Al Pacino Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Al Pacino Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Al Pacino, ABD’li Oscar Ödülü sahibi ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu, senarist, yazar ve film yapımcısıdır. En bilinen filmleri Baba, Kadın Kokusu, Köstebek, Scarface'dir. Bu makalemizde sizlere Al Pacino’nun hayatını, geçmişten günümüze geliş sürecinde yaşadıklarını, oyunculuk kariyerindeki iniş-çıkışları ve kazandığı ödülleri anlatacağız.

Erkan Karaca

Al Pacino 50 yılı aşkın oyunculuk kariyerinde pek çok başarıya imza atmış ve Hollywood’da hatırı sayılır bir yer edinmiş ünlü bir aktördür. Geçmişinde pek çok zorlu yaşam şartlarına direnen ve New York’ta yer altı tiyatrolarında aldığı rollerle oyunculuğa adım atan Al Pacino, kısa sürede şöhretle tanışmıştır.

Sanat yaşamına Tony, Emmy, Altın Küre, Bafta vb. pek çok ödülü sığdıran sanatçı, sadece oyunculukla kalmayıp yönetmenlik ve yazarlık gibi alanlarda da çalışmalar yapmıştır.

[renkbox baslik="Woody Allen Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/woody-allen-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/woody-allen-kidir-hayati-ve-eserleri-960x560.jpg" renk="gri" yenisekme="evet"][/renkbox]

Al Pacino denildiğinde tüm dünyanın aklına The God Father (Baba) filminin üçlemesi gelmektedir. Al Pacino, bu filmde “Michael Corleone” rolünü canlandırmış ve filmi Francis Ford Coppola yazmıştır. Bu seri ile sinema tarihindeki en iyi ekran performansına ulaşmıştır. Ardından ödüllerin ardı arkası kesilmemiş ve Hollwood’un ünlü aktör ve aktrisleriyle de önemli yapıtlara imza atmıştır.

Al Pacino Kimdir?

Al Pacino Kimdir?

Gerçek adı Alfredo James Pachino olan ve bilinen adıyla Al Pacino, Hollywood'un unutulmayacak ve en önemli aktörlerinden biri olarak görülmektedir. Baba serilerindeki Michael Corleone, Kadın Kokusu'nda Albay Frank Slade, Scarface'teki Tony Montana gibi unutulmayan karakterleri başarıyla canlandırmıştır.

Al Pacino’nun Hayatı

Al Pacino’nun Hayatı

Al Pacino 25 Nisan 1940 yılında ABD’nin New York eyaleti Doğu Harlem’de dünyaya gelmiştir. Al Pacino’nun asıl adı Alfredo James Pacino’dur. Anne ve babası İtalya Sicilya göçmeni olup, Al Pacino 12 yaşına geldiğinde boşanmış ve New York’da farklı semtlerde yaşamaya başlamışlardır.

Öğrenim yılları pek parlak geçmeyen Al Pacino orta öğretimde sınıfta kalmış ve okuldan atılmıştır. Genç yaşlarda sigara ve alkole hatta uyuşturucuya başlamış ve 17 yaşında okulu bırakmıştır. Sonrasında iki arkadaşının uyuşturucu yüzünden ölmesi üzerine kötü alışkanlıkları tamamıyla bırakan Al Pacino, oyunculuk dersleri almaya başlamış fakat zorlu şartlarda bir yaşantısı olmuştur. Çoğu zaman çalışacak iş ve kalacak ev bulamayan ünlü oyuncu bir süre arkadaşlarının evinde yaşamıştır.

Al Pacino’ya Charlie Laughton hocalık yapmış ve oyunculuğu öğrenmesi için ona çok büyük destek vermiştir. Ayrıca zorlu yaşam koşullarında ona manevi olarak da yardımcı olmuştur. New York’ta alt düzey yer altı tiyatrolarında ufak roller ile oyunculuğa adım atmıştır. 1962 yılında annesini kaybeden Al Pacino’nun, 1963 yılında da dedesi James Gerard yaşama gözlerini yummuştur.

Al Pacino’nun Oyunculuk Kariyeri

Al Pacino’nun Oyunculuk Kariyeri

Al Pacino, 1966 yılına gelindiğinde, Actors Studio’da eğitim almaya başlamış ve The Place Creep’te rol almıştır. İlk oyunculuk denemelerinde oldukça dikkat çeken isim, 1969 yılında Me, Natalie adında bir film çekmiş ve bu film onun kariyerindeki dönüm noktası olmuştur. Bu filmdeki başarısı sayesinde The Godfather filmindeki Michael Corleone rolüne teklif almıştır. Bu ünlü filmdeki rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar’a aday gösterilmiştir. Sonrasında Broadway’da tiyatro oyunlarına dönmüştür. 1983 yılında ise yönetmenliğini Brian De Palma’nın yaptığı Scarface adlı şiddet içerikli filmde başrol almış ve bu film de sinema sektöründe önemli bir yer edinmiştir.

Al Pacino başarılı olduğu yıllarda bir yönetmenlik denemesi geçirmiş ancak The Local Stigmatic filmini piyasaya sürememiştir. Ayrıca Revolution filminden sonra da sektörden iyice uzaklaşmıştır. Bu başarısızlıkların ardından, 1989 yılında Sea of Love isimli filmi tutmuş ve büyük üne kavuşmuştur. Öte yandan filmden bir yıl sonra Dick Tracy isimli filmde canlandırdığı gangster rolüyle de altıncı kez Oscar’a aday gösterilmiştir.

Al Pacino’yu zirveye taşıyan asıl film ise The Godfather serisi olmuştur. Kariyerinin zirvesindeyken, The Godfather III serisinde başrol almıştır. Al Pacino için artık başarıdan başarıya koşma zamanı gelmiş ve o yıllarda oynadığı hemen her filmle büyük beğeni kazanmıştır. Al Pacino’nu rol aldığı Frankie and Johnny adlı romantik komedi filmi ve Glengarry Glen Ross adlı film o yıllarda en çok izlenen filmler arasına girmiştir. Al Pacino 1992 yılında rol aldığı Scent Of A Woman filmi ile katıldığı Oscar Ödül Töreni’nde rakipleri Clint Eastwood, Stephen Rea, Robert Downey Jr., Denzel Washington’a karşı birinci olmuş ve En İyi Drama Erkek Oyuncu Ödülü’nün sahibi olmuştur.

1993 yılına bakıldığında, Heat filminde Robert De Niro ile oynamış ve 1996’da City Hall adlı filmde rol almıştır. Al Pacino en çok ses getiren yapıtlarından biri olan Looking For Richard ile milyonların kalbinde taht kurmayı başarmıştır. Ardından ünlü Hollywood yıldızlarından Johnny Depp ve Keanu Reeves ile The Devil’s Advocate filminde rol almıştır. Daha sonrasında ise, The Insider filminde Russell Crowe ile başrolü paylaşmış ve bu filmde de başarılı olmuştur. 2000 yılında Any Given Sunday isimli filmde Tony D’amato adlı bir futbol koçunu canlandırmış ve bu filmde de Cameron Diaz, James Woods ve Dennis Quaid gibi ünlü oyuncularla birlikte çalışmıştır.

[renkbox baslik="Audrey Hepburn Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/audrey-hepburn-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/05/audrey-hepburn-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="siyah" yenisekme="hayir"][/renkbox]

2003’de Çaylak adlı sinema filminde oynamış ve aynı yıl Angels in America dizisinde yer almıştır. Bu dizi ile 12 dalda Emmy ödülünün sahibi olmuştur. 2005’de Kirli Para isimli bir filmde rol almış ve pek başarılı olamamıştır. 2007 yılında ise 88 Dakika adlı filmde başrol oynamıştır. 2008 yılında Robert De Niro ile birlikte Righteous Kill filminde başrolü paylaşmıştır.

Al Pacino'nun Aldığı Ödüller

Al Pacino'nun Aldığı Ödüller

1967-1968 sezonunda, The Indian Wants The Bronx filminde Obie Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almıştır. Ardından Broadway’da sahne almış ve Does The Tiger Wear a Necktie? oyununda canlandırdığı uyuşturucu bağımlısı karakteriyle, Tony Ödülü’nü kazanmıştır. The Basic Training of Pavlo Hummel oyununda başrol oynamıştır. Bu oyunda da ikinci kez Tony Ödülü'nü kazanmıştır.

Al Pacino 1992 yılında Kadın Kokusu filmindeki performansıyla En İyi Drama Erkek Oyuncu Oscar Ödülü'nü kazandı. Bu ödül, Pacino'nun kariyerindeki tek Akademi ödülüdür. Toplamda 8 kez Oscar adayı olmuştur. 15 kez aday olduğu Altın Küre Ödülü'nü 4 kez kazanmayı hak etmiştir.

Al Pacino'nun ünlü o kadar çok filmi var ki, zaman zaman başarısız da olsa adının geçtiği her filmi gözleri kapalı seçerek izleyebiliriz. Filmlerindeki bazı sahneler çok fazla ünlenerek izlenme rekorları kırmıştır.
Al Pacino'nun en beğendiğiniz filmi hangisidir?
Al Pacino sizce başarılı bir oyuncu mudur?
Al Pacino'nun en başarılı karakteri hangisidir?Okur Yorumları
  1. Bu adamın neredeyse tüm filmlerini izledim. Çok yetenekli ve başarılı bir isim.