William Shakespeare Kimdir? Hayatı ve Eserleri

William Shakespeare Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Dünyanın en ünlü drama yazarı kabul edilen William Shakespeare, aynı zamanda İngiltere’nin ulusal şairi ve Avon’un Ozanı olarak anılmaktadır. Ancak onu tanımak için bu klişe bilgiler çok yetersiz kalacaktır. Dolayısıyla; William Shakespeare hakkındaki bu yazıyı incelemenizi öneririz.

Erkan Karaca

William Shakespeare hakkındaki şaibelere rağmen, eserleriyle yeteneğini ve dehasını kanıtlamış, adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Kaynaklara göre 1564 – 1616 yılları arasında yaşayan ya da yaşadığı söylenen ünlü İngiliz, eserleriyle olduğu kadar biyografisiyle de ilgi çekmiş, gerçek kimliği konusundaki tartışmalar yüzyıllar öncesinden bugünlere kadar ulaşmıştır.

Çünkü bazıları, William Shakespeare’in Avon Nehri kıyısında doğmuş ve aynı yerde hayatını kaybetmiş tüccarın, hepimizin bildiği eserlerin yaratıcısı olmadığını savunmuştur. Farklı teoriler neticesinde varılan sonuçlar; William Shakespeare diye birinin hiç yaşamadığı, bu ismin sahte olduğu gibi inanışlara kadar gitmiştir. Ancak kimliği konusundaki anlaşmazlıklar bir kenara dursun, onunla ilgili tartışılmaz gerçek; kendisinin gelmiş geçmiş en büyük kalemler arasında yer almasıdır.

[renkbox baslik="Edgar Allan Poe Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/edgar-allan-poe-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/04/edgar-allan-poe-kimdir-hayati-ve-eserleri-1024x597.jpg" renk="mor" yenisekme="evet"][/renkbox]

Neticede şair, oyuncu ve oyun yazarı olarak tanımlanan Shakespeare; Romeo ve Juliet, Macbeth, Kral Lear, Hamlet, Othello gibi eserleri ile tahtını yüzyıllardır kimselere kaptırmamıştır. Zaten oyunlarının neredeyse bütün dillere çevrilmesi ve asırlardır tekrar tekrar oynanması da onun neden bu kadar büyük bir kişilik olduğunu açıkça kanıtlamaktadır.

William Shakespeare Kimdir?

William Shakespeare Kimdir?William Shakespeare kimdir sorusuna herkesin verecek bir cevabı vardır. Sonuçta o; dünyanın en ünlü yazarları arasında yer alan, eşi benzeri olmayan eserleriyle küçükten büyüğe herkes tarafından bilinen bir isim. Ancak William Shakespeare hakkındaki yüzeysel bilgiler dışında öğrenilmesi gereken daha pek çok şey var. Mesela; onun gerçek kimliği konusundaki teoriler gibi! Ya da hayat hikayesindeki boşluklar, nerede olduğu bilinmeyen kayıp yıllar gibi!

Yani asırlar öncesinde yaşayan ve kendi zamanını aşarak bugüne ulaşan yapıtlarıyla dillere destan olan Shakespeare’i, İngiliz şair, oyun yazarı, oyuncu olarak tanımlamak mümkün değildir. Dünyanın en seçkin drama yazarı kabul edilen bu kadar ünlü bir kişilik hakkında çok daha fazlasını söyleyebilmek gerekir. İşte bu nedenle sizlere William Shakespeare ile ilgili bilgiler bulacağınız aşağıdaki başlıkları hazırladık.

William Shakespeare’in Hayatı

William Shakespeare’in HayatıWilliam Shakespeare, 26 Nisan 1564’de (vaftiz tarihi) İngiltere’nin Stratford-upon-Avon bölgesinde başarılı bir tüccar olan John Shakespeare’in 8 çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Shakespeare’in annesi Mary Arden ise varlıklı bir ailenin kızıydı. Maddi açıdan rahat bir şekilde büyüyen William’ın eğitim hayatı hakkında kesin bir bilgi bulunmasa da söylenene göre Shakespeare evlerinin yakınlarındaki King’s New School’a gitti.

Ailenin hayatta kalan en büyük çocuğu olarak belirtilen Shakespeare, buradaki okulda Latince ağırlıklı bir eğitim aldı. Üniversite eğitimi almayan genç William, 18 yaşına geldiğinde 26 yaşındaki Anne Hathaway ile evlendi. Ve kısa süre sonra da ilk çocuğu Susanna dünyaya geldi. 2 yıl sonra da Hamnet ve Judith isimlerinde ikiz çocukları doğdu. Ancak Hamnet 11 yaşına geldiğinde hayatını kaybetti ve 11 Ağustos 1596’da cenazesi yapıldı.

1585 ile 1592 yılları arasında ne yaptığı konusunda pek bilgi bulunmayan Shakespeare’in bu dönemi, kayıp yıllar olarak nitelendirilecekti. Bazıları bu dönemde Shakespeare’in bir dava nedeniyle Londra’ya kaçmak durumunda kaldığını savunacak, bazıları da onun bu yıllarda öğretmenlik yaptığını öne sürecekti. Sonuçta; Shakespeare’in 11 yıllık süreci nasıl geçirdiği bilinmiyor diyebiliriz.

1592 yılına gelindiğinde ise Shakespeare, Londra’da tiyatro sahnelerinin bir parçası olarak adı duyulmaya başladı. Robert Greene gibi Londra’daki üniversiteli yazarların saldırılarına uğradığı bu yıllarda William, önemli dostluklar da kurdu. Bu dönemde ortaya çıkan veba salgını sırasında tiyatrolar kapatılsa da o yazmaya devam etti 1594 yılında tiyatroların açılmasıyla birlikte de Chamberlain Topluluğu isimli gruba ortak oldu.

Kraliçe Elizabeth’in 1603’teki ölümünden sonra adı Kralın Oyuncuları (King’s Men) olarak değiştirilen grup için yazdığı oyunlardan büyük miktarda kazanç sağlayan Shakespeare, Londra ile Stratford arasında mekik dokudu. Hem Londra hem de Stratford’da mülk edinen tiyatro yazarı, 1597’de doğduğu yerden ikinci büyük evini satın alırken, 1605’te de kilisenin ondalık vergilerinden pay sahibi oldu.

Onun hakkında biyografi yazan ilk kişi olan Nicholas Rowe’a göre son yıllarını Stratford’da geçiren Shakespeare, 1607’den sonra çok fazla oyun yazmadı ve kayıtlardaki bilgilere göre 23 Nisan 1616’da hayata veda etti. Öldükten iki gün sonra da Holy Trinity Kilisesi’nin avlusuna gömüldü.

William Shakespeare’in Kızları

William Shakespeare’in 11 yaşında hayatını kaybeden oğlundan başka Susanna ve Judith isimlerinde iki kızı vardı. Bunlardan Shakespeare’in 1583’te dünyaya gelen büyük kızı Susanna; 1607’de hekim John Hall’la evlendi. Judith ise Shakespeare’in ölümünden kısa süre önce bir şarap tüccarı olan Thomas Quiney ile evlendi.

Judith Quiney’nin Richard Quiney, Thomas Quiney ve Shakespeare Quiney isimlerinde üç çocuğu olmasına rağmen hepsi de küçük yaşlarda hayatını kaybetti. Susanna Hall ise hayatı boyunca hiç çocuk sahibi olamadı ve William Shakespeare’in soyu bu nedenle sürdürülemedi.

William Shakespeare’in Kimliği Konusundaki Görüşler

Shakespeare’in gerçek adı ve kimliği konusunda pek çok tartışma yaşandığını göz önüne alarak, ayrı bir başlık altında farklı yorumlara da değinmek istedik. Çünkü birçok kaynakta; William Shakespeare’in o dönemde yaşamış tüccarın oğlu William Shakespeare olmadığını iddia edilmektedir.

İngiliz dilinin en büyük yazarı hakkındaki görüşler incelendiğinde de bu teorilerin gayet mantıklı olduğu göze çarpmaktadır. Örneğin; Stratford’da yaşayan William Shakespeare’in anne – babası ve kızları okuma yazma bilmemektedir. İlaveten; kendisinden yüzlerce yıl önce yaşamış ünlüler hakkında pek çok bilgi olmasına rağmen Shakespeare hakkında neredeyse hiç bilgi bulunmaması da dikkat çekmektedir.

Eserleri dışında kendisinin var olduğunu kanıtlayacak notlar, mektuplar ya da günlükler olmaması da komplo teorilerini güçlendirmektedir. Neticede bunlar gibi daha birçok bilgi; Stratford’da yaşamış William Shakespeare’in o benzersiz eserlerin yaratıcısı olamayacağını göstermiştir. Peki, durum buysa sözüm ona bizim William Shakespeare olarak tanıdığımız büyük deha kimdir?

İnanış o ki William Shakespeare aslında 17. Oxford Kontu Edward de Vere’den başkası değildir. Durumu nedeniyle kendini gizlemiş ve eserlerini William Shakespeare imzasıyla yazmak zorunda kalmıştır. Çünkü soylu bir aileden gelen Kont Edward de Vere’nin yayımlanmak üzere eser yazmaları yasaklanmıştı. Ayrıca De Vere’nin gerçek adıyla yazması durumunda eserlerindeki karakterler soylularla bağdaşlaştırılabilir ve bu da büyük sorunlara neden olabilirdi.

İşte bu nedenlerden dolayı Edward de Vere, Shakespeare adını mahlas olarak kullanmıştı. Bunların yanında; Kont de Vere’nin hayat hikayesi ile Shakespeare’in eserlerindeki olayların birbirine şaşırtıcı şekilde benzemesi teorileri fazlasıyla güçlendirmiştir.

Kaldı ki William Shakespeare olabileceği yönünde yorum yapılan tek kişi de Vere değildir. Christopher Marlowe, Francis Bacon, William Stanley ve Roger Manners da olası adaylar arasında gösterilmiştir. Hatta ve hatta Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi bile Shakespeare’in kimliğiyle ilgili yorumda bulunmuş, onun Arap kökenli bir Müslüman olduğunu öne sürmüştür.

William Shakespeare’in Eserleri

William Shakespeare’in EserleriKim olduğu konusundaki tartışmalar hala sürse de ünlü yazarın eşi benzeri olmayan eserler kaleme aldığı şüphe götürmez bir gerçektir. Shakespeare’in günümüze ulaşan eserleri başka yazarlarla ortak yazılanlarla birlikte; 38 oyun, 154 sone, 2 uzun öykü şiir ve kaynağı belirsiz birkaç şiirden oluşmaktadır.

Trajedi, şiir, komedi ve tarihsel oyun türünde eserler yaratan Shakespeare; Romeo ve Juliet, Macbeth, Kral Lear, Othello, Titus Andronicus, Julius Caesar, Antonius ve Kleopatra, Coriolanus, Troilos ile Kressida, Atinalı Timon ve tabii ki “olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu” sözleriyle hafızalara kazınan trajedilerini kaleme almıştır.

[renkbox baslik="Voltaire Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/voltaire-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/01/voltaire-kimdir-hayati-ve-eserleri.png" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Kral John, II. Richard, V. Henry, IV. Henry: I. ve II. Bölüm, VI. Henry: I. II. ve III. Bölüm, VIII. Henry isimli tarihsel oyunları olan ünlü İngiliz bunun yanında; Bir Yaz Gecesi Rüyası, Yanlışlıklar Komedisi, Yeter ki Sonu İyi Bitsin, Windsor’un Şen Kadınları, Kısasa Kısas, Venedik Taciri, Size Nasıl Geliyorsa, Cymbeline, Aşkın Çabası Boşuna, Kuru Gürültü, Perikles, Hırçın Kız, Fırtına, Onikinci Gece, Kış Masalı, Veronalı İki Gentleman ve İki Soylu Akraba isimli komedileri bulunmaktadır. Ayrıca kendisinin Venüs, Adonis ile Lucrece’nin Tecavüzü isimli iki öykü şiir yazdığı bilinmektedir.

Gelmiş geçmiş en büyük yazarlar arasında yer almayı fazlasıyla hak eden Shakespeare, verdiği eserlerle edebiyata büyük katkılar sağlamıştır.
William Shakespeare, gerçekten de 17. Oxford Kontu Edward de Vere olabilir mi?
William Shakespeare’in en başarılı eseri sizce hangisi?
William Shakespeare hakkında şaşırtıcı derecede az bilgi bulunmasına ne diyorsunuz?Okur Yorumları
  1. William Shakespeare’in en başarılı eseri bence Hamlet’tir. Evrensel konuları hep işlemiş olsa da Hamlet’in dokusu ve anlatım tarzı bana etkileyci geliyor.

  2. Bence William ‘ın en başarılı eseri:Adonis ile Lucrece ‘nin tecavüzü