Çiriş Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Yabani pırasa ve sarı zambak gibi isimlerle de bilinen çiriş otu, tıpkı diğer şifalı bitkiler gibi sağlığımız için son derece faydalı bir bitkidir. Ege – Akdeniz bölgelerinde daha çok yetişen çiriş otu egzama, sivilce, romatizma, çıban gibi hastalıklarda şifa değerindedir. Ayrıca vajinal akıntıları geçirdiği de bilinmektedir. Böreklerde, salatalarda ve yemeklerde dilediğiniz gibi kullanabileceğiniz çiriş otunun özellikleri yazımızda anlatılmıştır.

Çiriş otu, her türlü toprakta ve iklimde yetişebilen, çok verimli mahsul elde edilebilen, pek çok derde şifa olan mucizevi bitkilerden bir tanesidir. Özellikle Anadolu’da ve Ege – Akdeniz bölgelerinde yetişen çiriş otu, görüntüsü ile pırasayı veya çiçek soğanlarını andırmaktadır. Şifalı yönleri harici yemeklerde de sıklıkla kullanılan çiriş otu, özellikle otlu yemeklerde, arapsaçı gibi yanına et yakışan sebze yemeklerinde tercih edilerek, yemeğe et tadı vermesi ile ünlüdür.

Vejeteryanların da büyük bir zevk ile tükettikleri çiriş otu, hem veganlar hem de vejeteryanlar için vücudun ihtiyacı olan protein ve vitaminleri karşılamakta büyük rol oynar.

Çiriş otu için Türkiye’de yetişen, yerli soya denilebilir. Şekil ve tat olarak benzemese de kullanım alanı ve lezzet olarak soyadan çok daha fazlasını ortaya koymaktadır.

Çiriş Otu Nedir?

Çiriş Otu Nedir?Çiriş otu aslında, çok yıllık otsu bir bitkidir. Soğana benzerliği nedeniyle Zambakgiller ailesinden gelmektedir. Çiçeklidir ve oldukça hoş bir görüntüsü vardır. En yaygın bilinen hali ile çiçekleri dolgun ve sarıdır. Yeling otu, yabani pırasa ve sarı zambak isimleriyle de bilinir. Çiçeklerinden ziyade köklerinde oluşan yumrular kullanılır. Bir bahar veya yaz bitkisi olarak nitelendirmek mümkündür. Genellikle Nisan ve Temmuz ayları arasında çiçeklerini açar. Çiçekleri bazı yörelerde şifa amaçlı kullanılıyor olmasına rağmen genel olarak kökleri kullanılır.

Çiriş Otu Nasıl Kullanılır?

Çiriş Otu Nasıl Kullanılır?Çiriş otunun toprağın alt kısmında bulunan kökleri, zaman içerisinde gövde ile birleşerek kabartılar verir. Yumru haline gelen bu kökler çıkarılarak kullanıma hazırlanır. Son derece basit bir kullanımı vardır. Çiriş otu, yaprakları sarardıktan sonra gövde kısmı ile birlikte topraktan çıkartılır. Zaten asıl gövdesi toprak içinde olduğu için, topraktan su ile gelen mineralleri ve vitaminleri tutan en önemli kısmı gövdesidir.

Benzer Bilgi: Kedi Bıyığı Otu Nedir?

Çıkartılan gövdesi güzelce temizlenerek, güneş altında bir süre bekletilir. Salça yapma yöntemi gibi, güneşin altında iyice kurutulur. Kuruyan çiriş otu, ufalanmaya hazır hale geldiğinde küçük parçalara bölünür ve değirmene atılır. Değirmenler tarafından toz kıvamına gelinceye dek ufalanır ve toz formunda kullanıma hazırdır. Bu kullanım şeklinden başka salatalarda, böreklerde ve yemeklerde kullanılabilir. Tıpkı ıspanak gibi, çiriş otunu da iyice yıkadıktan sonra hafif tereyağında pişirerek, lezzetli bir şekilde tüketebilirsiniz. (Bakınız: Ispanak Nedir?)

Çiriş Otunun Faydaları Nelerdir?

Çiriş Otunun Faydaları Nelerdir?Sağlık konusundaki faydalarına geçmeden önce çiriş otunun pek çok sektörde kullanım alanı olduğunu bilmekte fayda vardır. Yaprakları sebze olarak tüketildiği gibi, çok lezzetli değişik tarifler ortaya çıkartmaktadır. Aynı zamanda yapıştırıcı endüstrisinde kullanılabilen çiriş otu, belirli işlemlerden geçirilerek ayakkabı yapıştırıcısı gibi pek çok farklı alanda varlık gösterir.

Genellikle halk arasında kadınlara daha fazla etkisi olduğu söylenmektedir. Kadınların üreme yollarındaki sıkıntılarını gidererek, vajinal akıntıları kestiğini belirtilir. Saçlarda oluşan saçkıran, yoğun dökülme ve hamilelik gibi hormonsal değişimlere bağlı olan saç eksilmelerinde kullanılması durumunda saç sağlığını büyük ölçüde arttırmaktadır. Saç dökülmesinin sebeplerini öğrenmek için sizi buraya alalım.

Kadın ve erkeklerde görülebilen ve oldukça ağrılı geçen hemoroid (basur) hastalığının tedavisinde büyük rol oynar. Kaynatılıp, basurda oluşan dış çıkıntılara sürüldüğünde yaraların iyileşmesini ve basur memelerinin küçülmesini sağlar. Egzama, sivilce, çıban ve romatizma gibi pek çok hastalığa iyi geldiği gibi, yeni doğum yapan anneler için süt artırıcı olarak da kullanılabilir. Yapraklarının sebze olarak tüketilmesinin de süt artırıcı etkisi vardır. Çiriş otu çayı yapıldığında bal ile tatlandırılarak içilebilir.

Çiriş Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

Çiriş Otunun Yan Etkileri Nelerdir?Çiriş otunun bilinen hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Yalnızca kadınlar çok sık tükettiklerinde idrar ve adet söktürücü etkisi bulunduğu için vücutta bir miktar halsizlik yapabilir. Bu nedenle ihtiyaç olunduğu kadar tüketilmelidir. Herhangi bir zararlı etkisi veya zararlı kökü bulunmamaktadır. Yine de en iyi kullanım biçiminin toz hali olduğu unutulmamalı, güvenilmedik bir yerden temin edilmemelidir. Kullanım öncesi mutlaka doktora danışılmalıdır.

Okur Yorumları

1 Yorum
  1. Çiriş otunun çok faydalı olduğunu biliyorum.Çiriş otunun pazarlarda sekiz ila on lira olarak satılıyor.Aslında çiriş otu sıcak iklim otu değildir.Dağların kuzey yamaçlarını daha çok seven bir ottur Bizim yaylalarımızda çok yetişir.Genel olarak kar altında filizlenen,kar kalktıktan yedi ila onbeş gün içerisinde toplanması gerekir.Bu zamandan sonra yapraklarının uçları fazla güneşe dayanamaz.Kurumaya yüz tutar.Halk arasında erkekleme dediğimiz döneme girer.Yani ortasından çiçek açma dönemidir.Bu döneme girmeden çiriş otunu toplamak gerekir.Asi taktirde fazla lezzetli olmaz.
    Bir de doğal ortamda yetişen çiriş otunun bazıları ince ve dar yapraklı.Bizim yörede keçi çirişi derler,pek tutunmaz.Bir de geniş yapraklı çiriş otu vardır .Buna da koyun çirişi derler.Çok lezzetlidir.Buda çirişin sarımsak pırasa ve soğan tadını verdiğinin doğru kanıtıdır.Sindirim sisteminin dostudur.2017 mayısının ilk haftasında elli kilo topladım .Hafif haşlayıp dondurucuya koyup saklıyoruz.Daha sonra dondurucudan çıkarıp üç dört saat sonra yumurta ile kavurarak afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler