Teleskobun İcadı: Teleskop Nedir? Ne Zaman? Kim Tarafından Bulundu?

Uzay bilimi ile ilgili gözlem ve çalışmalarda kullanılan teleskop ilk olarak 1608 yılında icat edilmiştir. Daha sonraki yıllarda gelişerek çok daha ileri bir teknolojiye ulaşan teleskobun icadı hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz. Örneğin teleskobun ne olduğuna, hangi alanlarda kullanıldığına, keşfi sürecinde hangi bilim adamlarının adının geçtiği gibi birçok konuya yazımızda yer verdik.

Çalışır vaziyette olan teleskoplar ilk kez 1608 yılında Hans Lippershey tarafından bulunmuş olsa da, ilk teleskop niteliği taşıyan alet, İtalya asıllı olan Galileo Galilei tarafından icat edilmiştir.

Nesneleri 30 kat daha büyütme özelliği taşıyan teleskop, birçok alanda kullanılmıştır. Daha sonra Isaac Newton tarafından aynalar aracılığı ile ışığı toplayıp teleskobun daha yüksek performansta olması bu yılda gerçekleşmiştir.

Telefonun İcadı: Telefon Nedir? Ne zaman, Kim Tarafından Bulundu?

Teleskop camının buluşu milattan önceki yıllara denk gelse de, bu buluşun lens halini alması asırlar sürmüştür. İlk icat edilen teleskoplarda bulunan konveks merceğine ek olarak, küçük mercekler de tasarım içinde bulunmaktaydı. 1608 yılında ilk teleskop çalışmalarına başlayan Galilei, 1 yıl sonra teleskop tasarımını tamamen tamamlamış ve 1609 yılında ortaya çıkarmıştır. Birkaç yıl sonra Johannes Kepler, teleskobun nasıl güçlü performans göstereceğine ilişkin bilgileri açıklamıştır.

Teleskop Nedir?

Teleskop Nedir?Gökyüzünde bulunan cisimlerin gözle görülür büyüklüğe ulaşmasını sağlayan aletler teleskop olarak adlandırılmaktadır. Kullanım alanı genellikle rasathaneler olan teleskobun icadı oldukça eski yıllara dayanmaktadır. Objektif görevine yarayan çukur ayna teleskobun en temel ögeleri arasındadır. Diğer yandan konveks ve konkav olmak üzere oküler teleskobun performansını iyileştiren unsurlardır. Astronomların sıkça kullandığı ve uzaydan gelen cisimleri radyasyondan alarak görüntüye aktaran cihazlardır. Teleskop İslam alimlerinin ilmine de yansımıştır. İlk teleskop tarifinin Ebü’l Hasan tarafından yapılması, bu alanda pek çok çalışmanın yapılmasına neden olmuştur. İslam alimleri tarafından oldukça ilgi gören teleskop, astronom alanının gelişmesine neden olmuştur.

Teleskop Ne Zaman, Kim Tarafından Bulundu?

Teleskop Ne Zaman, Kim Tarafından Bulundu?Astronomi alanında gözlem için ihtiyaç duyulan merceklerin ilk olarak, Galileo Galilei teleskop şeklinde icat edilmesi 1609 yılını bulmuştur. At üzerindeki şekilleri daha net gözlemlemek amacıyla geliştirilen teleskop, daha sonraki yıllarda başka mucitler tarafından geliştirilmiş ve daha sistematik teleskop modelleri ortaya çıkmıştır. Edinilen bir başka bilgiye göre, Hollanda’da gözlüklerin yapımında kullanılan alternatif ürün olarak geliştirilmiştir. Teleskobun icadı için gereken imkânların uzun yıllar önce mevcut olmasına rağmen, tam anlamıyla amacına uygun kullanımı yıllar önceye dayanmaktadır. Optik araçlara pek çok alanda ihtiyaç duyulması teleskobun icadını bir anlamda zorunlu kılmıştır.

İlk teleskop 1608 yılında Hans Lippershey tarafından yapılmıştır. İtalyan bilim adamı olan ve teleskobun icadını kendi topraklarında gerçekleştiren Galileo ise daha gelişmiş ve uzay biliminde kullanılan teleskobun icadına imza atmıştır. Uzaydaki ve gökteki cisimlerin incelenmesini daha kolay hale getiren ve en ufak cisimleri dahi 30 kat büyük gösterme özelliğine sahip olan teleskop, astronom biliminin de gelişmesine büyük katkıları olmuş bir icattır. Aslında teleskop alanında ilk çalışmaları Hollandalı bir gözlük üreticisi yapmış olsa da 1609 yılında uzay cisimlerini incelemek adına ilk teleskop Galileo’ya aittir. İlk icat edilen teleskop mercekli olma özelliğine sahipti. Yıldızlardan gelen ışıkları toplayarak gök cisimlerinin birbirlerine olan uzaklıkları ve kütleleri zor olsa da hesaplanabilir.

Teleskobun Çeşitleri Nelerdir?

Teleskobun Çeşitleri Nelerdir?Günümüzde oldukça gelişmiş bir sisteme sahip olan teleskoplar 5 çeşittir. Optik, radyo, X- ışın, mor ötesi ve kızıl ötesi olmak üzere 5 ayrı çeşide ayrılmaktadır. En çok tercih edilen optik teleskoplar; görüntüyü ters gösterme özelliğini taşır. Bu özellik pek çok kişiye garip gelse de, bunun amacı yıldızların etrafına yaydığı ışığı toplamaktır. Çünkü teleskopların güçlü performans sergilemeleri için önemli ışık kaynaklarına ihtiyaç vardır. Diğer yandan objektif çapı ne kadar büyük olursa, görüntülediği alan da bir o kadar artar. Teleskopların farklı türlerinden olan aynalı teleskop, astronomların en çok kullandığı çeşittir. Aynaların ışığı daha çok toplaması görüntüleme kalitesini de artırmaktadır.

Teleskobun Tarihçesi

Teleskobun Tarihçesiİlk olarak Hollandalı bir gözlükçünün mercek yapımında kullandığı teleskop 1608 yılında yapılmıştır. Ancak son derece ilkel olan bu aletle gökbilimci Galileo Galilei yakından ilgilenmiş ve çok daha gelişmiş bir teleskop ortaya çıkarmıştır. 1609 yılında yapılan bu teleskop sayesinde uzay ve astronomi alanında birçok çalışma sağlanmış ve birçok görüntüye ulaşılabilmiştir. Galileo'nun yaptığı teleskop görüntüyü 30 kat büyütme özelliğindeydi. Bu sayede Jüpiter'in 4 tane uydusu, Venüs'ün evreleri ve Ay'ın yüzeyindeki yapılar gözlenebilmiştir.

1721 yılına gelindiğinde İngiliz j. Hadley, ilk aynalı teleskobun yapımına imzasını attı. Aynalı teleskoplar bir önceki kullanılan teleskoplara nazaran optik kusurları daha kolay giderebiliyordu. Teleskobun kullanımı bu şekilde artınca bilim adamları da her geçen gün geliştirmeye çalıştılar. 1798 yılında William ve John Herschel 122 cm çaplı, 1845 yılında ise L. Rose 183 cm çaplı teleskoplar yaptılar. Daha yakın tarihe geldiğimizde 25 Nisan 1990 tarihinde uzaya bir teleskop yerleştirildi. Hubble adındaki bu teleskop ise şimdiye kadar yapılmış en ileri teknolojideki teleskoptur.

Okur Yorumları

14 yorum
  1. Tam tezlik olmuş makaleniz. Teleskop hakkında bu kadar ayrıntılı makale güzel olmuş. Paylaşımınız için teşekkürler.

  2. Kuşkusuz uzay araştırmaları için çağ atlatan bir buluş olduğunu düşünüyorum. William ve John Herschel kardeşlerimize müteşekkiriz.

  3. Teşekkürler Sizin sayenizde bilgilenmiş olduk 🙂 Yazılarınızın Devamını Dilerim Hocam .

  4. Teleskop çok harika bir şey. Bulunduğun yerden binlerce kilometre uzakları görebiliyorsun. Makale için teşekkürler.

  5. Okul ödevim için araşırma yaparken sitenizi gördüm, gerçekten çok teşekkür ederim faydalı yazı. En iyi ödev benimki olacak gibi.

  6. Teşekkürler Bilgilendirici bir yazı olmuş 🙂
    Son günlerde gördügüm en güzel yazılardan biri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir