Yılan Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Yılan Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Genellikle Güney Afrika bölgesinde yaşayan yılanlardan elde edilen yılan yağının en bilinen özelliği sağlıklı ve hızlı bir şekilde saç uzatmasıdır. Aynı zamanda kaşlara da faydası olan bu doğal ürünün olası yan etkilerini, nasıl kullanıldığını ve nereden temin edileceğini öğrenmek istiyorsanız sizler için hazırladığımız yazımıza bakabilirsiniz.

Yasemin Saygın

Yılan yağı sağlık ve güzellik için faydaları ile bilinen yağlardan biridir. İlk olarak su yılanından elde edilmiş olan yılan yağı genellikle saç bakımı alanında tercih edilse de kemik sağlığı için de pek çok faydası bulunmaktadır. Yılan yağını diğer faydalı yağlardan ayıran özelliği ise tıp dünyası tarafından kabul görmüş olmasıdır.

Piyasada yaygın bir şekilde bulunması ve fiyatının aşırı yüksek olmaması sebebiyle birçok kişi çeşitli sağlık sorunları için yılan yağından faydalanabilmektedir. Düzenli kullanım sonucunda bilinen olumlu etkilerini birebir gözlemlemek mümkündür.

[renkbox baslik="Jojoba Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/jojoba-yagi-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/04/jojoba-yagi-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-yan-etkileri-nelerdir.jpg" renk="yesil" yenisekme="evet"][/renkbox]

Özellikle kıl köklerini besleyici etkisi nedeniyle saç dökülmesi sorunu yaşayan kadınlar kadar sakal ve bıyıklarını gürleştirmek isteyen erkekler tarafından da tercih edilmektedir. Gelin şimdi, yılan yağının en doğru şekilde nasıl kullanıldığını, faydalarını ve olası yan etkilerini öğrenelim.

Yılan Yağı Nedir?

Saçları hızlı uzatması ile aşina olunan yılan yağı çok uzun yıllar öncesinden keşfedilmiştir. Tıpkı balık yağının elde ediliş metodu ile çıkarılan hayvansal bir yağdır. Tamamen doğal bir ürün olmasından dolayı saç ve cilt sağlığına önem verenler için ekonomik oluşu ile de ideal bir üründür. Kullanım amacına uygun olarak diğer şifalı yağlarla karıştırılarak değerlendirildiğinde ise olumlu etkisini daha da artırmaktadır.

Yılan Yağı Nasıl Kullanılır?

Yılan yağı saç diplerine ve cilde direkt uygulanmasında sakınca olmayan bir yağ türüdür. Fayda görülmek istenen bölgeye yılan yağı sürüldükten sonra dairesel hareketlerle masaj yapılması etkisini artıracaktır. Cildi tahriş edici herhangi bir yan etkisinin bulunmamasından dolayı yılan yağı maskesi yaklaşık 2 saat boyunca bekletilebilir. Diğer doğal saç bakım ürünleri ile herhangi bir ters etkileşimde bulunmaması nedeniyle isteğe göre karışım şeklinde de yılan yağından faydalanılabilir.

Yılan Yağının Faydaları Nelerdir?

Yılan yağının faydaları denince saç bakımının ön plana çıktığını görmek mümkündür. Saç uzatma konusunda mucize etkisi oluşturması dış görünüşüne değer veren kişiler için önemli bir ürün olmasına neden olmuştur. İçeriğinde bulunan Omega 3 vitamini saçlar için oldukça değerli bir vitamindir ve düzenli bir şekilde yılan yağını kullanmak vücuda gereken bu vitamini kazandırmaktadır.

Eski Mısır medeniyetlerinde yılan yağı en çok kelliğin ilacı olarak kullanılmıştır. Su yılanından çıkarılan yılan yağının kendine özgü diğer faydalarından biri de ağrı kesici niteliğidir. Elde edildiği yılan türündeki enzimlerin yağa geçmesi ile vücut ağrılarını dindirmek mümkündür.

Yılan yağı deri aracılığı ile çok kolay emilme özelliğine sahip olmasından dolayı içeriğindeki bileşenlerden üst seviyede faydalanılmaktadır. Omega 3 asitleri bakımından zengin bir yağdır, ağrı kesici ve iltihap söktürücü özelliklere sahiptir.

Beyin fonksiyonları için son derece önemli bir yere sahip olan yılan yağı alzheimer gibi ciddi hastalıkları önleme konusunda da yardımcıdır. Kan basıncı yüksek olan kişilerde yılan yağının çok sayıdaki yararlarından faydalanabilir. İnsan vücudunda kullanım alanı oldukça yaygındır. Bu sayede saç bakımı için kullananların bile en önemli rahatsızlıklarını farkında olmadan yılan yağı ile tedavi etmeleri söz konusudur.

Yılan Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Yılan yağının öncelikli faydaları arasında saçı sağlıklı ve hızlı uzatması bulunuyor. Günümüzde pek çok kullanıcının birebir tecrübe ederek şahit olduğu bu özelliği içeriğindeki oldukça değerli vitamin ve minerallerden kaynaklanmaktadır. Öyle ki, kellik derecesine gelmiş saç derilerinde bile EPA asidi sayesinde yeni kıl köklerinin çıkması mümkündür.

Ani bir karar ile uzun saçlarını kısa kestiren ya da genetik faktörler gibi sebeplerden dolayı saçları bir türlü istediği boya gelmeyenler için denemeye değer olan yılan yağı herkesin alabileceği makul bir fiyata sahiptir. Üstelik aktar ve baharat satan dükkanlarda rahatlıkla bulunabilir olması da kullanım yaygınlığını artırmaktadır.

Yılan Yağının Kaş ve Kirpiklere Faydaları Nelerdir?

Kıl köklerini gürleştirici ve yeniden saç çıkarıcı özelliklerini duyan kişiler yılan yağının kaş ve kirpik gibi bölgeler için de uygun olup olmadığını sormaktadır. Kaşlar için kullanımının uygun olduğunu söylemek mümkün olsa da kirpikler için aynı rahatlıkla öneri yapmak mümkün değildir. Yılan yağı ile kirpikleri dolgunlaştırmak isterken göz sağlığına zarar vermek olasıdır. Bu nedenle yılan yağı ile vücudun hangi noktalarında fayda elde edileceği konusunda bilinçli olmak önemlidir.

Yılan Yağı Nereden Alınır?

Yılan yağının satışı piyasada oldukça yaygındır ve faydalanmak isteyen kişiler aktar, eczane ve doğal ürün marketlerinden kolaylıkla temin edebilirler. Fiyatı 10 ile 15 Türk lirası arasında değişen faydalı şifalı yağı sadece saç ve cilt bakımı gibi alanların yanı sıra vücudun birçok hastalıklı bölgesi için kullanımı uygundur. Bileşiminde bulunan Omega 3 ve EPA asidi saçların çoğalmasında ve yeniden çıkmasında oldukça etkili olmasını sağlamaktadır. Yılan yağının bu denli şifalı özelliklerinden yararlanmak adına mutlaka güvenilir yerler tercih edilmelidir.

Yılan Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

İsminden dolayı bu yağın faydalarını bilmeyen pek çok kişiye ürkütücü gelebilir. Ancak yılan yağı sadece faydaları olan ve kullanan kişilere hiçbir yan etkisi bulunmayan faydalı doğal bir üründür. Yan etkisi olmayan bir ürün olmasına rağmen kullanırken temkinli olmayı elden bırakmamak gerekir.

[renkbox baslik="Çörek Otu Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/corek-otu-yagi-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/10/corek-otu-yagi-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-ve-yan-etkileri-nelerdir.jpg" renk="pembe" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Alerjik bünyeye ve hassas cilt yapısına sahip kişilerin en azından kullanım süresini kısaltmak ve deneme amaçlı birkaç gün kullanmak gibi deneyimlerde bulunmaları yerinde olacaktır. Üst seviyede faydasını görüp kullanmak isteyenlerin olası yan etkilerini en aza indirmek için şampuan ve saç kremi gibi ürünlere ilave etmeleri de uygundur.

Yılan yağı piyasada daha çok aşina olduğumuz yağlara kıyasla, en az bilgiye sahip olunan bir yağ türüdür. Özellikle saçların sağlıklı ve hızlı uzatılması konusunda işe yarayan yılan yağını, bu yazıda sizlere anlatmaya çalıştık.
Şimdiye kadar yılan yağı hakkında hangi bilgileri duydunuz?
Yılan yağını kullanıp da saçlarının hızlı uzamasını sağlayan oldu mu?
Yılan yağını başka hangi alanlarda kullanıyorsunuz?
Bildiğiniz kaliteli ve güvenilir bir marka var mı?Okur Yorumları
  1. Yılan yağının saç köklerini güçlendirdiğini bilmiyordum. Artık ben de kullanacağım. İnşallah saç dökülmesi sorunundan kurtulabilirim.

  2. Sağlıklı saçlar için birebir kızlar öneririm, zaten yazıda da faydalarını çok güzel anlatmış.