Defne Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Defne Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Akdeniz ikliminin en popüler ağaçlarından biri olan defne, genellikle sağladığı hoş koku ve yemeklere kattığı aroma ile bilinir. Defnegiller ailesinden olan bu ağacın kullanım alanı oldukça geniştir. Yemeklerde kullanıldığı kadar, alternatif tıpta da tercih edilen defne ağacı nedir diye merak ediyorsanız, yazımızı okumalısınız.

Yasemin Saygın

Akdeniz kıyılarında yetişebilen ve her daim yeşil yapraklı kalabilen defne, hoş kokulu bir ağaç olması nedeniyle birçok alanda kullanılmaktadır. Boyu yaklaşık 18 metreye kadar uzamaktadır. Parlak renkli yaprakları ile birçok yemeğe lezzet vermesi amacıyla kullanılır. Akdeniz bölgesi dışında yetişen birçok defne ağacı zehirli olma özelliğine sahiptir. Defne ağacının meyvesi zeytine benzeyen yönü ile dikkat çekmektedir.

Geçmiş yıllarda bulunan defne ağacı ormanları, olumsuz iklim şartları nedeniyle giderek azalmaktadır. Ülkemiz başta olmak üzere; Fas, İspanya ve Suriye gibi ülkelerde de defne ağaçlarına rastlamak mümkündür. Yemek süslemelerinde ve hoş koku vermesi amacıyla sıkça defne yapraklarından faydalanılmaktadır.

[renkbox baslik="Meşe Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/mese-agaci-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/12/mese-agaci-nedir-ozellikleri-ve-faydalari-nelerdir.jpg" renk="sari" yenisekme="evet"][/renkbox]

Ayrıca sağlığa olan faydaları nedeniyle de sofralardan eksik edilmemesi gereken bir üründür. Kullanım alanı sanılanın aksine oldukça geniş olan defne ağacı, kozmetikten sağlık alanına kadar birçok konuda insanların yararına kullanılmaktadır.

Defne Ağacı Nedir?

Çok eski yıllarda faydaları keşfedilmiş ağaçlardan biri olan defne ağacı (Laurus nobilis), günümüzde hoş kokulu yaprakları ile yemekleri daha lezzetli hale gelmektedir. Her mevsim yeşil yapraklı kalması ile bilinen bu ağacın yaprakları yeşil ve kalın özelliklere sahiptir, 6-12 cm uzunluğunda olabilirler. Çiçekleri ise 1 cm kadar küçük, sarı veya yeşil renkte olur. Yaprakları direkt olarak yenmeyen defne yaprakları yemekler servis edilirken kullanılmakta ve yeme esnasında çıkarılmaktadır.

Defne yapraklarında bulunan hoş kokudan yararlanmanın pek çok yolu bulunmaktadır. En bilinen yöntemi yemeklerin üzerine konması olurken, defne yapraklarının hafif ateşte tütsülenmesi de ortama hoş kokusunun yayılmasını sağlar. Defne dünyada yılda yaklaşık 8 bin ton civarında üretilir. Bunun %80'i ise Türkiye'den sağlanır. Bu üretimden ise 8 milyon dolar gelir elde edildiği bilinmektedir.

Defne Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Sürekli yeşil kalabilen bir ağaç olması nedeniyle Akdeniz yöresinde dekoratif amaçlı yetiştirilen defne ağacı en çok yapraklarında bulunan hoş kokusu nedeniyle tercih edilmektedir. Hristiyanlık dinine inananlar için Hz. İsa’nın geri dönüşü defne ağacı ile temsil edilmektedir. Yabani defne ve Arap defnesi gibi türleri bulunmakta ancak Akdeniz iklimi dışında yetişen bu türler zehirli olmaları ile bilinir.

Yetiştikleri iklimin özelliklerine göre boyları da değişkenlik göstermektedir. Amerika Kaliforniya şehrinin Akdeniz iklimi ile benzer özellikte olması nedeniyle burada kendiliğinden yetişen defne ağaçları görmek mümkündür. Öjenol adı verilen doğal bir esansiyel yağ ağaç yapraklarının hoş kokulu olmasını sağlamaktadır.

Defne Ağacının Kullanım Alanları Nelerdir?

Defne ağacının var olan faydalarını üst düzeyde görebilmek için günümüzde pek çok kullanım alanı keşfedilmiştir. Yemek alanında en çok defne yapraklarının direkt olarak kullanılması bilinirken, kozmetik alanında defne yağı ve defne sabunu gibi pek çok ürüne rastlamak mümkündür. Diğer yandan parfüm ve esans yapımı sırasında da defne ağacının güzel kokulu yapraklarından faydalanılmaktadır. Defne ağacının faydalarına insanların ulaşması yağı ve sabunu gibi alternatif ürünlerle kullanım olanakları daha yüksektir. Romatizma rahatsızlığı olanların şikayetlerini azaltıcı defne yağı ve cildi güzelleştirici olumlu etkisi ile defne sabununu aktar ve doğal ürün satan yerlerde bulmak mümkündür.

Defne Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Defne ağacının faydalarını etkin bir şekilde görebilmek için en ideal kullanım şekli yapraklarından çay demlenip içilmesidir. Kokusu ve faydalarının suya geçmesi için birkaç adet defne yaprağı yeterlidir. Bu faydalı bitkiyi satın almak için güvenilir yerlerin tercih edilmesi önemlidir. Aksi halde yarar yerine zarar görmek olasıdır.

Hazırlanışı sırasında yaprakları su ile kaynatmak yerine, kaynar su içinde demlenmesini sağlamak daha da faydalı olan tariftir. Günde iki fincanı geçmeyecek şekilde defne yaprağı çayı içilmesi sağlığın yanı sıra kilo vermeyi de kolaylaştırır. Vücuttaki fazla su ve ödemin atılmasındaki olumlu etkisi nedeniyle yapılan diyetlere ek olarak defne çayı içilmesi motive olmaya ve hafiflemeye yardımcı olur.

Defne Ağacının Faydaları Nelerdir?

Vücuda birçok açıdan fayda sağlayan defne ağacı, yaprakları vasıtası ile doğal yoldan şifa dağıtıcı özelliğe sahiptir. Sindirim sistemini rahatlatıcı etkisi nedeniyle sıkça önerilmektedir. Bayanların karşılaştıkları adet sancısı gibi şikayetler için defne yaprağı kaynatılarak hazırlanan suya bir süre oturulduğunda rahatlatıcı etkiye sahiptir. Rahat bir uyku uyuyabilmek için birkaç yaprağını kaynatarak içilmesi gerekir.

Yüksek ateşi düşürmede etkili olmasının yanında sinirsel acı ve ağrıların azalmasına yardımcı olur. Defne ağacında yetişen meyveleri tüketmek romatizma ağrılarının dinmesinde ve idrar söktürmede oldukça etkilidir. Kuru bakliyatın kurtlanmasını önlemek için kavanozların içlerine birkaç defne yaprağı konması önerilirken, böcek ve sinek ısırıklarına karşı da toz haline getirilmiş defne yapraklarından istifade edilir.

Defne Ağacının Yan Etkileri Nelerdir?

Sağlığa olan faydaları mutlak keşfedilmesi gereken defne ağacı, hoş koku yayan yaprakları ile ön planda olan bir ağaçtır. Faydalı olan türü Akdeniz kıyılarında yetişirken, bu bölge dışında yetişen defne ağacı türlerinin yan etkilerine karşı dikkatli olmak gerekir. Herhangi bir hastalık için kullanılması gerektiğinde uygulanan tarifin mutlaka işinin ehli kişilerden tavsiye edilmiş olmasına da dikkat edilmelidir.

[renkbox baslik="Ladin Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/ladin-agaci-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/01/ladin-agaci-nedir-ozellikleri-ve-faydalari-nelerdir.jpg" renk="mor" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Piyasada defne ağacı ve yapraklarından üretilmiş pek çok alternatif ürün bulunmaktadır. Özellikle bu tür ürünlerin amacına uygun kullanılması konusunda dikkatli olunmalıdır ve tavsiye edilen şekillerde kullanmaya özen gösterilmelidir. Ek olarak gebe ve emziren kadınlar tarafından tüketilmemesi önerilir.

Doğa öyle bir varlık ki tüm benliğiyle kendini insanların hizmetine sunmuş. Yeryüzündeki tüm bitkilerin neredeyse bir şifalı özelliği bulunuyor. Bunlardan biri de defne ağacı. Defne ağacından sabun, parfüm, çay, yağ, esans gibi birçok alanda fayda sağlayabiliyoruz. Defne sabunu en çok Akdeniz yöresinde kullanılmaktadır. Asıl kullanım alanına ise mutfaklarda rastlıyoruz. Özellikle balık yaparken defne yaprağını kullanmanızı öneririm. Örneğin fırında pişirdiğiniz balığın üzerine bir tane defne yaprağı koyun. Kattığı aromaya bayılacaksınız.
Daha önce hiç defne ağacı gördünüz mü? Spesifik özelliklerini anlatır mısınız?
Defne ağacı yetiştiriciliği hakkında bilinmesi gereken püf noktalar nelerdir?
Defne yaprağının kuru bakliyatların bitlenmesini önlediğini biliyor muydunuz?
Defneyi hangi alanlarda kullanıp, faydasını görüyorsunuz?Okur Yorumları
  1. Defne yaprağı çayı çok faydalı ara sıra tüketiyorum. Bilgiler için teşekkürler.

  2. Defne yaprağı yemeklerde çok iyi oluyor, balıkta, ette harika bir aroma veriyor.

  3. Eski yunan mitolojisinde bir tanrı tarafından oğlunun sevgilisi DAFNI adındaki güzel bir kız, ağaca dönüştürülmüş. Oğlu da bu DAFNİ ağacının dallarını başına sarmış. Eski resimlerde, heykellerde vardır. Hepsinin basında bu yapraklı dallar… DEFNE isminin bu DAFNİ adından geldiği soylenir