Anne Sütü Sarılığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Anne Sütü Sarılığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Anne sütü sarılığı, anne sütündeki bazı maddelerin bebeğin kanındaki bilirubin seviyesini yükseltmesi sonucu meydana gelmektedir. Karaciğeri henüz gelişmemiş olan bebeğinizin derisinde bilirubin birikerek sarılık oluşturmaktadır. Bu makalemizde anne sütü sarılığının tedavi yöntemleri, yenidoğan sarılığı arasındaki farklar ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

Yasemin Saygın

Anne sütü sarılığı, çoğu zaman yeni doğan sarılığı ile karıştırılır ve bu nedenle ilerleme yanlış gider. Yeni doğan sarılığı oldukça tehlikeliyken anne sütü sarılığında tehlike durumu yok denecek kadar azdır. Anne sütünde sarılık görülme sıklığı oldukça düşük bir değerdedir.

Bebekte sarılık bulgusuna rastlanılması durumunda, bebeği mutlaka bir pediatrist muayene etmelidir. Sarılığın altında yatan başka bir neden yoksa problem ciddi değildir. Ancak bebek mutlaka kontrol altında tutulmalıdır. Çünkü sarılığın ilerlemesi halinde bebekte kalıcı hasarlar ortaya çıkabilmektedir.

[renkbox baslik="Lohusa Humması (Albastı) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi" link="https://bilgihanem.com/lohusa-hummasi-albasti-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/01/lohusa-hummasi-nedir-nedenleri-belirtileri-korunma-yollari-tedavisi.jpg" renk="pembe" yenisekme="evet"][/renkbox]

Anne sütü sarılığı konusunda bilinçli olunursa tedavi süreci daha doğru ilerleyebilir. Bu tür bir sarılığın önlenmesi pek mümkün değildir. Ancak önlemlerle bebeğe geçmesi engellenebilir ya da geriletilebilir.

Anne Sütü Sarılığı Nedir?

Anne Sütü Sarılığı Nedir?

Anne sütü içindeki bir takım maddeler yeni doğan bebekte sarılığa yol açabilmektedir. Bu nedenle gelişen sarılığa anne sütü sarılığı adı verilmektedir. Yeni doğan sarılığından tamamen farklı olan anne sütü sarılığı daha nadir görülmektedir.

Anne Sütü Sarılığının Nedenleri Nelerdir?

Anne Sütü Sarılığının Nedenleri Nelerdir?

Sarılığın oluşum nedeniyle anne sütü sarılığının oluşma nedeni benzer özelliktedir. Anne sütü sarılığında en önemli neden, süt içindeki maddelerin bazılarının bebeğin bağırsaklarında olumsuz etki yapmasıdır. Bu etkilerle bebeğin bağırsaklarında bilirubin emilimi artar ve karaciğerde bu artıştan etkilenir.

Anne Sütü Sarılığının Belirtileri Nelerdir?

Anne sütü sarılığı da diğer sarılıklar gibi bebeğin cildinin sararması ile anlaşılmaktadır. Sararma öncelikle yüz bölgesinde başlar ve göğüs, karın, kollar şeklinde ilerleme gösterir. Sarılık son olarak bacaklara ulaşır ve belirginleşir. Cilt renginin sarıya dönmesi ile kolayca anlaşılabilen anne sütü sarılığı, bebeğin esmer olması durumunda zor anlaşılabilir. Ciltteki sararmayı anlamak için bebeğin cildine hafifçe bastırıp bırakmak yeterli olacaktır. Cilt rengi dışında göz içinde sarı benekler, sürekli uyku hali anne sütü sarılığının diğer belirtileridir. Bu belirtileri fark ettiğinizde acilen doktora danışmalısınız.

Anne Sütü Sarılığı Ne Zaman Geçer?

Anne Sütü Sarılığı Ne Zaman Geçer?

Anne sütü sarılığı, bebeğin karaciğerinin gelişmeye başlamasıyla kendiliğinden kaybolabilmektedir. Anne sütü sarılığı için iyileşme süresi yani bebeğin karaciğerinin gelişme süresi 3 ila 12 hafta arasında değişmektedir.

Anne sütü sarılığı kendi içerisinde erken ve geç olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Erken anne sütü sarılığı bebek doğduktan sonraki 2-3 gün içinde ortaya çıkar ve genellikle yetersiz emme kaynaklıdır. Geç anne sütü sarılığı ise sıklıkla 4. gün başlar ve bebek 2 haftalık olduğunda zirveye ulaşır. Geç anne sütü sarılığında neden B-Glukunoridaz seviyesinin yüksek olması olarak bilinir.

Geç anne sütü sarılığında bilirubin değerleri  17mg/dl ve üstü şeklinde yüksek seviyelerde ise ve fototerapi ile düşürme gerçekleşemiyorsa, anne sütü verilmesi 24 saat kesilir. Bundan hemen sonra bilirubin değeri düşmeye başlar. Anne sütünün 1 günden sonra tekrar verilmeye başlanmasıyla birlikte bilirubin değerleri yükselse de önceki gibi tehlikeli yüksek değerlere çıkamaz.

Anne sütünün kesildiği 24 saatlik zaman diliminde, annenin sütünü pompa ile sağması gerekmektedir. Çünkü anne sütünün kesilmesi, azalması, ya da sütün birikerek kistleşmesi gibi sağlık problemleri ortaya çıkabilmektedir.

Anne Sütü Sarılığından Korunma Yolları Nelerdir?

Anne Sütü Sarılığından Korunma Yolları Nelerdir?

Anne sütü sarılığının görülebilme ihtimali önceden bilinemez. Oluşacak anne sütü sarılığının engellenmesi de pek mümkün değildir. Anne sütü sarılığıyla ilgili yapılan en büyük yanlış; sarılığın başlamasıyla birlikte bebeğin emzirmeden kesilmesidir. Anne sütü sarılığında emzirmenin kesilmesi hastalığı önlemeyecektir. Emzirmeyi kesmenizi doktorunuz söyleyene kadar emzirmeye devam etmelisiniz.

Yeni doğan bir bebeğin ilk haftasından sonra gün içinde en az 8 ila 12 kez emzirilmesi gerekmektedir. Anne sütü sarılığına anne sütü içindeki bazı maddeler neden olduğundan bazı anneler yeme içme konusunda kendini kısıtlamaktadır. Hiç doğru olmayan bu uygulama da anne sütü sarılığını engellemezken anne sütünün azalmasına neden olur.

Anne Sütü Sarılığının Tedavisi Nedir?

Anne Sütü Sarılığının Tedavisi Nedir?

Anne sütü sarılığında genellikle doktor kontrolünde ilerleyerek herhangi bir işlem yapılmaz çünkü hastalık kendiliğinden geçebilmektedir. Annenin sarılık olan bebeğine yapabileceği en büyük iyilik onu daha sık emzirmektir. Daha sık emen bebeğin bağırsak hareketliliği daha fazla olacağından bilirubin doğal yolla dışarı atılır.

Annenin öncelikle bebeğin doğru biçimde emebildiğinden emin olması gerekir. Bebek memeyi bırakmadan, anne memeyi bebeğin ağzından çekmemeli ve tekrar emzirmek için bebeğin ağlamasını beklememelidir. Bebek, anne sütü sarılığı ne kadar devam ederse etsin ilk ay boyunca sadece emzirilerek beslenmelidir. Süt yetersizliği olduğunu düşünüyorsanız; doktor tavsiyesi ile mama desteğine başlayabilirsiniz.

Anne sütü sarılığında emzirmek destek tedavilerdendir ve doktor gerek görürse sarılık değeri çok yüksek seviyelerde gözlenirse ışık tedavisi yani fototerapi gerekebilir. 20 miligramın üzerindeki sarılık tedavilerinde ışık tedavisi mutlaka yapılır. Işık tedavisi anne sütü sarılığı ve diğer sarılıkların tedavisinde en çok tercih edilen yöntemdir.

Sarılık bebeğin cildinde bacaklara kadar inmişse, sarının tonu giderek koyulaşıyorsa, sarı ton bebeğin göz beyazında da görülmeye başlanmışsa, bebek artık uyanmakta güçlük çekiyorsa ve bu nedenlerden dolayı artık emzirmekte güçlük çekiyorsanız doktor muhtemelen ışık tedavisini zorunlu halde uygun görecektir.

Anne sütü sarılığını tedavi edeceğini düşünerek bebeği memeden kesinlikle kesmemelisiniz. Doktor size emzirmeyi kesin diyene kadar bebeği emzirmeye devam etmeli; hatta daha sık emzirmelisiniz. Doktorlar nadir olarak ışık tedavisi alan bebeklerde emzirmeye ara verilmesini önerebilmektedir.

[renkbox baslik="Doğum Sonrası Depresyonu Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/dogum-sonrasi-depresyonu-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/02/dogum-sonrasi-depresyonu-nedir-nedenleri-belirtileri-tedavisi.jpg" renk="siyah" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Kulaktan duyma bilgilerle anne sütü sarılığı olan bebeğe kesinlikle şekerli su vermemelisiniz. Bilgisizce yapılan bu uygulama anne sütü sarılığının şiddetle artmasına da neden olabilir. Yeni doğana anne sütü ve doktor önerirse mama dışında hiçbir şey vermemelisiniz.

Yenidoğan Sarılığı ile Anne Sütü Sarılığı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yenidoğan Sarılığı ile Anne Sütü Sarılığı Arasındaki Farklar

Yenidoğan bebeklerde kırmızı kan hücreleri yani alyuvarlar daha fazladır. Alyuvarların fazlalığı nedeniyle bebek doğar doğmaz alyuvarların yıkımı gerçekleşmeye başlar. Alyuvarlar yıkılırken bilirubin maddesi açığa çıkar. Yeni doğan bebeğin karaciğeri henüz yeterince gelişmemiş olduğu için açığa çıkan bilirubini atamaz ve deride birikmesine sebep olur.

Doğumdan önce bebeğin bilirubinini annenin karaciğeri temizlemektedir. Doğumdan sonra bebeğin karaciğerinin bilirubini temizleyebilecek kadar gelişmesi birkaç gün almaktadır. Bebek yeni doğduğunda karaciğer tarafından yeterince atılamayan bilirubin, artarak sarılığa neden olmaktadır. Buna yenidoğan sarılığı adı verilmektedir.

Anne sütü sarılığı ise annenin sütünden salgılanan bazı maddelerin bilirubin artışına sebep olmasıdır. Bebeğin karaciğeri geliştikçe bilirubini atması kolaylaşır ve sarılık ortadan kalkar. Yenidoğan sarılığına göre daha hafif atlatılır, korkulmayacak bir durumdur ve genellikle kendiliğinden iyileşme sağlanır.

Anne sütü sarılığı, anne sütünden kaynaklandığı için doktora başvurmadan bebeğinizi asla sütten kesmemelisiniz. Bebeğinizin karaciğeri geliştikçe bu hastalığı atlatacaktır. Tedavi sürecini doktorunuzla yürütmelisiniz.
Anne sütü sarılığı süresince nasıl bir tedavi sürecinden geçtiniz?
Anne sütü sarılığı iken bebeğinizi sütten kestiniz mi?
Anne sütü sarılığı sizin bebeğinizi nasıl etkiledi?Okur Yorumları
  1. Bu konuda herkes bir şey söylüyor, yazık annenin kafası karışıyor sonra da en iyisi direkt doktora sormak.

  2. İlk 6 ay anne sütü gerçekten bebek için çok önemli. Tüm anneler bu konuyu ayrıntılı bir şekilde öğrenmeliler.