Alexander Graham Bell Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Birkaç dakikalığına telefonları hayatımızdan çıkardığınızı düşünür müsünüz? Hayat nasıl da olumsuz etkileniyor öyle değil mi? İnsanların birbirleriyle haberleşmesini sağlayan en önemli iletişim aracı telefondur. Peki telefonu icat edip, insanlığa sunan kişiyi hiç merak ettiniz mi? İşte size telefonun mucidi Alexander Graham Bell'in hayatı hakkında bilmediğiniz her şey...

Alexander Graham Bell telefonun birincil mucitlerinden biriydi. Sağırlar için iletişimde önemli işler yaptı ve 18’den fazla patentli ürün icat etti. Eğitimi boyunca çok sayıda ses denemesinde bulundu ve annesinin sağır olması nedeniyle özellikle duyma engelliler için iletişimin önünü açtı. Annesinden esinlenerek tüm engelliler için, “Görünür Konuşma” üzerine yaptığı çalışmaları ilerletti. Bell ilk pratik telefonun tasarımı ve patenti konusunda Thomas Watson ile birlikte çalıştı.

Bell’in kendi adına yalnızca 18 ve ortak çalışanlarla paylaştığı toplamda 12 patenti vardır. 2 Ağustos 1922’de Kanada’nın Nova Scotia Cape Breton Adası’nda vefat etmiştir. Büyük keşifler ve gelişmeler her zaman birçok zihinlerin işbirliğini içermektedir.

Graham Bell hayatı boyunca bu misyonu üstlendi ve tüm çalışmalarını kendinden sonra gelecek nesillere ışık tutması amacıyla gerçekleştirdi.

Alexander Graham Bell Kimdir?

Alexander Graham Bell telefonun icadını gerçekleştiren kişidir. Alexander Graham Bell 3 Mart 1847’de Edinburgh, İskoçya’da dünyaya geldi. Alexander Melville Bell ve Eliza Grace Symonds Bell’in ikinci oğlu olan Alexander Graham Bell’e dedesinin adı konuldu. Orta adı “Graham”, 10 yaşındayken eklendi. İki kardeşi vardı, Melville James Bell ve Edward Charles Bell, ikisi de tüberküloz sebebiyle hayatını kaybetti. Tüberkülozun nasıl bir hastalık olduğunu öğrenmek için bu yazımıza bakınız.

Gençliğinde Alexander Graham Bell, daha sonraki yaşamı üzerinde derin etkilere sahip güçlü olaylar yaşamıştır. Bell’in memleketi Edinburgh, zengin sanat ve bilim kültürü nedeniyle “Kuzey Atina” olarak biliniyordu. Dedesi ve babası ses ve el yazması mekaniği uzmanlarıydı. Neredeyse sağır olan Alexander’in annesi başarılı bir piyanistti ve ona büyük zorlukları atlatması için ilham kaynağı oldu. 12 yaşındayken, bir tahıl fabrikasında arkadaşıyla oynarken, buğday tohumunun yetişme sürecini fark etti. Eve döndü, dönen kürekler ve tırnak fırçaları ile tahıldan kabuğu kolayca çıkaran bir alet inşa etti.

Alexander Graham Bell’in Hayatı

1871’de Alexander Graham Bell Boston’a taşındı ve çeşitli frekanslara ayarlanmış birkaç mesajın telgraf iletimi için bir cihaz üzerinde çalışmaya başladı. (Telgraf hakkında bilgi almak için tıklayın) Yerel yatırımcılar Thomas Sanders ve Gardiner Hubbard aracılığıyla mali destek buldu. 1873-1874 yıllarında Bell, armonik telgrafı mükemmelleştirmeye çalıştığı uzun günler ve geceler geçirdi. Deneyleri sırasında, insan sesini teller üzerinden ileten başka bir fikirle ilgilenmeye başladı. Çeşitlendirme, Bell’in yatırımcılarınca hayal kırıklığına uğradı. Ancak yetenekli bir elektrikçi olan Thomas Watson, Bell’i armonik telgraf üzerine yeniden odaklamak için uğraştı.

Fakat Watson, Bell’in ses iletimi fikrine hayran kaldı. Bell’in ortaya attığı fikir üzerine, Watson’ın da Bell’in fikirlerini gerçeğe dönüştürme konusunda uzmanlığa sahip olmasıyla büyük bir ortaklık kuruldu. 1874 ve 1875 yıllarında Bell ve Watson, hem harmonik telgraf hem de bir ses aktarım cihazı üzerinde çalışıyorlardı. İlk başta saptırma yüzünden hayal kırıklığına uğradı ancak Bell’in yatırımcıları yakında ses iletiminin değerini gördüler ve bu fikri patentlediler. Patent Nedir?

Alexander Graham Bell’in Eserleri

Uzun süreli çalışmaların sonucunda 10 Mart 1876’da Bell ve Watson başarılı oldu. Anlatılan efsanelerde, Bell’in bir sıvı nakil kabını devirdiği ve bağırdığı söylenir. Sonunda telefondan ses gelmiştir ve Watson Bell’in sesini tel üzerinden duymuştur. Böylece tarihteki en önemli anlardan birisi olan ilk telefon çağrısı gerçekleşmiştir. Sonraki 18 yıl boyunca, Bell Company, Yüksek Mahkeme’ye gidenler dâhil olmak üzere 550’den fazla mahkeme zorluğuyla karşı karşıya kalmıştır. Patent savaşlarında bile şirket büyümeye devam etmiştir.

1877 ile 1886 yılları arasında ABD’de 150.000’den fazla kişi telefona sahipti. Thomas Edison tarafından icat edilen avizeye bağlanma ihtiyacını kaldıran bir mikrofon eklenmesi de dâhil olmak üzere cihaz üzerinde iyileştirmeler yapıldı. Ocak 1915’te Bell, ilk kez kıtalararası telefon görüşmesi yapmaya davet edildi. New York’tan San Francisco’daki eski ortağı Thomas Watson’la konuştu. Bell, 2 Ağustos 1922’de, Nova Scotia, Cape Breton Adası’ndaki evinde barışçıl bir şekilde öldü. Vefatının ardından tüm telefon sistemi, Bell’in hayatına olan saygıdan dolayı bir dakika boyunca kapatıldı.

Okur Yorumları

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler