleli olan Ercümen, Çanakkale Zaferi'nin 100. yılında 24 m derinlikte batmış olan İngiliz savaş gemisi Majestic'e doğru bir dalış gerçekleştirerek şehitlerimizi anmış ve onların anısına bir çelenk bırakmıştır. Öte yandan, 125 yıl önce Japonya'nın Kushimoto şehrinin yakınlarında batan bir Osmanlı gemisi olan Ertuğrul'a saygı dalışı yapmıştır.
 • 22 Ekim 2016 yılında Antalya'nın Kaş ilçesinde kırdığı dalış rekorunu şehitlerimize adamış ve şehit çocuklarına destek olmak için "Turkuazın Çocukları" projesini açıklamıştır. Bu rekor Ercümen'e su altında en derine inen insan ünvanını kazandırmıştır.
 • 24 Ekim 2016'da, Kaş-Hidayet Koyu'nda TC'nin 93. yılında değişken ağırlıklı paletsiz alanında 93 metre dalarak iki gün arayla ikinci bir rekor kırmıştır.

Şahika Ercümen’in Uzmanlık Alanları

Şahika Ercümen’in Uzmanlık Alanları

Şahika Ercümen'in aldığı ödüllerin ucu bucağı yok. Ülkemizi defalarca kez gururlandıran genç sporcu, sadece dalış konusunda değil başka alanlarda da başarılı olduğunu göstermiştir. Profesyonel bir sporcu olan Şahika Ercümen, çeşitli konularda uzmanlığa sahiptir. Bunlar;

 • Serbest Dalış Eğitmenliği
 • Beslenme ve Diyetetik Uzmanlığı
 • Motivasyon ve Başarı Konuşmacısı
 • Profesyonel Serbest Dalgıçlık
 • TV Programı Sunuculuğu
 • Reklam Filmi ve Film Oyunculuğu alanlarıdır.

Şahika Ercümen’in Yer Aldığı Projeler

Şahika Ercümen’in Yer Aldığı Projeler

Şahika Ercümen, sporcu kimliğinin yanı sıra bazı değerlerimizi de unutmamış ve çeşitli sosyal sorumluluk projelerine girişmiştir. Su sporlarını sevdirmek ve yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla, engelli vatandaşlarımıza engelsiz dalış yaptırmıştır. Bunun yanı sıra, nesli tükenmekte olan canlıların korunması, su ve çevre kirliliğine de çözüm getirmek amaçlı pek çok gönüllü proje yürütmektedir.

22 Mart Dünya Su Günü'nde Nestle Waters yardımlarıyla 700 Doğa koleji öğrencisine suyun önemi ile ilgili sunum yapmıştır. Ayrıca GSB Türkiye'nin başarılı sporcularıyla öğrencilerin bir araya geldiği bir söyleşide konuşmacı olarak yer almıştır.

Şahika Ercümen, ülkemizi kırdığı rekorlarla en iyi şekilde temsil etmiş ve adını duyurmuştur. En iyi sporcu ünvanını sonuna kadar hak etmiştir.
Sizin de dalış deneyiminiz oldu mu? Deneyiminizi paylaşır mısınız?
Dalış deneyiminizde karşılaştığınız zorluklar nelerdir?
Siz nefesinizi en fazla kaç dakika tutabiliyorsunuz, deneyimlediniz mi?
Dalış yapmak isteyenler, amatör olarak nerelerde dalış yapma imkanı bulabilirler?Okur Yorumları
 1. Dalış yapmayı hep çok istemişimdir ama cesaret edemiyorum. Böyle insanları gördükçe ama cesaretleniyorum.

 2. Şahika Ercümen’i ben ilk Survivor yarışmasında tanıdım. Hayat hikayesini biraz orada anlatılanlarla öğrendim. Biraz araştırma yaptım. Bu içeriği buldum. Hakkında her şeyi öğrendim teşekkürler.