Safir Taşı (Gök Yakut) Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Safir Taşı (Gök Yakut) Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Safir taşı göz alıcı renkleriyle, ısıya dayanıklı ve çizilmesi oldukça zor doğal şifalı bir taştır. Bu özellikleriyle takı olarak sıkça kullanılmaktadır. İlk olarak Hindistan'da çıkarılan safir taşı, eskiden özgürlük taşı olarak adlandırılırdı. Safir taşını, çeşitleri ve tüm özellikleriyle birlikte aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Yasemin Saygın

Değerli taş denince akla ilk gelen şifalı taşlardan biri şüphesiz safir taşıdır. Halk arasında kader taşı veya gök yakut olarak da bilinir. Genellikle mavi rengi ile tanınan safir taşı, kırmızı, mor ve sarı gibi çeşitlere de sahiptir. Bayanların ilgi göstermesinin yanı sıra, pek çok erkek için de aksesuar kullanımı alanında değer gören bir taştır.

Safir taşı faydalarının yanı sıra dünyanın en pahalı taşlarından biri olması ile de oldukça meşhurdur. Eski dönemlerde krallar kendilerini kötülüklerden korumak amacıyla safir taşından yararlanırlardı. Göz alıcı mavi renginden ötürü Göklerin Temsilcisi olarak da adlandırılmıştır.

[renkbox baslik="Obsidyen Taşı Nedir? Nasıl Kullanılır? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/obsidyen-tasi-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/01/obsidyen-tasi-ozellikleri-faydalari-960x560.jpg" renk="mor" yenisekme="evet"][/renkbox]

Safir taşı doğada kendiliğinden bulunabilen nadir taşlar arasındadır. Ayrıca birçok sektörde kullanım alanına sahip olduğu için üretimi de yapılmaktadır. Küpe ve kolye gibi kadın takılarında kullanılan safir taşı, erkekler için de değerli bir tespih ve aksesuar alternatiflerinden biridir. Birçok rengi mevcut olan safir taşının koyu ve açık tonlarının ortasında olan renkleri tercih edilmektedir.

Safir Taşı (Gök Yakut) Nedir?

Safir Taşı Nedir?

Doğada pozitif enerji vermesi ile değerli kılınan nadir taşlardan biri olan safir taşı, bilimsel olarak da insanlara etkisi kanıtlanmış bir taştır. Söz konusu taşın içeriğindeki kimyasal bileşenlerin ve etkileyici renk tonlarının hastalıklara karşı iyi geldiği düşünülmektedir. Genellikle Orta Doğu ülkelerinin vazgeçilmez bir şifa kaynağı olarak, halen günümüzde safir taşının kullanımı yoğun bir şekilde devam etmektedir.

Safir Taşının Özellikleri Nelerdir?

Safir Taşının Özellikleri Nelerdir?

Diğer adı ile gök yakut olan safir taşının insana fiziksel ve ruhsal açıdan pek çok fayda sağlayıcı özelliği bulunmaktadır. Isıya dayanıklı olan bu taş en çok mavi rengi ile benimsenmektedir. Mavinin tonu berrak ve derin olan safir taşları da oldukça değerlidir. Korindon grubuna ait olan safir taşı her renkte olabilir ancak sadece kırmızı renkte olanına rastlamak mümkün değildir. Kırmızı yakut taşı çoğunlukla safir taşı ile karıştırılmaktadır ancak kırmızı dışındaki renklerdeki taşlar safir taşıdır.

Üzerinde herhangi bir şekilde safir taşı taşıyan kişilerin özgüven duygusu içinde oldukları bilinmektedir. Bu sebeple özgürlük taşı olarak da adlandırmak mümkündür. Dünyaca tanınan ve ilgi gören safir taşı ilk olarak Hindistan’da çıkarılmıştır. Dayanıklılık konusunda elmas taşından sonra gelen en sert doğal taş olan safir çizilmesi ve yanması oldukça güç olan bir taştır. İçeriğinde bulunan titanyum, alüminyum ve demir gibi maddelerin miktarına göre renklerinde değişiklik görülmektedir.

Gerçek Safir Taşı Nasıl Anlaşılır?

Safir taşının oldukça değerli ve faydalı bir taş olması, piyasadaki sahtelerine karşı daha dikkatli olmayı gerektirmektedir. Sahteleri genellikle dış görünümleri ile kendilerini ele vermektedir. Eline aldığında gerçeğini sahtesinden ayırt edemeyenler için de bazı etkili yöntemler bulunmaktadır.

Safir taşını ısıtma yöntemi ile sahtesinden ayırt etmek mümkündür. Pek çok imitasyon taşlar boyanarak sahtelikleri gizlenmeye çalışılmaktadır. Bunun için küçük bir safir taşını ısıtarak yüzeyinde boya olup olmadığı anlaşılabilir. Boyanarak safir taşı görünümü kazandırılmış olan taşlar ısıtma sırasında gerçek rengini ortaya çıkarmaktadır.

Safir taşını biraz kırıp, içi ile dışının aynı renkte olduğundan emin olarak sahtelerinden ayırt edebilirsiniz. Doğal taş alımı konusunda sahte ürünlerle karşılaşmamak için mutlaka güvenilir ve orijinal taş satan dükkan ve internet siteleri tercih edilmelidir.

Renklerine Göre Safir Taşının Özellikleri Nelerdir?

Rengine ve desenine göre çeşitlerine ayrılan safir taşı en çok mavi olmakla birlikte, pembe, sarı ve mor gibi çeşitliliğe de sahiptir.

  • Mavi Safir: Etkisi diğer renklere göre daha yüksek olan mavi safir; sakinlik, sevinç ve huzur gibi duyguların baskın olarak hissedilmesini sağlar.
  • Pembe safir: Aşk ve arkadaşlık duygularının karşılıklı olarak hissedilmesine aracılık eder. Ayrıca özgüven duygusunu artırarak olaylara geniş bir bakış açısı ile bakabilmeyi mümkün kılar.
  • Mor safir taşı: Konsantrasyonun taşı olarak bilinmekte ve meditasyon gibi manevi aktiviteler sırasında kullanılması önerilmektedir.
  • Sarı safir: İlim ve irfan sahibi olmakta insana faydası dokunan taşlar arasındadır.

Safir Taşının Faydaları Nelerdir?

Safir Taşının Faydaları Nelerdir?

Cesaret ve güvenin taşı olmasının yanı sıra, safir taşı sayesinde şifa bulmak ve hastalıklardan kurtulmak mümkündür. Böbrekleri ve kalbi güçlendirici etkiye sahiptir ve vücuttaki tüm salgı bezlerinin harekete geçmesini sağlayıcı faydaya sahiptir. Aşkın ve sadakatin taşı olarak, sevgililer arasındaki bağın güçlenmesini sağlar. Kişisel sezgilerin olduğundan daha güçlü olmasına yardımcı olur. Sinirleri sakinleştirici etkisi ile motivasyonun daha da artmasını sağlamaktadır.

Safir Taşı Nasıl Temizlenir?

Safir Taşı Nasıl Temizlenir?

Yeryüzünde şifalı olduğu bilinen ve faydalarından sıkça faydalanılan taşların etkisini çoğaltmak adına düzenli aralıklarla temizleme işlemi yapılmalıdır. Safir taşını temizlemek gerektiğinde akan suyun altında 5 dakika kadar yıkamak taşın negatif enerjilerinden arınarak daha etkili olmasını sağlayacaktır. Ayrıca sirkeli ve tuzlu su içinde bekleterek de safir taşının temizliği sağlanabilir.

[renkbox baslik="Kalsedon Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/kalsedon-tasi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/05/kalsedon-tasi-nedir-ozellikleri-ve-faydalari.jpg" renk="mavi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Su ile temizliğin yanı sıra toprak ve Güneş ile de 1 saat temas ettirmek de değerli taşların temizliğinde kullanabileceğiniz yöntemler arasındadır. Safir taşından elde edilmiş olan takı ve aksesuarların temizliği için yine sirkeli ya da tuzlu su ile özenle silmek yeterli gelecektir.

Safir taşının göz alıcı haliyle, takı olarak da kullanılması şifalı yönlerinden yararlanmayı kolaylaştırmaktadır. Hem şifalı ve doğal bir taş olması hem de can alıcı renkleriyle en güzel taşınan aksesuarlardan biri haline gelmiştir.
Safir taşını vücudunuzda ne şekilde taşıyorsunuz?
Safir taşının üzerinizdeki etkilerini paylaşır mısınız?
Safir taşının doğal madenden çıkmış haliyle karşılaştınız mı?
Safir taşınızı ne sıklıkla ve nasıl temizliyorsunuz?Okur Yorumları
    1. Safir taşın kıymetini bilen birisi olursa size yüzük alacak biri çıkar. Sevgiyle kalın.

  1. Ben kolye şeklinde taşıyorum boynumda. Faydası var diye tahmin ediyorum.