Kulak Tıkanıklığı Nasıl Açılır (Nasıl Geçer)?

Kulak Tıkanıklığı Nasıl Açılır (Nasıl Geçer)?

Bazı insanlar nadiren, bazıları ise sık sık kulak tıkanıklığına maruz kalırlar. Birçok sebebe bağlı olan kulak tıkanıklığını, kendi imkanlarınızla gidermenizi sağlayacak, küçük ama etkili bilgileri sizlerle paylaştık. Genelde kulakta biriken kir sebebiyle oluşan kulak tıkanıklığı, denizde veya duşta su kaçması yüzünden de olabilir. Bu yüzden bu tarz yerlere girmeden önce kulak tıpası kullanmak yararınıza olacaktır.

Yasemin Saygın

Vücudunuz çok fazla kulak salgısı ürettiğinde veya mevcut kulak sıvınız kulak kanalınızı çok fazla ittiğinde, kulak tıkanıklığı oluşabilir. Bazı durumlarda, etkilenen kulakta işitme gerçekleşmeyebilir, ancak bu genellikle yalnızca aşırı miktarda kir birikmesi sonucu oluşur.

Çoğu durumda, evde bakım ve temizleme iyi sonuçlar verecektir, ancak ileri seviye kulak tıkanıklarında ve işitme kayıplarında bir doktora gitmek gerekebilir. Kulak tıkanıklığının giderilmesi için pek çok alternatif yöntem bulunmaktadır, yalnız bu yöntemlere hiç gerek kalmaması için kulağınızın tıkanmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

[renkbox baslik="Ayak Kokusu Nedir? Neden Oluşur? Ayak Kokusu Nasıl Önlenir?" link="https://bilgihanem.com/ayak-kokusu-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/03/ayak-kokusu-ne-neden-olusur-nasil-onlenir.jpg" renk="mor" yenisekme="evet"][/renkbox]

Özellikle sürekli olarak kulak içine doğru uzanan silikon kulaklık kullanımı kulak kirinin birikmesine ve tıkanıklığa sebep olmaktadır. Bu nedenle kulaklık kullanımlarında, kulağınızın zarar görmemesine dikkat etmeniz gerekir. Duşta, denizde veya havuzda kulağınıza su kaçması da tıkanıklığa sebep olabilir. Kulaklık, küpe gibi kişisel materyallerinizi başkaları ile ortak kullanmak da tıkanıklığın temel sebeplerindendir.

Kulak Tıkanıklığı Kulak Pamuğu ile Nasıl Açılır?

Pamuklu bir bezle veya kulak çubuklarıyla kulağınızda biriken fazla kiri almak işe yarayabilir. Kulak çubuğunu kulağınızda kullanmadan önce çubuğun ucunun nemli olmasına özen gösterin. Ilık bir su ile çubuğu nemlendirerek fazlalık olan kulak kirini alabilirsiniz. Yalnız dikkat edilmesi gereken esas nokta kulak çubuğu veya pamuklu çubuk kullanımınız sırasında kiri daha fazla içeriye doğru itmemek ve kulağın giriş noktasını tahriş etmemektir. Bu gibi durumlarda hemen kulağınız ile ilgilenmeyi bırakıp doktora başvurmanız gerekmektedir.

Kulak Tıkanıklığı Gliserin ile Nasıl Açılır?

Gliserin son derece yumuşak bir maddedir ve yağ formunu kullanmak oldukça faydalıdır. Günde 2 kere kulağınızın içine 2 damla olacak şekilde damlatmanız gerekir. Bu işlemi yaparken gliserininin kulak iç kanallarına kaçmamasına, sadece girişteki pisliği yumuşatmasına dikkat etmeniz gerekir. Gliserin zaman içerisinde kulak içindeki pisliği yumuşatarak, çözünmesini sağlar. Bu sayede 2 gün içinde kulak kiriniz kendi kendine dışarıya doğru akacaktır.

Kulak Tıkanıklığı Bebek Yağı ile Nasıl Açılır?

Tıpkı gliserinde olduğu gibi bebek yağı kullanarak da kulak kirlerinizi temizlemek ve tıkanıklıklardan kurtulmak mümkün. Bebek yağı kullanımında dikkat etmeniz gereken esas nokta, yağın herhangi bir öz içermemesidir. Piyasadaki bazı yağlar lavanta gibi özler içermektedir ve bu esanslar kulak sağlığınız için tehlikeli olabilir. Bu nedenle herhangi bir alerjen durum oluşturmayacak doğal ürünler kullanmaya özen göstermenizde fayda vardır. Küçük bir damlalık yardımıyla kulağınızı yukarıya doğru eğerek içine 3-4 damla bebek yağı damlatın ve bir süre yağın emilimi için bekleyin. Yağ emildikten sonra içeride biriken sıvının akması için kulağınızı yere doğru eğin. Kulak içinden akan sıvıları bir peçete yardımıyla temizleyin. Bu süreç içinde kesinlikle sivri bir madde ile kulağın içini karıştırmayın.

Kulak Tıkanıklığı Oksijenli Su ile Nasıl Açılır?

Oksijenli su ilk başvurulması gereken yöntemler arasında önerilmez. Yağ bakımlarının işe yaramadığı durumlarda başvurabilirsiniz. Boş bir şırıngayı yarısına kadar oksijenli su ile doldurun. Kulağınıza bu şırınganın içindeki suyu boşaltın ve 10 dakika kadar dökülmeyecek şekilde bekletin. Kulağınızın ters yönüne doğru yatarsanız, suyun emilimi daha rahat olacaktır. Oksijenli su emildiğinde içte biriken kirli sıvıyı bir peçeteye doğru akıtın ve kulağınızı bu şekilde içindeki kirler çözünene dek yıkmaya devam edin. Oksijenli su içeriği sayesinde biriken kiri çözer ve tıkanıklığın geçmesini sağlar.

Kulak Tıkanıklığını Gidermenin Püf Noktaları Nelerdir?

Kulak tıkanıklığına maruz olduğunuzu biliyorsanız, kulaklarınızı düzenli olarak temizletmeli ve kir birikimini engellemelisiniz. Bu, kulak sıvısının sertleşmesini ve kulağınızın tıkanma ihtimalini azaltabilir. Kulak tıkanıklığını önlemenin bir başka yolu, birçok insanın düzenli olarak kulak kiri temizlemek için kullandığı pamuklu çubuklar da dahil olmak üzere kulağınıza herhangi bir şey sokmamaktır. Çoğu durumda, bu taktik kiri kulağınıza daha fazla itebilir ve tıkanıklık oluşturabilir. Bunun yerine, kulağınızı hafifçe temizlemek için ıslak bir bez kullanmanız önerilebilir. Her duş sonrası kulak kirini temizlemek yarardan çok zarara sebep olabilir, o nedenle kulağın kendi sıvısının oluşumuna izin vermek daha doğru bir hareket olacaktır.

Okur Yorumları
  1. Öncelikle anlatımınız için çok teşekkür ederim Bir çok şeklini gördüm ve bana çok güzel bilgiler kazandırdı bu yazınız. Bir sorum olacak benim denize girdiğimiz zaman bir çok insanında başına gelmiştir. Kulağımızın su dolması ve oldukça rahatsızlık vermesi bunun için öneriniz var mı ? Bu konuda yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.