Lavman Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kronik kabızlık durumlarında, bağırsakların temizlenmesi amacıyla yapılan lavman tıbbi bir uygulamadır. Hastanede doktor kontrolünde yapıldığı gibi, evde kendi imkanlarınızla da lavman yapılabilirsiniz. İlk duyulduğunda aslında kulağa hoş gelmeyen bir durum olsa da, aslında amaç sadece bağırsakların temizlenmesi olduğundan, neredeyse hepimiz için gerekli bir uygulamadır.

Lavman denince akıllara hemen can sıkıcı ameliyatlar gelmektedir. Çünkü halk arasında genelde böyle bir algı yaygındır. Lavmanın sadece ameliyat öncesi, kalın bağırsakları temizlemek amacıyla yapıldığı sanılmaktadır.

İşin doğrusuna bakacak olursak lavman; kronik kabızlık durumlarında, kolonoskopi ve endoskopi uygulamalarından önce yapılan bir uygulamadır. Birazdan size lavmanın nasıl yapıldığını ayrıntılı bir şekilde anlatacağım.

Eğer hayatınızda daha önce lavman yaptırmadıysanız, yaptıran bir yakınınız olmadıysa veya hakkında tek kelime bilginiz yoksa, bu ne berbat bir uygulama diyebilirsiniz. Çünkü hastaların çoğu lavmanın nasıl bir uygulama olduğunu ilk duyduklarında, genelde yaptırmaktan kaçınıyorlarmış. Aslında uygulamanın amacının sadece bağırsakları temizlemek olduğu düşünülürse; banyo yapmak ve diş fırçalamak kadar sıradan bir şey olduğunu görebiliriz.

Lavman Nedir?

Lavman en basit tanımıyla, kalın bağırsakların temizlenmesini sağlayan tıbbi bir uygulamadır. Amacı ise; kalın bağırsakta var olan dışkının, toksin maddelerin ve sıvının çok kolay bir yöntemle vücuttan atılmasını sağlamaktır. Yediğimiz gıdalar bağırsak duvarında, katı bir şekilde hapsolabilir. Lavman işleminde ise, anüsten içeriye verilen kayganlaştırıcı bir sıvı ile, bu katı dışkının çözülmesi ve dışarıya atılması sağlanmaktadır.

Lavman Hangi Durumlarda Yapılır?

Lavmanın ilk olarak tercih edildiği durum kabızlıktır. Günümüzün hızlı yaşam koşulları ve koşturmacası nedeniyle genelde hazır gıdalar tüketilmektedir. Özellikle gün içerisinde fast food tarzı katı besinler bir süre sonra kabızlığa yol açmaktadır. Bazı kabızlık vakalarında hastaların günlerce dışkılayamadığı veya yıllarca belirli aralıklarla bu durumu yaşadığı görülmüştür. İşte lavman özellikle kronik kabızlık durumlarında tıbbi bir müdahale olarak yapılmaktadır. Bundan başka kalın bağırsak ameliyatı, kolonoskopi, endoskopi ve doğum öncesinde de bağırsakların tamamen temizlenmesi amacıyla lavman yapılmaktadır.

Lavman Nasıl Yapılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi lavman sağlıklı veya hasta bireylerin, kabızlık durumlarında tercih edilen bir işlemdir. Biz burada hastanede yapılan tıbbi lavman işleminden bahsedeceğiz. Öncelikle lavmanın hiç de korkulmaması gereken, son derece basit bir işlem olduğunu söyleyelim. Lavmanda amaç bağırsaktaki katılaşmış dışkının seyreltilerek, sıvı halde dışarı boşalmasını sağlamak olduğundan, içeriye kayganlaştırıcı bir madde enjekte edilmelidir. Bunun için bir tüp içerisinde gerekli çözelti hazırlanır. Genelde de gliserin benzeri bir madde kullanılır. Hasta yan pozisyonda (lateral) yatırılır. Anüsten, tüpün içerisindeki çözelti küçük bir hortum vasıtasıyla hastanın bağırsaklarına boşaltılır. Hasta en az 5-10 dakika bekledikten sonra, dışkılama işlemini gerçekleştirebilir. Bu sayede bağırsaktan emilemeyen, taşlaşmış dışkı yumuşar ve geçiş yolu açılır. Bazı doktorlar bu lavmana başlamadan önce, işlemin daha da kolaylaşması için hastalarından müshil içmesini isteyebilir.

Bu anlattığımız basit lavman uygulamasıydı. Bir de cerrahi lavman dediğimiz durum var ki, bu genelde daha uzun süren kabızlık vakalarında tercih edilmektedir. Yine karışım aynı şekilde hazırlanır fakat bu defa küçük bir tüp yardımıyla değil de, serum hortumu ile içeriye yollanır. Bir serum torbasına hazırlanan çözelti, uzun hortum sayesinde bağırsağın daha ileri yerlerine kadar gidebilmektedir.

Evde Lavman Nasıl Yapılır?

Her ne kadar en doğrusu hastanede doktor kontrolünde yaptırmak olsa da, evde kendi imkanlarınızla da lavman yapabilirsiniz. Öncelikle eczanelerde satılan lavman setinden temin edin. Bu set içerisinde hazırladığınız sıvıyı koyabileceğiniz bir torba, hortum ve kanca gibi aparatlar yer almaktadır. Lavman yapacağınız yer tuvalet veya banyo gibi ortamlar olmalıdır. Çünkü her insanın metabolizması farklı olduğundan, bazen lavman işlemi biter bitmez tuvalete yetişme ihtiyacı duyabilir. Yani hiç de hoş olmayan durumların yaşanmaması ve etrafın kirlenmemesi için işlemi gerçekleştireceğiniz yeri iyi seçmelisiniz. Ortamın ve ellerinizin hijyen olmasına da ayrıca özen gösterin.

1 litre suyu kaynatın ve oda sıcaklığında ılımasını bekleyin. Bu suyu lavman torbasına boşaltın. Evde yapılan lavman uygulamalarında genelde bitkisel şeylerden yardım alınır. Elma sirkesi, papatya çayı gibi ürünler arasında en çok tercih edileni limondur. Çünkü limon bağırsak ph’sını dengelemede oldukça işe yaramaktadır. Torbanın içerisine yarım limonun suyunu ekleyin. Limon suyunun çok fazla olmasına gerek yok. Lavman torbasını yerden yüksekte bir yere asın ve ucuna hortumunu takın. Vücudunuzu kaplan veya dog (köpek) posizyonu dediğimiz duruma getirin. Dirsekleriniz ve dizleriniz yerde, kalçanız yukarıda olacak şekilde kendinizi ayarlayın.

İlgili İçerik: Hemoroid (Basur) Nedir?

İşlem sırasında canınızın çok fazla yanmaması için anüs bölgesine badem yağı, zeytin yağı, gliserin veya vazelin gibi şeyler sürerek yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Sonrasında hortumun ucunu çok hafif şekilde anüsten içeriye sokun ve sıvının içeriye aktığından emin olun. Burada özellikle dikkat etmenizi istediğimiz nokta; torbada asla hava kabarcıkları olmamalıdır. Böyle bir durumda işlem sonrasında bağırsaklarınızda gaz ve sancı hissedebilirsiniz. Torbadaki suyun bağırsaklara boşaltılması 5-10 dakika sürebilir. İşlemin uzun sürmesi, çabucak bitmesinden iyidir. O yüzden sakın acele etmeyin.
Hazırladığınız sıvının bağırsaklara aktarılma işlemi bittikten sonra ayağa kalkarak vücudunuzu hareket ettirin. Olduğunuz yerde zıplayabilir, dizlerinizi kendinize çekip bırakabilirsiniz. Yaklaşık 10 dakika sonrasında da bağırsaklarınızın hareketlendiğini hissederek dışkılama işlemine başlayabilirsiniz. Kişiye göre değişen dışkılama işlemi bazen 20 dakikayı bile bulabilir. Son olarak idrarın gelmesi, boşaltım işleminin bittiğinin habercisidir.

Lavmanın Faydaları Nelerdir?

Sürekli kabızlık problemi olanlar lavmanın ne denli faydalı bir uygulama olduğunu eminim çok iyi bilirler. Elbette kabızlığın çözümünden başka faydaları da var. Lavman yaptıran insanların bulaşıcı hastalıklara yakalanma riski düşer. Çünkü bağırsaktaki zararlı maddeler temizlenmiştir. Sindirim sistemi rahatlar, daha iyi çalışır ve hazımsızlık gibi sorunlar görülmez. Bağırsaktaki ağır metaller gibi birçok zararlı madde atıldığından kolon kanseri gibi hastalıklara yakalanma ihtimali azalır.

Lavmanın Zararları Nelerdir?

Lavman elbette gerektiği durumlarda oldukça faydalı bir uygulamadır. Ancak uzmanlar özellikle uyarıyor, çok sık lavman yaptırmak zararlı! Bağırsaklarımızda var olan sistemin kusursuz işlemesini sağlayan, dost bakteri dediğimiz bakteri grupları vardır. Eğer sürekli lavman yaptırırsanız bağırsakların doğal florası bozulur ve bu bakteriler görevini yerine getiremez. Yine bağırsakların yapısında besinlerin emilmesini sağlayan, villus adı verilen yapılar vardır. Lavman bu çıkıntılara da zarar vererek bağırsağın yapısının bozulmasına sebep olmaktadır.

Okur Yorumları

10 yorum
  1. Merhabalar ben büyük abdeste 2-3 gün de bir çıkıyorum çünkü lavaboya gittiğim zaman makat bölgesinde şişlik oluyor ve dışkının dışarıya çıkmasını zorlaştırıyor.bu da canımı acıtıyor öneriniz nedir

  2. Geçmiş yıllarda zaman zaman kabız olurdu İlaçlarla, otlarla ve ıkınma ile dışkıyı dışarı atabilirdim. Son zamanla anüs çevresi şiştiği için atamaz oldum. 1 veya 1,5 yıllardır Az miktarda lavman kullanarak atıyorum.
    Benim kullandığım gibi kullanmaya devam mı edeyim yoksa hastaneye gidip doktorun tavsiyesine mi uyayım.
    bilgilendirirseniz mutlu olurum. saygılar

  3. Merhaba emes hastasıyıyım haftada 3 kez lavman yapıyorum bir zararını görürümüyüm lutfen donus yaparmısınız

  4. Surekli lavman yapmayin vucudun dogal sustemini bozar ve bagirsaklariniz calisamaz hale gelir
    Kabizlik problemi olanlar kurutulmuş kara ( murdum) erigi aksam yatmadan 6_7 adet yesin. ayrica bir su bardagina su yarim limon ve yarim cay kasigi kadar karbonat koyup yatmadan evvel icin her ikisinde de sabah kalktiginizda gayet rahat tuvalete gideceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler