Ernesto Che Guevara Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Ernesto Che Guevara Kimdir? Hayatı ve Eserleri

İspanyol ve İrlanda asıllı bir ailenin beş çocuğundan biri olan Ernesto Guevara Küba gerillalarının devrimci liderliği sıfatının yanında, aynı zamanda doktor ve Marksist bir politikacıdır. Kendi gibi düşünen devrimcilere fikirlerini miras bırakan Che Guevara, adını tarih sayfalarına yazdırmayı başarmış ünlü bir liderdir. Hayatı hakkında merak ettiklerinizi yazımızdan okuyabilirsiniz.

Yasemin Saygın

Ernesto Che Guevara, Küba gerillalarının lideri olan önemli bir isimdir. Çok iyi bir lider olduğu Küba’da görülen hareketten de anlaşılmaktadır. Doktor olan Che, eğitimi sırasında birçok yerde bulunmuş ve bu bölgelerdeki ekonomik dengesizliğin farkına varmıştır. Deneyimlerini bir devrime ulaştırmaya karar vermiş ve harekete geçmiştir.

Küba yönetiminin değişmesiyle birlikte buradaki işini tamamlamış ve diğer ülkeler üzerindeki devrim hareketlerine katılmak için yola çıkmıştır. Çeşitli birçok ülkenin devrim hareketine katılmıştır. Son olarak Bolivya ordusu tarafından rehin alınmış ve öldürülmüştür.

[renkbox baslik="David Rockefeller Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/david-rockefeller-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/06/david-rockefeller-hayati-hakkinda-bilgi.jpg" renk="mor" yenisekme="evet"][/renkbox]

Kendisi öldürüldükten sonra bile mirası yıllarca devam etmiş ve hala da devam etmektedir. Kitapları, makaleleri, söylediği sözler birçok devrimci ruh için büyük mirastır. İnfaz edilme süreci oldukça acı verici olmuş ve özellikle tanınması sağlanacak şekilde infaz edilmiştir. İnfaz sonrasında teşhir edebilmek için yüz bölgesine hiçbir şekilde zarar verilmemiştir.

Ernesto Che Guevara Kimdir?

Ernesto Che Guevara Kimdir?Kısaca el Che olarak bilinir. Che, 1928 yılının Mayıs ayında dünyaya gelmiştir. 1967 yılında ise hayatını kaybetmiştir. Arjantinli olan Che, doktor, Marksist politikacı, aynı zamanda iyi bir lider ve devrimcidir. Tıp eğitimi aldığı sırada Amerika’yı dolaşmış çoğu insanın yoksulluğunu görmüştür. Elde ettiği deneyimler neticesinde bölge içinde ekonomik eşitsizliği ortadan kaldırmanın tek yolunun devrim olduğuna ikna olmuştur. Marksizm kuramını incelemiş ve Guatemala’nın sosyal devrimine katılmayı uygun bulmuştur.

1959 yılında Küba yönetimini ele geçiren Fidel Castro askeri hareketinin içinde bulunmuştur. Ardından birçok makale ve kitap yayınlamıştır. Daha sonra diğer ülkelerdeki devrimci hareketlere katılması gerektiğini düşünerek 1965 yılında Küba sınırlarından ayrılmıştır. Buradan ayrıldıktan sonra birkaç devrimci harekete katılmış ama Bolivya’dayken yakalanmıştır. Acı bir biçimde infaz edilen Che, cesedinin basına teşhir edilmesi gibi acı bir olaya da maruz kalmıştır. Kendisi hayatını kaybetmiş olsa da düşüncesi, eserleri hep yaşatılmıştır.

Ernesto Che Guevara'nın Hayatı

Ernesto Che Guevara'nın HayatıChe, Küba sonrasında ilk önce Kongo’daki devrim hareketine katılmıştır. Ardından da Bolivya’ya ulaşmıştır. Buradaki devrim hareketine katılmasının ardından CIA ve Amerikan ordusunun ortak operasyonlarıyla yakalanmıştır. Bolivya ordusu eline teslim edildikten sonra hayatına son verilmiştir. Son zamanlarına şahit olan tanıklar haksız yere öldürüleceğini ifade etmişlerse de infazı engelleyememişlerdir.

Muhbirlerden biri Che’e ait kampın yerini ihbar etmiştir. Ardından kamp kuşatılmış ve Che yakalanmıştır. İlk olarak ayaklarından yaralanmış daha sonrasında teslim olmuştur. Yakalandığını öğrenen liderler hemen öldürülmesini emretmiştir. Che, köhne bir alandaki okula götürülmüş ve gecenin geçmesi beklenmiştir. Ertesi gün öğle saatlerinde ise infaz edilmiştir. İnfaz esnasında birçok kez ayaklarından vurulmuştur. Yüzüne ateş edilmemiş ve tanınması amaçlanmıştır. Ceset hastaneye taşınmış ve küvet içinde basına teşhir edilmiştir. Ardından da yeri bilinmeyen bir yere götürülmüştür ama cesedin yakılması ya da gömülmesi konusunda net bilgi, o zamanlar edinilememiştir.

Che Guevara’nın öldürülmesi, Latin Amerika sınırları ve üçüncü dünya ülkeleri içindeki sosyalist hareketlere indirilmiş büyük bir darbedir. 1997 yılında Che’in elleri kesilmiş cesedinden geriye kalan kemikler Vallegrande civarındaki bir alandan kazılarak çıkartılmıştır. Önce DNA testi yapılmış; doğruluğu kesinleşince Küba’ya getirilmiştir. Cesedinden kalanlar ve diğer devrimci arkadaşları, Santa Clara’da özel inşa edilmiş anıt mezara, büyük bir askeri törenle defnedilmişlerdir.

Ernesto Che Guevara’nın Eserleri

Ernesto Che Guevara’nın EserleriBirçok makale ve kitap yazmış olan büyük devrimcinin Türkçeye tercüme edilmiş eserlerinin bazıları şunlardır;

  • Savaş Anıları
  • Motosiklet Günlükleri
  • Afrika Rüyası
  • Gerilla Savaşı
  • Sosyalist Planlama
  • Latin Amerika Gençliğine
  • Küba Bir İstisna mı Yoksa Öncü mü?
  • Vietnam’la Dayanışma
  • Bolivya Günlüğü
Okur Yorumları