Rugby Nedir? Nasıl Oynanır? Tarihçesi Nedir?

Rugby Nedir? Nasıl Oynanır? Tarihçesi Nedir?

Bir takım oyunu olan rugby veya ragbi, 114 metre uzunluğunda büyük bir sahada oynanmaktadır. İlk olarak İngiltere'de oynandığı bilinen rugby sporu; Avusturalya, Yeni Zelanda, Galler, İrlanda, Güney Afrika, Fiji ve İskoçya gibi ülkelerde de oldukça popülerdir. Ragbi oyununun prensibi, topa hem el hem de ayakla müdahale edilebilmesidir. Oval bir top ile oynanan rugby hakkında merak ettiklerinizi ve tarihi gelişim sürecini yazımızdan okuyabilirsiniz.

Erkan Karaca

Özellikle yurt dışında pek çok ülkede sevilerek oynanan ve ligleri de rugby, biraz tehlikeli olabilmesine rağmen oldukça adrenalin içeren ve eğlenceli bir oyun türüdür. Kısa sürede popüler olan rugby, bugün kendisine büyük miktarda bir hayran kitlesi de edinmiştir.

Rugby oyununun ana vatanı İngiltere olarak bilinmektedir ancak sonradan İngiliz sömürgelerinde de oynanmaya başlanmış ve bu bölgelerin tamamına yayılmıştır.

[renkbox baslik="Bowling Nedir? Nasıl Oynanır? Tarihçesi Nedir?" link="https://bilgihanem.com/bowling-nedir-nasil-oynanir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/01/bowling-nedir-nasil-oynanir-tarihcesi.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Rugby ayrıca Avusturalya, Yeni Zelanda, Galler, İrlanda, Güney Afrika, Fiji ve İskoçya’da da meşhurdur. Amerika Birleşik Devletleri’nde de rugby oyununa benzeyen fakat koruyucu kask, giysi ve benzeri eşyalar ile oynanan ve daha farklı kuralları bulunan Amerikan futbolu bulunmaktadır. Diğer ülkeler kadar fazla olmasa da rugby Rusya ve Lübnan’da da kendine bir yer edinmeyi başarmıştır. Tüm bunların dışında rugby Yeni Gine’de ülkenin milli sporu olarak kabul edilmiştir.

Rugby (Ragbi) Nedir?

Rugby (Ragbi) Nedir?Ragbi, İngilizcede ise Rugby iki farklı takım arasında oval ve kauçuk bir topun hem el hem de ayaklar ile kontrol edilmesi usulü ile oynanan ve bu yolla sayı almaya dayanan bir tür oyundur. Bu topun ağırlığı 400 gram, çapı ise 28 cm'dir. Her oyunun olduğu gibi rugby oyununun da bazı kuralları vardır ve bu kurallar rugby ligi ya da rugby birliğinin belirlediği esaslara dayanmaktadır.

Benzer İçerik: Tenis Nedir? Nasıl Oynanır?

Rugby oyununun farklı bir türü olan yedili rugby oyununda ise hem rugby ligi hem de rugby birliği kuralları geçerli olmaktadır. Eğer kurallara uyularak oynanırsa rugby kesinlikle sert ya da tehlikeli bir spor değildir. Ancak Türkiye’deki rugby oyuncuları diğer ülke oyuncularına nazaran daha sert ve daha hırslı oldukları için ülkemizde rugby oyununda sakatlık oranı da yüksek olmaktadır.

Rugby Nasıl Oynanır?

Rugby Nasıl Oynanır?Rugby oyununda bir maç 40 dakikalık iki devre şeklinde oynanmaktadır. Çocukların oynadığı rugby çocuk maçları ise genelde daha kısa sürmektedir. Sahada bir hakem, iki tane taç hakemi ve özellikle profesyonel maçlarda bir de kamera hakemi bulunmaktadır. Rugby takımları 15’er kişiden meydana gelmektedir. Rakibine göre daha fazla sayı atan takım ise maçın galibi ilan edilmektedir. Sayı atmanın iki farklı yolu vardır, bunlardan birisi "try yapmak" diğeri ise "gol atmak" olarak belirtilebilmektedir. Try; topu kalenin bulunduğu saha çizgileri içerisine değdirmektir. Bu başarıldığı takdirde yapan takıma 5 puan kazandırmaktadır. Gol atmak için de; rugby topunun kalede bulunan direklerin üstünden geçirilmesi gerekmektedir.

Rugby'nin Tarihçesi

Rugby'nin TarihçesiRugby 1823 yılında İngiltere’nin kentlerinden birisi olan Rugby’de doğan bir spor türüdür. Rugby oyununun tarihçesine göre; bir okulda öğrenci olan William Webb Ellis, arkadaşları ile futbol oynarken bir anda topu eline alarak gol atmıştır ve bu hareketi diğer oyuncuların da benimsemesi ile birlikte rugby sporunun temelleri atılmıştır. Geçen yıllar içerisinde artan popülerliği ile pek çok rugby kulübünün açılmasının ardından rugby birliği denilen bir birlik kurularak rugby oyununun temel kuralları ve oyuncu sayısı gibi hususlar belirlenmiştir. Aynı yıllar içerisinde rugby birliğinden ayrılan bir grup rugby sever, rugby ligini kurarak farklı kurallar ile rugby oynanmasını sağlamışlardır.

Bugün rugby halen bu iki birliğin oluşturduğu kurallar çerçevesinde oynanmaktadır. Rugby birliğinin oyun tarzı bugün Avusturalya, Kanada, İngiltere, Arjantin, Fiji, Fransa, Gürcistan, Yeni Zelanda, İrlanda, Samoa, Güney Afrika, Romanya, İskoçya, Galler ve Tonga’da oynanmaktadır. Rugby liginin oyun stili ve kuralları ise Birleşik Krallık, Yeni Zelanda, Avusturalya ve Fransa’da yaygındır. Rugby oyununun geleneksel dünya kupası ise rugby birliğinin kuralları dahilinde sürdürülmektedir.

Türkiye’de 2011 yılında kurulan ve Türkiye Ragbi Federasyonu adı verilen bir federasyon bulunmaktadır ve her türlü rugby turnuvaları bu federasyon tarafından yürütülmektedir. Rugby severler bu federasyon eşliğinde yapılan turnuvalara katılabilmekte ve rugby oynayabilmektedirler.

Okur Yorumları
  1. Bizimkiler sadece ayakla oynanan futbolda bile birbirine o kadar çok zarar verirken, ragbiyi düşünemiyorum. Hem el hem ayaklar dahil oyuna 🙂 Oyunun kurallarını tüm detaylarıyla yazmışsınız, emeğinize sağlık.