Akrepler Hakkında Bilgi; Akrep Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Hayvanlar aleminin örümceğimsi sınıfında yer alan akrebin bilinen 1753 türü vardır. Oldukça zehirli bir yapıya sahip, eklem bacaklı bir canlı olan akrebin vücudu kitin tabakası ile kaplıdır. Plaj gibi kumlu yerlerde kendini kamufle etme yetenekleri olduğundan, görünmeleri neredeyse imkansız hale gelir. Akrebin genel özellikleri ve bilimsel sınıflandırması bu yazıda anlatılmıştır.

Zararlı ve zehirli hayvanlardan bir tanesi olan akrep eklembacaklı familyasından bir hayvandır. Genel olarak sıcağı ve nemi seven hayvanın vücudunun tamamı sert bir tabaka ile koruma altındadır. Kırık kuyruk uçlarında zehir barındıran bir iğnesi vardır ve kendilerini tehlikede hissettikleri anda bu iğneyi korunma kalkanı olarak kullanırlar. Akrepler genel olarak sıcaklığın yüksek olduğu yerlerde ve daha çok deniz kıyılarında görülür. Özellikle sahillerde kum tarafından kamufle edildiklerinden görülmeleri imkânsızlaşabilir.

Çoğu akrep soktuğu anda öldürücü bir etki yaratırken, bir kısmı da felç edecek kadar zehri bünyenize enjekte eder. Akrep sokması oldukça tehlikeli bir durumdur.

Tavşanlar Hakkında Bilgi; Tavşan Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bu yüzden böyle bir durumla karşılaştığınız anda en kısa süre içerisinde bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerekir. Akrepler kendilerine yuva olarak yarıkları ya da ağaç kovuklarını seçerler.

Akrep Nedir?

Akrep Nedir?Akrep sıcağı ve nemi oldukça seven, zehirli iğnesi bulunan zararlı bir hayvandır. Zehrinin şiddeti rengine göre değişir. Koyu renkli akreplerin zehrinin daha fazla öldürücü olduğunu söylemek mümkündür. Toprak altlarında, ağaç kovuklarında, taş çatlaklarında kısaca her yerde karşınıza çıkabilecek olan akrepler genel olarak tek başlarına yaşarlar. Yalnızca soğuğun çok etkili olduğu ve karın yerde kalma süresinin uzun olduğu yerlerde yaşamayan akreplere dünyanın birçok yerinde rastlamak mümkündür. Akreplerin yaşadıkları yerlerin de zehrinin şiddetine etki ettiği söylenebilir.

Akreplerin Özellikleri Nelerdir?

Akreplerin Özellikleri Nelerdir?

 • Nemi ve aşırı sıcağı seven akrepler, eklembacaklı familyasının bir üyesidir.
 • Kendilerini korumak için kuyruklarında bulunan zehirli bir iğneleri vardır.
 • Akrepler zehirli hayvanlardır. Çoğu soktuğu anda bir su aygırını bile öldürebilecek kadar zehri bünyesinde barındırır.
 • Akrepler yalnız yaşar, yuvalarında toplu halde yaşayan akrep görmeniz neredeyse imkânsızdır.
 • Akrepler toprak altlarında dahi yaşayabilirler. Daha çok kaya diplerinde görülürler.
 • Yürürken kuyruğunu kaldıran ve düz yüzeylere tırmanamayan akrebin nemli bölgelerde yaşamasına rağmen ıslak ve kaygan zeminlerde çok fazla yürüyemediği görülür.
 • Güneşin olduğu öğle saatlerinde akreplere pek rastlanmaz. Çünkü güneş akreplerin derilerini kurutmaktadır. Akrepler daha çok geceleri avlanmak ve beslenmek için ortaya çıkarlar.
 • Gözlerini gecenin de etkisiyle gerektiği gibi kullanamayan akreplerin avlarını titreşimlerinden tanıdığı bilinmektedir.
 • Başlarının iki yanında bulunan kıskaçları ile avlarını tutup ağzına getiren akrepler kıskaçlarını elleri gibi kullanırlar. Bu kıskaçlar üzerinde duyu özelliği gören kıllar yer almaktadır.
 • Avını ağzının önüne getirdiğinde buradaki zehir çengeliyle öldürür ve yemeye başlar.

Akrep Sokmalarına Karşı Ne Yapılmalı?

Akrep Sokmalarına Karşı Ne Yapılmalı ?Akrep oldukça tehlikeli bir hayvandır. Kendini korumak için kuyruğunda bulunan zehirli iğnesini kullanır. Her yerde yaşama olanağı bulan akrebin yuvasını belirlemek oldukça zordur. Çünkü tek başına yaşar ve sizden gizlenebilecek kadar da hızlı hareket eder. Bu yüzden bir akrebi bulmak onlardan kurtulduğunuz anlamına gelmez. Akrepler yaşadıkları bölgelere göre büyüklük gösterirler. Eğer bir ormanlıkta ya da ekvatorda yaşamıyorsanız karşılaşacağınız akrepler çok da büyük olmayacaktır. Siz fark edene kadar sizi sokabilecek olan akrebin zehirli bir iğneye sahip olduğunu unutmamanız gerekir.

Herhangi bir akrep sokmasında ya da böyle bir şüphede hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Eğer böyle bir imkânınız yoksa yapabileceğiniz en doğru hareket size iğnesini batırdığı yerdeki pis kanı dışarı çıkarmak olacaktır ki bu oldukça zor bir iştir. Akreplerin küçüklüğü zehrinin öldürücü olmadığı ya da olmayacağı anlamına gelmemelidir. Akreplerin zehrinin belirlenmesinde farklı ölçütler vardır. Bazen minik bir akrebin bile oldukça öldürücü olduğu görülmüştür.

Akrebin Bilimsel Sınıflandırması

Akrebin Bilimsel SınıflandırmasıÜst Alem: Eukaryota (Ökaryotlar)
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Alt Alem: Eumetazoa (Gerçek Dokulular)
Şube: Arthropoda (Eklem Bacaklılar)
Alt Şube: Chelicerata (Keliserliler)
Sınıf: Arachnida (Örümceğimsiler)
Takım: Scorpiones
Familya: Scorpionidae

Okur Yorumları

4 yorum
 1. Çok bilgi veriyorsunuz benim burcum yengeç ve yengeçide okudum ama arkadaşımın burcu akrep o yüzden akrep’ede baktım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler