Zakkum Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Zıkkım ağacı ve Ağu ağacı olarak da anılan zakkumun Latince ismi Nerium oleander'dır. Ülkemizde Akdeniz, Marmara ve Ege gibi kıyı bölgelerinde yetişmektedir. Çok hızlı büyüme özelliği gösteren zakkum ağaçlarının boyu, 5 metreye kadar uzamaktadır. Kuran-ı Kerim'de adı geçen ve cehennemde günahkarların yiyecekleri olarak bilinen zakkum ağacı hakkında merak ettiklerinizi yazımızda okuyabilirsiniz.

Görsel anlamda her yıl ihtişamlı kalabilmeyi başarabilen ve her zaman yeşil olmaları ile bilinen zakkum ağacı, Akdeniz, Marmara ve Ege bölgelerinde yetişmektedir. Kıyı bölgelerinde kendiliğinden yetişme özelliğinde olan zakkum, sıcak ve kuru iklimlerde yetişme özelliği sergilemektedir.

Çalı bitkileri arasında yer alan ve Mayıs aylarında çiçek açmaya başlayıp, Ekim ayına kadar çiçekleri ile birlikte görsel bir zenginlik oluşturan bitkilerdir.

Bir dal üzerinde birkaç tane olmak üzere açan, şekli huni ve çanağı andıran zakkum çiçeği rengi ve kokusu ile oldukça hoştur. Zakkumlar genellikle orta ya da hızlı büyüme özelliği gösterir. Diğer yandan doğal olarak tüm toprak yapılarında büyüyebilirler. Sahil kesimlerinde sıkça rastlanılan zakkum, rüzgara ve kire karşı dayanıklı bir türdür.

Zakkum Nedir?

Zakkum Nedir?Faydaları kadar güzelliği ile de bilinen zakkum, Marmara, Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetişmeye meyilli bir bitkidir. Zakkum ağacının boyu yaklaşık beş metre kadar uzayabilir. Çiçekleri pembe renkte olan bu ağacın meyveleri ise kapsül şeklinde olup zehirli bir yapıya sahiptir. Halk arasındaki “zehir zıkkım” gibi tabirler de buradan gelmektedir. Kış aylarında yapraklarını dökmeyip, uzun süre yeşil yapraklı kalabilirler. Soğuk hava şartlarına karşı dayanıklı olsa da, verimli bir zakkum ağacı için, gölge ve kuru yerler gerekir. Zakkum çiçeğinin ağaç üzerindeki yoğunluğunu artırmak için belirli aralıklarla dal uçlarından budama yapılması gerekir. Zakkum, zehirli bir bitki olmasından dolayı, dalı ve çiçeğini kullanırken son derece dikkatli olmak gerekir.

Zakkumun Çeşitleri Nelerdir?

Zakkum Çeşitleri Nelerdir?Zakkum bitkisi, genel özellikleri ile şık bir bitki özelliğinde olsa da, zehirli olması diğer süs bitkilerinden ayrılmasına neden olmaktadır. Farklı çiçek renkleri bulunan zakkumun en sık rastlanan türü pembe çiçekli olanlardır. Çiçek ve yapraklarının yanı sıra, bakla biçiminde meyve de veren zakkum, zehirli kısımları kullanılmaya çalışıldığında zehir saçan bir bitkidir. Büyük beyaz çiçekleri olan zakkum çiçeği ve kırmızı katmerli çiçek çeşitleri zakkumun en önemli çeşitleri arasındadır. Zakkum çeşitlerinin herhangi birini süs bitkisi olarak yetiştirmek için, yaz aylarında alınan zakkum filizini suda bir müddet bekletip filizlendirerek yetiştirilmesi mümkündür.

Zakkumun Özellikleri Nelerdir?

Zakkumun Özellikleri Nelerdir?Zakkum görsel açıdan son derece güzel ve alımlı bir bitki olsa da zehirli olması, zakkumun evlerde yetiştirilmesi için cesaret gerektirmesine neden oluyor. Sulak alanlarda yetiştiğinde boyları 5 metreye kadar uzayabilen ve arada budandığında daha da verimli büyüyen bir cinstir. Ayrıca toprak bakımından seçici bir bitki olmaması, zakkumun her yerde yetişmeye elverişli olmasına sebep olmaktadır. Kışın eksilere düşen soğuklara karşı bile dirençli olması, zakkumun her mevsim korunaklı bir şekilde yetiştirilmesini sağlamaktadır. Güneşli havaları çok seven ve verimli yetişmek için toprakta gübre istemeyen bir bitkidir. Ancak zakkum saksıda yetiştirilecekse toprağa bir miktar koyun gübresi karıştırmakta fayda vardır.

Zakkumun Faydaları Nelerdir?

Zakkumun Faydaları Nelerdir?Dalları ve çiçekleri ile zehirli bir bitki olması, zakkumdan fayda görülmeyeceği anlamına gelmemelidir. Doktor önerisi ve kontrolü dahilinde kullanıldığında sağlık için son derece faydaları mevcuttur. Öncelikle kalbi kuvvetlendirici etkisinin yanı sıra, cilt hastalıklarına karşı dışarıdan sürüldüğünde oldukça faydalı bir bitkidir. İdrar söktürücü özelliği ve kalp rahatsızlıklarını tedavi edici özelliği başlıca yararları arasındadır. Ayrıca zakkum üzerine yapılan araştırmalarda kansere dahi etkili olduğu saptanmıştır. Özellikle deri kanseri olan hastalar için zakkum özünden elde edilen doğal ilaçların kullanılması önerilmektedir. Zakkumun sağlık için kullanım şekli kurutulduktan sonra olmalıdır. Azar azar kaynatılarak kullanılması önerilen zakkum bitkisi, ciltteki hastalıklar için haricen kullanılırken, zeytinyağı ile karıştırılarak da kullanımı uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Kuran-ı Kerim’de Zakkum

Kuran-ı Kerim'de ZakkumTürkçede acı ve zehir anlamına gelen zakkum, İslam dinine göre cehennemde olduğuna inanılan, öldürücü bir ağaçtır. Zakkum ağacı hakkındaki bu tür rivayetler aslında söylem olmaktan öte ispatı olan bilgilerdir. Çünkü Kuran-ı Kerim’de birkaç sure ve ayette zakkum kelimesi net bir şekilde geçmiştir. Bu ayetlerden bazılarını sizlerle paylaşmadan geçmeyelim;

“Şüphesiz zakkum ağacı günahkarların cehennemdeki yiyecekleridir. Zakkum ağacı erimiş maden gibidir. İnsanların karnında tıpkı sıcak suyun kaynaması gibi kaynar” (Ed-Duhan, 44/43-46)

“İkram olarak bu mu daha hayırlıdır? Yoksa, zakkum ağacı mı? Şüphesiz biz onu, zalimler için bir bela kıldık. O, cehennemin dibinden çıkan bir ağaçtır. Onun tomurcukları şeytanların başları gibidir. Cehennemlikler bunlardan yerler ve karınlarını bunlarla doyururlar. Sonra onlara, zakkum ağacının üzerine içecekleri, kaynar su karıştırılmış içkiler verilir” (es-Saffat, 37, 62-67)

“Sonra siz, ey doğru yoldan sapan ve hakkı yalanlayanlar! Siz, cehennemde mutlaka zakkum ağacından yiyeceksiniz. Karınlarınızı onunla dolduracaksınız. Üzerine de susuz devenin içişi gibi kaynar su içeceksiniz” (el-Vakıa, 56/51-55).

Bunlardan başka; “Cehennem zakkumundan bir damla yeryüzüne damlatılmış olsa, insanların hayatını zehir ederdi” (el-Müsned, Kahire 1313, I, 301) cümlesi de zakkum ağacının ne denli zehirli olduğunu biz Müslümanlara açıklar niteliktedir.

Okur Yorumları

1 Yorum
  1. gerçekten zakkum ağacı günahkàrların yemeğidir. O, erimiş bakır gibi karınlarda kayar sıcak suyun kaynaması gibidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler