Yörük Ali Efe Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Yörük Ali Efe Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Yörük Ali Efe, İzmir dağlarında düzene baş kaldırmış, Kurtuluş Savaşı'nın kahramanı, dokuz dağın ve efelerin efesidir. Yörük Ali Efe türkülerle, destanlarla yaşatılmaya devam eden bir kahramandır. Hayatı ve verdiği mücadele hakkında tüm bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Erkan Karaca

Kurtuluş Savaşı sonrasında adını tarihe yazdıran Yörük Ali Efe 1895 Aydın doğumludur. 16 Haziran 1919 tarihinde düşmana Malkaç Baskını yaparak Aydın'ı düşman elinden kurtaran Yörük Ali, anne ve babası da Yörük aşiretlerinden olan bir ailenin çocuğu olarak bu unvanı kazanmıştır. Ayrıca Kuvayi Milliye dönemi içinde oldukça önemli isimler arasında yer almaktadır.

Yörük Ali Efe artık 19 yaşına geldiğinde Alanyalı Molla Mehmet’in grubuna katılmak ve Aydın dağlarında özgürce dolaşmayı istemiştir. Son derece ağır bir süreçten geçerek gruba kabul edilmeyi başarmıştır. Gruba girmesinin hemen ardından buradaki herkese kendini sevdirmeyi başarmış ve en güvenilen, değer gören isimlerden biri olmuştur.

[renkbox baslik="Ali Nadir Paşa Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/ali-nadir-pasa-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/08/ali-nadir-pasa-kimdir-hayati-ve-eserleri.png" renk="siyah" yenisekme="evet"][/renkbox]

Bozdoğan Kavaklıdere baskını sırasında grubun lideri Alanyalı Mehmet Molla’nın öldürülmesi üzerine grubun başına Yörük Ali Efe geçmiştir. Yaklaşık 4 yıl boyunca grup lideri olarak ezilenin ve ihtiyacı olanın yanında olması sonucunda halk tarafından sevilen ve sayılan bir kişi olmuştur.

Yörük Ali Efe Kimdir?

Yörük Ali Efe Kimdir?

1919 yılına kadar dağlarda dolaşmayı tercih eden Yörük Ali Efe, bu tarihten sonra dağdan inmiş ve bu süre İzmir’in İşgali sürecine denk gelmiştir. O tarihte Yörük Ali komutasında gerçekleştirilen Malkaç Baskını Güney ve Doğu Anadolu’da o zaman gerçekleşmiş en bilinçli hareketlenmelerden biri sayılmaktadır. Annesi tarafından büyütülen ve zeybek olma hayalleri ile büyüyen Yörük Ali Efe kendisine Atçalı Kel Mehmet Efe’yi örnek almıştır.

Kurtuluş Savaşı tarihinde önemli olayların başındaki en önemli isimlerden biri olan Yörük Ali Efe, gösterişli olmayan bir fiziksel yapıya sahipti. Boyu yaklaşık 1.70 olmakla birlikte ayakkabı numarası 39 ile 40 arasındadır. Adına türküler söylenmiş olan efe aynı zamanda mütevazi kişiliği ile de bilinirdi. Ayrıca o dönemde kendisinden övgü ile bahsedildiğinde utangaç tavırları ve sürekli olarak dile getirdiği vatan sevgisi dikkatleri çekmekte idi. Aydın Yenipazar’da heykeli bulunmaktadır.

Yörük Ali Efe’nin Hayatı

Yörük Ali Efe’nin Hayatı

1895 yılında doğan Yörük Ali Efe genç yaşına rağmen Aydın Nazilli bölgesinde efelik görevi yapmıştır. Efelerin Efesi ve Dokuz Dağın Efesi gibi unvanlara sahiptir. Yörüklerin Sarı Tekeli aşiretine bağlı olmalarından dolayı Yörük lakabını almışlardır. Henüz üç yaşındayken babasını kaybetmesinin ardından 4 yaşındayken annesi başkasıyla evlenmiştir.

Babasının mezarına sıkça ziyarete gitmeyi ihmal etmeyen Ali Efe, okuyamamış olması konusunda babasının mezarı başında serzenişlerde bulunmuştur. 14 yaşındayken bir Yörük kızıyla evlenir ve Abdi ismini verdiği bir evladı olur. Kısa süren ilk evliliği sonrasında ikinci evliliğini de Feride Molla Hanım ile gerçekleştirmiştir. Bu evliliğinden de 8 çocuğu olmuştur.

Yörük Ali Efe’nin Vefatı

Yörük Ali Efe’nin Vefatı

Efelerin Efesi lakabının en çok layık görüldüğü zeybeklerden biri olan Yörük Ali Efe ağır bir araba kazası sonucunda hayatını kaybetmiştir. 1951 yılında gerçekleşen araba kazası sonrasında oldukça ağır yaralanmış olan Ali Efe, Bursa’da tedavi edildiği sırada vefat etmiştir. Yenipazar’daki evinin bahçesine defnedilmiş olan son efenin evi 2001 yılında Kültür Bakanlığı tarafından müzeye dönüştürülmüştür.

Yörük Ali Efe Hakkında Yazılanlar

Yörük Ali Efe Hakkında Yazılanlar

Destansı bir hayat ile Türk tarihindeki önemli isimlerden biri olan Yörük Ali Efe yaşadığı süre boyunca efelik ettiği halkın geleceği için elinden geleni yapmıştır. Yazılı ya da basılmış Ali Efe’ye dair tarihten gelen herhangi bir eser olmasa da günümüzde bu önemli kişiliğe yönelik kitap çalışmaları bulunmaktadır. Bu çalışmalardan biri olan Milli Mücadele Aydın isimli kitap Aydın Belediyesi tarafından hazırlanmış bir kitap serisidir.

Milli Mücadele’de Aydın Sancağı ve Yörük Ali Efe isimli sekizinci eserden önce yedi adet daha eser bulunmaktadır. Yörük Ali Efe’nin hayatının anlatıldığı kitaplarda Kurtuluş Savaşı ve Aydın’ın düşman işgalinden kurtuluşu gibi önemli noktalar bulunmaktadır. 30 Kasım 2017 tarihinde ise Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından, Dalama Yörük Ali Efe Köprüsü açılmıştır.

Türk Tarihinde Yörük Ali Efe’nin Önemi

Türk Tarihinde Yörük Ali Efe’nin Önemi

Türk Tarihinin en son zeybeklerinden olmasının yanı sıra kahramanlıkları ile de önemli bir yerde bulunan Yörük Ali Efe, Kurtuluş Savaşı döneminde Aydın ilini düşman kuşatmalarından kurtarmış bir isimdir. Uzun yıllar dağlarda ezilen halkın yanında yer almış olan Ali Efe, 1916 yılında Osmanlı Ordusu’na katılmıştır.

[renkbox baslik="Mithat Paşa Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/mithat-pasa-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/10/mithat-pasa-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="gri" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Kafkas Cephesi’nde Ruslarla karşılaşmış ve Sarıkamış olayından sonra doğduğu topraklara geri dönmüştür. 1919 yılında ise Yunan ordusunun İzmir'in işgaline karşılık birçok zeybek ile birlikte güçlü bir direniş gerçekleştirmişlerdir. Bu sırada düzenlenen Malkaç baskını sayesinde Kurtuluş Savaşı dönemindeki ilk galibiyetlerden biri kazanılmıştır.

Yörük Ali Efe Türküsü

Yörük Ali Efe Türküsü

Ege’nin en önemli değerlerinden ve önem verdiği son zeybeklerden biri olan Yörük Ali Efe adına türküler bestelenmiş bir kişiliktir. Efelerin Efesi olarak her satırda vurgulanan Yörük Ali muazzam kişiliği ve Kurtuluş Savaşı'na olan katkıları ile Türk Tarihi için unutulmaması gereken kişilerde biridir. Tolga Çandar tarafından seslendirilmiş olan türkü Milli Mücadele kahramanlarından biri için yazılmış olan dörtlüklere hayat vermektedir. Bu sebeple Ege türküleri arasında en çok sevilen eserlerden biri niteliğindedir.

Yörük Ali Efe, efeler diyarının en cesaretlisi, savaşların baş kahramanıdır. Onun adına nice hikayeler yazılmış, birçok savaşta ülkemiz için savaşmıştır. Efeler kendisini örnek almaya devam etmektedirler.
Siz Yörük Ali Efe hakkında ne düşünüyorsunuz?
Zeybek oyunu ile ilgilendiniz mi? Tavsiye eder misiniz?
Sizce Efe olmak beraberinde nasıl davranmayı gerektirir?
Yörük Efe Ali ülkemizi savaşlarda baş safhalarda temsil etmiştir. Kendisine anılırken gereken ilgi veriliyor mu?Okur Yorumları
  1. Türk Tarihinin en son zeybeklerindenbir tanesi. Hayatını hep merak ediyordum. Bilgiler için teşekkürler.

  2. Tarihimiz böyle efeler ve kahramanlarla dolu, bizlere tanıttığınız için size çok teşekkür ederim.