Bill Gates Kimdir? Hayatı, Başarıları ve En Ünlü 15 Sözü

Bill Gates Kimdir? Hayatı, Başarıları ve En Ünlü 15 Sözü

Var olmayan hayaliyle çıktığı yolda birçok kişinin imrendiği hayatı kazanan bir isim... O, zekası ve çalışmalarıyla bunu sonuna kadar hak etmiştir. Bill Gates hakkında topladığımız bilgileri bu yazımızda sizler için derledik.

Melisa Yıldız

Bugünkü başarılarına ulaşana kadar birçok zorlu yollardan geçen Bill Gates, imkanlarını doğru ve verimli kullanarak teknoloji ile bilişim alanında çeşitli başarılara imza atmıştır.

Sahip olduğu milyarlarca dolarlık serveti, başarıları, yardım severliğiyle gündeme gelen bir isimdir. Düşünceleri, bakış açısı ve azmiyle de herkese ilham verebilecek düzeydedir.

[renkbox baslik="Bill Clinton Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi" link="https://bilgihanem.com/bill-clinton-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/08/bill-clinton-hayati-hakkinda-bilgi.jpg" renk="siyah" yenisekme="evet"][/renkbox]

Günümüzde dünyanın en zengin insanlarından biri haline gelmiştir. İsmi Microsoft'la özdeşleşmiş ve dünya devi haline gelmiş bu başarılı insanın hayatını, sözlerini, kitaplarını ve bazı ilginç özelliklerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bill Gates Kimdir?

Bill Gates Kimdir?28 Ekim 1955’te Seattle, Washington’da dünyaya gelen teknoloji uzmanı ve işletme lideridir. Aynı zamanda yazar, yatırımcı ve yazılımcıdır. Bill Gates, yıllarca dünyanın en zengin ismi olarak anıldıktan sonra 2018 yılında bu yeri, Amazon'un sahibi Jeff Bezos'a kaptırmıştır.

Zengin bir ailenin üç çocuğundan biri olan Gates’in tam adı William Henry Gates III’dir. Bir Seattle avukatı olan babası William H. Gates II, annesi ise öğretmenlik yapan Mary Gates’tir. Annesi aynı zamanda Washington Üniversitesi’nden mezundur ve United Way International’ın başkanıdır.

Bill Gates, bilgisayarlara olan ilgisini erken yaşlarda ailesine yansıtmış ve ailesi de ona bu konuda hep destekleyici olmuştur. Son yılların en gelişmiş teknolojisinden biri olan bilgisayarların hayatımıza girmesinde başrol oynayan çok başarılı bir iş ve bilim insanıdır.

Bu isim aynı zamanda Microsoft gibi ünlü ve büyük bir yazılımın kurucusu ve baş yazılım mimarıdır. Son yıllarda burada çalışmaktan emekli olmuş ve kendisinin başkanlığını yürüttüğü hayır kurumu “The Bill and Melinda Gates Foundation”da çalışmaya yoğunlaşmıştır. 20. yüzyılın son döneminde en başarılı şirket patronlarından biri olmayı başarmıştır.

Bill Gates’in Hayatı

Bill Gates’in HayatıAilesi Bill Gates’in avukat olmasını istiyordu. Bunun üzerine 1967’de Seattle’da gittiği Lakeside School’da sıkı bir öğrenim görmeye başladı. Bu dönemlerde bilgisayar odasında vakit geçirmeye başlayan Gates, henüz 12 yaşındayken informatik (bilişim) kurslarına gitti.

Paul Allen ismindeki okul arkadaşıyla boş vakitlerinde bilgisayar yazılımı üzerinde çalışıyorlardı. Burada önemli isimlerle tanışan Gates, aynı yurtta kaldığı ve derslerde rastladığı Steve Ballmer ile burada arkadaşlık kurdu. Ballmer, yıllar sonra CEO görevine getireceği bir isimdi.

Yakınlarındaki bir şirkette bulunan bilgisayarı ücretsiz kullanabilme hakkı karşılığında kullanıcılar için yazılım hatalarını buluyorlardı. Böylelikle bilgisayar konusunda uzmanlaşan ikili, 1972’de Traf-O-Data isimli ilk şirketlerini kurdu.

Yaklaşık 20.000 dolarlık satış yapan şirket trafik sayım ve kontrol üzerine yazılımlar üretiyordu. Bundan 1 yıl sonra Gates, TRW isimli bir silah işletmesinde staj yaptı.

Bill Gates henüz lisedeyken “Word Book” isimli dünya ansiklopedisinin tamamını okuyacak kadar meraklı ve bilgiye açtı. 1600 puan üzerinden 1590 aldığı SAT sınavından sonra babasının yönlendirmesiyle 1973’te Harvard’da hukuk okumaya başladı. Fakat bu prestijli okulda dersleri yerine poker ve video oyunlarına ayırdı.

Başarı Hikayesi

70’li yılların başındayken kişisel bilgisayarlar henüz gelişimlerinin ilk aşamasındaydı. MITS isimli şirketin dünyanın ilk mikrobilgisayarı olan Altair hakkında Paul’un gösterdiği bir makale sayesinde haberdar oldu. Bu bilgisayarın yazılımının en önemli numunesi henüz kullanılabilir bir yazılıma sahip değildi. İşletim sistemi henüz tamamlanmamıştı.

Gates ve arkadaşı Allen, bilgisayarın Meksika’daki üreticisi MITS’i arayarak Altair için oldukça iyi bir programlama diline sahip olduklarını açıkladılar. Ancak bu program henüz mevcut değildi. BASIC isimli bu program sayesinde bilgisayar kullanıcıları 1974 yılında programlarını kendileri yazabilir duruma gelecekti. Okulu 1975’te kendi isteğiyle yarıda bırakan Gates, okula geri dönerek Paul ile birlikte çalışmalara başladı.

Ellerinde Altair bilgisayarı bulunmayan iki arkadaş yazılımın çalışıp çalışmayacağı konusunda bir fikir sahibi değillerdi. Paul Allen Meksika’ya gittiğinde dahi programın çalışıp çalışmadığını bilmiyordu.  Ancak program başarılı oldu ve ortağı Allen’in yanına Meksika’ya gitti. Buradayken ehliyetsiz araç kullandığı ve kırmızı ışıkta geçtiğinden dolayı tutuklandı.

MITS şirketi ikiliden sistemi daha da geliştirmelerini isteyince Gates üniversite eğitimini yarıda bırakarak 1975’te Allen ile birlikte Albuquerque/New Mexico’da Microsoft adlı meşhur şirketi kurdu.

Nasıl Dünya Devi Oldu?

Meksika’ya taşındıktan sonra MITS kapandı; fakat bu durum Microsoft’u etkilemedi. Microsoft, kendini sebatla mikro bilgisayarlar için yazılım geliştirmeye adayan ilk işletmelerden biridir.

Gates ve arkadaşı o dönemlerde aralarında Apple’ın da bulunduğu diğer teknoloji şirketlerine hizmetler veriyorlardı. General Electric gibi şirketler devamlı müşterileri arasında bulunmaktaydı. 1977 yılında Gates, aletlerini BASIC ile donatabilmek amacıyla Apple, Tandy, ve Commodore gibi kişisel bilgisayar üreticileriyle lisans sözleşmeleri imzaladı.

Ayrıca bazı program dillerini geliştirerek uluslararası bir pazar yolunun (İlk olarak Japonya’da) kapılarını açtı. Böylelikle Microsoft da üstünlük kazanmıştı. Gates, yalnızca 13 kişilik ekibiyle 1979’da 3 milyon dolarlık bir satış gerçekleştirdi.

Meksika dönemlerini 1979’da sonlandırıp Seattle’a taşınan ikili farkında olmadan Microsoft’un altın yıllarını başlattılar. Microsoft’un yazılım alanındaki kesin başarısı, Apple’ın verdiği sipariş üzerine gerçekleşti. Macintosh için çeşitli uygulama sistemleri (Word, Excel…) geliştirdiler.

Çalışanlarının yazdığı her satır kodu tek tek kontrol eden Gates, günde 16 saat çalışıyordu. 1980 yılında IBM yeni çıkaracağı bilgisayar sistemi için işletim sistemine gerek duydu. Gary Kildall işletim sistemlerini reddediliyordu. IMB Gates’e yöneldi.  Bu, Bill Gates ve Microsoft’un kaderini değiştirdi.

Gates, hemen 86-DOS isimli işletim sistemi üzerine çalışan bir teknoloji girişimini satın aldı. DOS işletim sistemi IMB’nin ihtiyaçları doğrultusunda değiştirildi ve ismi MS-DOS oldu. Bu sırada Gates, DOS yazılımcılarından biri olan Tim Paterson’ı kadrosuna dahil etti. MS-DOS 80’li yıllarda dünya çapında satış rekorları kırmayı başardı.

Microsoft Serüveni

Bill Gates, deha yönüyle diğer bilgisayar şirketlerine de satabilmek adına lisansı elinde tuttu. İşte Microsoft’un olağanüstü yükselişi böyle başladı. Gates’in öngördüğü gibi, diğer bilgisayar şirketleri de IBM satışından sonra aynı teknolojiyi kullanmak istediler.

MS-DOS kendi yazılımlarını yazmaktan daha az maliyetliydi. Bunun üzerine kütüphanelerine eklediler. Böylelikle MS-DOS sektörün standart yazılımı oldu. Microsof’un satışları adeta bir patlama yaparak sadece 1 yılda 7 milyon dolardan 16 milyon dolara yükseldi.

Bu sıralarda 1000 çalışanı bulunan şirket, 80’li yılların ortasından sonra Avrupa’da şirketler kurdu. Şirketin başkanlığını tabii ki Bill Gates yürütüyordu. Tutarlı bir ekip çalışması ve verim ilkesi Gates’in önem verdikleri arasındaydı. Her çalışanın verimi 6 ayda bir değerlendiriliyordu.

Bill Gates, işletme sistemine paralel olarak uygulama programlarında da son derece başarılı çalışmalar ortaya koyuyordu. Multiplan Çizelge Hesap Programından sonra ilk kez 1983 yılında fareyi kullanan MS-WORD isimli metin işleme sistemini oluşturdu. WORD özellikle Avrupa’da çok satıldı.

Yine 1983’te Microsoft tam 55 milyon dolarlık satış yaptı. Böylece bilgisayar işindeki en büyük şirket oldu. 1986’da ise Microsoft hisse başına 21 dolardan halka açıldı. İlk günün sonunda hisseler 28 dolara ulaştı. Henüz 31 yaşındayken Bill Gates 1 milyar dolarlık servetin sahibi oldu.

Gates şirketini 1986’da anonim şirkete çevirdi. Fazla zaman geçmeden yalnız kendi payının borsa değeri çok yüksek miktarlara tekabül ediyordu.

1985 yılında Microsoft’un geliştirilme çalışmalarına başlandı. 1987’de bir pazarlama kampanyasıyla başarılı oldular. Gates, Microsoft’u daha basit ve kullanışlı bir hale getirmeye uğraşıyordu.

1993 yılında piyasaların lideri haline gelen Microsoft yıllık 3.75 milyar dolar ciro elde ediyor, borsa değeri 20 milyar doların üzerinde seyrediyordu. Aynı zamanda dünyadaki bilgisayarların %85'inde kullanılıyordu. Dünyanın en değerli üçüncü şirketi konumuna yükselmiştir. Günümüzde çok başarılı bir insan konumunda bulunan Gates’in serveti dudak uçuklatmaktadır. Başarıları ve sahip olduklarıyla yüzyıllarca adından söz ettireceğe benziyor.

Özel Hayatı

Bill Gates, 1994’te Melinda French ile evlendi. Bu evliliğinden Jennifer Katharine Gates, Phoebe Adele Gates ve Rory John Gates adında üç çocuğu vardır. Kitap okumayı oldukça seven Gates, boş vakitlerinde golf ve tenis de oynamaktadır. Leonardo da Vinci’nin el yazması kitapların koleksiyonunu yapmaktadır.

Bill Gates, oldukça lüks görülen yaşamıyla adından sıkça söz ettirmektedir. Ailesiyle birlikte Washington Gölü manzaralı bir tepede 6100 metrekarelik bir evde yaşamaktadır. Evin içinde 18 metrekarelik yüzme havuzu, sualtı müzik sistemi, 230 metrekarelik bir spor salonu  ve 93 metrekarelik yemek odası bulunmaktadır.

Bu devasa evin yapımında 113 milyon dolar harcanmış, inşaatı 7 yılda tamamlanmıştır. Ayrıca evin plajında bulunan kumlar da özel olarak Karayipler’den getirilmiştir.

Hayırsever Kişiliği

Başarıları, dillere destan evi ve milyarlarca dolarlık servetinin yanı sıra hayırsever yönüyle de dikkat çeken Bill Gates, savaştan zarar gören ve hastalıklarla mücadele eden insanlara bugüne kadar 30 milyar doların üzerinde yatırım yapmıştır.

Eşiyle birlikte 2000 yılında, Bill&Melinda Gates Foundation isminde bir hayır kurumu kurmuşlardır. Burası, bağış yapılabilen ve şeffaf yönetime sahip en büyük vakıflardan biridir.

Bill Gates ve eşi Melinda, yıllık 28 milyon dolarlık bağış yapmaları nedeniyle Amerika’nın en cömert hayırseverleri listesinde baş sıralarda yer almaktadırlar. 2008 yılında Microsoft’un iki reklamında yer almıştır.

Gates, kurduğu hayır kurumunda sağlık, eğitim ve düşük gelirli topluluklara yatırım odaklı işlere odaklandığından 2008 yılında Microsoft’taki görevini Satya Nadella’ya devretmiştir. Aktif yönetim kurulunda olmamasına rağmen, %6.4’lük hisse payına sahiptir ve dünyanın en büyük hissedarıdır. Saniyede 230$ kazanmaktadır.

1984, 1997 ve 1999 yıllarında Time Dergisi’ne kapak olmuştur. Başarıları uzun yıllardır artarak devam etmektedir. 2007 yılında Harvard Üniversitesi’nce Onur Ödülü’ne layık görülmüştür.

Bill Gates’in İlham Veren 15 Sözü

Bill Gates’in İlham Veren 15 Sözü

Bill Gates'in sizlere ilham vereceğini düşündüğümüz ve hayata bakış açısını özetleyen, ufkunuzu açacak bazı sözlerini şöyle sıraladık:

Başarılı olduğu kadar hayırsever bir kişiliğe sahip Gates'in bir sözü:

Paraya Bakış AçısıEleştiri almanın insan gelişimine etkisini vurguladığı sözü:

Eleştirilere Bakışı Gelir eşitsizliğine vurgu yaptığı sözü:

Gelir Eşitsizliğine Vurgusu

Zamanı verimli kullanma ve acil durumlarla baş etme hakkında tüyo verdiği sözü:

Zaman Yönetimine Vurgusu

İş ve eğitim hayatının birbirinden bağımsız olduğunu kanıtlayan sözü:

İş-Eğitim Hayatı Bağımsızlığıİnsan aklını kullanmalıdır düşüncesini yansıtan sözü:

İnsan Aklını Kullanmalıdır Vurgusu Yaptığı SözüHayallerin mutlulukla ilgisi olmadığını açıklayan sözü:

Hayal-Mutluluk İlişkisi SözüBaşarının öğreticiliği düşüncesindeki sözü:

Başarının Öğreticiliği SözüHareketli bir yaşamın önemini vurgulayan sözü:

Hareketli Yaşamın ÖnemiZamanın önemine dikkat çektiği bir sözü:

Zamanın Önemi

Başarıya doymadığını vurgulayan, çalışmaktan vazgeçmemek gerektiğini vurgulayan bir sözü:Başarının ÖnemiVarlıklı insanların yardımsever yönü bulunması gerektiği hakkındaki sözü:

Varlıklı Olmak Yanında Yardımsever OlmakEğitim ve çevreye verdiği önemi vurgulayan bir sözü:

Kendini her daim çalışmaya adadığını vurgulayan sözü:

Her Zaman Çalışma VurgusuBaşarısızlıktan ders almak gerektiğini vurgulayan sözü:

Başarısızlıktan Ders Alma

Bill Gates’in Kitapları

Bill Gates’in KitaplarıÇalışkanlığı, zekiliği ve üstün başarılarıyla tarihe damga vurma konusunda emin adımlarla ilerleyen Bill Gates’in kendi yazmış olduğu kitaplardan bazıları şunlardır:

Önümüzdeki Yol (1995)

Önümüzdeki Yol (1995)Bilgisayar ağlarıyla donatılmış bir dünyanın sonuçlarını ve ivedi sorunlarını tanımladığı bir eser. Teknolojinin yarattığı devrimlere değinmiştir. Ayrıca yaşamın ne zaman değişeceğini ve bunun ne kadar süreçte gerçekleşeceğini ele almıştır.

Düşünce Hızında Çalışmak (1999)

Düşünce Hızında Çalışmak (1999)Kazanmanın yollarını anlattığı bu eserinde, çeşitli konulara değinmiştir. Kuruluşları bir organizmaya benzeterek  düzenli ve sistemli bir şekilde çalışmalarını açıklamıştır. Bilgiyi kullanma, yönetme ve toplamayı kazanma ile kaybetmeye bağlıyor.

Penguin Reader Level 3: The Road Ahead Sampler (2001)

Penguin Reader Level 3: The Road Ahead Sampler (2001)Dünyayı değiştiren bir adamın fikirleri ve hayallerini içeren bir eser. Gates, bundan 20 yıl sonra bilgisayarların ve internetin geleceğini anlatmıştır.

Competitiveness and Innovation on the Committee’s 50th Anniversary with Bill Gates (2008)

Competitiveness and Innovation on the Committee’s 50th Anniversary with Bill Gates (2008)ABD hükümetiyle ilgili yayınlardan kaynaklanabilecek tartışmaları ele almaktadır. BiblioGov Projesi denen araçla ABD hükümetinin kamuya ait belge ve kayıtlarına ulaşılır. Basılı yayınlar yoluyla farkındalığı artırma çabalarıdır.

Showing up for Life (2009)

Showing up for Life (2009)Gates bu kitabında kabaca kronolojik olarak düzenlenmiş birkaç anlatısına yer vermiş. Düşüncesini etkileyen, aynı zamanda ahlaki pusulasını yönlendiren insanları, deneyimlerini ele almaktadır. Sıkı çalışmanın, iyi geçinmenin, kendine güven duymanın, konuşmanın ve daha birçok şeyin önemini tartışmaktadır. Yaşamından kesitleri tüm şeffalığıyla ortaya koyduğu bir eser.

Impatient Optimist: Bill Gates His Own Words

Impatient Optimist: Bill Gates His Own WordsBu eserinde iyimser bir o kadar da sabırsız olduğuna vurgu yapan Gates, sadece işe değil işin felsefesine de odaklanmanın gerekliliğini de ortaya koyuyor. Tarihin en ses getiren CEO'larından biri olan Bill Gates, kendi sözleriyle okuyucu karşısına çıkıyor.

Bill Gates Speaks: Insight From The Words Greatest Entrepreneur

Bill Gates Speaks: Insight From The Words Greatest Entrepreneur21. yüzyılın teknoloji geleceğini şekillendiren Gates, başarılı yazar Janet Lowe'nin bağımsız araştırmasıyla oluşturulan bu eserde yer alıyor. Gates'in makalelerine haber bültenlerindeki söylemlerine ve röportajlarına yer verilmiş.

Yazdığı bu kitapların dışında okunmasını tavsiye ettiği bazı kitaplar ise şunlardır:

 • Business Adventures (İş Maceraları), John Brooks
 • Tap Dancing to Work (Dansla İşe Gitmek), Carol Loomis
 • Life is What You Make It (Peter Buffelt)
 • Awakening Joy (James Baraz)
 • Where Good Ideas Come From (Steven Johnson)

Etkileyici başarılarıyla gündeme gelen Bill Gates bazı kitaplara da konu olmuştur. İşte onun hakkında yazılan bazı kitaplar:

 • Bill Gates: The Life and Business Lessons of Bill Gates (George Ilian)
 • Who is Bill Gates? (Patricia Brennah Demuth)
 • Hard Drive: Bill Gates and the Making of the Microsoft Empire (James Wallace ve Jim Erickson)
 • Bill Gates: Entrepreneur and Philanthropist (Jeanne M. Lesinski)

[renkbox baslik="Prenses Diana Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi" link="https://bilgihanem.com/prenses-diana-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/02/prensens-diana-kimdir-hayati-hakkinda-bilgi-1024x597.jpg" renk="siyah" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Bill Gates’in Hakkında Az Bilinenler

Bill Gates’in Hakkında Az BilinenlerDünyanın en zengin ikinci insanı konumundaki Bill Gates’in daha önce hiç duymadığınız ilginç yanlarını sizler için derledik:

 • Lise yıllarında okulun bilgisayar sistemini hacklemiş ve ders programını kız öğrencilerin çoğunlukta olduğu sınıflara göre düzenlermiş.
 • 31 yaşında kazandığı milyarderlik unvanıyla, tüm zamanların en genç milyarderi olmuştur.
 • Çocuklarının hayata çok büyük bir mirasla başlamasını doğru bulmadığı için onlara sadece 10’ar milyon dolarlık miras bırakacağını açıklamış.
 • 1995’te Britanya Kraliyet Nişanıyla onurlandırılmıştır.
 • Giriş-çıkışlarını kontrol edebilmek için çalışanlarının plakalarını ezbere biliyordu.
 • Yapılacaklar listesinde “ölmemek” vardır. Sadece bunu yapmadığını dile getirmiştir.
 • Eşi Melinda, onun eski çalışanlarından biriydi.
 • Düğün günü için oteldeki tüm odaları kiralamıştır.
 • Yatmadan önce yapılacaklar listesinde kitap okumanın yanı sıra bulaşık yıkamak da yer almaktadır.
 • Brüksel’deki bir gezisi sırasında suratına pasta yapıştırıldı.
 • Sahip olmak istediği özel güçler arasında “daha fazla enerjiye sahip olmak” yer almaktadır.
 • 2005 yılında İngiltere kraliçesi tarafından şövalye ilan edilmiştir.
 • Özel yaşamında tanınmamak için sürekli şapka kullanmaktadır.
 • Evinde çok yüksek tavanlı bir trambolin odası bulunmaktadır.
 • Para harcamaktan sürekli kaçınan Gates’in Porsche marka araba sevdası vardır.
 • Vakfı için yaptığı seyahatleri için özel bir uçak satın almıştır.
Sıkı iş stratejisiyle elde ettiği azımsanamayacak başarılarıyla tarihe adını altın harflerle yazdıracak bir isim olan Bill Gates, başarısını hiçbir zaman yeterli bulmamış, kendini çalışmaya adamıştır. Hayal bile edilemeyecek bir evi, hayır kurumu, jetleri, lüks araçları bulunmaktadır. Her başarıda olduğu gibi bu başarılar da ona kendiliğinden gelmemiş, uzun yıllar süren emeklerinin karşılığını almıştır.
Bill Gates'in hayatı sizde nasıl bir etki oluşturdu?
En çok hangi yönünden etkilendiniz? Neden?
Bill Gates'in sahip olduğu imkanlara ulaşmak ister miydiniz?
 


Okur Yorumları