Açelya Çiçeği Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Genellikle kırmızı ve pembe renklerde olan açelya çiçekleri direkt güneş ışığını sevmezler. Yetiştirilmesi büyük özen isteyen açelya çiçekleri bulundukları her ortamda harika bir görünüm sergilemektedir. Fundagiller familyasından olan açelya çiçeklerinin anavatanı, Kuzey Amerika ve Asya ülkeleridir. Humuslu toprakları seven açelya çiçeği, Belçika'nın ulusal çiçeği olarak kabul edilmiştir.

Diğer çiçeklerden farklı renk tonu ile dikkat çeken açelya çiçeği, aynı zamanda kokusuz bir çiçek olması ile de oldukça ilginç bir özelliğe sahiptir. Ormangülü (Rhododendron) cinsinden olan ve Fundagiller ailesine mensup açelya çiçeği, birçok yörede benzer isimlerle nitelenmektedir. Genellikle pembe renginde görülen açelya çiçeklerinin farklı renkleri de mevcuttur. Görsel bakımdan birçok kişinin göz zevkine hitap eden çiçekler olduğu için bahçelerde olduğu kadar ev içlerinde de yetiştirilmektedir.

Ana vatanı Kuzey Amerika ve Asya olan bu gösterişli çiçeği ormanlık arazilerde ve akarsu kıyılarında görmek mümkündür. Gölgelik bölgeleri seven bir çiçek olarak evlerde yetiştirirken çok fazla güneş göstermemeye dikkat etmek gerekir.

Kediotu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Bahar ve yaz mevsimlerinin çiçeği olan açelya çiçeğinin birçok göz alıcı rengini bu mevsimlerde görmek olasıdır. Açelya çiçeği genel olarak humuslu toprak yapısında verimli bir şekilde gelişen bir çiçek türüdür.

Açelya Çiçeği Nedir?

Açelya Çiçeği Nedir?Kırmızı ve pembe gibi birçok rengi ile görsel olarak göze hitap eden açelya çiçeği, uzun süre muhafaza ettiği çiçekleri ile ev ve iş yerlerinde tercih edilebilecek en şık alternatiflerden biridir. Sıcaklık olarak soğuk ve sıcak arasında bir sıcaklık tercih eden açelya çiçeği için ortam derecesinin yaklaşık 15 derece olması yeterlidir. Sulama sırasında toprağın haricinde açelya çiçeğinin gövdesi ve yapraklarının da sulanmasına özen gösterilmelidir. Köklerinde oluşan açelya çiçeği dallarının ayrılması ile çoğaltılması gerçekleştirilebilir. Oluşan yeni açelya filizlerini başka bir saksıya dikerek çoğaltmak hem keyifli hem de kolay bir işlemdir.

Benzer Bilgi: Orkide Nedir?

Avrupa ülkelerinde süs bitkisi olarak yaygın bir şekilde yetiştirilen açelya çiçeği, aynı şekilde Türkiye’nin birçok bölgesinde de yetişmesi mümkün olan bir süs bitkisidir. Açalya olarak da isimlendirilmiş olan bu çiçek, kış aylarında çiçek yapraklarını dökme özelliğine sahiptir. Yılın Aralık ayında çiçeklenmeye başlayan açelya çiçeği, uygun şartlar sağlandığı takdirde uzun yıllar gösterişli ve sağlıklı bir şekilde kalmaya devam eder. Bunun için sulama başta olmak üzere yetiştirildiği yerin açelya çiçeği için uygun olması gibi detaylara dikkat edilmelidir. Ayrıca Japonlar bu çiçeğe fazlaca ilgi gösterdiğinden gizli yöntemlerle farklı bir açelya türü yetiştirmektedirler. Hollanda ve Hintliler tarafından da geliştirilmiş olan açelya çiçeği, Belçika’nın ulusal çiçeği olarak benimsenmiştir.

Açelya Çiçeğinin Çeşitleri Nelerdir?

Açelya Çiçeğinin Çeşitleri Nelerdir?Yetiştiği bölgelerde en çok pembe ve sarı renkleri görülen açelya çiçeği, genel olarak bakımı oldukça zor olan bir çiçektir. Açelya bakımı için fazlasıyla çaba sarf etmek sonucunda göz alıcı birer süs bitkisi elde edilebilir. Kokusuz olmaları ile bilinen açelya çiçeği Karadeniz Bölgesi'nde yetişen bir bitki olsa da, Kuzey Amerika bu çiçeği farklı türlerini çeşitli yöntemlerle geliştirerek çeşitlenmesini sağlamıştır. Rhododendron ailesine mensup olan açelya çiçeğinin türleri şunlardır: Rhododendron alabamense, Rhododendron arborescens, Rhododendron atlanticum, Rhododendron austrinum, Rhododendron calendulaceum, Rhododendron canescens, Rhododendron cumberlandense, Rhododendron flammeum, Rhododendron molle, Rhododendron occidentale, Rhododendron periclymenoides

Açelya Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Açelya Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?Açelya çiçeği yetiştirmek isteyenlerin bilmeleri gereken en önemli şey, bu çiçeğin serin ve gölge ortamlardan hoşlandıklarıdır. Diğer yandan aydınlık ortamlardan hoşlansa da direkt olarak açelya çiçeğinin güneş ışığına maruz kalması uygun olmayabilir. Açelya çiçeğinin gelişme sürecine girmesiyle birlikte gübreleme ile gelişiminin desteklenmesi fayda sağlar. Suyu seven bir yapıya sahip olan açelya çiçeğini bilhassa yaz aylarında düzenli olarak sulamaya özen göstermek gerekir. Kışın ise nemli ortamda bulundurulması yeterli gelecek olan açelya çiçeğinin nemli bir ortamda bulunması kafidir. Açelya çiçeği bakımı fazlasıyla emek isteyen bir çiçek olmasından dolayı evlerde yaygın bir şekilde görmek mümkün değildir. Bu çiçeği evlerinde misafir etmek isteyenler ise gerçekten çiçekleri seven, onlarla vakit geçirmekten hoşlanan ve yorulmayan kişilerdir. Ancak çiçek merakı olanlar için vazgeçilmez bir çiçek olarak, kokusu ile olmasa da görüntüsü ile cezbeden özelliklere sahiptir.

Okur Yorumları

2 yorum
  1. Bahar ve yaz mevsimlerinin çiçeği olan açelya çiçeğinin birçok göz alıcı rengini bu mevsimlerde görmek çok güzel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir