Açelya Çiçeği Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Açelya Çiçeği Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Genellikle kırmızı ve pembe renklerde olan açelya çiçekleri direkt güneş ışığını sevmezler. Fundagiller familyasındandır, humuslu toprakları sever ve Belçika’nın ulusal çiçeği olarak kabul edilmektedir.

Yasemin Saygın

Diğer çiçeklerden farklı renk tonu ile dikkat çeken açelya çiçeği, aynı zamanda kokusuz bir çiçek olması ile de oldukça ilginç bir özelliğe sahiptir. Ormangülü (Rhododendron) cinsinden olan ve Fundagiller ailesine mensup açelya çiçeği, birçok yörede benzer isimlerle nitelenmektedir. Genellikle pembe renginde görülen açelya çiçeklerinin farklı renkleri de mevcuttur.

Görsel bakımdan birçok kişinin göz zevkine hitap eden çiçekler olduğu için bahçelerde olduğu kadar ev içlerinde de yetiştirilmektedir. Anavatanı Kuzey Amerika ve Asya olan bu gösterişli çiçeği ormanlık arazilerde ve akarsu kıyılarında görmek mümkündür.

[renkbox baslik="Kediotu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/kediotu-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2019/02/kediotu-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-yan-etkileri-nelerdir.jpg" renk="pembe" yenisekme="evet"][/renkbox]

Gölgelik bölgeleri seven bir çiçek olarak evlerde yetiştirirken çok fazla güneş göstermemeye dikkat etmek gerekir. Bahar ve yaz mevsimlerinin çiçeği olan açelya çiçeğinin birçok göz alıcı rengini bu mevsimlerde görmek olasıdır. Açelya çiçeği genel olarak humuslu toprak yapısında verimli bir şekilde gelişen bir çiçek türüdür.

Açelya Çiçeği Nedir?

Açelya Çiçeği Nedir?Kırmızı ve pembe gibi birçok rengi ile görsel olarak göze hitap eden açelya çiçeği, uzun süre muhafaza ettiği çiçekleri ile ev ve iş yerlerinde tercih edilebilecek en şık alternatiflerden biridir. Sıcaklık olarak soğuk ve sıcak arasında bir sıcaklık tercih eden açelya çiçeği için ortam derecesinin yaklaşık 15 derece olması yeterlidir.

Sulama sırasında toprağın haricinde açelya çiçeğinin gövdesi ve yapraklarının da sulanmasına özen gösterilmelidir. Köklerinde oluşan açelya çiçeği dallarının ayrılması ile çoğaltılması gerçekleştirilebilir. Oluşan yeni açelya filizlerini başka bir saksıya dikerek çoğaltmak hem keyifli hem de kolay bir işlemdir.

Avrupa ülkelerinde süs bitkisi olarak yaygın bir şekilde yetiştirilen açelya çiçeği, aynı şekilde Türkiye’nin birçok bölgesinde de yetişmesi mümkün olan bir süs bitkisidir. Açalya olarak da isimlendirilmiş olan bu çiçek, kış aylarında çiçek yapraklarını dökme özelliğine sahiptir.

Yılın Aralık ayında çiçeklenmeye başlayan açelya çiçeği, uygun şartlar sağlandığı takdirde uzun yıllar gösterişli ve sağlıklı bir şekilde kalmaya devam eder. Bunun için sulama başta olmak üzere yetiştirildiği yerin açelya çiçeği için uygun olması gibi detaylara dikkat edilmelidir.

Ayrıca Japonlar bu çiçeğe fazlaca ilgi gösterdiğinden gizli yöntemlerle farklı bir açelya türü yetiştirmektedirler. Hollanda ve Hintliler tarafından da geliştirilmiş olan açelya çiçeği, Belçika’nın ulusal çiçeği olarak benimsenmiştir.

Açelya Çiçeğinin Çeşitleri Nelerdir?

Açelya Çiçeğinin Çeşitleri Nelerdir?Yetiştiği bölgelerde en çok pembe ve sarı renkleri görülen açelya çiçeği, genel olarak bakımı oldukça zor olan bir çiçektir. Açelya bakımı için fazlasıyla çaba sarf etmek sonucunda göz alıcı birer süs bitkisi elde edilebilir. Kokusuz olmaları ile bilinen açelya çiçeği Karadeniz Bölgesi'nde yetişen bir bitki olsa da, Kuzey Amerika bu çiçeği farklı türlerini çeşitli yöntemlerle geliştirerek çeşitlenmesini sağlamıştır. Rhododendron ailesine mensup olan açelya çiçeğinin türleri şunlardır:

 • Rhododendron alabamense
 • Rhododendron arborescens
 • Rhododendron atlanticum
 • Rhododendron austrinum
 • Rhododendron calendulaceum
 • Rhododendron canescens
 • Rhododendron cumberlandense
 • Rhododendron flammeum
 • Rhododendron molle
 • Rhododendron occidentale
 • Rhododendron periclymenoides.

Açelya Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Açelya Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?Açelya çiçeği yetiştirmek isteyenlerin bilmeleri gereken en önemli şey, bu çiçeğin serin ve gölge ortamlardan hoşlandıklarıdır. Diğer yandan aydınlık ortamlardan hoşlansa da direkt olarak açelya çiçeğinin güneş ışığına maruz kalması uygun olmayabilir.

Açelya çiçeğinin gelişme sürecine girmesiyle birlikte gübreleme ile gelişiminin desteklenmesi fayda sağlar.

Suyu seven bir yapıya sahip olan açelya çiçeğini bilhassa yaz aylarında düzenli olarak sulamaya özen göstermek gerekir. Kışın ise nemli ortamda bulundurulması yeterli gelecek olan açelya çiçeğinin nemli bir ortamda bulunması kafidir.

Açelya çiçeği bakımı fazlasıyla emek isteyen bir çiçek olmasından dolayı evlerde yaygın bir şekilde görmek mümkün değildir. Bu çiçeği evlerinde misafir etmek isteyenler ise gerçekten çiçekleri seven, onlarla vakit geçirmekten hoşlanan ve yorulmayan kişilerdir.

Ancak çiçek merakı olanlar için vazgeçilmez bir çiçek olarak, kokusu ile olmasa da görüntüsü ile cezbeden özelliklere sahiptir.

Açelya Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Yukarıda genel olarak özelliklerini anlatırken, çiçeğin nasıl yetiştirildiği ve bakımına da değinmiş olduk. Yazımızın bu bölümünde ise çok daha ayrıntılı bir şekilde bilgilendirmede bulunmaya çalışacağız. Açelya çiçeğinin bakımı hakkında bilinmesi gereken detaylar şunlardır;

 • Doğrudan güneş ışığını sevmezler. Dolaylı olarak veya yarı gölge alanlarda bulundurulmalıdır.
 • Ortam sıcaklığının ılıman olması gerekmektedir. Ne çok sıcak ne de çok soğuk ortamda sağlıklı bir şekilde yetişemez.
 • Hava akımlarından olumsuz olarak etkilenen çiçek aşırı rüzgardan korunmalıdır.
 • Yaz aylarında haftada en az iki defa, kışın ise en az bir defa sulanmalıdır. Ancak sulama sıklığı bulunduğu iklim koşullarına göre değişkenlik gösterebilir.
 • Suyun toprağın her tarafına ulaşacak şekilde sulama yapılması gerekmektedir.
 • Sulama yaparken, kullanılan kabın aynı olmasına ve her defasında eşit miktarda su verilmesine özen gösterilmelidir.
 • Kış aylarında musluktan alınan su kullanılacaksa, biraz bekletilerek oda sıcaklığında olması sağlanmalıdır.
 • Dar gelen saksılar bitkinin gelişmesini engelleyen en önemli sorundur. Bu nedenle özellikle bahar aylarında küçük gelen saksılar daha büyüklerle değiştirilerek, çiçeğin daha sağlıklı bir şekilde büyümesi sağlanmalıdır.
 • Çoğaltma işleminde genellikle köklerden ayırma metodu kullanılır. Bitkinin köklerine zarar vermeden ayrılıp, başka bir saksıya ekilerek çoğaltma işlemi çok kolay bir şekilde yapılabilir. Bu yöntem hem basit hem de çok fazla emek gerektirmemektedir.

Açelya Çayının Faydaları Nelerdir?

Güzel ve büyüleyici bir çiçek olan açelya, aynı zamanda sağladığı faydalar bakımından da bitki dünyasında önemli bir yere sahiptir. Çiçeği ezilip macun yapılarak da kullanılabilen çiçek, daha çok çay şeklinde tüketilmektedir.

[renkbox baslik="Begonya Çiçeği Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/begonya-cicegi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/08/begonya-cicegi-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="turuncumavi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Biz şimdi en bilinen faydalarına değineceğiz. Fakat öncelikle düzenli ilaç kullananların, kronik bir rahatsızlığı olanların ve alerjik sorunu olan kişilerin dikkatle kullanmasını önermek isteriz. Hatta bir doktora danışarak tüketmeniz yapılabilecek en doğru davranış olacaktır. Açelya çayının faydalarından bazıları şunlardır;

 • Gastrite iyi gelir. Gastrit mide mukozasının bakteriler nedeniyle iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Buna kötü beslenme, aşırı sıcak veya soğuk içecekler sebep olabilir.
 • Yine aynı şekilde mide ağrılarını, spazmını ve hazımsızlığı giderir.
 • Ülser benzeri durumlarda ortaya çıkan şikayetleri azaltır.
 • Basur sebebiyle oluşan kanamaları önler.
 • Dişeti hastalıklarına iyi gelir. Özellikle iltihap oluşumunu geçirir. Bunun için oda sıcaklığında bekletilmiş çayı ile ağzınızı gargara yapmanız yeterli olacaktır. Bu işlemi düzenli olarak yaptığınızda ise dişetlerinizin oldukça sağlıklı bir yapıya ulaştığını gözlemleyebilirsiniz.
 • Egzama gibi deri hastalıklarını geçirir. Bu soruna çözüm bulmak için kaynatılan çay bir poşet içerisinde egzama veya varsa benzer yaraların üzerine konulmalıdır. Bir süre bekletildikten sonra geri alınmalı ve bu işlem günde birkaç defa olmak üzere yara azalana kadar yapılmalıdır.
Açelya, bir bitki olmasının yanında en çok tercih edilen kız bebek isimlerinden biridir. Çok fazla renk çeşitliliğine sahiptir ve çok güzel bir görünüme sahiptir.
Açelya çiçeğinin anlamını biliyor musunuz?
Bu çiçeğin ayırt edici özelliklerini sayar mısınız?
Daha önce açelya yetiştirdiniz mi? Okurlarımızla paylaşmak istediğiniz bir püf nokta var mı?Okur Yorumları
 1. Bahar ve yaz mevsimlerinin çiçeği olan açelya çiçeğinin birçok göz alıcı rengini bu mevsimlerde görmek çok güzel.