Raşitizm Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Raşitizm Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Raşitizm D vitamini eksikliğinde ortaya çıkan bir kemik hastalığıdır. Her yaşta görülebilen fakat genellikle bebeklerde daha sık rastlanan ve kemik gelişimini etkileyen raşitizmin en güzel tedavi yöntemi; her fırsatta güneşlenmek, denize girmek ve haftada 2-3 defa ılık banyo yapmaktır. Bu yöntemlere ek olarak düzenli olarak balık yemek veya balık yağı tüketmek de, raşitizm tedavisinde işe yaramaktadır.

Yasemin Saygın

Her yaşta görülebilecek olan hastalığın, yetişkinlerde görülme sıklığı daha azdır. Her ne kadar dikkatli beslenilse de; kalsiyum emiliminde sorun yaşanabilir ve hastalık görülebilir. Zaten D vitamini ile doğru orantıda ilerlediğinden en temel ihtiyaç Güneş'tir. Beslenmeye ek olarak alınan balık yağları faydalı olabilir. Hastalık geçicidir ve çoğu zaman kolaylıkla iyileşir. Bazı durumlarda ise kronik hale gelebilir ve sürekli tekrar edebilir. Tedavi ardından tekrar tekrar görülebilir.

Böyle durumlarda tedavi kesilmemeli ve takviyeler uzun vadelere yayılmalıdır. Raşitizm hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Solunumla, dokunmakla, ortak eşya kullanımıyla kesinlikle bulaşmaz.Raşitizm hastalığının tanısı günümüzde oldukça kolay yapılabilmektedir.

Kan Uyuşmazlığı Nedir? Önlemleri ve Tedavisi Nelerdir?

Örneğin bebeklerde tedavi edilirken doktor tavsiyelerine eksiksiz uyulmalıdır. Kemiklerin bir röntgeni alınmalı, kan tahlilinde; D vitamini, kalsiyum, fosfor gibi maddelerin incelenmesi yapılmalıdır. Tüm tetkiklerden sonra hastalık varsa ortaya çıkacaktır.

Raşitizm Hastalığı Nedir?

Raşitizm Hastalığı Nedir? Halk arasında kemik zayıflığı olarak bilinen raşitizm, kemiklerdeki kalsiyumun depolanmasında yaşanan sıkıntılardır. Kemiklerde depolanan kalsiyum azalınca birçok ciddi hastalık ortaya çıkar. Kemiklerin şekillenmesi normalden farklı gelişir ve düzensizdir. En çok 3 aylık ve 2 yaş arasındaki bebeklerde görülür. Bebeklik döneminde alınan D vitamini damlasının önemi bu aşamada büyüktür. Raşitizm hastalığı zeka geriliği gibi olayları tetiklemez.

Raşitizmin Nedenleri Nelerdir?

Raşitizmin Nedenleri Nelerdir?

 • En temel nedeni D vitamini eksikliğidir. D vitamini doğrudan kemik gelişimi ile alakalıdır. D vitamini eksikliğinde kalsiyum emiliminde sorun yaşanır.
 • Kalsiyum emiliminde, D vitamini dışında yaşanan aksaklıklar.
 • Genetik nedenler de raşitizm üzerinde etkilidir. Eğer geçmişte bu sorun yaşanmışsa kontrollere daha fazla özen gösterilmelidir.

Raşitizmin Belirtileri Nelerdir?

Raşitizmin Belirtileri Nelerdir?

 • Bebeklik döneminde kafatasının çok terlemesinde ciddi artış yaşanır.
 • Bebekler, kendi yaşıtlarındaki bebeklere göre daha zor hareket eder. Ani hareketleri çok ağır yaparlar.
 • Erken fark edilmezse ileride havale ya da nöbetler görülebilir.
 • Raşitizm hastası çocukların alın bölgeleri olması gerekenden çok geniştir.
 • Bebeklerde karın bölgesinde fark edilen şişlik görülebilir.
 • Diş çıkarma evresi, hastalık mevcutsa gecikebilir.
 • Bebeğin boyu, normal sınırların altında kalabilir.
 • Bebeklerde el ve ayak bileklerinde olması gerekenden daha fazla olan kalınlıklar görülebilir.
 • Yetişkinlerde kemiklerde yamukluk, düzensizlik, bozukluk en sık görülen belirtilerdir.

Raşitizmden Korunma Yolları Nelerdir?

Raşitizmden Korunma Yolları Nelerdir? Özellikle bebeklerde hastalıktan korunmak adına kesinlikle D vitamini takviyesi aksatılmamalıdır. Beslenmeye ekstra özen gösterilmeli, yumurta, peynir, ton balığı, somon balığı tüketilmeli ve kişisel temizliğe önem verilmelidir. Çünkü alınan mikroplar da direnci düşürür. Düzenli olarak doktor kontrolleri yapılmalı çok ilerlemeden D vitamini eksikliği giderilmelidir. Başlangıç aşamasında takviye almak yerine güneşten faydalanmak mümkünse; güneşlenilmelidir. Bebekleri mutlaka günde 2 saat güneşli ortamlarda bulundurmalısınız. Yetişkinler de tatil dönemlerinde güneşlenmeyi ihmal etmemeliler. Hamileler de D vitamini değeri 100’ün üzerinde olmalıdır. Böylelikle hastalığın bebeğe, anne karnında etki etmesi engellenir. Bebeklerin enfeksiyonel hastalıklardan korunması gereklidir. Böyle durumlar, bağışıklık sistemine zarar verir ve kalsiyum emiliminde sorunlara neden olabilir. (Bakınız: Bağışıklık Sistemi Nedir?)

Raşitizmin Tedavisi Nedir?

Raşitizmin Tedavisi Nedir? Hastalığın durumu tedavinin yöntemini belirler. İlerlemiş bir raşitizm söz konusuysa; yüksek dozlarda D vitamini takviyesine başlanır. İlk seferde oldukça yüksek doz ağız yoluyla verilir. Başlangıç aşamasındaysa; günlük olarak D vitaminine başlanır. Yetişkinlerde görülme riski daha azdır ama görülürse; yine D vitamini takviyesine başlanır ancak bu iğne şeklinde olabilir. Yaşlandıkça risk yükselir ve kemikler zayıflar bu sebeple yaşlılarda da sık görülebilir. Böyle durumlarda hastalığın seviyesine göre ağızdan ya da iğne yoluyla alınabilir. Yaşlılık döneminde direnç azaldığı için iyileşme süresi daha uzundur.

Okur Yorumları