Teheccüd Namazı Nedir? Ne Zaman, Nasıl Kılınır?

Teheccüd Namazı Nedir? Ne Zaman, Nasıl Kılınır?

Gece namazı olarak da bilinen teheccüd namazı, yatsı namazından sonra kılınır. Gece uykunuzun arasında kalkıp kılabileceğiniz gibi, yatmadan önce de kılabilirsiniz. Bilgihanem.com okurları için hazırlanan bu yazıda; teheccüd namazı nasıl kılınır, hangi sureler okunur, ne zaman kılınır ve faziletleri nelerdir gibi soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Erkan Karaca

Gece namazı olarak bilinen teheccüd namazı, yatsı namazı ile imsak arasında kılınan nafile namazdır. Uyumadan önce kılınması durumunda gece namazı adını alması çok daha uygundur. Bir miktar uyuyup uyandıktan sonra kılınan namaz tam olarak teheccüd manasını karşılamaktadır. Teheccüd namazında, her iki rekatta bir selam verilmesi durumunda daha faziletli kabul edilir. En az 2 rekat kılınması gereken namazı, siz gönlünüzün istediği kadar fazla sayıda da kılabilirsiniz. Fakat daha çok 2, 4 veya 8 rekat kılınması önerilmektedir.

Hazreti Muhammed (SAV)’e vacip olarak indirilen bu namaz, onun ümmeti için sünnet olarak bilinmektedir. Peygamber Efendimiz (SAV), gece namazının daha önceki ümmetlerde de bulunduğunu, gece ibadetinin kulu Allah’a daha yakın kıldığını dile getirmiştir. Hazreti Muhammed (SAV), gece namazını hiç bırakmadığı için kendi döneminde yaşayan Müslümanlara örnek olmuş, onlara da teheccüd namazını kılmalarını söylemiştir.

[renkbox baslik="Mevlid-i Şerif Nedir? Nasıl Okunur, Ne Zaman, Kim Tarafından Yazılmıştır?
" link="https://bilgihanem.com/mevlid-i-serif-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/mevlid-nedir-nasil-okunur-ne-zaman-kim-tarafindan-yazilmistir.jpg" renk="kahve" yenisekme="evet"][/renkbox]

Uykudan uyanıp kılmanın zor olduğu teheccüd namazı, Müslümanların nefsini kontrol etme manasını da taşımaktadır. Namazın uykudan daha hayırlı olduğuna inanan Müslümanlar, teheccüd namazına faziletleri için devam ederler. Bizler bu yazımızda, teheccüd namazının ne olduğunu, nasıl kılındığını ve faziletlerini anlatmaya çalıştık.

Teheccüd Namazı Nedir?

Yatsı namazından sonra bir miktar uyuyup uyanarak veya hiç uyumadan kılınan namaza, teheccüd namazı adı verilir. Halk arasında daha çok gece namazı olarak bilinen teheccüd, imsak vaktine kadar kılınabilmektedir. Yalnızca uyuyup uyandıktan sonra değil, uyanma endişesi taşıyanlar için uyumadan önce de kılınabilir ancak uykunun namaz için bölünmesi daha hoş kabul edilmektedir.

Allah-u Teâla, Hazreti Muhammed (SAV)’e teheccüd namazını, İsra suresi ile göndermiştir. Surede bu namazın Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)'e özel olduğunu, fazladan namaz kılmanın ise çok daha faziletli olduğunu belirtmiştir. Teheccüd namazı kılmak isteyen kişi, yatsı namazının son üç rekatı olan vitir kısmını geciktirmeli. Böylece gece kılınan teheccüd namazı tamamlanıp kapanış vitir ile yapılmalıdır. Gecenin son namazının vitir olması daha faziletli kabul edilir.

Teheccüd Namazı Ne Zaman Kılınır?

Yatsı ezanı okunduktan sonra namaz geciktirilmeden kılınmalıdır. Yatsı namazını kılarken aklınızda teheccüd namazını kılmak varsa vitir namazını kılmayıp bekleyebilirsiniz. Yatsı sonrası dualarınızı ettikten sonra şehrinizde imsak kaçta ise o saate kadar teheccüd namazını kılabilirsiniz. Teheccüd namazı, güneşle ilgilidir. Gece ibadeti kabul edilmesinin sebebi de budur.

Gece bir süre uyuyup daha sonra teheccüd namazı için kalkabilirsiniz. Namazı kıldıktan sonra vitiri de kılıp tesbihatınızı yapıp uyumaya devam edebilirsiniz. Bu şekilde alışkanlık haline getirdiğinizde bir gün uyuyup kalırsanız Allah-u Teâla, o gece teheccüd namazını kılmışsınız gibi sevap vereceğini Kuran-ı Kerim’de belirtiyor. Üstelik uyuduğunuz uyku da sizler için sadaka sevabına sayılıyor.

Teheccüd namazı sabah namazının vaktinini gelmesine kadar kılınabilmektedir. Eğer sabah namazı zamanı geldi ve hala teheccüd namazı kılınmadıysa ne yapılmalı? Hz. Ayşe'nin (RA) sözlerine göre; Peygamber Efendimiz (SAV) ağrı, sızı veya başka bir sebeple gece namazını kılamadıysa, gündüz bunun yerine 12 rekat kılmaktaydı. Bir başka rivayet ise gece kılınmayan namazın, sabah ile öğle vakitleri arasında kılındığında aynı şekilde ifa etmiş sayılmasıdır.

Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır?

Abdest aldıktan sonra hazırlanıp niyet etmeye durulur. Teheccüd namazında "niyet ettim Allah rızası için teheccüd namazı kılmaya" ifadesi dile getirilir. Bu şekilde niyet ettikten sonra gün içinde kılınan sünnet namazlar gibi namaz eda edilir. İsteğinize bağlı olarak 2 ya da 4 rekatta bir selam vermeniz mümkündür.

2 rekatta bir selam vermek daha güzel kabul edilir. Namazı 4 rekat olarak kılacaksanız 3 ve 4. rekatlarda Fatiha suresinden sonra namaz surelerinden birini okumalısınız. Öğle ve ikindi namazında kılınan sünnetlerle aynı şekilde kılınmaktadır. Teheccüd namazını diğer sünnet namazlardan ayıran tek şey niyetidir. Namazı kılıp bitirdikten sonra istenilen dualar edilip, dureler okunabilir.

Teheccüd Namazında Hangi Sureler Okunur?

Teheccüd namazı, gün içinde 5 vakit kılınan namazlardan farklı değildir. Dilediğiniz rekat kadar kılabilirsiniz. Ancak en az 2 rekat olmalıdır. Namaz sırasında okunacak dualara kendiniz karar verebilirsiniz. Herhangi bir şart yoktur. Kuran’dan seçeceğiniz sureler namazınızı uzun tutmanızla beraber değerlenir. Fatiha suresi okuduktan sonra dilediğiniz sureyi okuyabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey diğer namazlarda da olduğu gibi sure sıralamasında hata yapmamaktır.

Teheccüd Namazının Faziletleri Nelerdir?

Hz. Mudammed'in (SAV) ümmetlerine sünnet olan teheccüd namazı çok sevaptır ve faziletleri oldukça fazladır. Ek olarak, Peygamberimiz Muhammed Mustafa (SAV) "Gecede bir saat vardır ki, Müslüman o saate rastlar da Cenabı Allah'tan dünya ve ahiret için bir hayır isterse Allah o kimsenin muhakkak verir. Bu her gece böyledir" buyurmuştur. Teheccüd namazının faziletleri şunlardır;

  • Uyuyup kalkma konusunda sıkıntı çektiği halde namaz için nefsini yenenlere büyük müjdeler veren teheccüd namazı pek çok fazilete sahiptir.
  • Hazreti Muhammed (SAV), kişinin teheccüd için eşini kaldırması durumunda, Allah tarafından rahmetle ödüllendirileceğini belirtmiştir.
  • En zor ve kıymetli olan ibadetin zahmetli olduğunu dile getiren Hazreti Muhammed (SAV), teheccüd namazının zorluğu değerince mükâfatlandırılacağını vurgulamıştır. Bununla beraber teheccüd namazının gündüz kılınan namazlardan bin kat daha değerli olduğu da bilinmektedir.
  • Farzlardan sonra en faziletli namaz kabul edilen teheccüd namazı, kılanın yüzünü güzelleştiren namazlar arasındadır.
  • Bilhassa kış mevsiminde gecelerin uzun olmasından dolayı, teheccüd namazı çokça tavsiye edilir. Hastalara şifa veren gece namazı, manevi sıkıntılardan da kurtarır.

Teheccüd Namazı Her Gece Kılınmalı mı?

Hazreti Muhammed (SAV), teheccüd namazının zor ve nefse ağır gelen bir namaz olduğunu belirtir. Nefse zor gelen bir namazın her gece devamlı kılınmasındansa basit olanların istikrarının öncelikli olduğunu belirtmiştir. Kişi her gece bir koyun sağımlık kadar dahi olsa teheccüd kılarsa bunun mükâfatını alacaktır.

2 rekat ya da 12 rekat fark etmeksizin gece namazı kılmaya özen gösterilmelidir. Her gece kılmak zorunlu değildir fakat alışkanlık haline getiren için faziletleri çok fazladır. Kişinin istediği halde teheccüd için kalkamama nedeni çok fazla yemek yemesi olabilir. Yediklerinin ağırlığı kişinin uykusunu da ağırlaştırır. Bununla beraber uykusu derin olanlar için de gece namazı bir hayli zorludur.

[renkbox baslik="Tevhid Nedir? Tevhid Çeşitleri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/tevhid-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/02/tevhid-hakkinda-bilgi.jpg" renk="sari" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Teheccüd namazına kalkılmama nedeni, geç saatlere kadar ayakta olmak da olabilir. Her ne kadar uyuyup daha sonra uyanmak faziletli olsa da gece geç saatlere kadar ayakta kaldığınızda teheccüdü kılıp yatmanız daha faydalıdır. Teheccüd namazı Kuran-ı Kerim'de şu şekilde geçmektedir;

"Gecenin bir kısmında da sadece sana mahsus bir nafile olmak üzere uykudan kalk, Kur'ân ile teheccüd namazı kıl, Yakındır ki Rabbin seni bir makam-ı mahmuda eriştire." (el-İsrâ/17, 79)

Gece namazı olarak da bilinen teheccüd namazı, Peygamber Efendimiz (SAV) her gece kıldığı bir namaz olduğu için biz Müslümanlara da sünnet olmuştur.
Hayatınızda hiç teheccüd namazı kıldınız mı?
İslamın beş şartından hangilerini yerine getiriyorsunuz?
Namazlardan sonra ettiğiniz sureler hangileri?Okur Yorumları
  1. Teheccüd namazıyla ilgili daha önce hiçbir sitede bu kadar açıklayıcı bilgi görmedim. Harikasınız elinize sağlık