Dudak Morarması Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Dudak morarması aslında birçok kişi tarafından hastalık olarak algılanmaz. Genelde geçici bir sorun olarak düşünüldüğünden, herhangi bir önlem de alınmaz. Evet dudak morarması basit bir sağlık problemidir ama, ardında çok ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Anemi, genetik ve çevresel faktörler sebebiyle oluşan dudak morarmasını önleme ve tedavi yollarını siz değerli okuyucularımız için aşağıda detaylıca anlattık.

Halk arasında dudak kararması olarak da bilinen ve pek çok kişinin başına gelmesine rağmen yeterince önem vermediği dudak morarması, bazı durumlarda ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

Çoğu zaman farklı iç organ hastalıkları neticesinde meydana gelen dudak morarmasında hastalığın kaynağının tespiti ve tedavi şekilleri konusuna yeterince özen gösterilmesi gerekir. Dudak morarmasında ihtiyaç duyulduğu anlarda ilaç tedavileri uygulanabilmektedir.

Böyle bir tedavi uygulanacağı zaman doktor tavsiyesi ile verilen ilaçların tercih edilmesi ve kişilerin kendi kafalarına göre ilaç kullanmamaları çok önemlidir. Dudak morarması konusunda tedavi edici özellik taşıyan birçok ilaç içerisinden doğru olanın seçilmesi için morarmanın neden olduğu konusunda yeterli bilgi sahibi olmak gerekir. Genellikle tehlikeli bir hastalığın habercisi olmadığında dudak morarması yaşayan kişiler, evde doğal yöntemlerle hazırlayacakları bazı bakım önerileri ile de bu sorunu kolaylıkla giderebilirler.

Dudak Morarması Nedir?

Dudak morarması, temel olarak pembemsi bir renk tonunda olması gereken dudağın renginin koyulaşması ve farklı bir görüntü çizmesi ile kendini belli eder. Dikkatli bakıldığında kolaylıkla fark edilebilen bu hastalıktan ülkemizde her yıl milyonlarca kişi muzdarip olmaktadır.

Dudak Morarmasının Nedenleri Nelerdir?

Dudak morarmasının çok çeşitli nedenleri olabilir. Bunlar içerisinde en çok bilineni kişilerin anemi rahatsızlığına yakalanmalarıdır. Vücudun ihtiyaç duyduğu demirin yeterli miktarlarda alınmaması durumunda ortaya çıkan anemi, kırmızı kan hücrelerinin azalmasına bağlı olarak kan akışının bozulmasıyla oluşur. Kan akışının bozulması ise doğrudan cildin rengini soluklaştırır ve dudağın normalde olması gerekene göre çok daha renksiz ve koyu bir görünüme bürünmesine sebebiyet verir.

Anemi dışında sigaranın aşırı tüketimi, alkol, çay, kahve gibi içeceklerin günlük olarak içilmesi de yine dudak morarmasının nedenleri arasındadır. Bazı durumlarda güneş ışığı altında çok uzun süre kalan insanlarda dudak morarması görülebilir. Bunların yanı sıra; hava ya da çeşitli faktörler nedeni ile kuruyan ve çatlayan dudaklar da yine dudak morluğuna sebep olabilir. Siyanoz da dudak morarmasına sebep olan diğer bir faktördür. Siyanozda dokulara giden kan oksijensiz kalır. Bu da sadece dudakta değil, başka bölgelerde de morluğa veya kahverengi bir rengin oluşmasına sebep olur.

Dudak Morarmasının Belirtileri Nelerdir?

Dudak morarmasının belirtileri dışarıdan bakıldığında doğal rengini kaybetmiş olan dudak yapısından kolaylıkla teşhis edilebilir. Kişiler bu sorunu evde kendileri fark edebilecekleri gibi uzman bir doktora giderek dudak renklerinde bir problem olup olmadığı konusunda destek alabilirler.

Dudak Morarmasını Önleme Yolları Nelerdir?

Dudak morarmasından korunmak için hava, ısı ve ışık gibi faktörlere karşı dudakların her zaman korunması gereklidir. Bunun için güneş koruma faktörlü balmlerden kullanabilirsiniz. Bunların yanı sıra düzenli ve vitamin açısından zengin bir beslenme kan hücrelerini güçlü tutarak dudakların morarma problemine karşı çok daha dirençli olabilmelerine imkan verir. Klor içeren su tüketiminden uzak durmak yine dudak kararmasını önleyebilmek adına önemli bir adımdır. Sigara ve alkol alışkanlıklarını bir kenara bırakmak bu hastalığın tedavisinde en büyük destekçiler arasında yer alır.

Dudak Morarmasının Tedavisi Nedir?

Dudak morarmasının tedavisi konusunda uzman doktorlardan ilaç desteği alınabileceği gibi evde bazı teknikler ile de bu hastalığın belirtilerinin hafifletilmesi ya da tamamen geçirilmesi mümkündür. Dudak morarması tedavisi için yapılabilecek ilk yöntem; taze sıkılmış limon suyu ve balı karıştırarak bu karışımı bir müddet buzdolabında bekletmek ve sonrasında dudakların tamamına sürmektir. Bu süreç her gün 3 ya da 4 kere tekrar edilebilir. Limon ve balın içerisindeki maddeler dudak yüzeyindeki cildi yenileyerek morarmanın azalmasına imkan verebilir.

Bu yöntemin dışında dudakları sürekli nemli tutmak için gliserin sürmek de yine dudak morarması konusunda iyileştirici etki gösterir. Bazı doktorlar evde dudaklara peeling yapımını dudak morarması tedavisi için önermektedir. Bir diğer doğal yöntem ise pancar uygulamasıdır. Kırmızı pancarı rendeleyip dudaklarınıza sürün ve 10-15 dk bekletin. Birkaç uygulamadan sonra, doğal rengine ulaştığını göreceksiniz. Pancarın diğer faydaları için tıklayın.

Tüm hastalıkların tedavisinde olduğu gibi dudak morarmasında da beslenme en etkili ve birincil tedavi yöntemi aslında. Hastalığın büyük-küçük olması fark etmiyor. İyi beslenmemiş, bağışıklık sistemi zayıf bir bünyede, birçok hastalık çok daha rahat bir şekilde hayat bulabiliyor. Bu yüzden bağışıklık sistemini güçlendirmek, dudak morarması tedavisinin de en önemli aşamalarından biridir.

Okur Yorumları

1 Yorum
  1. Dikkat edilmesi gereken bir durum gerçi benim dudaklarım soğuktan morarır bilgilendirme için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler