Doğum Sonrası Fazla Kilolardan Nasıl Kurtulunur?

Kadınların en büyük problemlerinden biri de, hamilelik boyunca alınan kilolardan uzunca bir süre kurtulamamalarıdır. Hamilelik süresince hem annenin hem bebeğin sağlığı için her türlü besinden bolca tüketilir. Bu süreç doğumdan sonra da devam etmektedir. Tüm bunlar olurken yeni doğum yapmış bir annenin kilo vermesi neredeyse imkansızdır. Yazımızda doğum sonrası kilolarından en çabuk nasıl kurtulunur gibi konulara yer verilmiştir.

Hamilelik sırasında bazı kişiler ne kadar dikkat etse de alması gerekenden fazla kilo alırlar. Hamilelikte oluşan insülin direnci kilo alımını daha kolay hale getirir. Hamilelikte aslında alınması gereken kilo, hamilelik öncesi kilosu ve boya göre hesaplanarak tespit edilir. Bu sınır aşılmazsa; hamilelik boyunca alınan kilolar kolaylıkla verilebilmektedir. Ancak birçok kadın, aşermeler ve çocuğun sağlığını düşünerek yapılan sağlıksız beslenmeler neticesinde alması gerekenden kat kat fazla kilo alır.

Doğum sonrasında da doğal olarak kiloları vermek zorlaşmış olur. Eğer hala geç kalmış sayılmazsanız; hamilelik süresince tükettiğiniz besinlere dikkat etmelisiniz. Çikolatalar, hamur işleri, fast food ve tatlılardan uzak durmalısınız.

Aksi takdirde doğum sonrası kiloları vermekte zorlanacaksınız. Hamilelik süresince ortalama 10 kilo almış olsanız; bunun 5-6 kilo kadarı bebeğin doğumuyla kaybolacaktır. Geriye kalan 4-5 kilo ise kolaylıkla verilebilir.

Emzirirken Kilo Vermek Mümkün mü?

Emzirirken Kilo Vermek Mümkün mü?Emziren kadınların daha kolay kilo verdiği söylentilerini duymayan kalmamıştır. Metabolizma çalıştığı için ve besinler bebeğe süt yoluyla aktarıldığı için bu iddianın gerçekliğinden söz etmek mümkündür. Emzirme döneminde ve yeni doğum yapmışken diyet uygulamaksa en büyük yanlışlardandır. Hem kendinizi hem bebeğinizi sağlıklı beslenmekten mahrum etmemelisiniz.

Elbette emziriyorum diye düşünerek de hamur işleri ve tatlıları çok tüketmemelisiniz. Emzirme süresince yakılan kalori düşünülürse; hem bebeğinizin sağlığı için hem sizin daha fazla kalori harcamanız açısından sık sık emzirmenizde hiçbir sakınca yoktur.

Kilo Vermeyi Engelleyen Yanlışlar

Kilo Vermeyi Engelleyen YanlışlarDoğum sonrasında kadınların en büyük hatalarından birisi; emziriyorsun bolca ve her şeyden tüketmelisiniz cümlesinden kaynaklanır. Emziren kadın bolca tatlı yemelidir inanışı, ne yazık ki kadınların fazla ve gereksiz kilo almasına neden olur. Süt olması için sağlıklı beslenmek ve bol su içmek yeterlidir. Şerbetli tatlılardan medet ummak yanlıştır. Yeni doğum yaptın fazla hareket etme gibi uyarılar da yeni annelerin kilo vermesini önleyeceği gibi kilo almasına da neden olur. Ufak ufak hareket etmek; dikişler ve yaralar iyileştikten sonra kısa yürüyüşlere başlamak faydalı olacaktır. Emzirme esnasında şeker düşmesi gibi hisler yaşayabilirsiniz. Böyle durumlarda tatlılara uzanmak yerine çiğ kuruyemişlerden faydalanabilirsiniz.

Doğumdan Sonra Nasıl Beslenmeli?

Doğumdan Sonra Nasıl Beslenmeli?Öncelikle piyasada kulaktan kulağa yayılan, hızlı kilo verdiren şok diyetlerden uzak durmalısınız. Önceliğiniz sağlıklı beslenmek olmalıdır. Bunun için mutlaka öğünleri atlamamalısınız. Özellikle de kahvaltı öğününü asla aksatmamalısınız. Beslenmenizde bolca yumurtaya, sebzeye, hayvansal proteine, sağlıklı kavrulmamış kuruyemişlere yer vermelisiniz. Protein bakımından güçlü, karbonhidrat bakımından zayıf beslenmelisiniz.

Kahvaltı tabağınızda; yumurta, peynir, zeytin, sebze ve çiğ badem, ceviz, fındık mutlaka bulunmalıdır. Ekmek tüketmeden doyabiliyorsanız; tüketmemeniz daha doğru olacaktır. Şekerden de uzak durmalısınız. Şekerin ne size ne de bebeğinize herhangi bir faydası olmayacaktır.

Öğlen ve akşam öğünlerinizde; sebze yemekleri, tavuk, kırmızı et, balık, yoğurt gibi sağlıklı besinler tüketmelisiniz. İçecek olarak ayran içebilir çok sık olmamak kaydıyla da evde sıkılmış meyve suları tüketebilirsiniz. Asitli içeceklerden uzak durmanız gerektiğini zaten biliyorsunuzdur. Ayrıca baklagiller gaz yapar düşüncesiyle tüketmemek; çok büyük bir yanlıştır. Baklagiller sütün artmasını sağlar. Belki bebekte gaza neden olabilir ama sütün kesilmesi geçici bir gaz sorunundan daha önemli ve geri dönüşü olmaz bir durumdur. Bu nedenle haftada iki ya da üç kez mercimek, nohut, fasulye tüketmelisiniz. Baklagilleri pişirirken içerisine çok az kimyon eklemenin gazı önlediğine dair bilgiler de mevcuttur. Siz de bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Gereksiz her türlü yiyecekten uzak durarak; sağlıklı beslenerek hem zayıflayabilir hem de bebeğinizi riske atmamış olursunuz. Uzun süre emzirmek ve kolayca kilo vermek için önerileri dikkate almakta yarar vardır.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler