Alexander Graham Bell Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Alexander Graham Bell Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Telefon, günümüzde elimizden düşürmediğimiz, sadece iletişim aracı olarak değil, sosyalleşme, bankacılık işlemlerini yapma, haberleşme olmak üzere birçok alanda kullandığımız bir alet. Peki, telefonun ilk çıktığı zamanki halini ve mucidini hiç merak ettiniz mi? İşte size telefonu icat eden Alexander Graham Bell hakkında bilmeniz gereken önemli bilgiler...

Erkan Karaca

Günümüzde kullandığımız birçok alet, neredeyse elimiz ayağımız olmuş durumda. Onlarsız bir hayatı düşünemez durumdayız. Bunlardan en önemlisi hiç kuşkusuz cep telefonları. Son yıllarda çıkan akıllı telefonlar sayesinde bankacılık işlemlerini, haberleşmeyi, sosyallleşmeyi ve fotoğraf çekmeyi aynı alet sayesinde yapabiliyoruz. Ancak biz bunlardan değil de telefonun en eski zamanlarından bahsedeceğiz sizlere. Daha doğrusu telefonun icadını gerçekleştiren ve hayatımızı kolaylaştırmasını sağlayan, o büyük mucit Graham Bell'i anlatacağız.

Alexander Graham Bell telefonun birincil mucitlerinden biriydi. İşitme engelliler için iletişimde önemli işler yaptı ve 18'den fazla patentli ürün icat etti. Eğitimi boyunca çok sayıda ses denemesinde bulundu ve annesinin işitme sorunu olması nedeniyle özellikle duyma engelliler için iletişimin önünü açtı. Annesinden esinlenerek tüm engelliler için, “Görünür Konuşma” üzerine yaptığı çalışmaları ilerletti. Bell, ilk pratik telefonun tasarımı ve patenti konusunda Thomas Watson ile birlikte çalıştı.

[renkbox baslik="Samuel Morse Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/samuel-morse-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/01/samuel-morse-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="gri" yenisekme="evet"][/renkbox]

Bell’in kendi adına yalnızca 18 ve ortak çalışanlarla paylaştığı toplamda 12 patenti vardır. 2 Ağustos 1922'de Kanada'nın Nova Scotia Cape Breton Adası'nda vefat etmiştir. Büyük keşifler ve gelişmeler her zaman birçok zihinlerin işbirliğini içermektedir. Graham Bell hayatı boyunca bu misyonu üstlendi ve tüm çalışmalarını kendinden sonra gelecek nesillere ışık tutması amacıyla gerçekleştirdi.

Alexander Graham Bell Kimdir?

Alexander Graham Bell telefonun icadını gerçekleştiren kişidir. Alexander Graham Bell 3 Mart 1847'de Edinburgh, İskoçya'da dünyaya geldi. Alexander Melville Bell ve Eliza Grace Symonds Bell'in ikinci oğlu olan Alexander Graham Bell’e dedesinin adı konuldu. Edinburgh'daki McLauren's Akademisi'nde öğrenim gördü, daha sonra Kraliyet Lisesi'nden mezun oldu.

Orta adı "Graham", 10 yaşındayken eklendi. İki kardeşi vardı, Melville James Bell ve Edward Charles Bell, ikisi de tüberküloz sebebiyle hayatını kaybetti. Bu üzücü olayın ardından doktorların tavsiyesi üzerine Kanada'ya taşındılar. Gençliğinde Alexander Graham Bell, daha sonraki yaşamı üzerinde derin etkilere sahip güçlü olaylar yaşamıştır. Bell'in memleketi Edinburgh, zengin sanat ve bilim kültürü nedeniyle "Kuzey Atina" olarak biliniyordu.

Dedesi ve babası ses ve el yazması mekaniği uzmanlarıydı. Neredeyse sağır olan Alexander'in annesi başarılı bir piyanistti ve ona büyük zorlukları atlatması için ilham kaynağı oldu. 12 yaşındayken, bir tahıl fabrikasında arkadaşıyla oynarken, buğday tohumunun yetişme sürecini fark etti. Eve döndü, dönen kürekler ve tırnak fırçaları ile tahıldan kabuğu kolayca çıkaran bir alet inşa etti.

Babasının hayata veda etmesinin ardından, onun çalışmalarını devam ettirmek için Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. Burada işitme engellilerin okulunda çalıştı. Daha sonra kendi okulunu kurarak hem eğitim verdi hem de arkadaşı Watson ile birlikte çalışmalara başladı. Ve birgün geldiğinde sesin kabloların içinden geçip karşı tarafa iletilmesinin bir hayal olmadığını hem kendine hem de tüm dünyaya gösterdi.

Graham Bell'in eşi, daha önce öğrencisi olan Mabel isimli bir hanımefendiydi. O da 4 yaşından beri işitme engeli sorunu yaşıyordu. Bell, telefonun icadından sonra artan ününe ve şöhretine rağmen eşini hiçbir zaman yalnız bırakmamış ve ona her zaman derin bir sevgi duymuştur. Bu sevgisini ve sadakatini de; “Eşin, hangi noktaya çıkarsa çıksın, ne denli zengin olursa olsun, emin ol işitme engellileri ve onların sorunlarını her zaman düşünecektir”  sözleri ile ifade etmiştir.

Alexander Graham Bell'in Hayatı

1871'de Alexander Graham Bell Boston'a taşındı ve çeşitli frekanslara ayarlanmış birkaç mesajın telgraf iletimi için bir cihaz üzerinde çalışmaya başladı. Yerel yatırımcılar Thomas Sanders ve Gardiner Hubbard aracılığıyla mali destek buldu. 1873-1874 yıllarında Bell, harmonik telgrafı mükemmelleştirmeye çalıştığı uzun günler ve geceler geçirdi.

Deneyleri sırasında, insan sesini teller üzerinden ileten başka bir fikirle ilgilenmeye başladı. Çeşitlendirme, Bell'in yatırımcılarınca hayal kırıklığına uğradı. Ancak yetenekli bir elektrikçi olan Thomas Watson, Bell'i armonik telgraf üzerine yeniden odaklamak için uğraştı. Fakat Watson, Bell'in ses iletimi fikrine hayran kaldı.

Bell'in ortaya attığı fikir üzerine, Watson'ın da Bell'in fikirlerini gerçeğe dönüştürme konusunda uzmanlığa sahip olmasıyla büyük bir ortaklık kuruldu. Bell ve Watson, hem harmonik telgraf hem de bir ses aktarım cihazı üzerinde çalışıyorlardı. İlk başta saptırma yüzünden hayal kırıklığına uğradı ancak Bell'in yatırımcıları yakında ses iletiminin değerini gördüler ve bu fikri patentlediler.

Alexander Graham Bell’in Eserleri

Graham Bell ve arkadaşı Watson, 1875 yılında sesin bir kablo içinden geçebileceğini keşfettiler. Sesin anlaşılmaz bir durumda olması sebebiyle uzunca bir süre üzerinde çalıştılar. Uzun süreli çalışmaların sonucunda 10 Mart 1876'da Bell ve Watson başarılı oldu. Anlatılan efsanelerde, Bell'in bir sıvı nakil kabını devirdiği ve bağırdığı söylenir. Sonunda telefondan ses gelmiştir ve Watson Bell'in sesini tel üzerinden duymuştur. Böylece tarihteki en önemli anlardan birisi olan ilk telefon çağrısı gerçekleşmiştir.

Sonraki 18 yıl boyunca, Bell Company, Yüksek Mahkeme'ye gidenler dâhil olmak üzere 550'den fazla mahkeme zorluğuyla karşı karşıya kalmıştır. Patent savaşlarında bile şirket büyümeye devam etmiştir. 1877 ile 1886 yılları arasında ABD'de 150.000'den fazla kişi telefona sahipti. Thomas Edison tarafından icat edilen avizeye bağlanma ihtiyacını kaldıran bir mikrofon eklenmesi de dâhil olmak üzere cihaz üzerinde iyileştirmeler yapıldı.

Ocak 1915'te Bell, ilk kez kıtalararası telefon görüşmesi yapmaya davet edildi. New York'tan San Francisco'daki eski ortağı Thomas Watson'la konuştu. Bell, 2 Ağustos 1922'de, Nova Scotia, Cape Breton Adası'ndaki evinde barışçıl bir şekilde öldü. Vefatının ardından tüm telefon sistemi, Bell’in hayatına olan saygıdan dolayı bir dakika boyunca kapatıldı.

Bell'in şirketi döneminde ABD'nin en büyük şirketlerinden biri konumundaydı. Ayrıca telefonun haricinde hava araçları, fonograf ve selenyum piller için patentleri bulunmaktadır. En değerli ve dünya tarihine adının yazılmasını sağlayan telefonun patentini ise 1876 yılının Mart ayında almıştır.

[renkbox baslik="Nikola Tesla Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/nikola-tesla-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/nikola-tesla-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="siyah" yenisekme="hayir"][/renkbox]

“Büyük keşifler ve buluşlar her zaman küçük şeylerin gözlemlenmesinden doğar” diyen Graham Bell, hayatını her yönden dolu dolu yaşamış bir isimdir. Annesi ve ailesinden bazı kişilerin işitme engelli olması onu bu alanda çalışmalara teşvik etmiştir. İnsanlığın yararına yaptığı çalışmalar ve en önemlisi telefonu icat ederek, adının sonsuza kadar unutulmamasını sağlamıştır.

Bilgihanem okurları için hazırladığımız bu yazıda telefonun mucidi Graham Bell'in biyografisi hakkında genel bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Yazımızda yer almayan veya yanlış olan bilgileri yorum kısmında paylaşabilir, bu sayede daha doğru ve kapsamlı bir makale olmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Alexander Graham Bell, 3 Mart 1847'de İskoçya'da dünyaya gelen bir bilim insanıdır. Yaptığı çalışmalar ve icatlar arasında en önemlisi telefondur. Annesinin doğuştan işitme engelli olması onun ses hakkında merak duymasına ve bilgi sahibi olmasına katkı sağlamıştır.
Graham Bell'in hayatı hakkında hazırladığımız makaleden memnun kaldınız mı?
Graham Bell hakkında daha önce duymadığımız ilginç bir bilgi var mı?
En fazla kaç gün veya saat telefon kullanmadan durabilirsiniz?Okur Yorumları
  1. faydalı bi genel kültür yazısı olmuş sıkılmadan bi solukta okudum emegınıze sağlık