Graffiti Nedir? Nasıl Yapılır? Tarihçesi Nedir?

Graffiti Nedir? Nasıl Yapılır? Tarihçesi Nedir?

Grafiti sanatı özellikle gençlerin severek yaptığı, duyguların duvar yazıları ve boyalarla aktarılması esasına dayanır. Var oluşu eski zamanlara dayanan grafiti ülkemizde de sevilerek yapılan ve hızla gelişim gösteren bir sokak sanatıdır. Graffiti sanatı bazı insanlar tarafından vandalizm yanlısı olarak algılansa da, duvarlara çizilen hoş resimler bu düşünceyi çürütecek niteliktedir.

Yasemin Saygın

Grafiti, resimlerle yazı yazma sanatı olarak algılanan, çeşitli şekillerle ortaya çıkan ve halen gelişimini sürdüren bir sanattır. Sokak sanatları arasında yer alır ve bu özelliğinin eskiden mağara duvarlarına çizilmesinden geldiği düşünülmektedir. Genel olarak duvarlara, camlara ya da yollara yapılan bu sanat bazı kesimlerce vandalizm  şeklinde de algılanabilir.

Daha çok illegal olarak ortaya çıkan bu sanat dalının günümüzde artık bir akım olarak kabul görmesinden sonra legal olarak yapılmaya başlanması da gerçekleşmiştir. Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de sevilerek yapılan grafiti özellikle gençler tarafından büyük ilgi görmektedir.

[renkbox baslik="Çini Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/cini-sanati-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/01/cini-sanati-nedir-nasil-yapilir-teknikleri-nelerdir.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Genel olarak ülkelerdeki büyük duvarlarda grafiti ile yapılmış büyük resimleri görmek mümkündür. Yapılan bu resimler duvarın genişliğine ve bulunduğu konuma göre çeşitlilik arz eder.

Grafiti Nedir?

Grafiti Nedir?Grafik kökenli bir sözcük olan grafiti veya graffiti resimler ve şekillerle yazının birleştirilerek kişinin kendini ifade etmesinden doğan bir sokak sanatıdır. İlk insanlar döneminde mağara duvarlarına yapılan resimlerden gelmesi ve duygu ya da düşünceleri yansıtması sebebiyle, her ne kadar eskiden kötü bir aktivite gibi algılansa da günümüzde sanat olarak kabul görmüş bir uğraştır. Halen bir grup ya da topluluk halinde uygulanması gerçekleştirilemese de bu uygulamayı legal şekilde yapan kişiler mevcuttur.

Grafiti Nasıl Yapılır?

Grafiti Nasıl Yapılır?Grafiti sprey boyalarla sokak duvarlarına yazı yazma sanatıdır. Yapılması öğrenilmekten çok yeteneğe dayandırılır. Bu yüzden de herkesçe yapılması beklenen bir uygulama değildir. Duvarlara düşünce ve duyguları ifade eden yazılar yazılır, sonrada yazılan bu yazılar o anki ruh haline göre boyanır. Bunun sonucu olarak yazan kişinin o anki duygularını ifade eden bir sanat şekli ortaya çıkmış olur.

Günümüzde grafiti öğreten kurslar bulunmaktadır ama kişi yetenek bakımından zayıfsa bu kurslarda bir gelişme gösteremeyecektir. Grafitinin illegal yapılıyor olması da gelişimini engeller ve bu yüzden de insanlar çok fazla grafiti öğrenme eğilimi göstermez. Zamanla legal hale getirilmesi gündemde olan grafiti sanatının çok fazla meraklısı bulunmaktadır.

Grafitinin Tarihçesi

Grafitinin TarihçesiÇok eskilere dayanan geçmişi ile grafiti ilk insanların mağara resimlerinden ortaya çıkmış bir sanattır. Zamanla geliştirilerek bugünkü halini alması sağlanan bu yazı şeklinin Pompei’deki duvarlarda bulunduğu söylenebilir. Bu durum dördüncü ya da beşinci yüzyıl dolaylarında oluştuğundan köklü bir geçmişe sahip olduğu söylenebilmektedir. Kabul edilen ilk çıkış noktası 2. Dünya savaşının başladığı 1940 yılları olarak bilinir.

O dönemde Almanya’yı ikiye bölen Berlin Duvarı'na yazılan yazılar, protest kişilerce boyanarak grafitiye benzetildi ve bu olay grafitinin çıkış noktası kabul edildi. 1960 yılında ise ABD politikasında yer bulan grafiti, sokak çetelerinin amblem tasarlama gibi duruma girmesini ve kendilerince yer belirleyip bunları duvarlara yazarak belli etmesini sağladı. Tüm bu olaylardan sonra grafiti bireylerin katkısı ile bir anlamda bireysel olarak büyüdü.

Türkiye'de Grafiti Sanatının Durumu

Türkiye'de Grafiti Sanatının DurumuTürkiye’de grafiti gelişme göstermiş bir sanattır. Türkiye’nin grafiti ile tanışması ilk olarak Almanya sınırları içerisindeki Türk toplulukların, onlar tarafından dışlanması ile olmuştur. Bu aşamadan sonra hip hop kültürüne yönelen Türkler, bu sayede grafiti ile tanışma fırsatına sahip olmuşlardır. Grafitiyi öğrenen Türk vatandaşlar Türkiye’ye geldiklerinde bunu akrabalarına ve çevrelerine de göstererek, Türkiye’de grafiti akımının öncüsü olmuşlardır.

Sprey boyalar, Türkiye tarafından komünist olarak bilinir. Çünkü ilk kez komünistler tarafından kullanılmıştır. Bu yüzden grafiti sanatı ile uğraşanlar da komünist ve anarşist etiketlerine maruz bırakılmışlardır. Bu durum, Türkiye’de ilk başlarda grafitinin vandalizm (kamuya ait bir mala zarar verme) olarak nitelendirilip yapılmasına izin vermemesine neden olmuştur. İllegal şekilde yapılması devam eden grafitinin zamanla sanat olarak görülmeye başlanması ise legal yani yapılması yasak olmaktan çıkmıştır. Bu sayede birçok büyük şehrin istinat duvarları grafiti ile kaplanmıştır.

Okur Yorumları
  1. DUVARLARI TUVAL YAPMAK: GRAFFİTİ - Burak Tez dedi ki:

    popüler olsa da; aslında temelleri mağara duvarlarına yapılan resimlere kadar dayanmakta.

  2. Bende öğrenmeye merak saldım sprey boyaları kullanırken zorluk çekiyorum, geliştiricem kendimi bi konuda yazı için teşekkürler.

  3. Sırf bazı yazım yanlışlarınız için düzgün okuyamadım. Bir dahakine daha özenli yazarsanız sevinirim. Anlatım güzel ona lafım yok.