Küresel Isınma Nedir? Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir?

Küresel Isınma Nedir? Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir?

Dünya üzerinde, karada ve denizde olmak üzere meydana gelen sıcaklık artışı küresel ısınma adını almaktadır. Tüm canlıları ve doğayı etkileyen bu durumun ana sebebi ise sera etkisidir. Sera etkisine daha önce değinmiştik. Yine canlılar için olumlu ve olumsuz etkilerinden de bahsettik. İşte sera etkisinin olumsuz etkisi, küresel ısınma konusunda karşımıza çıkıyor.

Erkan Karaca

Dünya üzerinde son zamanlarda sıcaklık artışlarının yaşanması olarak bilinen küresel ısınma, çeşitli sonuçlar doğurmuştur. Günümüzde iklim bilimciler, küresel ısınmanın varlığı, nedenleri ve ortaya çıkartacağı sonuçlar konusunda hem fikirdir. Küresel ısınmanın temel nedeni olarak sera gazı gösterilmektedir. Ardından da insanların dünyayı kötü kullanması nedenler arasında gösterilebilir. Sonucunda ise dünya üzerinde mevsimlerin düzeninde değişiklikler görülmüş, ısınma nedeniyle buzullar erimiştir.

Sıcaklık ilerleme kaydettikçe dünya ve insanlık kötü senaryolar görecektir. Tüm bunlar dünya için oldukça kötü sonuçlardır. Küresel ısınma, 50 yıldır söz konusudur ve büyük önem taşır.

[renkbox baslik="Kuraklık Nedir? Nedenleri, Sonuçları, Çeşitleri ve Önleme Yolları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/kuraklik-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/02/kuraklik-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="kahve" yenisekme="evet"][/renkbox]

20. yüzyılda sıcaklık 0,6 derece artmıştır. Küresel ısınma için çeşitli çözümler ve önlemler bulunmaktadır ama insanların ve yönetimlerin bu konuda özenli olması gerekmektedir. Yaşadığımız dünyaya dikkatli davranmak tüm insanlığın görevidir. Aksi takdirde çocuklarımıza miras bırakabileceğimiz güzel bir dünyadan söz edilemez.

Küresel Isınma Nedir?

Küresel Isınma Nedir?Başta sera gazı etkisi olmak üzere çeşitli nedenlerle Dünya üstünde tüm sene boyunca kara, hava ve denizde ölçülen sıcaklıkların ortalamasında artış görülmesidir. Varlığı kesinleşen küresel ısınma, beraberinde birçok olumsuz neticeyi de getirir. Önlem almak için hala şansımız varken, insanların duyarsız davranması bizden sonraki nesillere güzel bir doğa ve sağlıklı yaşayabilecekleri bir dünya bırakamamamıza sebep olacaktır.

Küresel Isınmanın Nedenleri Nelerdir?

Küresel Isınmanın Nedenleri Nelerdir?Küresel ısınmanın nedenleri iki çeşit olarak belirlenmektedir. Bunlardan birisi doğal nedenler diğeri ise yapay nedenlerdir. Doğal nedenler arasında, güneşten gelen zararlı ışınlar nedeniyle ozon tabakasında görülen değişiklikler bulunur. Küresel ısınmanın ozon tabakası ile bilinen sağlam bir ilişkisi vardır. Yapay nedenler ise sera etkisidir. Sera gazı, kuraklıklara ve sellere neden olabilecek kadar önemli bir durumdur. (Bakınız: Sera Etkisi Nedir?)

Küresel Isınmanın Sonuçları Nelerdir?

Küresel Isınmanın Sonuçları Nelerdir?Küresel ısınma neticesinde mevsimlerde görülen dengesizlikle beraber polen mevsimi uzamıştır. Bu durum alerjilerin artmasına neden olmuştur. Araştırmalar sonucunda açıklanan rapora göre; sıcaklık +2 dereceye ulaştığında, çeşitli yerlerde kum fırtınası görülecek ve tarım imkansız hale gelecek, deniz seviyelerinde ciddi artış görülecek, çeşitli bölgelerde su sıkıntıları yaşanacak, birçok canlı türü yok olacaktır. Sıcaklık +5 dereceye ulaştığında, deniz seviyesi 70 metreye kadar çıkacak ve dünyadaki tüm yiyecek stokları bitecek. +6 dereceye ulaşıldığında; göçlerin yaşandığı günlere geri dönülecek, herkes yaşam alanı bulmak için göç edecek.

Küresel Isınmaya Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir?

Küresel Isınmaya Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir?Sera gazının önlenmesi tüm önlemlerin temelinde yatıyor. Bunun için ampulleri tasarruflu ampullerle değiştirmek, ışığı daha az kullanmak, daha az araba kullanmak, otomobillerin yakıt filtrelerinin bakımını yaptırmak, çöplerin geri dönüşümünü sağlamak, daha az sıcak su kullanmak gerekiyor. Elektronik cihazları bir süre boyunca tamamen kapatmak, her yıl bir ağaç dikmek, ormanları korumak, tarım alanlarında organik maddeler kullanmak diğer önlemler arasında sayılabilir. Alınabilecek tüm önlemler bireysel görünebilir ama tüm dünya nüfusunu etkilemektedir. Bu çok basit önlemler ileride çocuklara daha temiz ve sağlıklı bir dünya bırakmak için önemlidir. Bir ışıktan ne olacak diye düşünerek duyarsız davranmak yanlış bir davranıştır.

Küresel Isınmanın Tarihçesi

Küresel Isınmanın TarihçesiKüresel ısınma bilim adamlarının 50 yıl boyunca bilgi sahibi olduğu ve açıklama yaptığı bir konu. Dünyanın atmosfer kısmına yakın olan yüzeyinde sıcaklığın 0,6 derece arttığı 20.yüzyılda belirlenmiştir. Yapılan ölçümlere göre 1860 ve 1900 yıllarında karadaki ve denizdeki sıcaklıklar 0,75 derece yükselmiştir. 1979 yılına gelindiğinde ise karaların sıcaklığı, denizlerin iki katı olmak üzere yükselmiştir. NASA’nın yaptığı hesaplara göre 2005 yılı, 1998 yılından daha sıcak bir yıl olmuş ve en sıcak yıl olarak belirlenmiştir. Ancak Dünya Meteoroloji Organizasyonu'na göre 1998 hala en sıcak yıl olarak kabul edilmektedir.

Okur Yorumları
  1. proje ödevi için iyi aslında ne yazacağım hakkında bilgi veriyor ama çok kısa olmuş biraz daha detaylı ve uzun şekilde anlatılabilirdi…

Daha Fazla Yorum