Keops Piramidi Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi

Keops Piramidi Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi

İnsan, Antik Dünya'nın birbirinden efsanevi yapılarını gördükten sonra, o dönemlerde yaşamak ve orijinal hallerini birebir görmek istiyor. Özellikle dünyanın yedi harikası listesi tam bir merak konusu. Daha önce Rodos Heykeli, Zeus Heykeli, İskenderiye Feneri ve Babil'in Asma Bahçeleri konusuna yer vermiştik. Şimdi sıra Keops Piramidi'nde... Keops Piramidi'nin tarihi, mimarisi ve konumu ayrıntısıyla anlatıldı.

Erkan Karaca

Giza'nın Büyük Piramidi ya da Khufu Piramidi olarak da bilinen Keops Piramidi, piramit kompleksindeki üç piramidin en eski ve en büyüğüdür. Keops Piramidi, Eski Dünya'nın yedi harikasının en eskisidir ve büyük oranda bozulmadan kalan tek yapıdır. Giza Piramidi, Mısır firavunu Khufu için bir mezar olarak inşa edilmiştir. Yapımı yaklaşık 20 yıl sürmüştür ve içinde üç mezar odası bulunmaktadır.

İnşa edildiğinde (M.Ö. 2550'de), yaklaşık 147 metre boyundaydı fakat günümüzde erozyon yüzünden 139 metredir. Bugün Mısır'ı ziyaret ederseniz, Büyük Piramit'e Soyguncular (the Robbers) Tüneli'nden girebilirsiniz. Piramit yaklaşık 2,3 milyon taş blokla inşa edilmiştir ve 5.9 milyon ton ağırlığında olduğu düşünülmektedir.

[renkbox baslik="Pamukkale Travertenleri Hakkında Bilgiler; Tarihçesi, Nerededir, Nasıl Oluşmuştur?" link="https://bilgihanem.com/pamukkale-travertenleri-hakkinda-bilgiler/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/02/pamukkale-travertenleri-hakkinda-bilgi.jpg" renk="turuncu" yenisekme="evet"][/renkbox]

Giza Piramidi’nin eski adı Khufu'nun Ufku'dur. Bu piramit, içinde saklı odalar ve gizli geçitler olan Mısır'daki tek piramittir. Kralın odasını ziyaret etmek isteyenler eğilerek aşağı doğru yürümek zorundadırlar.

Keops Piramidi Nerededir?

Keops Piramidi Mısır sınırındaki El Giza’da bulunmaktadır. Gize (El Giza) Mısır’ın başkenti Kahire’ye bağlı bir bölgedir ve Gize antik kentine ev sahipliği yapmaktadır. Keops Piramidi, yakındaki ocaklardan taşınan 2,3 milyon bloktan oluşmaktadır. Kaplama için kullanılan Tura kalkeri nehir boyunca taşınmıştır. Kralın odasında bulunan piramitteki en büyük granit taşlar, 25-80 ton ağırlığındadır ve Aswan'dan (800 km'den) taşınmıştır.

Geleneksel olarak, eski Mısırlılar taş blokları kesip, ahşap takozlarla kesip suyla ıslattılar. Su emilirken, kamalar genişledi, böylece kaya çatladı. Çatlayan kaya kesildikten sonra, Nil Nehri'nden yukarı veya aşağı doğru, tekneyle piramidin içine taşındı. Heredot'a göre bu taş blokları piramitin üst tarafına çıkarmak için, 925 boyunda, 19 metre genişliğinde bir rampa yapılmıştır. Keops Piramidi’nin inşasında 5,5 milyon ton kireç taşı, 8.000 ton granit ve 500.000 ton harç kullanıldığı tahmin edilmektedir.

Keops Piramidi'nin Mimarisi

Keops Piramidi'nin içinde bilinen üç oda vardır. En alçak oda piramidin yapıldığı ana kayaya kadar kesilmiştir ve bitmemiş haldedir. Kraliçenin odası ve kral dairesi, piramit yapısı içinde daha yukarıdadır. Keops Piramidi’nin ana kompleksi ve çevresi içinde; firavun Khufu adına inşa edilen 2 tane anıt mezar (biri piramidin yakınında, diğeri Nil yakınlarında), Khufu'nun eşleri için üç küçük piramit, daha küçük bir "uydu" piramidi, iki tapınağı birbirine bağlayan yükseltilmiş koridor ve soylular için piramidin çevresindeki küçük mastaba mezarları bulundurmaktadır.

Bakmadan Geçmeyin: Zeus Heykeli Hakkında Bilgiler

Bugün turistler, Halife El - Ma'mun'un emekçileri tarafından 820 yılında yapılan bir tünel olan Robbers Tüneli aracılığıyla Büyük Piramit'e girmektedirler. Tünel yaklaşık 27 metre boyunca uzandıktan sonra keskin bir şekilde sola döner. Duvarlar son derece sert kaplama olduğu için piramit içinde tünel açmak zordur ve çoğu bölgeye giriş yasaktır. Keops Piramidi’nin inşası sırasında kullanılan tüm taş bloklar Fransa’nın etrafını çevreleyebileyecek kadar fazla bir miktardadır. Ayrıca piramidin yapımına yönelik en yaygın teori olan taşların taşınması savı, dünya geneli tarafından kabul görmektedir. Yapılan araştırmalara göre tüm dünya yapıları yok olsa dahi, insan yapımı olarak hayatta kalabilecek tek yapı Keops Piramidi’dir. Çünkü piramit taştan yapılmıştır ve taşlar güneşin etkisi ile kuma dönüşene dek piramit varlığını sürdürmeye devam edecektir.

Keops Piramidi'nin Tarihçesi

Piramidin, Dördüncü Hanedan Mısır firavunu Khufu'ya ait bir mezar olarak inşa edildiği ve 20 yıllık bir sürede tamamlandığı düşünülmektedir. Khufu'nun veziri, Hemon veya Hemiunu, bazıları tarafından Büyük Piramid'in mimarı olarak bilinmektedir. Keops Piramidi’nin başlangıçta 146,5 metre olduğu düşünülmektedir, ancak erozyon ve doğal afetler nedeniyle mevcut yüksekliğinin 136 metreye kadar indiği bilinmektedir. Piramidin kütlesi 5,9 milyon ton olarak tahmin edilmektedir.

Araştırmacılar, modern bir inşaat yönetimi çalışması yürütülmeyen inşaatın ortalama 14.567 kişinin iş gücünü gerektirdiğini tahmin etmektedirler. Hiçbir modern aletin kullanılmadığı bu inşaat, kölelik sistemi ile inşa edilmiş ve yapısı sırasında pek çok insan ölmüştür.

Piramide dair teoriler ve yapımına yönelik hipotezler hala gizemini korumaktadır. Keşfinden yıllarca sonra piramitten çıkarılan el yazmaları tarihin aralanmasına öncülük ederek mevcut bilgilere ulaşılmasını sağlamıştır. İlk kesin ölçümleri ise, 1880-1882 yılları arasında Sir Flinders Petrie tarafından yapılmış ve "Gize Piramitleri ve Tapınakları" kitabında yayımlanmıştır.

Okur Yorumları
  1. Dip Not: Ayrıca Keops piramidine ve diğer piramitlere tırmanmak üzerinden resim çekmek kesinlikle yasaktır. Hapis cezası vardır. Turist olarak deneyenler olmuş göz altına alınarak fotoğrafların silinmesi kaydıyla serbest bırakılmışlardır.

  2. Görmeyi çok istediğim yerlerin başında geliyor. Eskiden beri hep merak etmişimdir piramitleri ve sayenizde bir miktar aydınlanmış oldum. Fakat her zaman gizemini koruyacak yerler.