Osman Gökçek Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Osman Gökçek Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Melik Gökçek'in oğlu olan Osman Gökçek genç yaşta siyasete atılmasıyla, politikanın içinde olmuştur. Beyaz TV kanalında Genel Yayın Koordinatörlüğü, Çankaya Gönüllüleri Dernek Başkanlığı ve Türkiye Gençlik Kulübü Federasyonu Başkanlığı ile, Osman Gökçek'in siyasi kimliği, adaylıkları ve hayatıyla ilgili merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Erkan Karaca

Başkent Ankara’da uzun yıllar Belediye Başkanlığı yapan Melih Gökçek’in iki oğlundan küçüğü olan Osman Gökçek, gerek sosyal alanda  gerekse ticaret hayatında önemli atılımlarda bulunmuş bir isimdir. Oldukça popüler bir başkan olan babasının izinden giden Osman Gökçek, tv sektörü, sosyal projeler gibi alanlarda başarılı olmuş ve genç bir kitleyi bir araya getirmeyi başarmıştır. Fakat siyaset yaşamındaki girişimlerinde beklediği performansı gösterememiş ve bu başarısızlık muhalifler tarafından gençliğine yorulmuştur.

Bir dönem Çankaya Belediye Başkanlığı’na aday adayı olmuş fakat bir sonuç alamamıştır. Osman Gökçek özellikle ATO Başkanlığı adaylığı sırasında muhalifler tarafından büyük eleştirilere maruz kalmıştır.

[renkbox baslik="Rauf Denktaş Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/rauf-denktas-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/05/rauf-denktas-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="siyah" yenisekme="evet"][/renkbox]

ATO başkanlığını Gürsel Baran’a kaptıran Osman Gökçek, şimdilerde (2017 yılı) Beyaz TV Genel Yayın Koordinatörlüğü yapmaktadır. Bu makalemizde Melih Gökçek’in küçük oğlu Osman Gökçek’in yaşam öyküsünü ve giriştiği projeleri, başarı ve başarısızlıklarını bulabilirsiniz.

Osman Gökçek Kimdir?

Osman Gökçek Kimdir?

Osman Gökçek, 1994-2017 yılları arasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olan, Melih Gökçek’in oğlu günümüzün hatırı sayılır iş adamlarından biridir. Atıldığı sosyal projelerin yanı sıra televizyon sektöründe de iş yapmaya başlamış ve Kanal 6’da Var mı Gençlik Gibisi? adlı programın yapımcılığını üstlenmiştir. TV sektöründe hızla yükselen Osman Gökçek, 2010 yılından günümüze kadar Beyaz TV kanalında Genel Yayın Koordinatörü olarak görev yapmaktadır.

Osman Gökçek’in Hayatı

Osman Gökçek, 12 Ekim 1983 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Annesi Nevin Gökçek’tir. Osman Gökçek iki kardeş olup Ahmet Gökçek adında bir de ağabeyi bulunmaktadır. Osman Gökçek, ilköğrenim yıllarında ilkokulu Hamdullah Suphi İlkokulunda okumuştur. Sonrasında Ankara TED Kolejinin ortaokuluna kaydolmuş ve ardından FETÖ cemaatinin lisesi Özel Samanyolu Kolejine devam etmiştir. Üniversiteye geldiğinde ise, Başkent Üniversitesi Uluslar arası Ticaret Bölümünden mezun olmuştur.

Üniversiteden mezun olduktan sonra ilk olarak Keçiören Gençlik Derneğine katılarak, 2002 yılında kurulmuş olan bu derneğe 9 Mart 2003 tarihinde başkan seçilmiştir. Sonrasında Ankara’nın diğer ilçelerinde de gençlik derneğinin örgütlenmesine ve yayılmasına öncülük etmiştir. İlerleyen zamanlarda Osman Gökçek 15 gençlik derneği ile bir araya gelmiş ve Başkent Gençlik Federasyonunun kurulmasında önemli ölçüde katkıda bulunmuştur.

2006 yılına gelindiğinde, Çankaya Gönüllüleri Derneğine başkanlık etmiştir. Öte yandan Çankaya Gönüllüleri Dernek Başkanlığı ve Türkiye Gençlik Kulübü Federasyonu Başkanlığı görevine halen devam etmektedir.

Osman Gökçek’in Siyasi Hayatı

Gönüllü kuruluşlar, sosyal faaliyetler, tv sektöründeki atılımların ardından başarıyı yakalayan Osman Gökçek, siyasete atılmaya karar vermiş ve 2009 yılında Çankaya Belediye Başkan adaylığında bulunmuştur. Bu amaçla birçok tanıtım kampanyası yürütmüş yabancı diplomatlara da tanıtım faaliyetlerinde yer vermiştir. O dönemlerde Osman Gökçek’in belediye başkanı olmak için hazırlattığı broşürler, önemli uluslar arası davetlerde dağıtılmaya başlanmıştır. Bu broşür Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliği askeri ataşeliğinden ayrılma yemeğinde dağıtılmıştır. Ancak istediği sonucu alamamıştır.

Osman Gökçek seçim broşüründe, CHP’li yerel yönetimin Çankaya ilçesine herhangi bir katkı sağlamadığı, ilçenin son dönemlerde gelişim gösteremediğinden bahsetmiştir. Eleştirilerine ağır bir dille devam eden Osman Gökçek, ilçe yönetimindeki bazı idarecilerin çağın çok gerisinde kaldığını ve bazı değerlerin arkasına sığınarak başarısızlıklarını gizlemeye çalıştıklarını iddia etmiştir.

Bu olumsuz gidişe bir son verilmeli diyen Osman Gökçek, kendisin seçilmesi için aktif çalışmalar yapmıştır. Çankaya Belediyesi’nin AKP tarafından alınmak istemesine ve Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’in de devreye sokulmasına karşın, Çankaya Belediyesi CHP’li yönetimden vazgeçmemiştir. Osman Gökçek’in ilk siyasal girişimi de başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

[renkbox baslik="Demokrasi Nedir? Demokrasinin Araçları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/demokrasi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/03/demokrasi-nedir-demokrasinin-araclari-nelerdir.jpg" renk="gri" yenisekme="hayir"][/renkbox]

2015’de yapılan 7 Haziran genel seçimlerinde AKP’den Ankara 1. Bölge milletvekilliği için aday adaylığında bulunmuş ve başvurusu sırasında milletine hizmet etmek için bu göreve başvurduğunu bildirmiştir. Fakat bu girişimi de hüsranla sonuçlanmıştır. Aday gösterilmesine izin verilmeyen Osman Gökçek sosyal medya üzerinden, “Allah izni olmadığı için aday olamadığım kanaatindeyim” diyerek açıklama yapmış ve ardından babası Melih Gökçek de, oğlunun aday gösterilmemesine üzüldüğünü dile getirmiştir.

Açıklamasına dair uzun bir açıklama da paylaşan Melih Gökçek, oğlunun aday olamamasının asıl nedeninin AKP’nin prensipleri gereği Melih Gökçek’in oğlu olması nedeniyle aday olamadığını belirtmiştir. Öte yandan Osman Gökçek gibi AKP’de yer alan önemli görevdeki kişilerin yakınlarının da adaylığının kabul edilmediğini belirtmiştir. Ardından teselli anlamındaki sözleriyle açıklamasına devam etmiştir. Kendisinin 37 yaşında siyasete atıldığını, oğlunun ise henüz 31 yaşında olduğunu ve oğlu Osman Gökçek’in önünde siyasete dair uzun yıllar olduğunu söylemiştir.

Osman Gökçek’in ATO Başkanlığı’na Adaylık Süreci

Ankara Ticaret Odasının 3 Aralık 2016 tarihinde yaptığı başkanlık seçimlerinde Osman Gökçek resmi olarak adaylığını koymuştur. Aynı zamanda Emine Erdoğan’ın kuzeni Gürsel Baran da basın toplantısı düzenleyerek ATO Başkanlığı'na aday olduğunu açıklamıştır.

Güçlü aday Gürsel Baran basın açıklamasında Osman Gökçek’e de atıfta bulunarak ATO’nun 2013 yılından beri gelişim gösteremediğini, ülke çıkarlarının her türlü grup ve zümreden çok daha önemli olduğunu belirtmiştir. Öte yandan kısa süre içinde bir grubun istifa ettirilmesi ve bir hafta içinde Osman Gökçek’in aday olmasının haksızlığından bahsetmiştir. Yapılan yanlış üzerinde duran Baran, ATO’nun kendine göre teamülleri olduğunu da konuşmalarına eklemiştir.

ATO seçimleri yapılmış ve iki güçlü aday Gürsel Baran ve Melih Gökçek yarışında Gürsel Baran 100 oy alarak başkan seçilirken, Osman Gökçek 86 oyda kalmıştır. Osman Gökçek, ATO Başkanlığı hayallerine veda etmiştir.

Osman Gökçek, Çankaya Gönüllüleri Dernek Başkanlığı ve Türkiye Gençlik Kulübü Federasyonu Başkanlığı, Beyaz TV kanalında Genel Yayın Koordinatörü olarak görevlerine devam etmekte ve siyasetin içerisindedir. Osman Gökçek'in siyaset alanındaki tüm girişimleri ve deneyimlerini yazımızda sizlerle paylaştık.
Osman Gökçek'i siyasi anlamda başarılı buluyor musunuz?
Osman Gökçek'in başkanlığını yürüttüğü alanlardaki yetkinliği sizce nasıl?
Osman Gökçek daha önce denediği fakat başarısız olduğu başkanlık yarışına yeniden katılmalı mı?
Sizce Osman Gökçek'in çalışmalarında babası Melih Gökçek'in payı ne denli etkili?Okur Yorumları
  1. Ayy bu adam da kimmiş hiç tanımıyordum. Melih Gökçek’in oğluymuş demek. Valla sayende daha neler öğrenicez Bilgihanem.