Anime Nedir? Türleri, Özellikleri ve Tarihçesi

Anime Nedir? Türleri, Özellikleri ve Tarihçesi

Konusu her şey olabilen, büyük küçük herkesin ilgisini çeken, kendine has özellikleri ve kuralları bulunan Japon çizim sanatına anime denir. Animeler genel olarak bilgisayarda çizilir ancak, elle çizmek de mümkündür. Animelerin askeri, dram, olağanüstü ve bilim kurgu gibi kategorileri vardır. Hem yetişkinler için hem çocuklar için olabilir. Çocuklara hitap eden animeler ise çizgi film olarak karşımıza çıkmaktadır.

Selim Ateş

Japonca kökenli bir kelime olan anime, çizgi filmlerin animasyon şeklinde yayınlanması şeklidir. Mangalara televizyonda ya da sinemaya yer vermek genellikle anime sanatına girmektedir. Animeler isteğe göre elle çizilebilen ya da bilgisayar teknolojileri kullanılarak çizilen çizgi film karakterleridir. Anime genel anlamda çizgi film kategorisine giren çizimler olsa da, yetişkinlerin çoğu da anime izlemekten keyif alır.

Bu nedenle animelerin her yaştan insana hitap ettiğini söylemek mümkündür. Çizgi dizi niteliğinde tasarlanan animelerin türleri drama, duygusal ya da fantastik konuları içerebilir. Çocuklara hitap eder nitelikte olan çizim tekniklerine benzerliği nedeniyle, anime çizgi film olarak algılanmaktadır.

[renkbox baslik="Mozaik Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/mozaik-sanati-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/02/mozaik-sanati-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="pembe" yenisekme="evet"][/renkbox]

İlk olarak 20. yüzyılın başlarında keşfedilmiş olan anime, Almanya ve Fransa gibi ülkelerin animasyon çizim tekniklerini geliştirmeleri ile ortaya çıkmıştır. Bu noktada Japon filmlerinin sıradanlığını animasyon çizimler o yıllarda çizgi dizilerin popüler olarak günümüze kadar gelmesini sağlamıştır.

Anime Nedir?

Anime Nedir?Japon çizim teknikleri kullanılarak ortaya çıkarılmış olan animasyon ve çizgi filmlere anime adı verilmektedir. Genellikle mangaların Japon teknikleri ile televizyona ya da sinemaya çevrilmiş halleri olsa da, manga türü kendi içinde daha abartı barındıran bir türdür. Anime türünün en belirgin özelliği karakterlerin gözlerinin normalden çok iri çizilmesidir. Kendine has çizim özelliklerine sahip olan anime, her türdeki konunun işlenebileceği bir çizim sanatıdır. Animelerin konusu çocukları ilgilendiren konulardan oluşabileceği gibi, yetişkinlere yönelik, dram ve psikoloji gibi konuları da mevcuttur.

Anime Türleri Nelerdir?

Anime Türleri Nelerdir?Anime popülerlik kazandığı günden bu yana pek çok türü geliştirilmiş olan bir çizim sanatıdır. Bunlar arasında askeri, dram, olağanüstü ve bilim kurgu anime gibi türlerdir.

  • Hentai: Bu anime türü, genellikle erkeklere hitap eder niteliklere sahiptir. Adult anime olarak da adlandırılır.
  • Josei: Gündelik yaşantıdaki kadın erkek ilişkilerini ele alan bir türdür. Bu tür için romantizm ağırlıklı bir anime türü demek mümkündür.
  • Kodomo: Bu anime türü ise, çocuklara yönelik konuları ele alan anime türüdür. İyiyi ve doğruyu, ahlaklı olmak gibi konuları çocuklara aktarmak bu anime türünde başlıca amaçlardan biridir.
  • Shoujo: Shoujo anime türü kızların ilgisini çekebilecek konuları ele alır. Aşk konularına sıkça yer verildiği bu türde, karakterler sevimli ve gözleri aşırı büyüktür.

Animenin Özellikleri Nelerdir?

Animenin Özellikleri Nelerdir?Animelerin özellikleri sıralanmak istendiğinde akla ilk gelen karakterlerin gözlerinin büyüklüğüdür. Diğer yandan bacaklarının da normalden uzun olması anime karakterlerinde dikkatleri çeken özellikler arasındadır. İlk olarak uzun bacaklı ve iri gözlü anime karakteri çizimi Walt Disney’e aittir. Bu isimden etkilenmiş olan pek çok anime çizeri, çizimlerinde bu özellikleri kullanmıştır. Anime özellikleri bakımından oldukça geniş bir kapsama sahip olsa da, ülkemizde yayınlanan pek çok anime filmlerindeki karakterlerin uzun bacaklı ve büyük gözlü olması bu konuda sadece bu tarzın olduğunu düşündürmektedir. Ancak çoğu ülkede yayınlanan anime türlerinde farklı özellikler de dikkat çekmektedir.

Animenin Tarihçesi

Animenin TarihçesiAnimenin ilk keşfedilme zamanı olarak 20. yüzyılın başlarını göstermek mümkündür. O zamanlarda Japon yapımcılarının çeşitli ülkelerin animasyon çizim tekniklerinden etkilenip kendi çizimlerine uyarlamaları ile gelişmiştir. Bu sayede Japon filmlerinden sıkılmış olanlar için yeni seçenek geliştirilmiş olması, animenin oldukça ilgi görmesine neden olmuştur. Sonrasında 1970’li yıllarda manga çizim tekniği de gelişmeye başlamıştır. Bu alanda Osamu Tezaku manga ve anime konusunda usta bir isim olarak hafızalarda yer etmiştir. 2000’li yıllara doğru popülerlik konusunda büyük bir ivme kazanmaya başlayan anime, son yıllarda ise, küçük büyük herkesin severek izlediği çizgi filmler halini almıştır.

Okur Yorumları