Thomas John Watson Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Thomas John Watson Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

1924'te "International Business Machines" şirketinin adını "IBM" olarak değiştiren Thomas Watson, ABD'de en kısa zamanda, en çok ciro yapan firmalar arasına girmiştir. 1944'te ilk bilgisayar üretimini yapan ve 1953 yılında ilk kez Fortran yazım dilini geliştiren IBM, bilgisayar alanında dünyanın en önemli firması oldu. Bu makalemizde Thomas Watson hakkında birçok bilgi bulacaksınız.

Erkan Karaca

Amerikalı Thomas Watson, gençlik yıllarındaki birçok iş deneyiminin ardından Endüstriyel Büro Makineleri adlı şirketin önemli yerlere gelmesini sağlayan bir isimdir. 1950’li yıllarda bilgisayar alanında girişimlerde bulunmuş ve ilk program dillerinin geliştirilmesi için çalışmaları başlatan kişi olmuştur.

Dünyanın ilk seri bilgisayar üretiminin ardından fikrini değiştiren Watson’un kararında Kore savaşları etkili olmuştur. Savaşa destek olmak amacıyla uygun özelliklere sahip bir bilgisayar üreteceklerinin haberini vermiştir. Bunun ardından 1953 yılında bilgi işlem makinesini tüm kamuoyuna duyurmuştur.

[renkbox baslik="Bilgisayar Kasası Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İş Yarar?" link="https://bilgihanem.com/bilgisayar-kasasi-nedir-nasil-calisir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/12/bilgisayar-kasasi-nedir-nasil-calisir-960x560.jpg" renk="gri" yenisekme="evet"][/renkbox]

Üretilen bilgisayarın ilk modeli New Mexico’da yer alan atom silahlar laboratuvarında işletmeye dahil olmuştur. Bir yıl içerisinde FORTRAN program dilini geliştiren IBM, bu başarısının ardından dünya çapında bilinen bir bilgisayar üreticisi firma unvanına sahip olmuştur.

Thomas John Watson Kimdir?

Thomas John Watson Kimdir?

Odun ticareti yapan İskoç bir ailenin ilk çocuğu olan Watson, 1874 yılında, New York’un Campell kentinde dünyaya gelmiştir. Babasının dileği oğlunun hukuk alanında eğitim almasıydı, ancak Thomas Watson pedagoji alanında eğitim almaya karar vermiştir. Bu kararında istikrarı sağlayamamış ve eğitimini yarıda bırakmıştır.

New York’ta bulunan meslek lisesine devam etmeye karar vermiştir. 18 yaşına geldiğinde ise bir kasap dükkanında muhasebeci olarak çalışmaya başlamıştır. Bulduğu işi kendi kapasitesi için yetersiz gören Watson muhasebeciliği bırakıp temsilci olarak iş yaşamını sürdürmüştür. Dikiş makinası, org ve piyano gibi ürünler satmaya başlamıştır. Bu işinde de doyumsuzluk hissine kapılmış olması, onun komisyon sistemi üzerine yoğunlaşmasına neden olmuştur.

Hisse senedi işi ile uğraşan bir kişinin yanında çalışmaya başlamış ancak bu kişi kazanılan paraları alıp ortadan kaybolmuştur.  Bu talihsizliğin ardından Ulusal Otomatik Kasa şirketinde satıcı olarak iş bulmuştur. 82 yaşına kadar yaşamış olan Watson’un ölüm nedeni ülser hastalığıdır. Doktorların uyarısını dikkate almayıp ameliyat olmadığı için rahatsızlanmasının ardından 1 ay sonra vefat etmiştir.

Thomas Watson’un Hayatı

Thomas Watson’un Hayatı

1896 yılında aradığı gibi bir iş bulan Thomas John Watson, kısa zaman içerisinde şirket sahibi olan John Hennry Patterson’un yardımcısı olma statüsüne ulaşmıştır. Aynı sene içerisinde tren vagonları fabrikası olan bir adamın kızı olan Jeannette Kittredge ile dünya evine girmiştir. Patronu Patterson ile arası bozulan Watson, New York’a taşınmış ve burada ünlü bir şirkete girerek müdür olarak çalışmaya başlamıştır.

Baskül ve kasa saati üretimi konusunda kısa zamanda profesyonelleşen bu şirketin 1920 yıllarında maddi sıkıntıya düşmesi sonucunda, Watson çeşitli slogan ve şarkılar eşliğinde binlerce çalışanın şirketi benimsemeleri için emek harcamıştır. Bu süreçte Computıng Tabulating Recording olan şirketin adı IBM olarak değiştirilmiştir.

Üretim konusunda elinden geleni yapmaya çalışan Thomas Watson, delikli kartların üretimine ağırlık vererek IBM’nin dünya çapında bir şirket olmasının ilk adımlarını atmıştır. Bu süre zarfında siyasete de atılmıştır. 1932 yılında demokratların adayı gösterilen Franklin D. Reesovelt’in başlıca destekçilerinden biri olmuştur.

Tamamen şirket çıkarları doğrultusunda bulunduğu bu hamlesinde başarılı olmuş ve dönem hükümeti IBM’nin en önemli müşterilerinden biri olmuştur. Watson sayesinde yapılan, sosyal sigortalar sistemine giriş ve ekonomiyi canlandırma yasası gibi düzenlemeler, resmi dairelerin hiç yaşamadıkları kadar büyük bir yoğunlukla karşılaşmalarını sağlamıştır.

Yaşamının büyük bölümünü neredeyse IBM şirketine adamış olan Thomas Watson, son yıllarını da dünyaca ünlü bilgisayar şirketinin geleceği için harcamıştır. Ölümüne sadece birkaç hafta kala, sektördeki 140 firmayı da IBM Dünya Ticaret A.Ş. adı altında bir araya getirmeyi başarmıştır.

Şirketin yönetimini 1956 yılında oğlu Thomas devralmıştır. Son zamanlarında iyice nükseden rahatsızlığından dolayı önerilen mide ameliyatını olmadığı için New York’ta ülser nedeniyle yaşamını kaybetmiştir. İş yaşamında hırslı ve başarılı bir kişilik olarak günümüzün teknoloji devlerinden biri olan IBM şirketi ile Thomas Watson ismi sıkça anılmaktadır.

Thomas Watson’un Çalışmaları

Thomas Watson’un Çalışmaları

Dünyanın en büyük bilişim teknolojileri şirketi olan IBM’nin günümüzdeki konumuna gelmesindeki önemli emeğe sahip olan Thomas Watson’un en önemli eserlerinden biri olarak teknoloji alanındaki çalışmalarını göstermek mümkündür. 1930’lu yıllarda Watson’un gayretleri sonucunda şirket yıllık 365.000 dolarlık ciro ile ABD’nin en çok kazanan şirketi özelliğindeydi. Bu zaman dilimi içerisinde Watson, üretimdeki yönelimin üçte ikisini top üretimine ayırmıştır.

[renkbox baslik="Ses Kartı Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?" link="https://bilgihanem.com/ses-karti-nedir-nasil-calisir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/12/ses-karti-hakkinda-bilgi-960x560.jpg" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

IBM şirketi ise 4 yılın sonrasında 603 çarpım kapasitesine sahip hesap makinesini üretmiştir. Aynı yıl kapsamında bölme işlemini yapan IBM 604 modeli de piyasaya çıkarılmıştır. Ardı ardına gelen bu teknik gelişmeler Thomas Watson için büyük bir kuşku nedeniydi. Bu kuşkuları nedeniyle 1940’lı yıllarda mıknatıslı şeritle çalışan bilgisayar üretim teklifini reddetmiştir. Bu sırada rakip firmaya teklif götüren mühendisler Remington Rand ile anlaşarak dünyanın ilk seri üretim özelliğinde olan bilgisayarı piyasaya çıkarmışlardır.

IBM şirketi ise bu dönemde 400 araştırmacı ile çalışmakta ancak, bu çalışanların arasında elektrik bilgisi olan hiç kimse bulunmamakta idi. Thomas John Watson'ın çalışma hayatı boyunca söylediği sözler de birçok kişinin hayat ideolojisi haline gelmiştir. Bu sözlerden bazıları;

  • Yolunuza devam edin ve hata yapın. Yapabildiğiniz kadar yapın; çünkü başarıyı bu yol üzerinde bulacaksınız.
  • Başarılı olmak için, kalbiniz işinizde olsun, işiniz kalbinizde.
  • Benim kuşağımın yaptığı en büyük keşiflerden biri, insanın düşüncelerini değiştirerek yaşamını da değiştirebileceği gerçeğini bulmasıdır.
  • Kalbinizi işinizin ve işinizi de kalbinizin içine yerleştirmelisiniz.
  • Yolunuza devam edin ve hata yapın. Yapabildiğiniz kadar hata yapın. Çünkü başarıyı bu yol üzerinde bulacaksınız.
  • Başarı; fikir ve motivasyonun birleşimiyle oluşur.
Thomas Watson, ilk bilgisayar girişimlerinde bulunarak teknolojiye büyük katkı sağlamıştır. İlk program dilini geliştirerek şimdiki teknolojinin temellerini atmıştır.
Thomas Watson'ın çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?
Thomas Watson'ın çalışmaları şimdiki teknolojiye neler kazandırmıştır?
Thomas Watson hakkındaki görüşleriniz nelerdir?Okur Yorumları