Kapibaralar Hakkında Bilgi; Kapibara Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Kemirici hayvanların en irisi olan kapibara boyları bir buçuk metreyi bulabilen bir fare türüdür. -25 derece soğukta bile yaşayabilen kapibaralar büyük cüsselerine rağmen oldukça dost canlısı hayvanlardır. Kapibaralar kökeni Güney Amerika olan, oldukça tüylü ve soğuğa dayanıklı canlılardır. Birçok yaşam koşulunda yaşamaya elverişli olan bu hayvan türü, hem karada hem suda yaşayabilir.

Dünya’nın en büyük kemirgen hayvanından biri olma özelliğine sahip olan kapibara, kökeni Güney Amerika olan bir canlı türüdür. Soğuk havalara dayanıklı olması oldukça tüylü bir yapıya sahip olmasından ileri geldiği düşünülmektedir. Kemirgen olma özelliklerinin güçlü olduğunun en önemli göstergesi olarak, yaşadıkları şehirlerdeki elektrik kablolarını kemirmeleri ve bunun sonucunda şehrin karanlığa bürünmesi gösterilebilir.  Suda ve karada yaşayabilme özellikleri ile birçok alana ayak uydurabilen hayvanlardır.

Boyları yaklaşık bir buçuk metreye kadar uzamakta ve kiloları da 70 kiloyu bulmaktadır. Kilolu ve iri olma özellikleri ile Guinness Rekorlar Kitabı'na "Dünyanın En İri Kemirgen Hayvanı" olarak adını yazdırmıştır. Kapibara faresi etinin lezzetli olmasından dolayı, birçok yerde etinden faydalanmak için beslenmektedir. Büyüklüğü ile ilk defa görenleri hayrete düşüren kapibara, fare türü arasında en büyük yapıda olan bir hayvandır.

Eşekler Hakkında Bilgi; Eşek Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Görüntüsü ile domuzu andıran ancak kemirgen ailesinden olan kapibara, yabani doğada bulunurken, etinden yararlanmak için de evcilleştirilen bir hayvandır. Kısa bacakları ve küt burun yapısı ile dikkat çeken kapibara, suda yaşamayı sevdiği için pek çok kişi tarafından su domuzu olarak da bilinmektedir. Genellikle gündüzleri insanlardan gizlenmeyi ve gece beslenmeyi tercih ederler. Beslenme konusunda seçici olmaları ile bilinirken, otçul bir beslenme şeklini benimsemiş hayvanlardır. Soyu tükenmekte olan kapibara, bazı hayvanat bahçelerinde koruma altına alınmış vaziyette yaşamlarını sürdürmekte ve ziyaretçilerin şaşkın bakışlarına maruz kalmaktadır. Doğal yaşam alanlarında yaklaşık 15 kişilik gruplar halinde yaşamayı tercih ederek, kendi türleri ve diğer hayvanlarla ne denli sosyal olduklarını göstermektedirler.

Kapibara Nedir?

Kapibara Nedir?Yeryüzündeki en büyük kemirgen olma özelliği ile oldukça ilginç hayvanlardan biri olan kapibara, aynı zamanda yabani ve otçul bir hayvandır. İnsanlardan gizlenmesinin yanı sıra diğer hayvanlarla oldukça sosyal olan kapibaralar, sulak alanlarda yaşamayı tercih etmektedir. Günde yaklaşık 3 kilo kadar sebze yeme kapasiteleri olan ve diğer canlılarla uyumlu bir yaşam sürdüren hayvanlardır. Ortalama 10 yıl yaşam süreleri bulunmakta ve bu sürede vejetaryen bir şekilde beslenmektedirler. Ayrıca hızlı koşma yeteneklerinin yanı sıra, suda mükemmel bir yüzme performansı sergileyen kapibaralar, evcil olarak evde yetiştirilmek için uygun hayvanlardır.

Kapibaranın Özellikleri Nelerdir?

Kapibaranın Özellikleri Nelerdir?Evrendeki en iri kemirgen özelliği ile dikkat çekici hayvanlardan biri olan kapibaranın anavatanı Güney Amerika'dır. Sıcak ve soğuk havalara karşı uzun tüyleri sayesinde sağlam bir dayanıklılık göstermektedir. 70 kilo ağırlığına kadar çıkabilen ve bu güne kadar tespit edilmiş en fazla 91 kilo ağırlığında olabilen kapibara faresi, günümüzde nesli giderek tükenmeye yüz tutmuş hayvanlardan biridir. Yabani görünüşü saldırgan olabileceği düşüncesini akıllara getirse de, son derece dost canlısı ve uysal bir hayvandır. Dost canlısı olma özelliği ise, vahşi hayvanlardan olan timsahla bile yan yana gelebiliyor olmasından kaynaklanmaktadır.

Dünyanın En Küçük Geyiği Puduları Tanıyor musunuz?

Kökeni Güney Amerika olmakla birlikte Peru ve Arjantin gibi ülkelerde de rastlanması mümkün olan kapibara, eti için beslenen oldukça evcil olan hayvanlardan biridir. Sulak yerlerde rahat eden ve bu konuda rahatına düşkün yapıda olan kapibara, sebze ağırlıklı beslenme şekli ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Kemirgen familyasının en iri canlısı olsa da, fareler kadar kemirgen özellikte olmayan kapibara, su altında uzun süre kalabilme yetenekleri ile bilinmektedir. Evcil olma özellikleri ile iyi bir ev arkadaşı oma özelliği gösterebilirler. Tüyleri kahverengi ya da kırmızımsı renkleri ile dikkat çekerken, dünya üzerinde beyaz kapibara faresi de görülmüştür.

Kapibaranın Bilimsel Sınıflandırması

Kapibaranın Bilimsel SınıflandırmasıAlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Rodentia (Kemirgenler)
Familya: Caviidae
Cins: Hydrochoerus

Okur Yorumları

1 Yorum
  1. Oldukça farklı ve değişik hayvanın yaşadığı dünyamızda pekçok korunmasız hayvan nesli ülkemiz gibi coğrafyalarda hızla kaybolmaya ve nesli tükenmeye yüz tutuyor konu ile ilgili farkındalık seviyemiz mutlaka yükselmeli..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler