Ali Nadir Paşa Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Ali Nadir Paşa Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Ali Nadi Paşa deyince akıllara hemen İzmir'in İşgali gelmelidir. Daha önceki bir yazımızda yer verdiğimiz İzmir'in İşgali konusunda Ali Nadir Paşa'nın adı sıkça geçmektedir. Üst düzey komutanlardan biri olan Ali Nadir Paşa, hakkında çıkan bazı söylentiler nedeniyle, İzmir'in işgalinden sonrasında Mısır’a kaçmak zorunda kalmıştır. Bir Osmanlı askeri olan Ali Nadir Paşa'nın hayatını merak edenler için güzel bir yazı siz değerli okuyucularımız için hazırlanmıştır.

Erkan Karaca

1867 doğumlu olan Ali Nadir Paşa bir Osmanlı askeridir. 1885 yılında Harp Okulu'nu bitirmesinin ardından, Harp Akademisini de başarı ile bitirmiştir. İzmir’in işgal edildiği dönemde Kolordu Komutanlığı görevinde olan Ali Nadir Paşa, işgale karşı direniş göstermese de bir süre Yunan Devleti’nde tutuklu kalmıştır. Söylentilere göre, Ali Nadir Paşa’nın işgal anında Yunan bayrağını öptüğü görülmüş ve büyük tepki almasına neden olmuştur. 1920 yılında kurulan Kuva-yi İnzibatiye isimli kuruluşun komutanları arasında görev almıştır.

Kurtuluş Savaşı sırasında vatan haini olarak gösterilmiş ve Yüzellilikler listesinde yer almıştır. Bu durum Türkiye’den sınır dışı edilmesine neden olmuştur. 1924 yılında Mısır’da yaşamını yitirmiş olan Ali Nadir Paşa, 1913 yılında Ferik unvanı ile emekliliğe ayrılmıştır.

[renkbox baslik="Tevfik Fikret Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/tevfik-fikret-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/11/tevfik-fikret-hayati-hakkinda-bilgi.jpg" renk="siyah" yenisekme="evet"][/renkbox]

İzmir İşgali sırasında en üst düzey rütbeye sahip olmasına karşın, işgal sırasında kendinden düşük rütbeye sahip bir askerden tokat yediği de o dönem söylenenler arasında yer almaktadır.

Ali Nadir Paşa Kimdir?

Ali Nadir Paşa Kimdir?İzmir’in işgal edileceğini bilen ve bunu kolordu komutanı görevinde olduğu tüm birliklere bildiren Ali Nadir Paşa, günümüzde Yüzellilikler listesinde yer alan bir isimdir. Yüzellilikleri hemen açıklayacak olursak; Kurtuluş Savaşı sırasında düşman işbirlikçisi olarak kabul edilen ve yurttan sürgün edilen Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarına verilen isimdir. Bu isimlerin hemen hepsi de üst makamlarda yer almaktadır. Askeri yaşamı boyunca Mirliva rütbesini görmüş bir asker olarak, İzmir İşgali sırasında ondan üst rütbeye sahip başka bir subay daha yoktu. Kurtuluş Savası sonrasında hakkında çıkan bazı haberler neticesinde Mısır’a yerleşmiş ve burada yaşamını yitirmiştir. İzmir'in İşgali konusunu daha önce ayrıntılı bir şekilde anlattığımız bu yazımıza bakmadan geçmeyin.

Ali Nadir Paşa’nın Hayatı

Ali Nadir Paşa’nın HayatıHarp Okulu ve Harp Akademisi’nden mezun olduktan sonra Mondros Ateşkes Antlaşması sonrasında belirlenen savaş suçlularının yakalanması için Hayrettin Paşa önderliğinde olan Divan- Harp’te görev almıştır. 1919 yılında yaşanan İzmir İşgalini gören ve bu dönemde direniş davranışında bulunmamasına karşın Yunan askerleri Ali Nadir Paşa’yı tutuklamışlardır. Emrinde bulunan birliklere, Yunan İşgaline karşı koyulmaması gerektiğini ve silahların İtilaf Devletlerine verilmesi gerektiğini buyurmuştur. Osmanlı Dönemi’nin en önemli askerlerinden biri olan Ali Nadir Paşa, 1919 yılındaki İzmir İşgali sırasında yaşadıkları ile günümüzde halen adından söz ettiren bir isimdir.

1867 yılında doğan Ali Nadir Paşa, İzmir İşgali sonrasında Mısır’a kaçmak zorunda kalmış ve burada yaşamını idame ettirirken 1924 yılında hayatını kaybetmiştir. Ege 17. Kolordu Komutanlığı görevinde iken, İzmir İşgali'ne karşı direniş görmemeyi emretmesi, Yüzellilikler listesinde yer almasına neden olmuştur. Aldığı emir neticesinde bu şekilde işgale karşı davranış sergilemesi, Türk vatandaşlığından atılmasına neden olmuştur. 1913 yılında emekli olmasının ardından Mısır’da yaşamını sürdürdüğü sıralarda büyük sıkıntılar çekerek yoksulluk içinde iken 1924 yılında vefat etmiştir. İzmir İşgali'ne karşı korkakça davranış sergileyerek direniş gösterilmemesi gerektiğini tüm birliklere bildirmesi, ülkesinin dışında vatan haini olarak hayatını kaybetmesine neden olmuştur.

Ali Nadir Paşa’nın Eserleri

Ali Nadir Paşa’nın EserleriYaşamı boyunca askeri kimliği ile tanınmış olan Ali Nadir Paşa, 57 yıllık yaşamında İzmir İşgali başta olmak üzere pek çok tarihi olaya tanık olmuştur. Bu noktada Ali Nadir Paşa’nın geride bıraktığı somut eserlerinden söz etmek mümkün olmasa da, tarih içinde anlatılacak pek çok önemli olayda Ali Nadir Paşa’nın ismi geçmektedir. Diğer yandan Çılgın Yunanlılar isimli kitap, Ali Nadir Paşa tarafından yazılmamış olsa da, İzmir İşgali'nin konu edildiği bu eserde Ali Nadir Paşa’nın adına sıkça rastlamak mümkündür. Vatan haini olması gerekçesi ile Yüzellilikler listesinin 22. sırasında yer alan, Osmanlı askeri Ali Nadir Paşa, İstanbul Hükümeti'nden aldığı işgale direnmeyin emri sonucunda birliklerine direnmeyin emrini vermek zorunda kalmıştır.

Okur Yorumları
  1. 1913 yılında emekli olduğunu yazıyorsunuz. İzmirin işgalinden 6 yıl önce emekli olmuş biri için nasıl oluyor bu işler.!