Kara Mamba Yılanları Hakkında Bilgi; Kara Mamba Yılanı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Kara Mamba Yılanları Hakkında Bilgi; Kara Mamba Yılanı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

En zehirli ve saldırgan yılan türlerinden biri olan kara mamba, ortalama 2,5-4 metre arasında bir uzunluğa sahiptir. Zehri ölümcül düzeyde olan bu yılan türü tek bir ısırıkta 100-400 mg arasında zehir bırakabilir. Oldukça ürkütücü bir görüntüye sahip olan kara mamba yılanlarının anavatanı Afrika ülkeleridir. Zamanının çoğunu uyuyarak geçiren kara mambalar, rahatsız edilmedikleri sürece zarar vermezler. Zaten dünyanın en zehirli canlılarından biri olan bu yılanları, rahatsız etmek biraz cesaret ister.

Yasemin Saygın

Dünya üzerinde yüzyıllardır yaşamış olan, soyu tükenen ya da evrimleşerek günümüze kadar varlığını sürdürmeyi başaran farklı pek çok sürüngen türü bulunmaktadır. Tüm bu sürüngen türleri içerisinde ise yılanlar, birçok farklı evrim aşamasını başarıyla tamamlayarak bugün dünya üzerinde binlerce çeşide sahip olan canlılardandır. Yılanlar bugün evcil hayvan olarak da çoğu ülkede bakılmakta olup, Türkiye’de de yasal olarak satışı ve bakımı olan nadir ama tehlikeli hayvanlardandır.

Dünyada farklı bölgelerde yaşayan yılanlar, bulundukları bölgelere göre gelişim göstererek uyum sağlamakta ve neredeyse her türlü iklime kolaylıkla adapte olabilmektedirler. Çeşitli boylarda olabilen yılanlar, 10 santimetrelik bir boydan 3-4 metrelik devasa boyutlara kadar da ulaşabilmektedirler.

[renkbox baslik="Ejderhalar Hakkında Bilgi; Ejderha Nedir? Özellikleri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/ejderhalar-hakkinda-bilgi/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/02/ejderhalar-hakkinda-bilgi-ejderha-nedir-ozellikleri-nelerdir.jpg" renk="turuncumavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Yılan türlerinin içerisinde olan kara mamba yılanı ise, görüntüsünün korkutuculuğu kadar ilginç özellikleri ile de sürüngenler aleminin en ünlü yılanlarından birisi olmayı başarmıştır.

Kara Mamba Yılanı Nedir?

Kara Mamba Yılanı Nedir?İlk olarak Afrika’da görülen ve bu yüzden de anavatanı Afrika kabul edilen kara mamba, dünyanın en uzun ve en zehirli canlılarından birisidir. Kara mamba yılanı herhangi bir şekilde rahatsız edilmediği sürece günün büyük bir bölümünü ininde uyuyarak geçirmektedir. Ayrıca kara mamba yılanları hem gündüz hem de gece avlanan canlılardandır. Bilimsel adı Dendroaspis polylepis olan ancak halk arasında kara mamba yılanı olarak bilinen bu yılan Elapidae ailesine ait sürüngenlerden bir tanesidir. Kara mamba yılanının en bilinen yönü ise oldukça zehirli ve saldırgan bir yılan türü olmasıdır

Kara Mamba Yılanının Özellikleri Nelerdir?

Kara Mamba Yılanının Özellikleri Nelerdir?Yetişkinliğe erişmiş olan bir kara mamba yılanının boyu ortalama 2,5 ila 3 metre arasındadır. Ancak 4,5 ya da 5 metreye kadar uzayabilen devasa kara mamba yılanları da bulunmaktadır. Kara mambanın adının anlamı, ağızlarının içerisinde yer alan siyah renkli bölgeden gelmektedir. Kara mamba yılanı diğer yılan türlerinin çoğunun aksine oldukça saldırgan bir yılan türüdür. En ufak bir tehdit anında diğer yılanlar gibi kaçmak yerine dikilerek düşmanına karşılık vermek için saldırıya geçmektedir. Kara mamba yılanı saldırı anında boynunu düzleştirerek tiz bir ses ile tıslamakta ve siyah ağzını da sonuna kadar açarak dişlerini düşmanına göstermektedir.

Benzer Bilgi: Kaplan Yılanı Nedir?

Kara mamba yılanının kara üzerinde yaşamını sürdüren en hızlı sürüngenlerden biri olduğu söyleyebiliriz. Kendi türü olan yılanların arasında ise en hızlı yılan olma özelliğine sahiptir. Yetişkin ve sağlıklı bir kara mamba yılanının saatte yaklaşık 20 kilometrelik bir hız sınırına ulaşabildiği bilinmektedir. Saldırı anında olan bir kara mamba yılanı vücudunun üçte biri civarında bir mesafeye kadar atılabilmektedir. Bu mesafe de ortalama olarak 1.20 metredir. Kara mamba yılanı bu özelliği sayesinde diğer yılan türlerinin aksine vücudun geneline ve kafa bölgesine saldırabilmektedir. Avlanma esnasında kara mamba yılanı küçük hayvanları avlamaya çalıştığında avını sadece bir kere ısırarak geri çekilmekte ve akabinde avının felce uğrayarak hareketsiz kalmasını beklemektedir. Kuş gibi uçan hayvanları avlarken ise avı ölene kadar dişlerini üzerinden çekmemektedir.

Kara mamba yılanının bir ısırığı bile 100 farklı insanı öldürmeye yetebilecek dozda zehir içermektedir. Bu yılan türünün zehri tüm sinir sistemini etkilemekte ve kişiyi çok hızlı bir şekilde zehirlemektedir. Kara mambanın ısırığı ile karşı karşıya kalmış bir insana hemen panzehir uygulanmaz ise sonu ne yazık ki ölümle bitmektedir. Bu açıdan kara mamba yılanının ısırdığında ölüm oranı %100 olan tek yılan olduğu da söylenebilmektedir.

Kara Mamba Yılanının Bilimsel Sınıflandırması

Kara Mamba Yılanının Bilimsel SınıflandırmasıAlem: Animalia (Hayvanlar)
Alt Alem: Eumetazoa (Gerçek Dokulular)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Alt Şube: Vertebrata (Omurgalılar)
Sınıf: Reptilia (Sürüngenler)
Takım: Squamata (Pullular)
Familya: Elapidae
Cins: Dendroaspis
Tür: Dendroaspis polylepis

Okur Yorumları